Butik Şanlıurfa Yöresel Tatlar Gezisi

Mimarisi, binlerce yıllık köklü tarihi yanında lezzetleriyle de bir efsane olan Şanlıurfa’ya gitmeye ne dersiniz? Hem Urfa’yı doya doya gezme şansınız olacak hem de Urfa‘nın şahane lezzetlerini tam da yerinde tadabileceksiniz.

Peygamberler şehri olarak anılan bambaşka güzellikler sunan bu şehirden 9 peygamber gelmiş geçmiş. Hz. İbrahim bu topraklarda dünyaya gelmiş ve Hz Eyyüb de bu şehirde yaşamış. Bu nedenle hem İslam dini hem de Hıristiyan dini için Urfa kutsal kabul ediliyor.

İşte Butik Şanlıurfa Yöresel Tatlar turunu sizin için anlatıyorum:

1.GÜN (Cumartesi)

Cumartesi günü sabahın ilk ışıklarıyla beraber 04.45’te  İç Hatlar gidiş terminali Pegasus Havayolları kontuarında grubumuzla buluştuktan sonra 06.20 tarifeli sefer ile Şanlıurfa’ya uçacağız. İner inmez ilk durağımız Urfa’nın yöresel kahvaltısını tatmak olacak. Kahvaltıda yok yok: Örgü peynirinden tulum peynirine, tulum peynirinden köy peynirine kadar çeşit çeşit peynirler, köy yoğurdu, taze tereyağı ve petek baldan, közlenmiş patlıcan ve bibere, ardından kahvaltılık biber salçasına kadar doyamayacağınız bir kahvaltıyla Butik Şanlıurfa Yöresel Tatlar turundaki ilk lezzetimizi tadacağız.

Urfa'da Kahvaltı

Kahvaltıdan sonra da bir acı kahve iyi gider diyerek Urfa’nın meşhur Gümrük Han‘ına gideceğiz. Geniş avlulu bahçesi, yüzyıllık çınar ağaçları ve küçük tabure ve masalarıyla bu tarihi hana bayılacaksınız. Yöre halkının ve şehri ziyarete gelenlerin oturup soluklandığı, sohbet ettiği ve domino, satranç oynadığı bu küçük kahvehanede Şanlıurfa’nın ve Arap kültürünün özel kahvesi mırrayı tadabilirsiniz.

Mırra

Sabahki lezzet yolculuğumuza biraz da olsa tarih ve kültür katmak için Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile devam edeceğiz. Binlerce arkeolojik eseri inceleme fırsatınız olacak bu müzede Göbeklitepe Antik Kentinden çıkan eserler de bulunmaktadır. Müzede uzun süre gezip yorulduktan sonra öğle yemeğimizi Urfa’nın meşhur kebaplarıyla taçlandıracağız. Sembol Lokantasında yapacağımız öğle yemeğinde ciğer, dalak, yürek, böbrek, kuşbaşı ve tavuk şişin yanında piyaz, özel ezme salata, soğan salata, közlenmiş biber ile gözlerin ve mideniz bayram edecek.

Sembol Lokantası

 Öğle yemeği tatlımızı meşhur Miroğlu Kadayıfçısında yiyeceğiz. Fıstıklı Kadayıfı sizlerin gözleri önünde şovlu olarak hazırlayıp servise sunacaklardır.

Miroğlu Kadayıfçısı

Öğle yemeğimizin ardından Şanlıurfa’daki gezimize Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri ile devam edeceğiz. Halil-ür Rahman Gölü’nün tam köşesinde bulunan Halil-ür Rahman Camii yanında medrese, külliye ve mezarlık bulunmaktadır. Rızvaniye Camiisi de yine Halil-ür Rahman Gölü’nün bir köşesinde bulunmaktadır. Zamanında Bizanslılar tarafından yaptırılmış bu kilise Osmanlılar tarafından cami olarak kullanılmıştır.

Rızvaniye Camii

Peygamberler şehri Şanlıurfa deyince herkesin aklına gelen şehrin tam merkezinde bulunan Balıklı Göl gelmektedir. İçindeki capcanlı balıkları, gölün çevresindeki asırlık çınar ağaçlarıyla Balıklı Göl rehberinizin güzel anlatımıyla birleşerek unutamayacağınız yerlerden biri olacak.

Balıklı Göl

Gezimize Gümrük Han ve Bedesten Çarşılarındaki alışverişle devam edeceğiz.Osmanlı zamanında çarşı ve dükkanlardan oluşan Gümrük Han’ın günümüzde de her bir sokağında farklı esnaflar yer almaktadır. Burada dilerseniz yöresel alışverişler yapabilir dilerseniz Han’ın avlusunda bulunan çay bahçesinde Urfa’nın keyfine varabilirsiniz. Bedesten Çarşısı ise kadınların girip uzun zamanlar çıkamadığı çok çok renkli bir çarşıdır. Rengarenk dokuma kumaşlar, ipek şallar, yöresel giysilerle bu çarşıda çok eğleneceğinizi garanti ediyoruz. Yalnız şimdiden söyleyelim kendinizi kaptırıp da hesabınızı aşmayın.

Urfa'da Alışveriş

Eğlenceli alışverişin ardından otelimize yerleşmek üzere yola çıkacağız. Konaklamamız Dedeman Otel, Manici Otel ya da Harran Otel’den birinde olacaktır. Akşam belli bir saatte lobide buluşup dileyen misafirlerimizle akşam yemeği ve sıra gecesine gidebilirsiniz. Tur ücretinden ekstra olarak Edassa Konuk Evi‘nde gerçekleştirilecek olan bu etkinlikte Urfa’ya özgü eşsiz bir gece ve lezzet şöleni yaşayacaksınız.

Urfa Sıra Gecesi

2.GÜN (Pazar)

Butik Şanlıurfa Yöresel Tatlar turumuzun 2.gününde sizlere gününüzü nasıl geçireceğinizi seçmeniz için iki seçenek sunuyoruz:

 • Hz İbrahim‘in makamının da bulunduğu Camii’de sabah namazını Urfa’nın esnafıyla beraber kılabilirsiniz. Urfa esnafı her sabah işe başlamadan evvel Hz İbrahim’in mekanında namaz kılarak işlerinde bereket sağlamayı amaçlamaktadır. Ardından Dergâh Camii’ne gidip her vatandaşın katılabildiği 400 senelik geçmişi olan Kökü, Kadiri tarikatının kurucusu ve İslam bilgini Abdülkadir Geylani‘ye kadar uzanan zikre katılabilirler. Bu zikirde Allah’ın 99 ismiyle zikir yapılmaktadır. Sizin için müthiş bir deneyim olacaktır.

Abdülkadir Geylani'ye Kadar Uzanan Zikir

 •  İkinci seçeneğinizse Urfa’nın meşhur kahvaltısını tatmak için  Ciğerci Aziz’e gidip mükellef bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Ciğerci Aziz Usta

Bu iki seçenekten birini seçip sabah vaktini dilediğiniz gibi geçirdikten sonra gezimize tam gaz devam edeceğiz. İlk durağımız da Fırat Nehri suları altında kalmış Halfeti‘ye doğru yola çıkacağız. Halfeti’ye ulaştıktan sonra teknemize binip Baraj Gölü üzerinde yapacağımız tekne turunda Orta Çağ döneminde önemli bir kale olan Rum Kaleyi ve sular altında kalan köyleri görme ve fotoğraflama şansı yakalayacaksınız.

Halfeti

Keyifli tekne turumuzun ardından Halfeti’ye döneceğiz ve öğle yemeğimizi Fırat Nehri üzerinde teknede kebaplardan oluşan menü şeklinde alacağız. Leziz kebaplara doyamadan tekrar yollara düşüp ‘yolların kesiştiği yer’ anlamına gelen Harran‘a varacağız. İlk devlet üniversitesinin kurulduğu ve 5000 yıllık köklü bir tarihe sahip Harran’da ilk durağımız zamanında Harran Üniversitesi olarak kullanılmış şimdilerde Ulu Camii adıyla ibadethane olarak kullanılan tarihî mekanı ziyaret etmek olacak. Ardından şehirdeki Kale, Kervansaray ve Konik Harran Evlerini gezeceğiz.

Harran Evleri

Gezimizin son ama en önemli durağı Göbeklitepe‘ye doğru yol alacağız. Dünyadaki en eski tapınak ilan edilmiş olan Göbeklitepe’de rehberimizin de güzel anlatımıyla Göbeklitepe’yi adeta tekrar yaşama imkanı bulacaksınız. Günümüzden 12.000 yıl önceki kültür, sanat, tarih ve inanca şahit olmak muhteşem ve unutulmayacak bir deneyim olacaktır.

Göbeklitepe

Göbeklitepe gezimizin ardından şehir merkezine dönüp son alışverişlerimizi yapıp akşam yemeğimizi yedikten sonra  Gap Havalimanına gidip İstanbul’a doğru uçacağız.

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Otelde yapılan özel harcamalar
Tüm yemeklerde alınan içecekler
Öğle yemekleri
Akşam yemeği
Ekstra Turlar

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

11 Yorum

  1. Merhabalar, iletişim bilgilerinizi ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla bırakırsanız size fiyat konusunda ayrıntılı bilgi verelim :)

  1. Emir Bey Merhabalar, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakın biz sizi arayıp bilgilendirelim ya da 444 0 644 nolu numaramızı arayabilirsiniz.

  1. Mehmet Bey Merhabalar, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size detaylı bilgi vermek isteriz.

  1. Sabri Bey Merhaba, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız tur hakkında size detaylı bilgi verelim.

 1. Duygu hanım o kadar muazzam lezeetleri paylaşmışsınız ki hepsi sanki bana hitap ediyor.. heleki şu fıstıklı kadayıf resmini görünce gün benim için başlamadan bitti :) güzel yazınız için çok teşekkürler. Jollytur ve gülergüzlü ekibine de başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir