Bu Yaz Adresiniz Karadeniz Olsun

Jolly Tur Kültür Turları Müdür Kerem Gökçe, Türkiye’nin en güzel köşelerini Tatil SABAH’la paylaşmaya devam ediyor. Gökçe’ye göre yeşile, maviye ve rengarenk kır çiçeklerine tutkunsanız Karadeniz’e gitmelisiniz. İlk duraklar Safranbolu, Kastamonu, Sinop, Samsun…

Her yönüyle sizi kendine aşık edecek Karadeniz’i gezmeye Safranbolu‘dan yani ‘sarayın sürgün bahçesi’nden başlamalısınız. UNESCO tarafından koruma altına alınmış kentin birbirinden güzel tarihin yazılmasına şahitlik etmiş konaklarıyla bezenmiş ara sokaklarında yürüyün. Sürgüne gönderilmiş Köprülü Mehmet Paşa adına yaptırılan caminin avlusunda güneş saatine bakarak saatinizi ayarlayın. Yemenicilerin bulunduğu arastada kendinize hediyeler alın.

Osmanlı’nın 20. yüzyıl mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Eski Hükümet Konağı, yani Yeni Kent Müzesi‘nde güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Dışarıdan gördüğünüz konakların iç mekanlarını ve geçmişteki ev yaşamını merak ediyorsanız; Kaymakamlar Evi olan şimdiki Etnografya Müzesi‘ni gezebilirsiniz. Konağın sofasını, kilerini, hayat bölümünü ve konağın en muhteşem bölümü olan baş odasını, servis dolabı olarak kullanılan dönme dolabı gördükten sonra konağın avlusunda Osmanlı usulü pişirilen Türk kahvesini içme fırsatını kaçırmayın.

17. yüzyılda bölgenin önemli kişilerinden olan Cinci Hoca’nın yaptırdığı Cinci Han‘da öğle yemeği keyifli olacaktır. Tarhana çorbası, etli yaprak sarma, bölgenin özel yemeklerinden olan kuyu kebabını veya bükme pideyi tatmanızı öneririm. Sabah, şehirden ayrılmadan önce çifte kavrulmuş lokumlarıyla meşhur İmren Lokumları’na uğramayı unutmayın.

Zamanın Sürgün Edildiği Kent

Kastamonu’nun girişinde, gelenleri Bizanslılar tarafından yapılan Kastamonu Kalesi karşılar. Liva Paşa Konağı, Hükümet Konağı, Nasrullah Camii, türbeler, konaklar şehirde görülmesi gereken yerlerden bazıları. Meşhur çekme helvasını tatmadan Kastamonu el dokumalarına bakmadan şehirden ayrılmayın. Yola sarımsağı ile dünyaca meşhur Taşköprü’den geçerek devam edebilirsiniz.

Küre dağ silsilesi Ladin ormanlarının içinden Dıranaz geçidi ile aşılıyor. Ve işte karşınızda ilk bakışta bir Ege kasabasını andıran muhteşem koylara sahip Türkiye’nin en kuzey ucu olan Sinop yani Sinope. Miletler döneminde yapılmış surları, Bizans kiliseleri, Selçuklu limanları ile Sabahatin Ali‘lerin yattığı ünlü Sinop Cezaevi şehrin önemli yerleri arasında. Ayrılmak istemeyeceğiniz Hamsilos Koyu, en kuzeyde yani ince burunda olmanın heyecanı gezginlere büyük keyif veriyor. Çarpan balığının en iyi yapıldığı yerlerden biri olan Saray Restoran uğranılası yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. 50 yılı aşkın süredir kotra yapan, yaptığı kotralar tüm dünyada dolaşan Ayhan Usta ile papağanı Boncuk’u ne yapıp edin görün.

Karadeniz Bölgesi’nin yazlık bölümü olan Gerze‘den geçerek Kızılırmak’ın döküldüğü Bafra‘ya ulaşabilirsiniz. Samsun, Bizanslıların önemli bir ticaret limanı olan Canik Dağları‘nın eteğinde kurulmuş. Atatürk Heykeli şehrin en önemli sembolü. Arkeoloji Müzesi’ni de mutlaka gezmelisiniz. Öyle ki; sergilenen eserlerden gözlerinizi alamayacaksınız. Günümüzde sadece maketini gezebildiğimiz Bandırma Vapuru, Cumhuriyet tarihinin önemli simgelerinden biri. Karadeniz Bölgesi’nin en önemli ikinci nehri olan Yeşilırmak’ın oluşturduğu Çarşamba Ovası’ndan geçerek Amazonların şehri Terme’ye geçmek mümkün.

 

SAHİLDE ÇAY KEYFİ

Yolda mola vererek Bafralı ustaların yaptığı Bafra pidesi yemeyi unutmayın. Karadeniz sahil yolunda özelliklerini koruyan Ünye‘ye ulaştığınızda çayınızı sahil kenarında içebilirsiniz. Akşam yemeğini türkülere konu olmuş, tüm Ordu’yu görebileceğiniz Boztepe’de yemenizi öneririm. Ertesi gün kahvaltının ardından Aziziye Camii ile 19. yüzyılda yapılmış Paşa Konağı‘nı ziyaret edin.

KEREM GÖKÇE

Jolly Tur ile Karadeniz Turları için tıklayınız.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir