Brüksel Gezi Rehberi

Brüksel… Avrupa’nın yönetildiği, önemli kararların alındığı yerdir. Bu yüzden Avrupa’nın başkenti olarak adlandırılır.

Brüksel’de gezilecek yerler şehir merkezinde toplanmış olsa da, merkeze uzak noktalarda da çok önemli yerler vardır. Şimdi size Brüksel için bir gezi planı yapalım. Başlayalım mı?

Legs Gooo…

Brüksel için ayıracağınız 2 gün, doya doya şehri gezmenize yetecektir. Birçok tarihi yapı şehir merkezinde olup yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. Şehirde ulaşım otobüslerle sağlanmakta. Ben bisiklet ve yürüyerek şehri dolaştım. Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi Brüksel için de bisiklet yolları harika diyebilirim.

Ben gittiğim her yerde şehirleri tüm sokaklarına kadar yürüyerek gezdiğim için, size de yürüyerek şehri tanımanızı tavsiye ediyorum.

Şehri gezerken far kettim ki en önemli şeylerden biri de, Müslüman ve Türk nüfusun fazlalığı oldu. Gezerken bolca Arap ve Türk market ve restorana rastlayacaksınız. Hatta şunu da belirteyim: Bu marketler normal büyük süpermarketlerden daha ucuz :-)

Benim gözümden Brüksel’de gezilecek yerleri sıralayalım:

GRAND PALACE 

Grand palace

Meydan, gece ve gündüz hareketlidir. Hatta şehrin kalbi burada atmaktadır. Gündüz meydan ayrı bir güzel, akşam ayrı bir eğlencelidir. Yerlerde oturan gençlere siz de ayak uydurup, marketten alacağınız bir içeriğinizi veya waffle keyfini burada yaşayabilirsiniz.

Ağustos ayında Brüksel’e gelirseniz bu meydanı “Tapis de Fleurs” adı verilen meşhur çiçek halısını görebilirsiniz.

Ayrıca önemli bir detay da, meydanda bulunan binaların üzerinde yapıldıkları yıllar yazmaktadır. Akşam üstü, hava tam kararmadan önce meydana gelmenizi öneririm. Binaların sarı renkli işlemeleri harika görülmekte ve size muhteşem resimler çekmenizi sağlayacaktır.

HOTEL DE VİLLE

Hotel de ville

13. yüzyılda yapılmış bu gotik yapı, günümüzde Brüksel Belediye Binası olarak kullanılmakta. Kulenin altında bulunan ve şeytani yendiğinde inanılan “Aziz Mikail” heykeli görülmeye değerdir. Geziye kapalı olan bu yapı, yalnızca kraliyet ailesinin düğün ve özel günlerinde kullanmaktaymış.

MANNEKEN PİS

Mantıken pis

Brüksel gezilecek yerler denildiğinde, şehrin simgesi olan bu işeyen çocuk akla gelmekte :-) Grand Palace Meydanına sadece 100 metre mesafede bulunan bu heykelin önünde resim çektirmek için sıra bekleyen uzun kuyruklar görebilirsiniz.

Yaklaşık 800 civarı kostümü bulunan heykeli, sürekli kıyafet değiştirdigini görebilirsiniz. Bazı özel kutlamalarda Manneken Pis heykeline bira işletilip, turistlere dağıtmaktaymış. Ben görmedim :-)

ATOMİUM VE MİNİ EUROPE

Atomium

Brüksel gezilecek yerler içinde en turisttik yerlerin başında bu yapı gelmektedir. Demir atomunun 165 milyon kat büyütülmüş hali yansıtılmıştır. Bu yapının asıl yapılış amacı hemen arkasında bulunan Expo Fuarı içindir. Günümüzde çok sayıda turist ziyaret etmekte. Ben de ziyaret ettim, ama içeri girmedim. 11 Euro gibi ücret alınmakta. 9 adet küreden oluşmakta. Son kat olan küreye asansörle çıkabilir ve restoranda yemek yenebilir. Şehir merkezine uzak bir noktada. Ulaşım için, 6 numaralı metronun son durağında inebilirsiniz. 10 – 18 arası ziyarete açıktır.

Mini Europe ziyaret etmedim. Atomium hemen yanında. İstanbul’daki Miniaturk benzeri bir yer. Daha çok çocuklu abilerin gittiği bu yerin girişi 14,50 euro.

CİNQUANTENAİRE PARKI

Cinquantenaire parkı

Brüksel’in en ünlü özgürlük parkıyla devam ediyoruz. Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılında yapılmış bu parkın içinde havuzlar, şelaleler, bolca yeşil alan, ordu müzesi ve Autoworld Müzesi de bulunmaktadır. Bu parkı görmenizi Gezgin Deli olarak özellikle tavsiye ediyorum.

Ordu müzesiAutoworld

Parkın içerisinde yer alan Autoworld Eski Arabalar Müzesi ve içerisinde eski ordu araçların bulunduğu Ordu Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Giriş ücretleri, Autoworld 8 euro, Ordu Müzesi ücretsizdir. Şehir merkezine uzak olan bu parka Schuman ve Merode istasyonlarından ulaşabilirsiniz.

ST.MİCHAEL VE ST. GUDULA KATEDRALİ

St. Michael katedrali

Brüksel gezilecek yerler listesinde en ünlü dini yapılardan biri olan bu yapı mutlaka görülmeli. Grand Palace Meydanı’nın hemen arkasında bulunan bu katedral, içerisinde kilise hazineleri ve kripta barındırmaktadır. Bu bölümler ücretli.

BASİLİQUE NATİONALE DE SACRE-COEUR

Bazilika sacre coeur

Şehrin her yerinden görünen ve yapım tarihi çok eski olmayan (1970) bu bazilika, kubbeleri, mimarisi ve çevresindeki parklarıyla görülmesi gereken yerlerden birisi. Giriş ücretsiz, fakat şehir manzarasını izlemek isterseniz, kulesine çıkmak için 4 euro ödemelisiniz.

PALAİS DE JUSTİCE JUSTİTİEPALEİS

Brüksel adalet sarayı

Brüksel gezilecek yerler için son yer olarak size Brüksel Adalet Sarayı‘nı önermek istiyorum. Hem binanın mimarisi, hem de önünden size sunacağı muhteşem manzaraya hayran kalacaksınız. Adalet Sarayı’nın önünde bulunan “Louise Heykeli” de görülmeye değer. Gündüz ve gece farklı bir seyir keyfi sağlayacak manzara için örnek resimler aşağıdadır. Bu noktayı başka sitelerde bulmazsınız :-) Gezgin Deli farkıyla…

Brüksel şehir manzarası

Brüksel gezi rehberi

Brüksel gezilecek diğer yerler:

  • Brüksel Kraliyet Sarayı
  • Karikatür Müzesi
  • Notre Dame De La Chapelle
  • Sablon Kilisesi
  • Avrupa Parlamentosu

Spor akademisi mezunu,.. Yaşamak için, gezen ve eğlenen kişi... Süslü olmayan bir dille, yaşadığı her anı, tüm püf noktalar ile buradan aktaracak... Artık Jolly Tur Blog yazarı... :) Facbook ve İnstagram'da Gezgin Deli adıyla beni takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir