Budapeşte Gezilecek Yerler: Orta Avrupa Turlarının Göz Bebeği

Eğer Orta Avrupa turu yapacaksanız ve Budapeşte’ye de uğrayacaksanız size Budapeşte gezilecek yerler rehberi oldukça yararlı olacaktır. Biz rotamızı Prag-Bratislava-Viyana ve Budapeşte olarak planladık. Bu yazımda Macaristan’ın başkenti olan ve birçok gezginin son dönemlerde popüler yeri Budapeşte hakkında bilgiler vereceğim. Yazıya başlamadan önce belirteyim; Macaristan para birimi Macar Forinti (huf)’dur. Tüm Avrupa genelinde Euro kullanıldığı için kolay hesaplamanız açısından fiyatları Euro olarak yazacağım.

Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’de Ulaşım

Budapeşte, Ferenc Liszt Havalimanı ile şehir merkezi arası 25 km olup,ulaşım olarak en uygunu 200 E otobüsüne binip, 20-25 dakika sonra Kobanya Kispet durağında indikten sonra metro ile şehir merkezine gitmek. Fiyat olarak otobüs 1€ + metro 1€ ücrete mal olmaktadır. Havaalanından şehir merkezine taksi ile ulaşmak isterseniz 25 € civarında bir ücret ödersiniz.

Budapeşte’de şehir içi ulaşımı metro, tramvay ve otobüslerle yapılıyor. Aktif olarak çalışan dört farklı metro hattı (Mavi, kırmızı, sarı ve yeşil) var ve bunların yeşil (Metro 4) hariç üçü merkezde Deák Ferenc tér durağında kesişiyor. Metro hafta içi ve hafta sonu sabah 04.30’dan gece 23.30’a kadar yoğun saatlerde ortalama 3-5 dakika aralıklarla faaliyet gösteriyor. Her metro durağı arası ortalama 2-3 dakika. Budapeşte metrosu hakkında daha detaylı bilgi için MetroBudapest (www.bkv.hu) İnternet sitesini inceleyebilirsiniz.

Budapeşte City MapGezmeyi, yürümeyi seviyorsanız metroya gerek gerek yok. Tüm gezilecek noktalar birbirine yakın. Ben Budapeşte genelinde hiç metro-otobüs kullanmadım. Her yere yürüyerek gittim. İyi de yapmışım.Önerim Budapeşte sokaklarında kaybolun. Her yere yürüyerek gidin.

Budapeşte Nerede?

Budapeşte gezilecek yerler öncesinde Budapeşte nerede bilgisini verelim. Budapeşte Macaristan’ın başkentidir. Tuna Nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir. Eski yıllarda Tuna Nehri, Budin’i ve Peşte’yi ayırmıştı. İki şehri birbirine bağlaması için 17 Kasım 1873 yılında Chain Köprüsü inşa edildi ve bu köprü iki şehri birbirine bağladı.

Budapeşte gezilecek yerler

Kanuni Sultan Süleyman tarafından ilk olarak 1526’da fethedilen Budin ve Peşte,bir buçuk asırlık bir Türk hakimiyetinden sonra 1686’da elden çıkmıştır.Türk idaresi sırasında, Karadeniz üzerinden Tuna yoluyla İstanbul’dan kolay ulaşılan bir beyler beyliği merkezi olduğundan kolayca Türkleşmişti. Ticaret yollarının birleştiği bir yerde bulunan Budin ve Peşte,bir taraftan zengin bir ticaret şehri görünümü alırken,burada kurulan çeşitli vakıflar bu Orta Avrupa şehrine bir Osmanlı yerleşim merkezi manzarası vermişti. 1662 yılında burayı ziyaret eden Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde Budin ve Peşte’nin etraflı bir tasviri bulunmaktadır.

Evliya Çelebi, Buda’da 25 cami, 47 mescit, 12 medrese, 16 mektep, 2 hamam, 8 kaplıca, 9 han, 1 saat kulesi ve 1 bedesten bulunduğunu bildirmektedir. Bunların çoğu bugün ayakta değildir. Sokullu Mustafa Paşa’nın yaptırdığı Mustafa Paşa Camii ve Türbesinin Mîmar Sinan’ın eseri olduğu bilinmektedir. 

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte turu için size olmazsa olmaz bazı görülmesi gereken yerler paylaşacağım. Budapeşte gezilecek yerler arasında yer almasını önerdiğimiz yerleri Peşte ve Buda tarafı olmak üzere ikiye böldük. Bunu İstanbul Anadolu Yakası ile Avrupa Yakası gibi düşünebilirsiniz:)

Peşte Gezilecek Yerler

Budapeşte gezilecek yerler listemize Peşte gezi rehberi ile başlıyoruz. Buda ve Peşte gezilerinin ardından Budapeşte’ye yakın gezilecek yerler için de zamanınız varsa mutlaka çevre gezilerinizi yapmanızı öneriyoruz.

Vörösmarty Meydanı

Budapeşte turu için ideal bir başlangıç yapın. Macar şair Mihály Vörösmarty‘den adını alan meydan ve aynı isimli anıt, Budapeşte’de gezilecek yerlerin başında geliyor. Vörösmarty Meydanı’nda Avrupa’nın en eski metro hattı M1 metro hattı ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası ünlü Gerbeaud Pastanesi yer alıyor.

Parlamento Binası

Budapeşte gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Parlamento Binası yer alıyor. Bina 1884-1902 yılları arasında inşa edilmiş. 268 metre uzunluğunda ve 96 metre yüksekliğindedir. İçerisinde 691 salonu ve her günü simgeleyen büyük/küçük 365 kulesi varmış. Budapeşte’nin silüeti haline gelmiştir. Harika mimari yapısına sahip olan Parlamento Binası, Avrupa’nın en güzel ve ihtişamlı binalarından birisi. Bildiğiniz üzere Budapeşte Buda ve Peşte olmak üzere iki yakadan oluşuyor. Buda tarafına geçip Tuna nehrinin kıyısında Parlamento Binası’nın eşsiz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Fotoğraf sevenler için ise mükemmel Uzun Pozlama (Long Exposure) görüntüleri alınacağı yer. Binaya giriş ücreti ise 10 euro. Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00

Chain Bridge

Chain Köprü Budapeşte

Budapeşte’de 9 adet köprü bulunuyor. İlk yapılanı ve en meşhur olanı Chain Bridge. Aslanlı köprü de deniliyor. Köprünün ayaklarında aslanların bulunması bu ismi almasına neden olmuş. Köprünün bir de ilginç hikayesi var. Köprünün mimarı İngiliz William Clark köprü inşasını tamamladıktan sonra“Bu köprü kusursuz tamamlandı. Eğer bir kusur bulursanız intihar ederim”der. Macar bir çocuk aslanların dilinin olmadığını fark eder. Bunun üzerine Clark, intihar etmiştir. Özellikle akşamları ışıklandırmasıyla harika bir görüntüye sahip olan Chain Bridge’nin üzerinde yürüyüş yapıp Buda kalesine geçmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Buda ve Peşte tarafından harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Terör Müzesi

Bana göre Budapeşte gezilecek yerler listesine mutlaka alınası bir yer burası. House of Terror binası kahramanlar meydanına giden cadde olan Andrassy caddesinde bulunmaktadır. Nazi döneminde işkence ve katliamlara ev sahipliği yapmış olan bu mekan 2002 yılından sonra müze olarak halka açılmıştır.

Andrássy út Bulvarı üzerindeki yer alan 2002’den beri ziyaretçilerini ağırlayan Terör Evi Müzesi, ziyaret saatleri 10.00-18.00, ücret ise 3.000 HUF.

Kahramanlar Meydanı

Chain Bridge

Heroes Sqare olarak bilinen yer büyük elçilik ve konsoloslukların bulunduğu Andrassy caddesi sonunda bulumaktadır. Geniş bir alana sahip olan bu yerde Macarların savaş kahramanlarının heykelleri bulunmaktadır. Ortada ki yüksek kolonun üstünde Aziz Stephan’ın heykeli bulunmakta. Şehrin çeşitli etkinliklerinin yapıldı bu yer olmazsa olmazlardan.

Termal Kaplıca Szechenyi

Açık alana kurulmuş olan bu kaplıca Avrupa’nın en büyük termalidir. ATATÜRK’ünde tercih ettiği bu kaplıcanın açık havada olması sebebi ile çok ilgi görmekte. Kışın karlı havada güzel ve keyifli olan bu Kaplıcanın giriş ücreti ise günlük 15€. Suyu iki farklı kaynaktan geliyor kaplıcanın. Bu bakımdan Avrupa’nın en büyük tıbbi hamamı konumunda yer alıyor. Bünyesinde 3’ü açık, 15’i kapalı toplam 18 termal havuz barındırıyor. 

St. Stephen Bazilikası

Budapeşte gezilecek yerler

Aziz Stephen Bazilikası,Budapeşte’nin en büyük kilisesi olarak şehirdeki en görkemli yapılarındandır. Macaristan’ın 9.5 tonluk en büyük kilise çanı da bazilikanın güney kulesinde yer almaktadır. Önceleri katedral olan kilise,Papa’nın emri ile bazilika statüsüne geçmiş. Neo-Rönesans tarzdaki iç dekorasyonu ile dönemin ihtişamını yansıtan bazilikada, Budapeşte’yi 364 basamak yukarıdan görme şansınız da var. Hangi gün gördüm hatırlamıyorum fakat bir düğün törenine denk geldim burada,Şehrin ileri gelenleri burada evleniyormuş. Bu muhteşem yapıda;Budapeşte’de görülmesi gereken yerlerden biri olarak düşünüyorum.

Yahudi Anıtı

Yahudi Budapeşte

Parlamento binasının hemen önünde Tuna nehrine bakan bu ayakkabılar,gerçek boyutlarda demir kalıplarla yapılmıştır.Anlamı ise acı ve bir o kadar ilginç. 2.Dünya savaşında Nazi Amanyası tarafından öldürülen genci yaşlısı binlerce Yahudilerin ayakkabıları… Macaristan’daki Yahudilerin ölüm kamplarına trenlerle gönderilmesi zorlaşmıştı. Bu nedenle infazlar Yahudilerin bulunduğu yer olan Budapeşte’de gerçekleştirilmeye başlandı. Binlerce Yahudi 1944 sonu ve 1945 yılı başlarında dondurucu soğuğun yaşandığı kış gecelerinde ayakkabıları çıkartılarak Tuna Nehrine karşı kurşuna dizilmiş…Gceleri içine mum yakılan bu anıtı görmenizi tavsiye ederim. Budapeşte gezilecek yerler benim rotamda bu kadardı.  Elbette Budapeşte’de daha onlarca gezilecek nokta var,fakat daha uzun süre gerekli.

Buda Gezilecek Yerler

Budapeşte gezilecek yerler listemize Buda gezi rehberi ile devam ediyoruz.

Balıkçı Tabyası

Chain Bridge

Budapeşte gezilecek yerler listemize orijinal bir yer ekliyoruz. Fisherman Bastion olarak bilinen yer Buda Kalesi’nin hemen yanında Matthias Kilisesi’nin önünde yer alıyor. Balıkçılar loncası için inşa edilen bu bölgenin de çok güzel şehir manzarası mevcut. 7 adet kuleden yer alan Fisherman’s Bastion, masalsı yapıtı ve manzarasıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip. Buraları gezerken Osmanlı mimarisi dikkatinizi çekecektir.

Matthias Kilisesi

700 yıllık geçmişi olan Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom), Franz Joseph ile eşi Elizabeth’in taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olduğu için özellikle turistlerin ilgisini çekiyor.

Buda Kalesi

Şehrin kalesi olan bu yer bünyesinde kraliyet sarayınıda bulundurmakta. Peşte tarafından ihtişamlı duruşu ile sizi kendine çeken kaleye merdivenler ile yada tarihi füniküler ile çıkabilir,şehir manzarasının eşsiz fotoğraflarını çekebilirsiz. Şehri yukarıdan görmek isteyenler üşenmeden çıkması gereken bir tepe. Sahip olduğu tarihi dokusu ve manzarası nedeniyle gezginlerin Budapeşte gezilecek yerler listelerinin ilk sırasında yer verdikleri Buda Kalesi 1265 yılında inşa edilmiş fakat barok mimari özelliğini 1749-1769 arasındaki yeniden yapım çalışmaları sonucunda kazanmış.

Estergon Kalesi

Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte’nin 60 km kuzey batısında Tuna nehri kıyısında yer alan kale, Macaristan ve Osmanlı tarihinde büyük bir önem taşır.13.yüzyıl başına tarihlenen kale, Macaristan’ın tarihinde inşa edilmiş ilk önemli yapılardan birisidir.1241’deki Moğol istilasına kadar Macar Krallığı’nın idari ve dini merkezi olmuştur.Macar Kralı János Szapolyai’nin 1540 yılında ölümünün ardından Avusturyalılar ile Osmanlılar arasında Macaristan’ın yönetimi konusunda bir rekabet başladı.Daha önce Budin’i ve Peşte’yi fetheden Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman,1543 yılı Nisan ayı sonlarında Edirne’den yola çıktı ve 29 Temmuz 1543’te ordusuyla Estergon Kalesi’ni kuşattı.

Estergon Kalesi, ilk defa 10 Ağustos 1543 tarihinde on iki günlük bir kuşatmanın sonunda Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından zapt edildi. Kalenin bulunduğu bölge bir sancakbeyliği haline getirilerek Budin Beylerbeyliği’ne bağlandı. Budapeşte merkeze biraz uzak olması ve gezginlerin zamanının kısıtlılığından görülmeden dönülen bir yer. Tur şirketleri ile yapılan gezilerde ise extra ücretlendiği için gidilmemekte.

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte gece hayatı oldukça hareketlidir. Tüm Avrupa yı gezmeme rağmen gece hayatı olarak en hareketli ve ilginç bulduğum yer Budapeştedir. Tüm gün hareketli sokaklar akşam 22:00 sonra yerini çılgınca eğlenen gençlere bırakıyor. Budapeştede eğlence olarak en favori mekanlar ise;

Instant

Budapeşte gece hayatı konusunda efsaneleşmiş bir yer.Instant’ın en güzel özelliği çok fazla odadan oluşuyor olması,ucuz alkol ve giriş ücretinin olmaması.Giriş katında sadece masa ve sandalyeler var.Arkadaşlarınızla oturup konuşabileceğiniz şekilde tasarlanmış.Alt katta 2 oda bulunmaktadır.Üst katta ise koridorlardan ulaşabileceğiniz büyük odalar var.Bu odaların birisinde sandalye ve masalar var.Müzikten sıkılanlar için dinlenme yeri diyebiliriz. Diğer odalar ise müzik tarzına göre club’a çevrilmiş. Pop müzikleri bir odada,Jazz farklı bir oda,canlı müzik ise farklı bir odada. Herkese hitap ediyor. Ortamdan sıkıldın mı başka odaya gidip farklı tarz müzikle eğleniyorsun. Dekoru da bir okadar enterasan bir yer.Adam ne bulduysa dekor olarak koymuş mekana.Enterasan bir yer.

İnstant Budapeşte

Szimpla Kert

Giriş ücreti bulunmayan bu mekan sıradışı dekoru ve ünü ile birçok tüm gençlerin uğrak yeri.Yıkık bir binada bulunan bu mekanda özel konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir.Alt katında genellikle canlı müzik icra edilmekte.Oldukça ucuz bu mekana gitmelisiniz.

Budapeşte gezilecek yerlerStudio Club

Burasıda Budapeştenin en iyi gece kulüpleri arasında gösterilmekte.Merkeze çok yakın olması ile tercih edilen bir mekan.Tuna nehrindeki ada üzerinde olan Gece Kulübü, elektronik müzik ve özel sahne şovları ile dikkat çekmekte.Diğer gece kulüplerine nazaran hafta içi bile full çeken bir mekan…Studio Club için dünyanın 3.büyük kulübüdür deniliyor.Hata sonları mekana 10.000 kişi civarı toplandığı bilinmektedir.

Mekanalarda ortalama fiyatlar ise Kola 1€-Bira 2€ -Viski 4€-Hambuger 3€-Tavuk,Ördek 5€-Salata 2€,menüler ise 7-10€ arasındadır. 

Budapeşte Otelleri

Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte konaklama açısından çok zengin bir şehir. Merkeze yakın bir çok Hostel ve oteller mevcut. Konaklama için Chain köprüsü yakınlarında bir yer tutarsanız daha iyi olur. Bir çok yere yakınlığı ile biz Marco Polo Top Hosteli seçtik fiyat olarak 3 gece 2 kişi toplam 60€ civarında. Yani kişi başı günlük 10€.

Biz özel odada kaldık Burada sadece yatakhane değil özel banyolu odalarda mevcut. Tesis tam bir sırt çantalı tesis. Tavsiye ederim. Diğer alternatiflere de göz atabilirsiniz. Hostel Chain köprüsüne yaklaşık 2 km civarında.

Konaklama için Peşte tarafını tercih etmelisiniz. Peşte tüm gezilecek yerlere daha yakın. Farklı fiyat ve konumda otelleri bulunan Budapeşte’ye yoğun talep nedeni ile önceden rezervasyon yapmanızı öneririm. Mayıs aylarında bile tesisler % 90’lık bir doluluk oranına sahip.

Budapeşte Yeme İçme

Yeme içme konusunda Budapeşte’de aç kalacağınızı sanmıyorum. Hemen hemen tüm otel ve hostellerde sabah kahvaltıları yaklaşık 1,5 €’ya verilmekte. Aaa bu arada kahvaltı dediysek de öyle Türk usulü zeytin-peynir çeşidi yok. Konsept belli. Salam-sosis-yumurta-ince kıyılmış kaşar-marmelat ve sallama çay. Bazı yerlerde zeytin-bal vs. verildiği bilinmekte.

Dilerseniz Kahramanlar Meydanına yakın Teréz krt. Caddesi üzerinde Türk işletmeciliği olan mekanlarda sabah kahvaltılarını ve diğer öğünleri yiyebilirsiniz.

Bay Döner BudapeşteÖğlen ve akşam yemekleri için Teréz krt. Caddesindeki Baydöner’e gidebilirsiniz. Baydöner olduğuna bakmayın, bildiğimiz Baydöner değil, çakma. Fakat harika Türk yemekleri mevcut. Çorbadan kebaba kadar her şey mevcut. Fiyat olarak ise örnek verecek olursam çorba + 1tabağa pilav kebap + salata + kola 7-10€ civarında. Başka bir alternatifiniz ise MC.Donalds’lar. Buralarda Burger menü ise 4€.

Sziget Festivali

Budapeşte demek Sziget Festivali demek. Avrupa’nın en büyük kültür ve müzik festivallerinden biri olan Sziget Festivali, her yıl Ağustos ayında Tuna Nehri üzerindeki 108 hektar ormanlık Óbudai-sziget’te düzenleniyor. Festivalde her yıl binden fazla performans sergileniyor. Birçok ünlü müzik grubunun sahne aldığı Sziget Festivali için Budapeşte’ye her yıl milyonlarca insan akın ediyor.

Gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seven,şimdiye kadar 25 ülke-90 şehir gezmiş ve gezmeye devam eden,gezilerini tüm detayları ile www.yenirotalar.com adresinde toplayıp,ekonomik gezinin yanında,fiyat bilgileri-pasaport,vize detayları ile yeni gezginlere yol göstermeye çalışan bir gezgin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir