Bu Yaz Adresiniz Karadeniz Olsun

Jolly Tur Kültür Turları Müdür Kerem Gökçe, Türkiye’nin en güzel köşelerini Tatil SABAH’la paylaşmaya devam ediyor. Gökçe’ye göre yeşile, maviye ve rengarenk kır çiçeklerine tutkunsanız Karadeniz’e gitmelisiniz. İlk duraklar Safranbolu, Kastamonu, Sinop, Samsun…

Her yönüyle sizi kendine aşık edecek Karadeniz’i gezmeye Safranbolu‘dan yani ‘sarayın sürgün bahçesi’nden başlamalısınız. UNESCO tarafından koruma altına alınmış kentin birbirinden güzel tarihin yazılmasına şahitlik etmiş konaklarıyla bezenmiş ara sokaklarında yürüyün. Sürgüne gönderilmiş Köprülü Mehmet Paşa adına yaptırılan caminin avlusunda güneş saatine bakarak saatinizi ayarlayın. Yemenicilerin bulunduğu arastada kendinize hediyeler alın.

Osmanlı’nın 20. yüzyıl mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Eski Hükümet Konağı, yani Yeni Kent Müzesi‘nde güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Dışarıdan gördüğünüz konakların iç mekanlarını ve geçmişteki ev yaşamını merak ediyorsanız; Kaymakamlar Evi olan şimdiki Etnografya Müzesi‘ni gezebilirsiniz. Konağın sofasını, kilerini, hayat bölümünü ve konağın en muhteşem bölümü olan baş odasını, servis dolabı olarak kullanılan dönme dolabı gördükten sonra konağın avlusunda Osmanlı usulü pişirilen Türk kahvesini içme fırsatını kaçırmayın.

17. yüzyılda bölgenin önemli kişilerinden olan Cinci Hoca’nın yaptırdığı Cinci Han‘da öğle yemeği keyifli olacaktır. Tarhana çorbası, etli yaprak sarma, bölgenin özel yemeklerinden olan kuyu kebabını veya bükme pideyi tatmanızı öneririm. Sabah, şehirden ayrılmadan önce çifte kavrulmuş lokumlarıyla meşhur İmren Lokumları’na uğramayı unutmayın.

Zamanın Sürgün Edildiği Kent

Kastamonu’nun girişinde, gelenleri Bizanslılar tarafından yapılan Kastamonu Kalesi karşılar. Liva Paşa Konağı, Hükümet Konağı, Nasrullah Camii, türbeler, konaklar şehirde görülmesi gereken yerlerden bazıları. Meşhur çekme helvasını tatmadan Kastamonu el dokumalarına bakmadan şehirden ayrılmayın. Yola sarımsağı ile dünyaca meşhur Taşköprü’den geçerek devam edebilirsiniz.

Küre dağ silsilesi Ladin ormanlarının içinden Dıranaz geçidi ile aşılıyor. Ve işte karşınızda ilk bakışta bir Ege kasabasını andıran muhteşem koylara sahip Türkiye’nin en kuzey ucu olan Sinop yani Sinope. Miletler döneminde yapılmış surları, Bizans kiliseleri, Selçuklu limanları ile Sabahatin Ali‘lerin yattığı ünlü Sinop Cezaevi şehrin önemli yerleri arasında. Ayrılmak istemeyeceğiniz Hamsilos Koyu, en kuzeyde yani ince burunda olmanın heyecanı gezginlere büyük keyif veriyor. Çarpan balığının en iyi yapıldığı yerlerden biri olan Saray Restoran uğranılası yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. 50 yılı aşkın süredir kotra yapan, yaptığı kotralar tüm dünyada dolaşan Ayhan Usta ile papağanı Boncuk’u ne yapıp edin görün.

Karadeniz Bölgesi’nin yazlık bölümü olan Gerze‘den geçerek Kızılırmak’ın döküldüğü Bafra‘ya ulaşabilirsiniz. Samsun, Bizanslıların önemli bir ticaret limanı olan Canik Dağları‘nın eteğinde kurulmuş. Atatürk Heykeli şehrin en önemli sembolü. Arkeoloji Müzesi’ni de mutlaka gezmelisiniz. Öyle ki; sergilenen eserlerden gözlerinizi alamayacaksınız. Günümüzde sadece maketini gezebildiğimiz Bandırma Vapuru, Cumhuriyet tarihinin önemli simgelerinden biri. Karadeniz Bölgesi’nin en önemli ikinci nehri olan Yeşilırmak’ın oluşturduğu Çarşamba Ovası’ndan geçerek Amazonların şehri Terme’ye geçmek mümkün.

 

SAHİLDE ÇAY KEYFİ

Yolda mola vererek Bafralı ustaların yaptığı Bafra pidesi yemeyi unutmayın. Karadeniz sahil yolunda özelliklerini koruyan Ünye‘ye ulaştığınızda çayınızı sahil kenarında içebilirsiniz. Akşam yemeğini türkülere konu olmuş, tüm Ordu’yu görebileceğiniz Boztepe’de yemenizi öneririm. Ertesi gün kahvaltının ardından Aziziye Camii ile 19. yüzyılda yapılmış Paşa Konağı‘nı ziyaret edin.

KEREM GÖKÇE

Jolly Tur ile Karadeniz Turları için tıklayınız.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir