Çeşme-Alaçatı ve Sakız Adası Gezisiyle Deniz Keyfi

Alaçatı Çeşme Turu (Uçaklı)

Yaz tatilimi Ege’nin kalbinde geçirmek istiyorum diyorsan Alaçatı Çeşme turu tam da sana göre… Ege’nin köklü kültürünü adım adım gezerken bir yandan koyların ve denizin de tadını çıkaracaksın. Çeşme’nin muhteşem beachleri yanında Antik Kentlerini gezip, Yunan adalarının en özeli Sakız Adası’na uğrayıp Alaçatı’nın taş evleriyle nostalji yaşayıp kumsallarının tadına varacaksın.

Gelin Alaçatı Çeşme gezimizi size daha detaylı anlatayım:

1.GÜN (Pazartesi)

Sabahın erken saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar bölümünde grubumuzla buluşup 09.00’da İzmir uçağımıza bineceğiz. 1 saat 15 dakikalık bir uçuşun ardından İzmir’e ayak basıp gezimize başlayacağız. İlk durağımız son dönemde UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Efes Antik Kenti olacak.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunuyor ve Roma döneminden kalma nadide bir antik kent olarak karşımıza çıkıyor. Zamanında Roma’nın incisi olan bu kentte gezerken rehberimizin de anlatımıyla o dönemde hayal etmenizi tavsiye ederiz. Bu kentteki dikkat çekici eserleri tek tek gezeceğiz. Bunlar arasında Hz. İsa’nın annesi Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği söylenen Meryem Ana Evi bulunuyor.

Bunun dışında Dünyanın 7 Harikasından biri olan Artemis Tapınağını göreceğiz. Bu tapınağa dair tek sütun kalmış olsa da bu eşsiz eseri görmek inanın paha biçilemez olacak. Bununla birlikte Odeon, Celsus Kütüphanesi, Trajan Çeşmesi, Kuretler Caddesi, Latrin  ve Tiyatro da görüp bilgiler alacağımız yapılar arasında olacak.

Efes Celsus Kütüphanesi

Efes Antik Kenti’ndeki hayret uyandırıcı gezimiz sonrasında otantik evleri, doğal dokusu ve meyve şaraplarıyla ünlü Şirince‘ye doğru hareket ediyoruz. Şirince’nin daracık taş sokaklarında gezip küçük alışverişler yapıp muhteşem meyve şaraplarından tadacağız. Şirince’nin şirin atmosferinden çıkmak sizi üzecek biliyorum, ama buradan Çeşme’ye doğru yol alacağız. Çeşme’deki otelimize yerleşip ilk gün konaklamamızı burada yapacağız.

2.GÜN (Salı) Çeşme

Sabah otelimizde güzel bir kahvaltı yaptıktan  Çeşme Marina’ya gideceğiz ve marinada bizi bekleyen teknemize binip gün boyu sürecek mavi yolculuğumuza başlayacağız.  İlk noktamız da tertemiz akvaryum gibi deniziyle Makril Adası olacak. Burada kıyıya yanaşıp denizin tadını çıkarıp serinleyeceğiz.

Çeşme Marina

Teknemizde müzik ve eğlenceyle coştuktan sonra serinlemek için Mavi Koy‘a demirleyeceğiz. Berrak sularıyla denizin en gizli noktalarını gösteren bu koyun diğer adı da Akvaryum Koyu’dur. Bir güzel serinledikten sonra tekrar teknemize atlayıp Mercan Koyu‘na doğru yollanacağız. Buz gibi suyu ve akvaryum misali sualtıyla bu koya da hayran kalacaksınız.

Çeşme Koyları

Tekne turumuzun ardından tekrar Çeşme’ye döneceğiz. Olmazsa olmaz gezi noktası Çeşme Kalesi‘ni de görüp ziyaret ettikten sonra otelimize döneceğiz. Akşam yemeğimizi otelimizde yedikten sonra dilerseniz Çeşme gecelerini deneyimlemek için rehberimizle lobide buluşabilirsiniz.

3.GÜN (Çarşamba)

Sabah otelimizde kahvaltımızı yaptıktan sonra dilerseniz ekstra olarak düzenleyeceğimiz Sakız Adası turuna katılabilirsiniz. Sakız Adası turuna gitmek istemezseniz gün boyu Çeşme Plajlarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Çeşme Plajları

Sakız Adası’nda deniz, kum ve güneşin yanı sıra dolu dolu bir tarih de bulacaksınız. Orta Çağ’dan kalma bir ada şehri düşünün ve doğa harikası güzel plajlar… İlk durağımız Osmanlı döneminden kalma Mecidiye Camii olacak. Ardından Sakız Adası sokaklarında dolaştıktan sonra Pyrgi ve Mesta köylerini ziyaret etmeyi unutmamak lazım. Sakız Adası’nın güzel balık restoranlarını da denemeden olmaz.

Sakız Adası

Akşam Çeşme’deki otelimize dönüp akşam yemeğimizi yedikten sonra dilerseniz yine Çeşme gecelerine katılabilirsiniz.

4.GÜN (Perşembe)

Sabah otelimizde açık büfe kahvaltımızı yaptıktan sonra rotamızı Antik İonya bölgesinin en önemli merkezlerinden biri olan Foça‘ya çevireceğiz. Foça’ya varır varmaz teknemize binip denizin ve güneşin tadını çıkarmaya başlayacağız. Tekne gezimiz esnasında fokların yuva yaptığı Siren Kayalıklarını görüp rehberimizden bu kayalıkların hikayesini dinleyeceğiz.

Foça Siren Kayalıkları

Tekne gezimize uydudan bakıldığında ‘orak’ gibi görünen Orak Adası‘na demirleyerek devam edeceğiz. Dünyanın en berrak suyuna sahip bu adada yüzmek istemeyenler dahi yüzmek isteyecek. Ardından dünyanın en güzel adalarından İncir Adası‘nda ve İngiliz Koyu‘nda yüzme  molası vereceğiz.

Bodrum Orak Adası

Muhteşem tekne turumuzun ardından Çeşme’ye otelimize döneceğiz. Akşam yemeği sonrası yine ni yaşayabilirsiniz.

5.GÜN (Cuma) 

Sabah otelde yapacağımız güzel bir kahvaltının ardından dünyaca ünlü sörf merkezlerinden birisi olan Alaçatı plajlarına rotamızı çevireceğiz. Alaçatı’nın harika plajlarında dilediğinizce denizin ve güneşin keyfini çıkardıktan sonra Alaçatı’nın eşsiz taş evlerini görmek sokaklarında dolaşmak için Alaçatı merkeze doğru hareket edeceğiz.

Alaçatı

Alaçatı sokaklarında güzel fotoğraf kareleri yakalayıp Alaçatı’nın otantik havasını soluduktan sonra ayrılıp antik dönemdeki ismi  Klazomenai olan doğa ve tarihin kucaklaştığı Urla’ya gideceğiz. Klazomenai  Antik Kenti,  antik çağda özellikle zeytinyağı üretimi ile öne çıkmış bir yerleşim alanıdır. Bu kent MÖ 6. yy’a denk gelen zeytinyağı işliği, tanımlanabilen en eski zeytinyağı üretim tesisi olarak Ege üniversitesi tarafından  yeniden  inşa edildi.

Urla

Urla’daki kültür dolu gezimizin ardından İzmir Konak Meydanına doğru hareket edeceğiz. İzmir deyince ilk akla gelen İzmir Saat Kulesi’ni görüp oradan Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı’nı görüp gezimizin sonuna geleceğiz. Rotamızı son durağımız Adnan Menderes Havaalanına çevireceğiz.

 İzmir Konak Meydanı

Bu keyifli geziyi emin olun başka rotalarda da tekrarlamak isteyeceksiniz.

Tarih ve Fiyat

(İstanbul, Ankara, Mersin, Adana çıkışlı…)

16 Mayıs 2016

Adana Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                     853,1 TL

Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                                  885,5 TL

23 Mayıs 2016

Adana Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                     898,1 TL

Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                                  885,5 TL

30 Mayıs 2016

Adana Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                     989 TL

Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                                  1033,1 TL

06 Haziran 2016

Adana Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                     989 TL

Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                                  988,1 TL

13 Haziran 2016

Adana Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                     989 TL

Uçaklı 4 Gece 5 Gün Scala Nuova İnkim Anex Otel                                  988,1 TL

4 Yorum

  1. Merhabalar okurken dahi büyülendim.Tarih ve fiyat bilgisi almak istiyorum.Istanbul K.cekmece

    1. Nilüfer Hanım Merhabalar, gerçekten rüya gibi bir tur. Dilerseniz ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakın seyahat danışmanlarımız size turumuzu daha detaylı anlatsınlar :)

Comments are closed.