Budapeşte’de Yapılması Gereken 5 Şey

Orta Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Budapeşte tüm alanlarda zengin bir seyahat vaat ediyor. Uzun bir süre kaldığım bu şehirde en keyifli vakit geçirdiğim 5 aktiviteyi sizlerle paylaşarak, bu güzel şehri en güzel şekilde yaşamanızda payımın olmasını istiyorum.

Budapeşte’nin birçok yapıtında Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerine rastlayabilirsiniz. Macar halkının Türklere olan iyi yaklaşımı, tarihi ve kültürel benzerlik, eğlence hayatı ve ekonomik yaşam bu şehri keşfetmeniz için en önemli nedenlerden. Şehrin ortasından Tuna Nehrinin geçmesinden dolayı inşa edilmiş 9 tane köprü bulunuyor. Şehrin bir tarafı Buda diğer tarafı ise Peşte. 9 köprünün en eski ve ilgi çekici olanı Chain Köprüsü. Şehrin silüeti haline gelmiş olan, muazzam bir mimariye sahip Parlamento Binası var. Aziz Stephen Bazilikası, Kahramanlar Meydanı, Buda Kalesi gibi ana turistik noktaların yanı sıra kesinlikle zevk alacağınız 5 aktiviteye gelelim.

1- Ruin Pub Keşfi

Budapeşte’de bulunan ruin (harabe, eski, dökük) barlar tüm dünya medyasında yer bulmuş, ilgi çekici mekanlara verilen genel isim. Şehre ilk adımınızı attığınızda fark edeceğiniz üzere eski binalar günümüze kadar korunmuş. Hatta bu eski binaların bir kısmında hiçbir değişiklik yapılmadan, yani harabe görüntüsü yok edilmeden bara çevrilmiş. Bu konsept herkes tarafından ilgi gördüğü için şehrin her noktasında farklı tarzlarda barlarla karşılaşabilirsiniz. Ruin pub kültürüne Szimpla Kert öncülük ediyor. Oldukça büyük bir yerde harika bir atmosfer yakalamış olan bu bara alkol kullanmıyorsanız bile öğlen saatlerde gidip bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

szimpla-kert
Szimpla Kert Ruin Pub

2- Termal Kaplıcalar & Türk Hamamları

Osmanlı İmparatorluğu döneminde hamam kültürümüz Macaristan’a kadar yayılmış. Macaristan topraklarında iken temelleri atılan hamamları Macarlar gün geçtikçe daha turistik bir hale getirmiş. Günümüzde çoğu termal kaplıca ve hamam turistik bir önem taşıyor. Bu yerlere gittiğiniz zaman Türk izlerine rastlamanız olası. Nitekim birçoğunun içinde Türk hamamı bölümü mevcut. Budapeşte’de 15’ten fazla termal kaplıca bulunuyor. Bunlardan en bilineni ve büyüğü Szechenyi Spa. En büyük özelliği açık havada kaplıca deneyimi sunması. Kış aylarında Budapeşte’yi ziyaret ederseniz belki tepenizde karlar yağarken 30-35 derece sıcaklıktaki doğal suyun içerisinde keyifli vakit geçirmek gibi bir deneyim yaşayabilirsiniz! Üstelik her cumartesi günü bu büyük açık hava kaplıcasında havuz partisi düzenleniyor. Söylemiştim, Macarlar hamam kültürünü turizme çevirmeyi çok iyi başarmış!

budapeste-hamam
Szechenyi Bath

3- Tuna Nehrinde Tekne Turu

Her mevsimde harika manzaralara sahip Budapeşte’nin en güzel anlarını Tuna Nehrinde yakalayacaksınız. Nehirde yer alan turlar sayesinde 9 köprüyü de görebilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde yapılan ışıklandırmalar muhteşem olduğu için etkileyici görüntüler ortaya çıkıyor. Buda Kalesi ve Parlamento Binasının önünden geçerken bu şehre vurulmanızın ihtimali yüksek. Buda ve Peşte‘yi en iyi şekilde hissetmek istiyorsanız tekne turu güzel bir deneyim olabilir.

budapeste-tekne-turu
Budapeste Tekne Turu

4- Citadella Tepesine Tırmanmak

Citadella bir diğer adıyla Gellert Hill tepesine tırmanmak dedim, çünkü bu tepeye çıkmak için yaklaşık 10-15 dakikalık bir “merdiven yürüyüşü” yapmanız gerekiyor. Metrodan indikten sonra park içinden Citadella tepesine çıktıktan sonra şehrin en yüksek tepesine ulaşmış olacaksınız. Bu sebeple en güzel manzara da burada tabi. Güneşin batma anına denk gelirseniz harika bir manzarayla karşılaşırsınız. Akşam saatlerinde ise köprülerin ve şehrin ışıl ışıl görüntüsü sizi büyüleyecek. Macar şaraplarından birini kapıp tepede bir süre vakit geçirerek manzaranın keyfini çıkarmanızı şiddetle tavsiye ediyorum!

budapeste-citadella

5- Beer Bike

Budapeşte’de eğlenmek için yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri Beer Bike. En az 4 en fazla 16 kişiyle katılabileceğiniz bir bisiklet düşünün. Bu bisikletle şehri turlayacaksınız. Araç yolunu kullanırken hiçbir araba sizi rahatsız etmeyecek. Üstelik pedalları çevirirken önünüzde bulunan platformdan biranızı yudumlayabilirsiniz! Bisiklette size bira servisi veren bir kişinin yanı sıra bir de şoför olacak. Size ise sadece pedallara asılmak ve biranızı yudumlarken şehri izlemek kalacak! Şehri turlarken müzik, bira ve eğlence kombinasyonunu sağlamak muhteşem değil mi? Herkesin hayranlıkla sizi izleyeceği yarım saat veya bir saatlik bir turun ücreti kişi başı ortalama 100-150 TL arasında.

budapeste-beer-bike

Budapeşte gezilecek yerler listenizi gözardı etmeyin! Bu güzel şehrin ana turistik noktaları gerçekten görmeye değer. Fakat bu 5 maddemi de es geçmemenizi tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi eğlenceler! :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir