Ayder Yaylası’ndan Batum’a Uzanan Bir Karadeniz Turu Hikayesi

Karadeniz turu yapmak kuşkusuz Türkiye’de yapılması gerekenler listesinin zirvesinde yer alır. Gidenler bilir ki, Karadeniz seyahati insana yeşile ve yemeğe olan ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bağımlılık yapan Karadeniz turlarını ele alırken iki farklı rotada ele almak gerekiyor. Karadeniz’in hem doğusu hem de batısı ayrı güzelliklere sahip. Kültür turları kapsamında Batı Karadeniz turu daha çok tercih edilirken doğayla iç içe olmak isteyenler rotasını Doğu Karadeniz turlarına çeviriyor. Doğu Karadeniz turlarının ise olmazsa olmazı kuzeyi bölgesinin incisi Ayder Yaylası ile Gürcistan’ın trend kenti Batum oluyor. Öyle ki günübirlik Batum’a seyahat edenlerin sayısı bir hayli fazla. Biz de bu yazımızda günübirlik Ayder Yaylası ve Batum rotasını izleyeceğiz.

Karadeniz Turu Rotası: Ayder’den Batum’a

Amasya’dan Batum’a doğru uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Karadeniz turu ile Türkiye’nin en güzel yerlerini keşfetmek ve komşu ülke Gürcistan’a uğramak için heyecanlıyız. Batum gezilecek yerler için araştırmamızı yaptık. Şayet Batum hava durumu da bizden yana olursa Karadeniz turu için gerekli olan tüm şartları karşılamış olacağız.

Batum Gezilecek Yerler

Karadeniz turu

Üç günlük doludizgin bir geziyi kapsayan Karadeniz turunun ilk durağı Gonio-Apsaros Kalesi. 1878 yılına kadar Osmanlı’nın elinde olan bu tarihi yapı sonrasında Rusların eline geçiyor. Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanılan kalede tarihin izlerini görmek de mümkün.Karadeniz turuSonraki durak ise Batum Botanik Bahçesi. 108 hektarlık bir alanı kapsayan ve dünyada insan eliyle yapılmış en büyük ikinci bahçe olma özelliğini koruyan bu mekanda 1200 gül, 2000’den fazla ağaç ve bitki türü bulunuyor. Batum’da görülmesi gereken yerler kapsamında bulunan Tarihi Orta Camii ise 1866 yılında iki Karadenizli ustaya yaptırılan, özellikle de ahşap işlemeleri ve iç dekoru ile dikkat çeken bir cami.

Karadeniz turu

Batum’da gezilecek yerler arasında sırasıyla Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası, Medea Heykeli, Batum Limanı ve Avrupa Meydanı yer alıyor. Hırsı ve gücü temsil eden Poseidon, Yunan mitolojisinde deniz, deprem ve atların tanrısı kabul ediliyor. Medea Heykeli ise Avrupa Meydanı’nda yükselen ve şehrin her yerinden görülen bir eser.

Bıçak ve Çayın Doğumuna Tanıklık

Karadeniz turunun bir uzantısı olan Ayder Batum turları Trabzon ve Rize’yi de kapsıyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında evlerin alt katlarındaki atölyelerde üretimine başlanan Sürmene bıçağı artık bir dünya markası. Sürmene bıçağı atölyesinde bu üretime, çay fabrikasında ise çayın üretim aşamalarına tanıklık edebilirsiniz. Fırtına Vadisi’nde çay toplama deneyimi de Karadeniz seyahatine çıkanları bekleyen sürprizlerden.

Karadeniz turu

Karadeniz turunda en heyecan verici duraklarından biri de kayın ormanları ile kaplı tertemiz havası ile baş döndüren Ayder Yaylası. Türkiye’nin en popüler yaylası olan Ayder Yaylası için yola çıktığımızda Rize’de bulunan Şenyuva Köyü’nden de geçiyoruz. Şenyuva, aynı ada sahip Şenyuva Köprüsü‘ne sahip olduğu için mutlaka bir fotoğraf molası vermemiz gerekecek.

Karadeniz turu

Rize’de gezilecek yerleri gezip, yaylalarda serinledikten sonra şimdi sırada Trabzon var. Karadeniz’in kültürel şehri Trabzon’da gezilecek yerler ise bir hayli fazla. Ama listenin olmazsa olmazları elbette Uzungöl, Haldizen, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü oluyor.

Karadeniz’i doya doya yaşamak için Ayder Batum turları adeta biçilmiş kaftan. Batum’dan Trabzon’a uzanan kıyı boyunca doğanın güzelliği, tarih ve kültürle iç içe geçiyor ve ziyaretçilerinde unutulmaz anılar bırakıyor.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

1 Yorum

  1. Ayder ülkemizin en güzel havasına sahip yaylaların dan birisi daha önce bir kaç kez gitme fırsatım oldu ve çok beğendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir