Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel… Avrupa’nın yönetildiği, önemli kararların alındığı yerdir. Bu yüzden Avrupa’nın başkenti olarak adlandırılır.

Brüksel’de gezilecek yerler şehir merkezinde toplanmış olsa da, merkeze uzak noktalarda da çok önemli yerler vardır. Şimdi size Brüksel için bir gezi planı yapalım. Başlayalım mı?

Legs Gooo…

Brüksel için ayıracağınız 2 gün, doya doya şehri gezmenize yetecektir. Birçok tarihi yapı şehir merkezinde olup yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. Şehirde ulaşım otobüslerle sağlanmakta. Ben bisiklet ve yürüyerek şehri dolaştım. Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Brüksel için de bisiklet yolları harika diyebilirim.

Ben gittiğim her yerde şehirleri tüm sokaklarına kadar yürüyerek gezdiğim için, size de yürüyerek şehri tanımanızı tavsiye ediyorum.

Şehri gezerken far kettim ki en önemli şeylerden biri de, Müslüman ve Türk nüfusun fazlalığı oldu. Gezerken bolca Arap ve Türk market ve restorana rastlayacaksınız. Hatta şunu da belirteyim: Bu marketler normal büyük süpermarketlerden daha ucuz :-)

Benim gözümden Brüksel’de gezilecek yerleri sıralayalım:

GRAND PALACE 

Grand palace

Meydan, gece ve gündüz hareketlidir. Hatta şehrin kalbi burada atmaktadır. Gündüz meydan ayrı bir güzel, akşam ayrı bir eğlencelidir. Yerlerde oturan gençlere siz de ayak uydurup, marketten alacağınız bir içeriğinizi veya waffle keyfini burada yaşayabilirsiniz.

Ağustos ayında Brüksel’e gelirseniz bu meydanı “Tapis de Fleurs” adı verilen meşhur çiçek halısını görebilirsiniz.

Ayrıca önemli bir detay da, meydanda bulunan binaların üzerinde yapıldıkları yıllar yazmaktadır. Akşam üstü, hava tam kararmadan önce meydana gelmenizi öneririm. Binaların sarı renkli işlemeleri harika görülmekte ve size muhteşem resimler çekmenizi sağlayacaktır.

HOTEL DE VİLLE

Hotel de ville

13. yüzyılda yapılmış bu gotik yapı, günümüzde Brüksel Belediye Binası olarak kullanılmakta. Kulenin altında bulunan ve şeytani yendiğinde inanılan “Aziz Mikail” heykeli görülmeye değerdir. Geziye kapalı olan bu yapı, yalnızca kraliyet ailesinin düğün ve özel günlerinde kullanmaktaymış.

MANNEKEN PİS

Mantıken pis

Brüksel gezilecek yerler denildiğinde, şehrin simgesi olan bu işeyen çocuk akla gelmekte :-) Grand Palace Meydanına sadece 100 metre mesafede bulunan bu heykelin önünde resim çektirmek için sıra bekleyen uzun kuyruklar görebilirsiniz.

Yaklaşık 800 civarı kostümü bulunan heykeli, sürekli kıyafet değiştirdigini görebilirsiniz. Bazı özel kutlamalarda Manneken Pis heykeline bira işletilip, turistlere dağıtmaktaymış. Ben görmedim :-)

ATOMİUM VE MİNİ EUROPE

Atomium

Brüksel gezilecek yerler içinde en turisttik yerlerin başında bu yapı gelmektedir. Demir atomunun 165 milyon kat büyütülmüş hali yansıtılmıştır. Bu yapının asıl yapılış amacı hemen arkasında bulunan Expo Fuarı içindir. Günümüzde çok sayıda turist ziyaret etmekte. Ben de ziyaret ettim, ama içeri girmedim. 11 Euro gibi ücret alınmakta. 9 adet küreden oluşmakta. Son kat olan küreye asansörle çıkabilir ve restoranda yemek yenebilir. Şehir merkezine uzak bir noktada. Ulaşım için, 6 numaralı metronun son durağında inebilirsiniz. 10 – 18 arası ziyarete açıktır.

Mini Europe ziyaret etmedim. Atomium hemen yanında. İstanbul’daki Miniaturk benzeri bir yer. Daha çok çocuklu abilerin gittiği bu yerin girişi 14,50 euro.

CİNQUANTENAİRE PARKI

Cinquantenaire parkı

Brüksel’in en ünlü özgürlük parkıyla devam ediyoruz. Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılında yapılmış bu parkın içinde havuzlar, şelaleler, bolca yeşil alan, ordu müzesi ve Autoworld Müzesi de bulunmaktadır. Bu parkı görmenizi Gezgin Deli olarak özellikle tavsiye ediyorum.

Ordu müzesiAutoworld

Parkın içerisinde yer alan Autoworld Eski Arabalar Müzesi ve içerisinde eski ordu araçların bulunduğu Ordu Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Giriş ücretleri, Autoworld 8 euro, Ordu Müzesi ücretsizdir. Şehir merkezine uzak olan bu parka Schuman ve Merode istasyonlarından ulaşabilirsiniz.

ST.MİCHAEL VE ST. GUDULA KATEDRALİ

St. Michael katedrali

Brüksel gezilecek yerler listesinde en ünlü dini yapılardan biri olan bu yapı mutlaka görülmeli. Grand Palace Meydanı’nın hemen arkasında bulunan bu katedral, içerisinde kilise hazineleri ve kripta barındırmaktadır. Bu bölümler ücretli.

BASİLİQUE NATİONALE DE SACRE-COEUR

Bazilika sacre coeur

Şehrin her yerinden görünen ve yapım tarihi çok eski olmayan (1970) bu bazilika, kubbeleri, mimarisi ve çevresindeki parklarıyla görülmesi gereken yerlerden birisi. Giriş ücretsiz, fakat şehir manzarasını izlemek isterseniz, kulesine çıkmak için 4 euro ödemelisiniz.

PALAİS DE JUSTİCE JUSTİTİEPALEİS

Brüksel adalet sarayı

Brüksel gezilecek yerler için son yer olarak size Brüksel Adalet Sarayı‘nı önermek istiyorum. Hem binanın mimarisi, hem de önünden size sunacağı muhteşem manzaraya hayran kalacaksınız. Adalet Sarayı’nın önünde bulunan “Louise Heykeli” de görülmeye değer. Gündüz ve gece farklı bir seyir keyfi sağlayacak manzara için örnek resimler aşağıdadır. Bu noktayı başka sitelerde bulmazsınız :-) Gezgin Deli farkıyla…

Brüksel şehir manzarası

Brüksel gezi rehberi

Brüksel gezilecek diğer yerler:

  • Brüksel Kraliyet Sarayı
  • Karikatür Müzesi
  • Notre Dame De La Chapelle
  • Sablon Kilisesi
  • Avrupa Parlamentosu

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Spor akademisi mezunu,.. Yaşamak için, gezen ve eğlenen kişi... Süslü olmayan bir dille, yaşadığı her anı, tüm püf noktalar ile buradan aktaracak... Artık Jolly Tur Blog yazarı... :) Facbook ve İnstagram'da Gezgin Deli adıyla beni takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir