Çatalca Turlarıyla Osmanlı ve Rum Köylerini Geziyoruz

Jolly Tur, Türkiye’nin gizli hazinelerini köşe bucak keşfettirmeye kararlı. Kültür turlarına sürekli yenilerini ekleyen Jolly Tur’un bu yönde geliştirdiği en son tur ise “Çatalca’nın Osmanlı ve Rum Köyleri”.  Günübirlik  organize edilen bu turda gün boyu 7 köy ve onların doğal, tarihi ve lezzet hazineleri keşfedilecek. Bu gezide keşfedilecek köyler ise  Elbasan, İnceğiz, Kabakça, Akalan, Kalfaköy,  Dağyenice ve Ormanlı. İstanbul hareketli turda fiyatlar 108 TL’den başlıyor. Tur, her Cumartesi ve Pazar günleri düzenleniyor.

Doğasıyla olduğu kadar tarihiyle de büyüleyici doğasındaki ilk olarak kendisi de bir köy kadar korunmuş doğası ile Çatalca gezilecek.  Gezinin rotaları arasında Mübadele Müzesi, ahşap ve taş işçiliğinin en iyi örnekleriyle Rum Mahallesi, bir zamanlar Bizans döneminde haç çıkarma ritüeline mekân olan tarihi Topuklu Çeşmesi, günümüzde jandarma binası olarak kullanılan Rum Ortodoks Okulu ve bir Mimar Sinan eseri Ferhat Paşa Camii yer alıyor.

Çatalca’nın Köyleri

Eski bir Rum köyü olan ve bugün Şeytan Deresi kadar Osmanlı döneminden kalan çeşmesi ve mağaralarıyla ünlü Elbasan Köyü gezinin köy rotasındaki 1 numaralı durak.

Bir dönemler Cenevizlilerin barınak olarak kullandığı,  takip eden dönemlerde bir kilise olarak değerlendirilen İnceğiz Mağaraları ünlü İnceğiz Köyü, günübirlik turun 2. durağı.

Şair Arif Nihat Asya’nın doğum yeri olan ve köy sakinlerinden Seyfullah Oktay’ın kendi imkânlarıyla kurduğu müzesiyle Kabakça Köyü, bu gezideki 3. durak. Turun 4. durağı olan Akalan Köyü’nün  ise oldukça ilginç bir öyküsü var. Mübadele dönemine kadar bir Rum köyü olan Akalan, 1924’ten itibaren Atatürk’in annesi Zübeyde hanımın akrabaları olan Kocacık yörüklerine ev sahipliği yapmış. Hıristiyan Ortodokslar’ın suyunu şifalı olarak kabul ettikleri Ayazma Çeşmesi oldukça ünlü.

Gezinin 5. durağı ise yerli halkın 600 yıldan beri Halife Köyü olarak andığı ama günümüzde Kalfaköy ismiyle anılan ve meşe ormanlarıyla ünlü olağanüstü güzellikteki coğrafya. Bu arada hemen belirtmek gerekiyor: İfade edilenlere göre 400 yıldır burada tek bir ağaç bile kesilmemiş. Ayrıca, burada II. Bayezit’in de avlağı olan Şeyh Sinan’ın türbesi de yer alıyor.

Gezinin 6. durağı ise Dağyenice Köyü. Köyün oldukça hüzünlü bir öyküsü var. Balkan Savaşları sırasında Anadolu’dan 657 asker bölgenin savunması için buraya gelmiştir. Bunların 157’si o dönemlerde Alaiye adıyla anılan Alanya’dan gelmiştir. Düşmanı püskürten, ancak, ertesi gün Dağyenice Köyü’nde mevzilenerek dinlenmeye çekilen tabur, Bulgaristan askerlerinin süngü hücumuna savunmasız yakalanır ve tümüyle şehit edilirler. Ve Alanyalı askerlerin sayısının çok olmasından ötürü onlar için kurulan şehitlik Alaiye Şehitliği olarak anılır.

Gezinin son durağı ise oksijen deposu ormanların arazideki hakim konumuyla Ormanlı Köyü. Burası ormanı kadar kendi kendini temizleyen göl barajıyla da ünlü.

Bu arada bu gezide sizi, Çatalca’da yöresel bir kahvaltı, Akalan Köyü’nde bir et keyfi, Ormanlı Köyü’nde ise tamamı köy yapımı olan ürünlerden alışverişin de beklediğini belirtmek gerekiyor

Jolly Tur ile Günübirlik Çatalca Turlarına katılmak için tıklayınız…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir