Butik Mardin Turuna Çıkıyoruz: Mardin’de Görülmesi Gereken Yerler

Hayatın sepya yaşandığı, otantik şehir Mardin, özgün mimarisi ve gezi alanları ile unutulmaz bir kültür rotasının adresi oluyor. Mardin’e yapılan butik geziler genellikle bölgede yer alan Hasankeyf’i de içeriyor. Ilısu Barajı’nın tehdidi altında olan ve kısa zaman içinde tarihe karışacak bu muazzam tarihi bölge, size adeta zaman makinesindeymiş hissi yaşatacak. Bölgenin sıcağına, değişken havasına, uzun süren yolculuğa rağmen emin olun gittiğinize değecek.

Mardin

Mardin

Adeta bir kültür mozaiği olan Mardin’de hem Müslüman, hem Süryani hem de Hıristiyan cemaatlere ait eserleri görebilirsiniz. Kültürel zenginliği ile sizi kendine hayran bırakacak olan şehirde Uzun Hasan’ın oğlu Kör Zeynel Türbesi‘ni de ziyaret edebilir, Süryani ustaların el emeği telkarileri de görebilirsiniz. Midyat’ın Süryani kültürünü yansıtan evlerini gezebilir, konakların ihtişamı içinde kendinizi bir masal kahramanı gibi hissedebilirsiniz.

Yeni Saray, Mağaralar, Darphane, Zekât Kuyusu, Tılsımlı Kapı, Gözcü Kulesi, Büyük Saray, Ulucami, Zindan ve El-Rızk Camii gibi önemli tarihi alanlarının ziyaret edilebildiği kentte adımladığınız her sokakta görmek isteyeceğiniz bir yapıyla karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Dar sokakları, misafirperver yerel halkı, mistik atmosferi ve benzersiz kültürleri ile yalnız bir gezi değil bir hayat deneyimi vadeden Midyat’ta, Mor Gabriel Manastırı, Kilise Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneler de görülebiliyor.

Her Köşede Fotoğraf Çekilmek İsteyeceksiniz

Mardin’in popülerleşmesini sağlayan unsurlardan biri olan dizi ve filmlerin çekim alanları da geziler vasıtasıyla ziyaret edilebiliyor. Özellikle Sıla dizisinin ana mekanı olan konak, yerel mimarinin en güzel örneklerinden biri olduğu için Midyat’ın en sık ziyaret edilen yerlerinden birini oluşturuyor. Siz de Sıla’nın hikayesinin geçtiği konağı gezebilir, hayranı olduğunuz pek çok dizi ve filmin çekim alanlarını görerek anılarınızı canlandırabilirsiniz. Panoramik Mezopotamya manzarası bulabileceğiniz bölgede sık sık fotoğraf çekilmek isteyecek, selfielerinizle zamanın ağırlaştığı bu kenti ölümsüzleştireceksiniz.

Fotoğrafseverlerin sıklıkla ziyaret ettiği, minyatür Mardin diye anılan Savur ilçesini de mutlaka görmelisiniz. İlçede yer alan Mor Petrus, Pavlus Kilisesi, konaklar, demirci dükkanları, Savur Kalesi, Ulu Cami görülecekler listesine yazılmalı. İlçe yakınlarındaki Kıllıt köyüne ulaşarak, yaşayan bir Süryani köyüne misafir olabilirsiniz. Köydeki Mor Yuhanna Kilisesi’ni gördükten sonra, meşhur Dara Harabelerini gezmek için de enerjinizi saklamalısınız. Deyrul Zafaran Manastırı, Firdevs Köşkü, Kasımıye Medresesi için de ajandanızda yer ayırmayı ihmal etmemelisiniz.

Mardin, Bir Lezzet Başkenti

Mardin turistlerin alışveriş için de tercih ettiği şehirler arasında öne çıkıyor. Özellikle çeyiz alışverişi için tercih edilen şehirde meşhur Bakırcılar Çarşısı ziyaretçilerini bekliyor. Eğer yöresel mamüllerden satın almak, tadım yapmak istiyorsanız Hasan Ayyar Çarşısı’na gitmelisiniz. Çeşit çeşit yiyecek, baharat ve özel tatlarla mutfaklarınıza benzersiz lezzetler getirebilirsiniz. Yemekleri ile ünlü olan Mardin’de güneşin batışını Süryani şarabı eşliğinde izleyerek Mezopotamya’yı selamlayabilirsiniz. Şehir içindeki pek çok butik üreticiden şarap alabilir, ev yapımı şarapların buruk tadına keyifle varabilirsiniz. Bölgede et yemeklerini yediğinizde ise eminiz dönmek istemeyeceksiniz. Yemek üstüne içeceğiniz mırra ile yorgunluk atarken, tadı damağınızda kalacak tatili, özel lezzetlerle anımsayacaksınız.

Mardin Kapı ziyareti ile veda edeceğiniz şehirden güzel anılar, özgün fotoğraflar ve geriye doğru atılan her adımda artmaya başlayan özlemle ayrılacağınıza eminiz. Reyhani müziği eşliğinde huzurla anacağınız kenti Jolly Tur’un Butik Mardin Turu ile tüm detayları ile gezebilirsiniz.

Jolly ile Keşfetmek İçin Tıkla! 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir