Brüksel Gezisi: Belçika Turu İle Görülecek Şahane Güzellik

Avrupa Birliği denilince akla gelen ülkelerden biri oluyor Belçika. Her ne kadar çikolatasıyla ünlü olsa da aslında Belçika turu ile görülecek şahane rotalar var. Ve elbette bu rotaların başında güzeller güzeli Brüksel yer alıyor. Ben de bu yazımda Belçika turu yaptığım rotanın en etkilendiğim şehri Brüksel gezisi ile ilgili notları paylaşacağım.

Belçika Hakkında

BelçikaBelçika’nın para birimi Euro. Belçika ile Türkiye arasında 1 saat gibi zaman farkı var. İstanbul Belçika arası uçuş süresi ise 3.25 saat.

Tarihinde Romalılar, Franklar tarafından yönetilen ve Seksen Yıl Savaşı sonunda Alçak Ülkeler, Birleşik İller ve Güney Hollanda olarak ayrılan Belçika, 1830’daki Belçika Devrimi ile bağımsızlığını ilan etti. 1914’te Belçika, Almanya’nın işgaline uğradı. Bu dönemde yapılan Batı Savaşları, ülkenin batısında gerçekleşti ve büyük bir Alman vahşeti yaşandı. Belçika savaş sırasında Almanya kolonisi olan Ruanda ve Burundi bölgelerinin bölgelerini hâkimiyetine geçirdi. Bu bölgeler 1924’te Milletler Cemiyetinin de onayıyla resmen Belçika topraklarına dâhil edildi.

Brüksel

BelçikaBildiğiniz gibi Belçika denilince akla ilk çikolata ve bilimum resmi kurum gelir. Hani hep denir ya Ankara başkent olmasaydı köy olurdu diye, Brüksel için de aynı şeyi söyleyebiliriz aslında. Brüksel küçük, tarihi ve keyifli bir şehir izlenimi yarattı bende. Bir Avrupa gezisi esnasında yolunuzun üzerine denk getirebileceğiniz merkezilikte, geçerken uğradım iyiki uğramışım diyebileceğiniz güzellikte bir şehir. Benim Brüksel ziyaretinizle ilgili önereceğim şey; 1 haftalık bir gezi planı ile Brüksel, Brugge, Amsterdam, Lüxemburg’u rahatça gezebilirsiniz. Bu yazdığım şehirlerin hepsi tren ile Brüksele 1 saat, araba ile 2 saat mesafede. Yani bu anlamda Brüksel konum itibariyle gezginlere çok yarayan bir şehir.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım

Brüksel’de birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi tren ve metro ulaşımı gayet rahat. İstediğiniz yerlere bu şekilde ulaşabilirsiniz.  Özellikle hava limanı ulaşımınız için muhakkak treni tavsiye ediyorum. 12 dk. da merkeze gelebiliyorsunuz. Aynı yolu taksiyle 40 dk kadar sürede alabilirsiniz.

Brüksel Gezi Rehberi

Şehre indiğimde ilk tespitim, bu şehirde kimse kimseye benzemiyor. Brüksel dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. Neredeyse tüm milletlerden insanlar bu şehirde yerleşik bir biçimde yaşıyor ve bu da şehrin insan karakteristiğini çok etkiliyor. Hani iddia ediyorum, gözünüz kapalı bu şehre sizi bıraksalar, nerede olduğunuzu asla tahmin edemezsiniz :)

Grand Palace

Bu meydan için, gördüğüm en iyi meydanlardan diyebilirim. 4 tarafı harika mimarisi olan binalarla çevrili ve gerçekten muhakkak görülmesi gereken bir meydan. Meydanda yer alan kafelerde oturup içeceğinizi yudumlayıp anın keyfini çıkarmak için ideal. Benim gittiğim haftasonu meydanda bira festivali vardı ve aşırı kalabalıktan ve görüntü kirliliğinden mustarip olsak ta yine de harikaydı.

Royal Palace

Grand Palace’a 5 dk yürüme mesafesinde Bruksel Parkı’nın (Parc de Bruxelles) hemen karşısındaki kraliyet sarayı. Aslında turist için bir numarası yok :) ama zaten sınırlı olan turistik yerlerden biri ve bu görkemli sarayı görmeden dönmeyin diyelim. Karşısındaki parkta da güzel bir yürüyüş ve çimlere uzanıp kısa bir mola verip yeşilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Manneken Pis

BelçikaBrüksel’in simgesi nedir diye soranlara verilen ilk cevap belki de bu meşhur heykel. Heykelin hikayesi ile ilgili epey rivayet duydum. Google’dan siz de bakabilirsiniz. ama gördüğümde biraz hayal kırıklığına uğramadım değil açıkçası. Beklediğimden çok daha gösterişsiz, köşebaşında çok küçük bir heykelle karşılaştım. Brüksel’e gelip bu heykelin fotoğrafını çekmeyeni dövüyorlarmış deyip birkaç fotoğraf paylaşayım sizinle..

Zaman sınırım ve işlerim nedeniyle Atomium, Mini Europe ve Chocolate Museum‘a gidemedim. Chocolate Museum hemen Grand Palace’ın yan sokağında bulunuyor. Atomium ise merkeze çok uzak sayılmayacak bir mesafede. Siz görmeden dönmeyin. Bu yazdığım yerlerden sadece Atomium ve Mini Europe merkeze biraz uzak durumda. Geri kalan tüm noktalar maksimum 5dk yürüyüş mesafesinde olduğu için rahatlıkla ve kısa sürede hepsini ziyaret edebilirsiniz.

Bunların yanında parlamento bölgesi denen Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kurumların bulunduğu bölgeyi de görmenizi tavsiye ediyorum. Turistler için bu bölge de ilgi çekici olabilir.

Sokaklar

Aslında şehrin benim en çok beğendiğim yanı sokakları oldu. Özellikle Grand Palace bölgesindeki ara sokaklarda ilginç manzaralara rastlayabiliyorsunuz. Tarih, sanat, etnik her yönüyle dopdolu bir şehir Brüksel. Sokaklardaki dükkanların birçoğu çizgi roman gibi süslenmiş çikolata dükkanları ile bezenmiş. Her yerden bir çikolata, waffle ve kahve kokusu alıyorsunuz. Bu da insanı yürürken bile mutlu etmeye yetiyor.

Belçika Yeme İçme

Şehirde size tavsiye edeceğim bir yer de Balıkçılar sokağı. Grand Palace yakınında yer alan bu sokak aynı Taksim Nevizade gibi sağlı sollu balıkçıların yer aldığı bir sokak. Kendinizi yabancı hissetmeyeceksiniz yani :)

BelçikaMidye ve Deniz Ürünleri

Burada Brüksel denince akla gelen bir diğer şey olan meşhur midyelerden yiyebilirsiniz. Midyeler resimdeki gibi yaklaşık 40 adette döküm bir tencerede geliyor. İçindeki sosu siz seçiyorsunuz ve yanında gelen patates kızartmasıyla afiyetle yiyorsunuz. Biz Brüksel’in dünyaca ünlü mekanı olan Leon’a gittik. Bu tabağın maliyeti 25 EUR.

Size küçük bir ipucu olsun. Pazar günleri akşam 18:00 den sonra midyeyi sınırsız yiyebiliyorsunuz. Ama yiyebilene tabii ki… :)

Waffle

Belçika waffle’ını bilmeyenimiz yoktur. Waffle’ın ana vatanı olan Belçika’da ne yenir sorusunun da cevabı waffle oluyor haliyle. Dikdörtgen şekli olan Belçika waffle’ı hafif çıtır olur, üstüne krema, çilek, taze meyveler ve çikolata konularak hazırlanır. İsteğe göre karamel, tarçın ya da vanilya da konulabilir.

BelçikaÇikolata

Sanıyorum ki hepimiz bu anı bekliyorduk. Evet, Brüksel’da yeme içme konusunda tek geçilen bir şey varsa o da çikolatadır. Belçika çikolatası tüm dünyada rüştünü ispatlamış bir lezzet. İsviçre gibi Belçika da çikolataları ile tüm dünyaya parmak ısırtıyor. Birbirinden lezzetli ve farklı çikolatalar, Brüksel’de mutlaka yemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. Benim favorimi söyleyecek olursam truffe tarzı yoğun kakao içeren çikolatalar.

Belçika

Bira

Belçika dendiğinde nasıl çikolata aklımızda beliriveriyorsa aynı şekilde bira da öyle beliriyor işte. Ünlü Belçika biralarını buraya kadar gelmişken tadabilir, birbirinden farklı cafe ve publarda ilk defa içeceğiniz değişik biraları adeta bir gurme edasıyla yorumlayabilirsiniz.

Belçika

Patates

Ne var canım işte patates kızartması demeyin. Buralarda patates kızartmasının ünü ülke sınırlarını çoktan aşmış. Nedir Belçika patates kızartmasının ayrıcalığı diye soruyorsanız öğrendiğim kadarı ile açıklamaya çalışayım. Bu patatesler ilk kızartma işlemi sonrasında fazla yağdan kurtulsun diye 15 dakika dinlenmeye bırakılıyor. Tüm patatesler taze taze o gün kızartılıyor. Büyük baş hayvanlardan elde edilen iç yağ kullanıldığını da duydum, doğru mu bilmiyorum ama lezzeti oradan da geliyor olabilir.

Belçika

Adeta bir kültürel miras gibi görülen patates kızartmasında önemli bir nokta da üzerine dökülen sosta. Mayonez ya da farklı özel soslar dökülüyor patateslerin üzerinde burada. Tam bir lezzet şöleni…

*Belçika hakkında geniş rehbere göz atmak için tık tık

*Jolly Tur ile Brüksel Turları için tıklayınız.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Yazılarını kendisine ait www.dunyabuyuk.com sayfasında yazan, Çanakkale’de doğmuş, hayatının 20 yılını İzmir’de geçirmiş, İstanbul’da yaşayan, İşletme Fakültesi Mezunu, Pazarlama İletişimi neferi, Havacılık tutkunu, Motosiklet aşığı, Pozitif, Gülmeyi ve konuşmayı seven, Ceren’in eşi birisi :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir