Butik Urfa Nemrut Turu

Kültürel gezilerden hoşlanıyor ve tarihe ilgi duyuyorsanız Güneydoğu Anadolu topraklarının kültürel mirasını tanıyabileceğiniz Urfa Nemrut Turu tam sizlik olabilir. Kahta’da yer alan ve doğu terasının kutsal merkezi olarak görülen Nemrut, dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapan Harran ve otantik havası ile Urfa size her saniyesi dolu geçen, keyifli bir tatil yapmanın fırsatını sunuyor.

Tanrılar Diyarına Ufak Bir Yolculuk

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan Nemrut, Tanrıların Dağı olarak anılıyor. Dünya Kültür Mirası Listesi‘nden yer alan Nemrut, Helenistik dönemin en önemli kalıntıları arasında sayılıyor. İdealist ve biraz da çılgın bir kral olarak bilinen 1. Antiokhos, tanrıları ve atalarına duyduğu saygıyı gösterebilmek adına 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut’un zirvesine 8 ile 10 metre yüksekliğinde heykeller yaptırıyor. . Kralın, Torosların zirvesine yaptırdığı anıt mezara ulaşana kadar Kommagene Kraliyet ailesinin anıt mezarı olarak bilinen Karakuş Tümülüsü, Roma askeri mimarisinin en güzel örneklerinden olan Cendere Köprüsü ve Kommagene hükümdarlarının yazlık başkenti olan Arsemia’nın kalıntıları gezmeniz için sizleri bekliyor.

Tarihi kalıntıların konumlandığı Nemrut, gün doğumu ya da batımını izlemek için ideal alanlardan biri olarak kabul ediliyor. Karasal iklimin hakim olduğu bölge, tam da bu sıralar, çok soğuk olabiliyor. Muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilmeniz için yanınızda kalın kıyafetler bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Nemrut’un engebeli yolları ve gezilecek bir sürü kalıntı düşünüldüğünde doğa yürüyüşleri için geliştirilen konforlu bir spor ayakkabısı tercih etmeniz gezinizi daha keyifli hale getirebilir. Yorulduğunuzda Batı Terası’ndaki manzaranın keyfini çıkabilir, 1. Antiokhos’la birlikte tanrı ve tanrıça heykellerinin yanında fotoğraf çektirebilirsiniz.

Harran’ın Otantik Havası

Adıyaman’a kadar geldikten sonra Harran’a uğramak en iyi fikirler arasında yer alıyor. GAP’ın en büyük projesi olarak kabul edilen ve bölgenin kaderini değiştiren Atatürk Barajını ziyaret edebilir, muhteşem manzaralı terasında çay içerek huzur bulabilirsiniz. Dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapan Harran’ı yakından tanıyabilir, Harran’ın zengin kültürüyle yetişmiş bilginler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Harran’ın simgesi haline gelen Ulu Cami’nin, bin yılı aşkın zamana nasıl meydan okuduğuna şahitlik edebilirsiniz.

Harran otantik havasını hiç kuşkusuz dünyada eşi benzeri olmayan konik kubbeli evlerine borçlu. Yazın serin, kışın sıcak olmalarıyla bilinen evler, yöre toprağının gülsuyu ile ezilerek yapılmasından oluşuyor. Harran’a uğramışken gezmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Harran Kalesi, Şuayip Şehri ve Han el Barur da yer alıyor.

Peygamberler Şehri Urfa’ya Bakış

İslam tarihi için önemli bir yere sahip olan Urfa, dünya tarihini değiştiren arkeolojik çalışmalar sayesinde görmeniz gereken onlarca farklı yer sunuyor.  Cilalı Taş Devrinden kalan ve dünyanın en eski açık hava tapınağı olarak nam salan Göpeklitepe, tarih bilgilerinizi tazelemeniz adına bir fırsat sunuyor Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri ile birlikte Balıklı Göl, Ayn El Zeliha Gölü ve Hz. İbrahim Makamı gibi İslam dünyası açısından kutsal olan değerleri barındıran şehir, manevi yoğunluğu sonuna dek deneyimlemenize yardımcı oluyor. Geleneksel el işçiliğinden birçok örnek bulabileceğiniz ve hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz Bedesten ve Gümrükhan’a uğrayabilir, geleneksel sıra gecesine katılarak yöre mutfağı ve eğlencesinin tadını sonuna dek çıkarabilirsiniz.

Jolly ile Butik Nemrut Urfa turunu gezmek için tıkla! 

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir