Budapeşte’ye Yakın Gezilecek Yerler

3 gece 4 tam günümüz olunca Budapeşte’nin yakında görülecek yerleri de keşfetmek istedik. Bir tam gün ayırdığımız iki farklı rota ile Budapeşte’ye seyahatimizi tam bir Orta Avrupa turuna çevirmiş olduk.

Günübirlik Estergon-Szentendre Turumuz

Budapeşte’ye erken saatlerde Jolly Tur otobüsümüzle ayrıldık ve 1 saat sonra ilk durağımız olan Estergon’a vardık. Macarların ‘Esztergom’ dediği kent Osmanlı dönemi dolayısıyla bizim tarihimizde de önemli yer tutar. Tuna Nehri kıyısındaki Estergon ve özellikle kalesinin en iyi görüldüğü yer ise hemen nehrin karşı kıyısındaki Slovak kasabası ‘Sturovo’. Tur otobüsümüzle Tuna üzerindeki köprüden geçip Sturovo’da kahve molası verdik ve Estergon manzarasını fotoğrafladık. Avrupa Birliği’ndeki ülkeler arasında geçişler böylesine kolay olunca kahve içmeye Macaristan’dan Slovakya’ya gitmek de hiç sorun olmuyor.

Estergon Macarlar için de çok önemli, çünkü en büyük katedralleri burada. Estergon Bazilikası olarak adlandırılan yapı tam 100 metre yüksekliğindeki kubbesiyle Macaristan’daki en yüksek bina. Aynı zamanda Katolik inancına sahip olan Macarların dini merkezi olarak sayılıyor.

Estregon’dan sonra Budapeşte’ye daha yakın olan, yine Tuna Nehri kıyısındaki Szentendre’ye geçtik. Szentendre tam bir sayfiye kasabası görünümde. Kristal, dantel işleri, el yapımı hediyelik eşyalar satan pek çok mağaza var. Kasabadaki binaları ve Arnavut kaldırımlı sokakları keşfetmek çok keyifli. Karlar altındaki Tuna Nehri kıyısında yürüyüş yapıp, manzaralı restoranda yemeğimizi yeyip akşamüstü bile olmadan Budapeşte’ye dönmüş olduk.

Günübirlik Bratislava-Viyana Turumuz

Slovakya’nın başkenti Bratislava, Tuna nehri kıyısında 450.000 kişinin yaşadığı küçük bir kent. Çekoslovakya 1993’te ikiye ayrıldıktan sonra başkent olan Bratislava’da görülecek pek çok yer yürüyerek yarım günde gezilebiliyor. Eski Kent’teki ‘Michael Kapısı’nın tarihi Orta Çağa dayanıyor ve 18. yüzyılda son şekli verilen 51 metrelik kulesi ile mutlaka görülmesi gerekenler arasında. Bratislava Kalesi, St.Martin Katedrali ve Slovakya Ulusal Tiyatro binasını gördükten sonra Bratislava’dan ayrılıp Viyana’ya doğru yola çıktık.

Avrupa’da birbirine en yakın iki başkent olan Viyana ve Bratislava arası otobüsle sadece 45 dakika sürüyor. Viyana’daki ilk durağımız ‘Hundertwasser Haus’. 1985’te yapılan bu ilginç bina üst üste yığılmış küplerden oluşmuş gibi görünüyor. Dışı bitkilerle kaplı ve yapımında farklı malzemeler kullanılan Hundertwasser Haus’un yanındaki pasajda birçok hediyelik eşya dükkanı var.

Viyana’nın tarihi merkezini çevreleyen Ringstrasse Caddesi boyunca otobüsle panaromik şehir turu yaptıktan sonra kentin ana caddesi Kartner Strasse girişinde serbest zaman için durduk. Habsburglar döneminde yapılan pek çok eseri barındıran ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Viyana aslında en az iki günde gezilmesi gereken bir kent ama bizim üçüncü gelişimiz olduğundan yarım günümüzü ağırlıklı olarak café ve restoranlarda geçirdik. Ama Opera Binası, Stefan Kilisesi (Stephansdom) gibi önemli mekanları yine de gezmeyi ihmal etmedik.

Gelmişken dana etinden yapılan güzel bir Winere şinitzel yemek için ünlü Figlmüller restorana uğradıktan sonra, Demel’de elmalı tatlı Apfelstrudel, Sacher Café’de çikolatalı pasta Sachertorte için mola verdik. Tabii ki yanında kahve olarak da Wiener Melange tercih ettik. Gece geç saatte Budapeşte’ye dönmüş olduk, ama günübirlik yaptığımız bu turda iki farklı ülkenin başkentinde geçirdiğimiz keyifli zaman dolayısıyla sizlerin de yapmanızı kesinlikle önereceğim bir gezi oldu.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir