Bulgaristan Burgas Gezi Rehberi

Bayağı bildiğin büyük şehir. Çarşılar, AVM’ler, geniş caddeler, evler… Ama bilmediğin gibi bir şehir. Koskocaman enfes parklar, ulu ağaçlar, enfes sapsarı kumlu tertemiz plajlar, huzurlu insanlar var.

Koskoca şehrin nüfusu 200 bin kişi. Yani trafik var diyorlar, ama bir gülesi geliyor insanın. Bulgaristan‘da nüfus hızla azalıyor. Asgari ücret 360 leva (180 Euro) Kimse çocuk yapmıyor ya da 1 tane. Çoğu genç ailesini geçindirmek için Avrupa’da bir yerde gurbette. Sokaklarda boş evler, hatta bomboş köyler dolu bu memlekette.

Bulgaristan, Burgas

Burgas‘ta da durum aynı. Hayat her yerde zor ve acımasız elbet. Bulgaristan’da kadınların emekli olabilmesi için 35, erkeklerin ise 38 yıl çalışmaları gerekli. Hem de bu ücretlerle. Tüm bunlara rağmen sakin, sabırlı ve tevekkül bir hali var Burgaz‘ın. Şehrin her yerinde yüzyıllık ağaçlarla dolu tarihi taş binalardan mı geliyor, yoksa bu tertemiz devasa güzel parklardan mı diyorum onlardaki bu sukünet. Hiç bir şey yapmadan yalnız 2 gün Burgaz’da gezmek, geniş kumsallarda ufka bakıp huzuru içine çekmek için bile gelir insan Burgaz‘a.

Bulgaristan, Burgas

Peki Burgas’a nasıl gidilir? 

Daha önce okuyanlar bilir. Burgas’a kendi aracınla gitmek isteyenler için sizi şöyle bir tık alalım lütfen. Elbette kendi arabanla da Bulgaristan’a gitmek en keyiflisi ve kolayı bana göre. Ama başka yolu yok mu? Elbette var. Hatta oldukça ucuz, rahat ve konforlu. Ben burada fazla dolaşmam, şehir içinde takılırım derseniz size bulabildiğim otobüs firmalarını öneririm.

Genelde 75 -80 Tl civarı Burgaz’a otobüsle seyahat edebilirsiniz. Ha unutmadan! Burgaz‘da bir havaalanı var. Ancak Türkiye’ye uçuş yok. Ama ucuz uçuşların bulunduğu bu havaalanını bir atlama taşı olarak kullanma fırsatını da göz ardı etmeyin derim ;)

Bulgaristan, Burgas

Burgaz’da Gezip Görülecek Yerler

Peki, buraya ulaştınız. İyi de Burgas’da gezip görülecek yerler neresi var diye sorarsanız, ben tam gün hiç birşey yapmadan sakin bir parkta oturup kitap okumayı tercih ederim ama Kutubalığı’nız elbette başka yerler de keşfetti size. Burgaz’da gezip görülecek yerler için şu aşağıdaki linklerden birini veya birkaçını deneyebilirsiniz mesela:

Bulgaristan, Burgas

Sea Garden Deniz Parkı: İşte burası beni benden alan, hemen kendine aşık eden huzur dolu bir yer. Hafta sonları çok sayıda gelin-damat resim aktiviteleri gördüğümüz bu parkta isterseniz hemen merdivenlerden inip aşağıdaki enfes plajda güneşlenip yüzebilir, isterdeniz de parkta çeşitli yerlere konmuş bu kitap dolaplarından bir tane alıp tüm gün kuşların eşliğinde kitap okuyabilirsiniz. (Bulgarcanız yoksa kitabınızı yanınızda getiriniz pliiiz)

Bulgaristan, Burgas

St Anastasia Island: Hemen deniz parkındaki iskeleden küçük motorlarla gidebileceğiniz bu ada Karadeniz’in ender bulunan adalarından biri. Üzerindeki hoş şapel, restaurant  ve deniz feneriyle fotoğraf meraklıları için inanılmaz hoş manzaralar ile keyifli bir öğleden sonra fırsatı sunuyor. Vakti olanlar için bulunmaz fırsat.

Bulgaristan, Burgas

Burgaz Kum Heykeller Festivali: Mutlaka Burgaz’da  görülecek yerler arasında bana göre 7 yıldır 1 Temmuz-15 Eylül tarihleri arasında onlarca düzenlenen kumdan heykeller sergisi. Değişik ülkeden gelen kum heykeltıraşları o sapsarı harika kumlara enfes ve devasa kum heykelleri yapıyor. Hem yapılışlarını izlemek hem de sanatçıların bu birbirinden eğlenceli dev kum heykellerini görmek unutulmaz bir keyif. Bundan sonra plajda kumdan kale yaparken çok daha yaratıcı olacaksınız

Bulgaristan, Burgas

Tüm bunların dışında Burgas’da gezlecek yerler oldukça fazla. Onlarca müze, galeri arkeolojik kalıntılar, harika plajlar,  Avm’ler  ve hatta bir Tuz Gölü ve Tuz Müzesi bile var.

Burgas’da Nerede, Ne Yenir?

Peki iyi hoş da Burgas’da yeme içme konusunda ne yapalım derseniz, elbet Balkan mutfağının en lezizini ve ucuzu bulacağınız restaurantlarla dolu. Ama ben size özellikle taze, leziz balıkları ve deniz ürünlerini, enfes salataları, şahane midyeleri ve karidesleri oldukça hesaplı bulacağınız Altın Çapa Restaurantı fena halde tavsiye ediyorum.

Bulgaristan, Burgas

Aman yakınmış, kolayca gider bir hafta sonu gezer gelirim dediğiniz Bulgaristan‘ın sayfiye şehri Burgas sizi gerçekten şaşırtmaya, kendine hayran bırakıp fena özletmeye hazır. Geçen yazdan arta kalmış azıcık Schengen vizeniz, bolca merakınız, keşfetme tutkunuz varsa ve bu aralar da bir maniniz yoksa sizi de bekleriz efendim :)

 

blank

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir