Kültür Turu Fenomeni: Bursa Turu İle İznik, Tirilye, Cumalıkızık Gezisi

Bu hafta sonu ne yapalım, nereye gidelim diyen varsa Bursa Turu ile Türkiye keşfine çıksın deriz. Uzun zamanlar çeşitli devletlere başkentlik yapmış hem tarihi hem de doğal güzelliğiyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir nadide şehirdir Bursa. Bursa turu ile yola çıktığınızda gezilecek yerlerin sayısının ne kadar çok olduğuna şaşıracaksınız. Hem Bursa merkezde hem de Bursa’nın ilçelerinde gezilecek yerler listesi epey kabarık olacaktır. Bu yüzden Bursa turu ile mutlaka görülmesi gereken yerleri sizler için listeledik.

Bursa Turu Rotaları

Tarihi ve kültürü ile medeniyetlerin başkenti olan Bursa’ya gidiyoruz. Görülecek yerler listemiz hazır. Bursa gezilecek yerler tek tek notlarımızda yazılı. Bursa turunun olmazsa olmazlarını vakit yettiği kadar görüp rotayı İznik ve gün batımı manzarasına yetişmek için İznik Gölü’ne çevireceğiz. İznik Bursa’nın küçücük ama koskoca bir tarih barındıran nadide ilçesi. Özellikle çinileri ve İznik Gölü ile herkesin gözdesi durumunda. Hem de İstanbul’un yanı başında olması dolayısıyla hafta sonu kaçamakları için en güzel nokta. İlçede hem Bizans dönemimin izlerini hem de Osmanlı döneminin izlerini bir arada göreceksiniz.

Ayasofya Camii ve Arkeoloji Müzesi

Bursa turuİznik’teki ilk durağımız ilçenin merkezinde bulunan Ayasofya Müzesi ve Camii olacak. Zamanında kilise olarak inşa edilmiş bu yapı şimdilerde camii olarak kullanılıyor. Ayasofya Camii’nin içine girip o muhteşem tarihe şahitlik edebilirsiniz. Ayasofya Müzesinde ve bahçesinde ise İznik bölgesinde kazılarda çıkarılan tarihi eserleri görebilirsiniz. İznik’teki kültür dolu gezimize İznik Arkeoloji Müzesi’yle devam edeceğiz.

İznik Çini Atölyesi

Bursa turuTurumuza dur durak bilmeden Osmanlı döneminden kalma Gazi Süleyman Paşa Medresesi ile devam edeceğiz. Şimdilerde Çiniciler Çarşısı olarak kullanılan bu medrese molozlardan ve tuğladan inşa edilmiştir. O sütunların güzelliği eminim sizlerin de fotoğraflarını süsleyecek. Gezimize İznik Çini atölyelerini ziyaret ederek devam edeceğiz. Orada çininin yapım aşaması ve son hale gelinceye kadarki aşamaları çini ustalarından bizzat dinleyebileceksiniz.

Yeşil Camii

Bursa turuİznik’in en güzel simgelerinden olan Yeşil Camii de rotamızın içinde olan efsane mekanlardan biri olacak. Kubbesinin yeşil çinisi sebebiyle bu ismi almış olan bu güzel camiiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yalnız cami restorasyonda olduğu için dışarıdan göreceğiz.

Cumalıkızık Köyü

Bursa turuGezimize İznik’in en değerli tarihî eserlerinden Antik Roma Tiyatrosunu gördükten sonra Cumalıkızık Köyü‘ne doğru hareket edeceğiz. Uludağ eteklerine kurulmuş bu şirin ve samimi köyde evlerin neredeyse 300 yıllık olduğunu öğreneceksiniz. Köyden öte büyük bir tarihi miras olan Cumalıkızık hala insanların terk etmediği, yaşamlarını sürdürdükleri nadir köylerden biridir. Köy daracık taş döşeli sokaklarından kaynak sularının aktığı bir cennet misali. Bu köyde meydanda bulunan köy camiisini ve caminin hemen yanında bulunan tek kubbeli hamamı görebilirsiniz. Yine meydanda yer alan Zekiye Hatun Çeşmesi de dikkatinizi çekecektir. Köyün daracık sokaklarında gezerken kendinizi belki de Osmanlı zamanındaymış gibi hissedebilirsiniz.

Tirilye

Bursa turuSırada şirin mi şirin Rum evleriyle Tirilye var. Burada zamanında Kazım Karabekir tarafından yaptırılmış olan Taş Mektebi ziyaret edeceğiz. Yapıldığı dönemde öksüz ve yetim çocukların okutulduğu bir okul olan bu binada tarihi soluyacaksınız. Ardından kültür dolu gezimize Bizans döneminde inşa edilmiş ve döneminin en önemli kiliselerinden olan şimdilerde Fatih Camii olarak kullanılan o muhteşem yapıyı ziyaret edeceğiz.

Mudanya

Bursa turuTirilye’nin sokaklarında hoş bir gezintinin ardından Mudanya‘ya doğru yola çıkacağız. Mudanya’daki ilk durağımız ise Mudanya Mütareke Evi olacak. Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı bu binayı restorasyon nedeniyle dışarıdan gözlemleme şansımız olacaktır.

Bursa Ulu Camii

Bursa turu

Öğle yemeğimizi serbest olarak dilediğiniz yerde yedikten sonra istikamet Bursa olacak. Bursa’nın en güzel simgelerinden ve yapımında Hacivat ile Karagöz‘ün çalıştığı düşünülen Ulu Camii‘yi ziyaret edeceğiz. Bursa’nın Ayasofya’sı olarak kabul edilen bu mimari dehanın işlemelerine ve oymalarına bayılacaksınız. Sonrasında Bursa’yı en güzel göreceğimiz Tophane Tepesine çıkacağız. Ramazanda top atışlarının da yapıldığı bu tepede Orhan Gazi ve Osman Gazi‘nin türbelerini de ziyaret edeceğiz. Sonrasında Osmanlı döneminde oluşturulmuş İslam Eserleri Müzesi’ni de görmeden geçmeyeceğiz.

Koza Han

Bursa turuGezilerin olmazsa olmazı alışverişi de ihmal etmeyeceğiz. Bursa Kapalıçarşı‘da serbest alışveriş molasının ardından tarihi havasının eşliğinde Koza Han‘da çaylarımızı yudumlayıp İstanbul’a doğru yola çıkacağız. Bursa ve İznik gezimize katılmadan önce size küçücük bir öneri vermek istiyorum: Yanınıza en rahat ayakkabınızı alın lütfen, çünkü bol yürüyüşlü bol hareketli bir gezi sizleri bekliyor.

Bursa İznik Turu İçin Tıklayın!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

3 Yorum

  1. merhaba konu için teşekkürler yalnız iznik Yeşil cami nin resmi yanlış o bursa yeşil camii nin resmi ayrıyetten iznikdeki yeşil cami restorasyonda düzeltirseniz sevinirim.İyi çalışmalar

    1. Bahadır Bey, uyarınız için çok teşekkür ederiz. Gerekli düzeltmeleri yaptık.

  2. Nasip olursa bende orhangazi’nin türbesini yakın zamanda ziyaret etmek istiyorum. Ah bide kısmetse mustafa kemalpaşa’ya geçip kemalpaşa tatlısı yemeden dönmek istemiyorum. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir