Budapeşte’de Yapılması Gereken 5 Şey

Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Budapeşte tüm alanlarda zengin bir seyahat vaat ediyor. Uzun bir süre kaldığım bu şehirde en keyifli vakit geçirdiğim 5 aktiviteyi sizlerle paylaşarak, bu güzel şehri en güzel şekilde yaşamanızda payımın olmasını istiyorum.

Budapeşte’nin birçok yapıtında Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerine rastlayabilirsiniz. Macar halkının Türklere olan iyi yaklaşımı, tarihi ve kültürel benzerlik, eğlence hayatı ve ekonomik yaşam bu şehri keşfetmeniz için en önemli nedenlerden. Şehrin ortasından Tuna Nehrinin geçmesinden dolayı inşa edilmiş 9 tane köprü bulunuyor. Şehrin bir tarafı Buda diğer tarafı ise Peşte. 9 köprünün en eski ve ilgi çekici olanı Chain Köprüsü. Şehrin silüeti haline gelmiş olan, muazzam bir mimariye sahip Parlamento Binası var. Aziz Stephen Bazilikası, Kahramanlar Meydanı, Buda Kalesi gibi ana turistik noktaların yanı sıra kesinlikle zevk alacağınız 5 aktiviteye gelelim.

1- Ruin Pub Keşfi

Budapeşte’de bulunan ruin (harabe, eski, dökük) barlar tüm dünya medyasında yer bulmuş, ilgi çekici mekanlara verilen genel isim. Şehre ilk adımınızı attığınızda fark edeceğiniz üzere eski binalar günümüze kadar korunmuş. Hatta bu eski binaların bir kısmında hiçbir değişiklik yapılmadan, yani harabe görüntüsü yok edilmeden bara çevrilmiş. Bu konsept herkes tarafından ilgi gördüğü için şehrin her noktasında farklı tarzlarda barlarla karşılaşabilirsiniz. Ruin pub kültürüne Szimpla Kert öncülük ediyor. Oldukça büyük bir yerde harika bir atmosfer yakalamış olan bu bara alkol kullanmıyorsanız bile öğlen saatlerde gidip bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

szimpla-kert
Szimpla Kert Ruin Pub

2- Termal Kaplıcalar & Türk Hamamları

Osmanlı İmparatorluğu döneminde hamam kültürümüz Macaristan’a kadar yayılmış. Macaristan topraklarında iken temelleri atılan hamamları Macarlar gün geçtikçe daha turistik bir hale getirmiş. Günümüzde çoğu termal kaplıca ve hamam turistik bir önem taşıyor. Bu yerlere gittiğiniz zaman Türk izlerine rastlamanız olası. Nitekim birçoğunun içinde Türk hamamı bölümü mevcut. Budapeşte’de 15’ten fazla termal kaplıca bulunuyor. Bunlardan en bilineni ve büyüğü Szechenyi Spa. En büyük özelliği açık havada kaplıca deneyimi sunması. Kış aylarında Budapeşte’yi ziyaret ederseniz belki tepenizde karlar yağarken 30-35 derece sıcaklıktaki doğal suyun içerisinde keyifli vakit geçirmek gibi bir deneyim yaşayabilirsiniz! Üstelik her cumartesi günü bu büyük açık hava kaplıcasında havuz partisi düzenleniyor. Söylemiştim, Macarlar hamam kültürünü turizme çevirmeyi çok iyi başarmış!

budapeste-hamam
Szechenyi Bath

3- Tuna Nehrinde Tekne Turu

Her mevsimde harika manzaralara sahip Budapeşte’nin en güzel anlarını Tuna Nehrinde yakalayacaksınız. Nehirde yer alan turlar sayesinde 9 köprüyü de görebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde yapılan ışıklandırmalar muhteşem olduğu için etkileyici görüntüler ortaya çıkıyor. Buda Kalesi ve Parlamento Binasının önünden geçerken bu şehre vurulmanızın ihtimali yüksek. Buda ve Peşte‘yi en iyi şekilde hissetmek istiyorsanız tekne turu güzel bir deneyim olabilir.

budapeste-tekne-turu
Budapeste Tekne Turu

4- Citadella Tepesine Tırmanmak

Citadella bir diğer adıyla Gellert Hill tepesine tırmanmak dedim, çünkü bu tepeye çıkmak için yaklaşık 10-15 dakikalık bir “merdiven yürüyüşü” yapmanız gerekiyor. Metrodan indikten sonra park içinden Citadella tepesine çıktıktan sonra şehrin en yüksek tepesine ulaşmış olacaksınız. Bu sebeple en güzel manzara da burada tabi. Güneşin batma anına denk gelirseniz harika bir manzarayla karşılaşırsınız. Akşam saatlerinde ise köprülerin ve şehrin ışıl ışıl görüntüsü sizi büyüleyecek. Macar şaraplarından birini kapıp tepede bir süre vakit geçirerek manzaranın keyfini çıkarmanızı şiddetle tavsiye ediyorum!

budapeste-citadella

5- Beer Bike

Budapeşte’de eğlenmek için yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri Beer Bike. En az 4 en fazla 16 kişiyle katılabileceğiniz bir bisiklet düşünün. Bu bisikletle şehri turlayacaksınız. Araç yolunu kullanırken hiçbir araba sizi rahatsız etmeyecek. Üstelik pedalları çevirirken önünüzde bulunan platformdan biranızı yudumlayabilirsiniz! Bisiklette size bira servisi veren bir kişinin yanı sıra bir de şoför olacak. Size ise sadece pedallara asılmak ve biranızı yudumlarken şehri izlemek kalacak! Şehri turlarken müzik, bira ve eğlence kombinasyonunu sağlamak muhteşem değil mi? Herkesin hayranlıkla sizi izleyeceği yarım saat veya bir saatlik bir turun ücreti kişi başı ortalama 100-150 TL arasında.

budapeste-beer-bike

Budapeşte gezilecek yerler listenizi gözardı etmeyin! Bu güzel şehrin ana turistik noktaları gerçekten görmeye değer. Fakat bu 5 maddemi de es geçmemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi eğlenceler! :)

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir