Bozcaada Gezi Rehberi: Bozcaada Otelleri, Plajları ve Görülecek Yerler

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Bozcaada için yola çıkmaya hazırlanıyor ve öncesinde Bozcaada otelleri, Bozcaada’da nerede denize girilir araştırmaları yapıp Bozcaada’da gezilecek yerler listesi hazırlıyorsanız şimdi okuyacağınız Bozcaada gezi rehberi yazısı tam size göre.

Akvaryum gibi denizi, muhteşem koyları, üzüm bağları, doğal atmosferi ve yemekleri ile son yılların en popüler tatil destinasyonlarından biri oluyor Bozcaada. Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda yer alan ve Çanakkale’ye bağlı bir ilçe olan Bozcaada, Türkiye’de köyü olmayan tek ilçe ve Türkiye’nin 3. büyük adası. Tarih boyunca Rumların ve Türklerin bir arada yaşadıkları Bozcaada, kentten göçün günümüzde en çok yapıldığı yerleşim birimlerinden biri.

Bozcaada Hakkında

Bozcaada otelleriBozcaada’nın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayandığı söyleniyor. Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, konumu gereği tarih boyunca birçok istilaya maruz kalmış. Bu nedenle Bozcaada farklı hakimiyetlerin altında olmuş. Bozcaada’nın tarihine bakıldığında ilk hakimlerinin Pelasg’lar olduğu görülür. Ardından sırasıyla Fenikeliler, Atinalılar, Yunanlılar, Persler, Büyük İskender, Bizanslar, Cenevizler, Venedikler ve Osmanlı İmparatorluğu Bozcaada’da hüküm sürer. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra Bozcaada, Türkler için önem kazanır ve 1455 senesinde ada Osmanlı topraklarına katılır. Lozan Anlaşmasıyla 20 Eylül 1923’te ise Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanır.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada gezisi için öncelikle söze şöyle başlamalıyız sanırız; burada her sokakta en az bir fotoğraf çektirmemek elde değil. Türk ve Rum kültürlerinin izlerini taşıyan Bozcaada’da Cumhuriyet (Rum) ve Alaybey (Türk) Mahallesi olarak iki mahalle yer alıyor. Bozcaada, tamamen doğal ve arkeolojik sit alanı olarak kabul ediliyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca denetlenen adada bu sayede doğal görünümünü korumaya devam ediyor.

1 – Bozcaada Kalesi

Bozcaada otelleriBozcaada misafirlerini ilk olarak Bozcaada Kalesi ile karşılar. Geyikli’den binilen feribot Bozcaada semalarına yaklaştığında hemen sağ tarafta Bozcaada kalesi görülür. Bozcaada’nın tek kalesi ve simgesi olan Bozcaada Kalesi’nin içini gezilebilir, Bozcaada festivalleri zamanında yapılan konserlere denk gelebilirsiniz.

2 – Rum Mahallesi (Cumhuriyet)

Bozcaada otelleriBozcaada’nın Rum mahallesi olan Cumhuriyet Mahallesi’nde rum mimarisi evleri görmek mümkün. Geleneksel rum evlerinin adeta açık hava müzesi olarak konumlandığı mahallede kilise ve şapel gibi dini yapılar görülebilir. Rum Mahallesi, Bozcaada’Da gezilecek yerler arasında en güzel bölgelerden biridir. Arnavut kaldırımlı sokaklar, rengarenk tek katlı evler, çiçekli balkonlar Bozcaada gezinizde bol bol fotoğraf çektireceğiniz yerlerden…

3 – Türk Mahallesi (Alaybey)

Bozcaada otelleriTürk mimarisine ait izler taşıyan binalar ise Alaybey adı verilen Türk mahallesinde bulunuyor. Rum Mahallesi’nde olduğu gibi Türk mahallesinde de geleneksel Türk mimarisi örnekler görülüyor. Hamam, cami, namazgah ve çeşme gibi yapıları da Türk mahallesinde görmek mümkün.

4 – Bozcaada Müzesi

Bozcaada’nın tarihi ile ilgili bilgi almak isterseniz o halde yolunuzu Bozcaada Müzesi’ne düşürün. Adada ilk zamanlardan bu yana ortaya çıkan tarihi eserler, eski tarihlerden kalan eşyalar, fotoğraflar, savaş kalıntıları müzede görülecekler arasında. Bozcaada tatilinde kültürel bir anlam katmak isterseniz mayıs ve ekim ayları arasında açık olan Bozcaada Müzesi’ne uğrayın deriz.

5 – Ayazma Manastırı

Bozcaada’da gezilecek yerler arasında, Yunanca “hagiasme” kelimesinden gelen ve anlamı kutsal su olan Ayazma Manastırı yer alıyor. Çınar ağaçları ve tarihi çeşme ile çevrili Ayazma Manastırı, adanın güney kısmında, Bozcaada Ayazma Plajı yolu üzerinde bulunuyor. Rum Ortodoks manastırı olan Ayazma Manastırı, Rum azize Aya Paraskevi adına yapılmış ve özel günlerde ibadete açık. 26 Temmuz’da kutlanan Aya Paraskevi gününe denk gelirseniz, manastırın ibadete açıldığı günlerden birini yakalamış olursunuz. Ayazma Manastırı’nın altında bir de  dilek mağarası bulunuyor. Dilerseniz burada, tıpkı Hıdırellez şenliklerinde olduğu gibi resimle yapılmış dileklerinizi dileyebilirsiniz.

Ayazma Manastırı’ndaki çeşmeden bir kez su içenin artık adalı olacağına dair bir efsane var. Sanırım Bozcaada’da yapılacaklar listenizi için bir güzel madde daha bulmuş olduk:)

6 – Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

Bozcaada otelleriBozcaada’nın en muhteşem, en hayran kalınası yeri şüphesiz adanın güney ucunda yer alan Polente feneri. İster kısa ister uzun Bozcaada tatili yapıyor olun ama mutlaka Bozcaada’da yapılacaklar listesinin en başına Polente Feneri’ni ve rüzgar güllerini koyun. Bozcaada gün batımı izlenecek yerlerden biri olan Polente feneri, panoramik bir manzara keyfi sunuyor. Polente Feneri’nin bulunduğu bölgede rüzgar gülleri de yer alıyor. Tepeye kadar çıkmışken rüzgar gülleri ile fotoğraf çekmeden dönmeyin deriz.

Bozcaada merkezden kalkan minibüsler ile yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk sonrası Polente Feneri’ne ulaşmak mümkün. Unutmadan, Polente’ye çıkmak için çok geç kalmayın çünkü oturulacak taşlarda yer bulamayabilir ve minibüslerde uzun bir sıraya denk gelebilirsiniz.

7 – Göztepe

Bozcaada otelleriBozcaada’da manzara keyfi yaşanabilecek bir diğer yer ise Göztepe. Burası Bozcaada’nın en yüksek noktası. Adanın tamamını görebileceğiniz Göztepe, eğer açık bir havaya denk geldiyseniz size Midilli Adası’na kadar seyir imkanı sunuyor. Göztepe’ye ister araba ile ister merkezden yaklaşık 40 dakika süren bir yürüyüşle ulaşmak mümkün.

8 – Şarap Fabrikaları

Bozcada otelleriBozcaada’nın şarabıyla ünlü olduğunu duymayan yoktur sanırız. Adadaki şarapçılık geleneği çok eski yıllara dayanıyor. Hem ada merkezinde hem de bağ bölgelerinde şarap fabrikalarını ziyaret etmek de mümkün. Bu fabrikalarda şarap yapımı hakkında bilgi alabilir, şarap tadımı yapabilir, hatta bağ bozumu zamanında üzüm toplayabilirsiniz.

Bozcaada Plajları

Bozcaada otelleriBozcaada’da 12 koy ve 12 burun bulunuyor. Bu anlamda Bozcaada’da nerede denize girilir sorusunun yanıtı ise hemen her yerde olabiliyor. Öyle ki merkezde yer alan Bozcaada Yat Limanı, Türkiye’nin en temiz yat limanlarından biri seçildi. Bozcaada plajları için tercihiniz neresi olursa olsun, muhteşem bir denizle karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Yalnız unutmamanız gereken bir şey var. O da rüzgarlı havalarda, rüzgarın yönü… Denizin dalgalı mı sakin mi olacağını rüzgarın yönü tayin ediyor. Bu yüzden rüzgarlı havalarda dalgasız deniz isterseniz lodosta adanın doğu ve kuzey koylarını, poyrazda güney koylarını tercih etmelisiniz. 

  • Ayazma Plajı: İncecik kumu, şahane denizi ve yakın restoranları ile tercih ediliyor. Şemsiye, şezlong kiralama ve su sporları yapma seçenekleri bulunuyor. Merkezden minibüs ulaşımı mevcut. Poyraz zamanlarında tercih edebilirsiniz.
  • Sulubahçe Koyu: Ayazma plajı ile yan yana bulunan Sulubahçe Koyu özellikle günübirlik Bozcaada gezilerinin uğrak noktası. Minibüs ile ulaşım mümkün. Poyraz zamanlarında tercih edebilirsiniz.

  • Habbele Plajı: Ayazma Plajı’na göre daha sakın bir plaj olan Habbele Plajı, kumluk ve taşlık bir denize sahip. Tesis ve minibüs avantajları bulunduğundan Bozcaada plajları içerisinde popüler yerlerden biri. Poyraz zamanlarında tercih edebilirsiniz.

  • Beylik Koyu: Bozcaada’nın neredeyse simgesi olmuş batık gemisi ile ünlü Beylik Koyu, adanın da az keşfedilmiş yerlerinden biri. Poyraz zamanlarında tercih edebilirsiniz.

  • Akvaryum Koyu: Ufacık bir koy olan Akvaryum Koyu, adı gibi bir denize sahip. Minibüs ile ulaşmak mümkün. Koyda herhangi bir tesis bulunmuyor. Poyraz zamanlarında tercih edebilirsiniz.

  • Tekirbahçe Koyu: Tekirbahçe, Bozcaada’nın turizm merkezi ilan edilen bölgesi. Bozcaada otelleri ve birçok tesis, tatil köyü, restoran bulunuyor. Lodos zamanlarında tercih edebilirsiniz.

  • Poyraz Limanı Koyu: Merkeze en yakın koylardan biri olan Poyraz Limanı Koyu, yakın yerde denize girmek isteyenler için ideal. Tesis mevcut değil. Lodos zamanlarında tercih edebilirsiniz.

Bozcaada’da Ne Yenir?

Bozcaada yemek kültürü bakımından tipik bir Ege mutfağı. Bozcaada’da mutlaka yemenizi önereceğimiz şey ise öncelikle kahvaltı. Bozcaada otelleri kahvaltı konusunda oldukça başarılı. Lezzetli bir Bozcaada kahvaltısının ardından ada otlarıyla yapılan gözleme, Bozcaada’nın ünlü gelincik şerbeti ve gelincik reçeli, adanın ünlü pastahanesi Çiçek Pastahane’sinde ada çayı ve hamur işleri tatmalısınız. Akşam oldu mu da soluğu balıkçılarda alıp Bozcaada’nın taze deniz ürünlerini, zeytinyağlı yemeklerini ve mezelerini, ünlü Bozcaada şarapları ile yiyerek günü sonlandırmalısınız.

Bozcaada’ya Ne Zaman Gidilir?

Bozcaada otelleriBozcaada her mevsim güzel yerlerden biri. Yazın tadı başka, baharın tadı başka yaşanıyor Bozcaada’da. Tatil sezonu olan dönem ise temmuz ve ağustos ayları oluyor. Bu iki ay da Bozcaada’nın en yüksek turizm sezonu yaşanıyor.  Birçok koyda yer bulmak zorlaşabilir ve en önemlisi Bozcada otelleri arasından tercih yapabilmek için erken rezervasyon şart! Bozcaada turu için de yaz aylarında yoğunluk yaşanıyor. Hareketli geçen yaz ayları, rüzgarın etkisiyle de bunaltıcı olmuyor. Yaz ayları dışında Bozcaada’da mayısın son haftalarından ekim ortasına kadar denize girebilmek mümkün. Daha önce Bozcaada’ya gitmemişseniz, adanın denizin buz gibi olduğunun altını çizelim. Soğuk suyu sevmeyenler için ideal aylar ise deniz suyunun daha sıcak olduğu eylül-ekim ayları.

Bozcaada Otelleri

Bozcaada otelleriAda, konaklama alternatifleri açısından oldukça zengin. Bozcada otelleri ve pansiyonları ya da kamp alanları ile misafirlerini ağırlıyor. Merkezde ya da üzüm bağlarının bulunduğu bölgede yer alan Bozcaada otelleri için bütçenize ve zevkinize göre tercih yapabilirsiniz. Bozcaada otelleri tercihiniz tatil köylerinden, butik otellerden ya da bir bağ evinden de oluşabilir. Bu açıdan birçok farklı zevke hitap eden geniş bir yelpazeye sahip Bozcaada. Merkezde Bozcada otelleri araştırması yapanlar Rum veya Türk mahallelerini tercih edebilir.

Bozcaada Ulaşım

Bozcaada otelleriBozcaada’ya nasıl gelinir sorusu sıkça sorulan sorulardan biri. Bozcaada’ya ulaşım kara yoluna ek olarak deniz yoluyla yapılıyor. Arabayla ya da otobüsle ulaşılabilen Bozcaada’ya gitmek için Çanakkale’nin Geyikli ilçesine gelmek gerekiyor. Geyikli iskelesinden kalkan arabalı feribotlar ile adaya varılıyor. Bozcaada ile Geyikli Feribot İskelesi arası yarım saat sürüyor. Seferler 45 dakikada bir yapılıyor. Bozcaada otelleri gibi feribot için de erken rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Yazın adaya gidiş ve dönüş için özellikle arabalı yolculuk yapanlar online rezervasyon yaptırmalı ya da biletlerini önceden almalı.

Bozcaada Festivalleri

Bozcaada otelleriHer yıl düzenlenen Bozcaada festivalleri, adanın gelenekselleri arasında yer alıyor. Bozcaada festivalleri arasında en bilineni ise Bağ Bozumu Festivali oluyor. Bozcaada turları ile eylül ayında yapılan festivale katılabilir, ada bağlarında üzüm toplayabilirsiniz. Yine eylül aylarında yapılan Yerel Tatlar Festivali ve Kalamar Festivali de envai çeşit yemeğin ve kalamarın tadına bakmak isteyenlerin kaçırmaması gereken festivaller arasında. Temmuz aylarında yapılan Bozcaada Caz Festivali de atlanmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir