Budapeşte Turu ile Orta Avrupa’da 3 Başkent

Macaristan’ın başkenti Budapeşte, Tuna Nehri üzerindeki en güzel kent. Nehrin iki yakasında aslında Buda ve Peşte olarak iki ayrı bölümden oluşan Budapeşte, Tuna Nehri kıyısındaki muhteşem tarihi binaları ve ünlü köprüleriyle oldukça etkileyici. Yıllar önce yaz sonunda gittiğim Budapeşte’yi bu kez kış ortasında katıldığım Jolly Tur seyahatinde yeniden keşfetme fırsatı buldum.

Hava çok soğuk olmasına rağmen, yarısı buz tutmuş olan Tuna Nehri, açık havada buz pateni yapanlar gibi kentin değişik yerlerindeki kış manzaralarıyla Budapeşte’de çok güzel vakit geçirdik. 3 gece 4 gün olan seyahatimize bir de günübirlik olarak yaptığımız Estergon-Szentendre ve Bratislava-Viyana gezileri eklenince dolu dolu geçen harika bir Orta Avrupa tatili yapmış olduk.

‘Doğu’nun Paris’i’ olarak da anılan Budapeşte, Tuna nehrinin etrafındaki tarihi yapıları ile 1987 yılından beri Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Budapeşte’de Görülecek Yerler

1) Buda Kalesi

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan ‘Buda Castle’ tarihi sokakları ve muhteşem yapılarıyla Budapeşte’ye gelince görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Zincirli Köprü’nün Buda tarafında yer alan Feniküler ile kalenin bulunduğu tepeye çıkmak çok keyifli. Burada yer alan Kraliyet Sarayı bugün Ulusal Galeri, Ulusal Kütüphane ve Tarih Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

2) Matthias Kilisesi

Buda tarafındaki tarihi Kale Bölgesi’nde yer alan Matthias Kilisesi ilk kez 1015 yılında yapılmış. Bugünkü haliyle 14. yüzyılda gotik mimariyle yapılan kilisenin kulesi kentin her yerinden görülebiliyor. Buda Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1541’de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılınca, kilise uzun yıllar cami olarak da kullanılmış.

blank

3) Fisherman’s Bastion

‘Balıkçı Tabyası’ (Fisherman’s Bastion) masalsı ambiyansı ile Budapeşte’ye gelince mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Buda tarafında yer alan yapı Neo-Romanesk tarzda yapılmış ve Macar ulusunu oluşturan klanları temsilen 7 kuleden oluşuyor. 1902’de tamamlanan ‘Balıkçı Tabyası’ndan kenti izlemek de ayrı bir keyif.

blank

4) Zincirli Köprü (Chain Bridge)

Tuna Nehri üzerindeki köprülerden en ünlüsü ‘Zincirli Köprü’. Girişindeki aslan heykellerinden dolayı ‘Aslanlı Köprü’ de deniliyor ve özellikle geceleri muhteşem görünüyor. 1849 yılında açılan Zincirli Köprü, Budapeşte’nin ilk köprüsü ve 375 uzunluğunda.

blank

5) Gellert Tepesi (Statue of Liberty-Citadella)

Buda tarafından kenti kuşbakışı izlemek için en güzel noktalardan biri de ‘Gellert Tepesi’. Burada bulunan ve ‘Citadella’ olarak bilinen tabyalar dolayısı ile tepe bu adla da anılabiliyor. Gellert Tepesindeki dev ‘Özgürlük Heykeli’ de oldukça etkileyici.

6) Macar Parlamentosu

1885’te yapılan Macar Parlamentosu, 691 odasıyla dünyanın en büyük 3. parlamentosu konumunda. Neo-Gotik mimarisiyle hem gece hem de gündüz muhteşem görünen Macar Parlamentosu Budapeşte’nin simgesi durumuna gelmiş. Ücretli turlarla için gezilebilen parlamentonun içindeki merdivenlerin uzunluğu bile tam 20 kilometre.

blank

7) Kahramanlar Meydanı

‘Kahramanlar Meydanı’ (Hero’s Square) Macaristan tarihinden önemli isimlerin heykelleri bulunan kentin en önemli meydanı konumunda. Meydanın etrafında Budapeşte Opera Binası ve Güzel Sanatlar Müzesi ve City Park (Varosligeti) var. Buradan başlayan ‘Andrassy Avenue’ 1885’da açıldığında Avrupa’nın en geniş bulvarlarındanmış. Bulvar boyunca yapılan ‘Millenium Underground’ ise İngiltere’den sonra Avrupa’nın ilk metrosu olarak 1896’da açıldığından beri hizmet vermeye devam ediyor.

blank

8) City Park (Varosligeti)

Kentin en büyük parkı olan City Park’ın tarihçesi 1750’lere kadar uzanıyor. Biz ocak ayında gittiğimizden kış dolayısıyla buradaki gölet buz pistine dönmüştü, kışın keyfini çıkartmak isteyenler burada paten yapabiliyor. Hemen yanındaki ‘Vajdahunyad Castle’, Transilvanya tarzında bir şato replikası, masalsı bir görünüme sahip. Széchenyi Kaplıcaları, Budapeşte Hayvanat Bahçesi ve ünlü Gundel Restaurant da bu bölgedeki görülmesi gereken yerler arasında.

blank

9) Vaci Utca

Vaci Utca, Budapeşte’nin en hareketli caddesi. Trafiğe kapalı bir cadde olan Vaci Utca üzerinde uluslararası markaların mağazaları ve restoranlar var. Hard Rock Café’den Ice Bar’a kadar pek çok farklı mekan Vaci Caddesi üzerinde. Peşte tarafında nehre paralel konumdaki caddenin kuzey ucunda Gerbeaud Café’nin bulunduğu Vörösmarty Meydanı, en güney ucunda ise Central Market yer alıyor.

10) Central Market

Büyük Pazar Halinin 19. yüzyılda yapılmış olan tarihi binası mutlaka görülmeli. Gitmişken içerideki mekanlarda taze sebze ve leziz şarküteri ürünlerinden tadabilir, hediyelik eşya mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz.

blank

Budapeşte’de Ne Yenir?

Macaristan deyince akla ilk gelen yemekler ‘Gulaş’, av etleri, tatlılar ve Macar şarapları.

Gulaş yemek olarak veya çorba olarak servis edilebiliyor. Bazı yerlerde domuz kullanılabiliyor, ama genelde dana etinden yapılan Gulaş, patates gibi bazı sebzelerle birlikte oldukça yoğun ve doyurucu. Biz de farklı yerlerde çorba veya ana yemek olarak dana etinden yapılanları denedik.

Av etleri de Macaristan’da çok yaygın. Özellikle ördek etini çok güzel yapıyorlar, yanında böğürtlen kreması ve patates ile geliyor. Budapeşte merkezden 20 dk mesafedeki ‘Vadaspark Etterem’ dev bir doğal parkın içinde yer alan otantik bir restoran. Bu mekanda Jolly Tur’un organizasyonuyla gittiğimiz geleneksel dansların sergilendiği ‘Macar Gecesi’nde sunulan hem Gulaş, hem de ördek eti enfesti.

blank

Macaristan’daki en ünlü şarap markaları ‘Tokaji’ ve ‘Egri Bikaver’. Tokaji tatlı bir şarap ve genelde aperitif olarak tercih ediliyor, Egri bölgesinin şarapları ise ‘Boğa Kanı’ olarak da anılan kırmızı şaraplar.

Macarların en ünlü tatlısı ise ‘Dobus’. Üstünde sert karamel olan vanilyalı bisküvi ve çikolatalı krema katlarından oluşan ‘Dobos’ u deneyebileceğiniz en iyi mekanlar Budapeşte’deki ‘New York Café’ ve ‘Central Cafehaz’.

blank

Budapeşte’nin en köklü mekanlarından olan ‘Central Kafehaz’ 1887’den beri hizmet veriyor ve yıllarca ünlü yazar, sanatçı ve bestecilerin uğrak yeri olmuş, tarihi ambiyansıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlardan.

Tarihçesi 1894’e uzanan New York Palace binasında yer alan ‘New York Café’ ise mimarisindeki göz alıcı detaylarla çok şık. Kahvaltısı ve tatlıları meşhur olan New York Cafe’nin ördek ve gulaş gibi yemekleri de oldukça lezzetli.

blank

Tarihi ‘Gerbaud Kafehaz’ pasta-kahve, ‘Trofea Grill’ açık büfe sınırsız Macar ve dünya mutfağı seçenekleri için ideal. Vaci Utca Caddesi civarında ‘Hard Rock Café’, Michelin rehberinde yer alan ‘Cyrano’ ve tarihi sebze hali ‘Central Market’ içindeki mekanlar gibi herkese hitap edebilecek pek çok seçenek bulmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir