Butik Uçaklı Kars Turuyla Kar ve Lezzet Keyfi

Butik Uçaklı Kars Turuyla Kars’ın bembeyaz sokaklarında tarihi yaşamaya, Çıldır Gölü üzerinde buzların arasında balık tutup lezzetli balıklar yemeye ve meşhur mu meşhur lezzetleri kazı, kaşarı, peynirleri ve balını tatmaya ne dersiniz? Ruslardan kalma taş binalarıyla kendinizi Kars’ta değil de Rusya’daymış gibi hissedebilirsiniz.

Jolly Tur sizin için güzel mi güzel lezzetleriyle beraber harika bir gezi programı hazırladı. İşte Uçaklı Butik Kars turumuzun detaylarını günbegün sizinle paylaşıyoruz…

Kars

1.GÜN (Cuma)

Sabah sıcacık yataklarımızdan güzel bir macera için ayrılıp sabah saat 10.00’da Sabiha Gökçen İç Hatlar Terminali’nde buluşacağız. 11.55’de uçağımız havalanır havalanmaz bizim için de macera başlamış olacak. Uçaktan indikten sonra ilk işimiz şehir merkezinde panoramik bir şehir turu yapmak olacak. Şehrin soğuk, ama hareket ettiğiniz sürece üşütmeyen havasında sokaklarını arşınlayıp alışveriş yapma zevkine erişebilirsiniz. 40 yıl Rus işgali altında kalan ve Rus Çarı tarafından Hollandalı mimarlara yaptırılan Rus evlerini görüp harika fotoğraflar çekebileceksiniz. Meşhur kaşar ve gravyer peynirinin yapıldığı üretim yerlerini görüp ilk etapta fiyat araştırması yapabilirsiniz. Genelde bu tarz üretim yerleri ürünlerini adresinize de kargolamaktadırlar. Sizin için küçücük bir bilgi olsun :)

Öğle yemeğimizi de şehir merkezinde Kars Kazevi‘nde yiyeceğiz. Kars’ın en iyi kazlarının pişirildiği bu lokantada kazın tadına doyamayabilirsiniz. Kars Kazevi’nde Kars’ın en özel yöresel lezzetlerini de tatma imkanınız olabilir. Öğle yemeğimizi yedikten sonra Sarıkamış’a doğru hareket edeceğiz. Tarihimizin en önemli yaralarından olan Sarıkamış kahramanlık destanının yazıldığı Allahuekber Dağları‘nda bulunan 90 bin şehidin yattığı şehitliği ziyaret edeceğiz.

Sarıkamış Şehitliğinde  yaşayacağımız duygu dolu anlardan sonra Sarıkamış’taki otelimize yerleşip tur ücretine dahil olan akşam yemeğimizi grubumuzla beraber yiyeceğiz.

2. GÜN (Cumartesi)

Gezimizin ikinci gününe sabah otelimizde tur ücretine dahil olarak yapacağımız güzel mi güzel bir kahvaltıyla başlayacağız. Ardından Arpaçay‘ın yanı başında kurulmuş ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Ani Harabelerini görmeye gideceğiz. ‘Ani bir dünya, ama dünya bir Ani değil.’ sözüne istinaden rehberimizin bilgilendirmeleriyle Ani Harabelerini gezeceğiz. Bu yerleşim yerinin pek çok devlete neden uzun yıllar ev sahipliği yaptığını öğrenip Büyük Katedral, Resimli Kilise, Selçuklu Sarayı, Anadolu’da yapılan ilk cami olan Menuçehr Cami gibi önemli kalıntıları görüp harika fotoğraf kareleri yakalayacağız.

Kars

Ani Harabelerindeki kültü dolu gezimizin ardından Doğu Anadolu’nun en yüksek gölü olan Çıldır Gölü‘ne doğru yola çıkacağız. Göl kenarında kızaklarla kayıp çocuklar gibi eğleneceğiz. Yorgunluğumuzu ise Çıldır Gölü’nün buzları kırılıp tutulan balıklarla enfes bir öğlen yemeği yiyeceğiz. Bunun yanında yine Kars’a özgü yöresel yemekler de tadabilirsiniz.

Öğle yemeğimizi yedikten sonra şehir merkezine doğru rotamızı çevireceğiz. Karlarla kaplı taş evlerin sıralandığı sokaklarda gezerek Kars’ın ruhunu daha bir özümseyebilme imkanı yakalayacaksınız. Akşam  şehir merkezindeki otelimize yerleşip tur ücretine dahil olan akşam yemeğimiz eşliğinde  yöresel halk oyunlarının sergileneceği Kafkas gecesi keyfi yaşayacağız.

3. GÜN (Pazar)

Gezimize bugün de tur ücretine dahil olarak otelde yapacağımız eğlenceli bir kahvaltıyla başlayacağız. Sonrasında kültürel gezimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. İlk durağımız da Kars Kalesi olacak. Kalede bulunan bir kitabeye göre bu kale Sultan Melik İzzetin tarafından 1152 yılında yaptırılmıştır. O günden bu yana pek çok kez hasar görmüş ve yaptırılmış olan kaleyi günümüzde görmek inanılmaz duygular yaşatacak size.

Kars Kalesi’nin hemen eteklerinde bulunan Havariler Kilisesi ya da Kümbet Camii‘si olarak adlandırılan dini yapıyı ziyaret edeceğiz. Zamanında Ermeni Kilisesi olarak inşa ettirilmiş bu yapı dört yonca yaprağını andırmaktadır.

Kars

Kars sokaklarında gezerken uğrayacağımız bir başka durak ise zamanında Kars mutasarrıfı olan dedesiyle bir süre burada yaşayan Namık Kemal’in evi olacak. Namık Kemal’in ilk şiirlerini bu evde yazdığı düşünülmektedir. Neredeyse 350 yıllık bu kagir ev adeta yaşayan bir tarihtir.

Rus işgali sırasında yapılan taş evler arasında gezerken karşımıza Fetiye Camii çıkacak. Rus Baltık mimarisinin çok güzel bir örneği olan bu yapı kilise olarak inşa edilmiş, cumhuriyetin ilk yıllarında spor salonu olarak kullanılmış, günümüzde ise camii olarak işlev görüyor.

Kültür gezimizi tamamladıktan sonra gezimizin belki de en önemli noktasına geliyoruz. Tabii ki alışveriş zamanı gelecek :) Kars’ın meşhur lezzetlerinden dilediğinizce alabilirsiniz. Kars’ın kaşar ve gravyer peyniri, balı ve kazını dilerseniz sevdiklerinize tattırmak için alabilirsiniz.

 Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

•Tüm öğle yemekleri,
•Tüm özel harcamalar,
•Ekstra belirtilen tüm organizasyonlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir