Ayder Yaylası’ndan Batum’a Uzanan Bir Karadeniz Turu Hikayesi

Karadeniz turu yapmak kuşkusuz Türkiye’de yapılması gerekenler listesinin zirvesinde yer alır. Gidenler bilir ki, Karadeniz seyahati insana yeşile ve yemeğe olan ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bağımlılık yapan Karadeniz turlarını ele alırken iki farklı rotada ele almak gerekiyor. Karadeniz’in hem doğusu hem de batısı ayrı güzelliklere sahip. Kültür turları kapsamında Batı Karadeniz turu daha çok tercih edilirken doğayla iç içe olmak isteyenler rotasını Doğu Karadeniz turlarına çeviriyor. Doğu Karadeniz turlarının ise olmazsa olmazı kuzeyi bölgesinin incisi Ayder Yaylası ile Gürcistan’ın trend kenti Batum oluyor. Öyle ki günübirlik Batum’a seyahat edenlerin sayısı bir hayli fazla. Biz de bu yazımızda günübirlik Ayder Yaylası ve Batum rotasını izleyeceğiz.

Karadeniz Turu Rotası: Ayder’den Batum’a

Amasya’dan Batum’a doğru uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Karadeniz turu ile Türkiye’nin en güzel yerlerini keşfetmek ve komşu ülke Gürcistan’a uğramak için heyecanlıyız. Batum gezilecek yerler için araştırmamızı yaptık. Şayet Batum hava durumu da bizden yana olursa Karadeniz turu için gerekli olan tüm şartları karşılamış olacağız.

Batum Gezilecek Yerler

Karadeniz turu

Üç günlük doludizgin bir geziyi kapsayan Karadeniz turunun ilk durağı Gonio-Apsaros Kalesi. 1878 yılına kadar Osmanlı’nın elinde olan bu tarihi yapı sonrasında Rusların eline geçiyor. Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından kullanılan kalede tarihin izlerini görmek de mümkün.Karadeniz turuSonraki durak ise Batum Botanik Bahçesi. 108 hektarlık bir alanı kapsayan ve dünyada insan eliyle yapılmış en büyük ikinci bahçe olma özelliğini koruyan bu mekanda 1200 gül, 2000’den fazla ağaç ve bitki türü bulunuyor. Batum’da görülmesi gereken yerler kapsamında bulunan Tarihi Orta Camii ise 1866 yılında iki Karadenizli ustaya yaptırılan, özellikle de ahşap işlemeleri ve iç dekoru ile dikkat çeken bir cami.

Karadeniz turu

Batum’da gezilecek yerler arasında sırasıyla Poseidon Heykeli, Tiyatro Binası, Medea Heykeli, Batum Limanı ve Avrupa Meydanı yer alıyor. Hırsı ve gücü temsil eden Poseidon, Yunan mitolojisinde deniz, deprem ve atların tanrısı kabul ediliyor. Medea Heykeli ise Avrupa Meydanı’nda yükselen ve şehrin her yerinden görülen bir eser.

Bıçak ve Çayın Doğumuna Tanıklık

Karadeniz turunun bir uzantısı olan Ayder Batum turları Trabzon ve Rize’yi de kapsıyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarında evlerin alt katlarındaki atölyelerde üretimine başlanan Sürmene bıçağı artık bir dünya markası. Sürmene bıçağı atölyesinde bu üretime, çay fabrikasında ise çayın üretim aşamalarına tanıklık edebilirsiniz. Fırtına Vadisi’nde çay toplama deneyimi de Karadeniz seyahatine çıkanları bekleyen sürprizlerden.

Karadeniz turu

Karadeniz turunda en heyecan verici duraklarından biri de kayın ormanları ile kaplı tertemiz havası ile baş döndüren Ayder Yaylası. Türkiye’nin en popüler yaylası olan Ayder Yaylası için yola çıktığımızda Rize’de bulunan Şenyuva Köyü’nden de geçiyoruz. Şenyuva, aynı ada sahip Şenyuva Köprüsü‘ne sahip olduğu için mutlaka bir fotoğraf molası vermemiz gerekecek.

Karadeniz turu

Rize’de gezilecek yerleri gezip, yaylalarda serinledikten sonra şimdi sırada Trabzon var. Karadeniz’in kültürel şehri Trabzon’da gezilecek yerler ise bir hayli fazla. Ama listenin olmazsa olmazları elbette Uzungöl, Haldizen, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü oluyor.

Karadeniz’i doya doya yaşamak için Ayder Batum turları adeta biçilmiş kaftan. Batum’dan Trabzon’a uzanan kıyı boyunca doğanın güzelliği, tarih ve kültürle iç içe geçiyor ve ziyaretçilerinde unutulmaz anılar bırakıyor.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir