Bozcaada Kalamar Festivali: Bozcaada Festivallerinin Güzellerinden Biri

Bozcaada Kalamar Festivali ve daha birçok renkli festival Bozcaada’nın olmazsa olmazı. Bağ bozumu şenliğiyle gelenekselleşen Bozcaada, yeni bir festivale daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kalamarıyla ünlü olan ada, lezzetlerle damakların şenleneceği Bozcaada Kalamar Festivali ile sonbahara tat katmayı garantiliyor. Ada yerlilerinin geçim kaynaklarından biri olan kalamar, doğal yollarla avlanarak, organik, sağlıklı, taze ve en lezzetli haliyle sofralara getiriliyor. Denizden gelen bu taze lezzetin ziyaretçilerce tanınması için gerçekleştirilen etkinlik Bozcaada’nın güzelliklerini görmek isteyenlere de vesile yaratıyor.

* Bozcaada Kalamar Festivali’ne gitmek isteyenler için 2018 yılında festival 20-21-22 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.Bozcaada Kalamar Festivali

Bozcaada Kalamar Festivali

Kalamar Festivali boyunca ada etkinliklerine yenileri ekleniyor. Etkinlik süresince av tekneleri ile yarışlar yapılacak, su altı sergileri ziyaret edilebilecek, birçok konser, workshop ve atölye düzenlenecek. Geceleri after partilerle renklenecek olan organizasyon, adanın sakin atmosferine dinamizm getirecek.Bozcaada Kalamar Festivali

Özel etkinliklerin yanı sıra adanın klasik ziyaret alanları da misafirlerini bekleyecek. Gündüz Ayazma Plajı ziyaretçilerin birincil uğrak yerlerinden biri olacak, adanın serin sularında ferahlamanın bir diğer adresinin ise koylar olacağı öngörülüyor. Akvaryum’un yanı sıra batık gemi ile popülerleşen Beylik koyu, Ayana da altın rengi kumları ile festivale deniz tuzu katacak. Berrak suları ve her daim soğuk olan denizi ile anılan Bozcaada, kızgın kumlarda güneşlendikten sonra, kıyılardan gelen lavanta ve kekik kokuları eşliğinde serinlemek isteyenlerin seçimi, festival süresince lezzetin ve eğlencenin adresi olacak.

Bozcaada Kalamar Festivali

Kalamarlı Lezzetler Sofrada

Adada yer alan meyhane, restoran ve otellerde de festival boyunca kalamarın başrolde olduğu tarifler görücüye çıkacak. Hem rakı hem de bira gibi içeceklerle keyifle tüketilen kalamarın tavası, ızgarası, salatası sofraları donatacak. Klasik kalamar tarifinde temizliğin ardından deniz canlısından kalan beyaz et halka halka doğranarak yemek için hazırlanıyor, saatler alan yapım işlemi sonrasında sofralara ulaşan lezzet, kızartıldıktan sonra tarator soslar, domatesli veya sarımsaklı soslar ile tamamlanıyor. Klasik tariflerin yanı sıra spesiyal ve özgün kalamar yemekleri de görücüye çıkacak.Adada tutulan kalamarlar tazelikleri sayesinde ağızda yumuşacık bir tat bırakarak damak çatlatacak. Sodada ve sütte bekletilerek yumuşatılan ve saatlerce dinlendirilecek olan kalamarların, misafirlerden tam not alacağı bu deneyimi kaçırmamanızı öneriyoruz.

Bozcaada Kalamar Festivali

Gün Batımı İle Festivali Taçlandırın

Adanın en meşhur etkinliklerinden biri daha festival süresince de ziyaretçilerin gözdesi olmaya hazırlanıyor. Polente Rüzgar Gülleri‘nde izlenecek gün batımı ile romantizmin doruklarına ulaşabilirsiniz. Rüzgar güllerinin manzarayı tamamladığı alanda bulunan yüzlerce kişi ile beraber günü uğurlarken, Bozcaada’nın olmazsa olmaz ritüellerinden birini daha gerçekleştirmenin hazzıyla gece programına geçebilirsiniz.

Bozcaada Kalamar Festivali

Kalamar Festivali süresinde adanın doya doya tadını çıkarmak için siz de bu yıl Eylül ayında Bozcaada’nın yolunu tutabilirsiniz.


♦ Bozcaada turu yaparken görülecek yerleri okumak ve notlar almak için Bozcaada gezi rehberi yazımıza buyurun.

♦ Bozcaada’nın meşhur bağ bozumu festivali deneyimi için de linke tık tık.

Jolly ile Bozcaada turuna katılıp, farklı bir deneyim yaşamak için linke tık tık.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir