Bozcaada Günleri

Canı dondurma çektiğinde kalkıp Antep’ten Maraş’a giden bir dedenin torunu olarak el verdiğince doğal ve güzel lezzetler peşindeyimdir. Bozcaada fotoğraflarını da karıştırırken yazıma nasıl başlayacağıma karar vermiştim bile. Damağımda hala tadı kalan o güzel kahvaltı.Canınızı çektirmek gibi olmasın ama… Gerçi olsun, neden olmasın? Olsun ki kalkıp kopun o karmaşadan da Bozcaada’yı görmeye gidin.

Çanakkale’ye varıp oradan Geyikli’ye geçtikten sonra adaya giden vapuru bekliyoruz. Nasıl bir heyecan nasıl bir heyecan. Yarım saat süren vapur yolculuğundan sonra nihayet adayı görmeye başladık. Adı gibi boz görünüyor ada. Gözünüze ilk çarpan şeylerden biri de kale oluyor.

Arabalar bir bir vapurdan karaya geçerken ben de gözlerimden çıkan sevinç ışıklarıyla bir müddet daha yukarıdan manzaranın tadını çıkarıyorum.

Adada tatlı bir telaş var, arabaların ardından inen meraklı gözler yavaş yavaş yürürken adaya dönen yerliler belki de misafirleri için aldıkları erzakları ya da eşyaları taşıyorlar.

 Eğer kalacak yerinizi önceden ayarlamadıysanız sizi hemen karşılayacak olan ada sakinleri var. Benim önerim ise işinizi şansa bırakmayın ve önceden kalacağınız yeri belirleyip ayırtın.

Ayrıca buranın bir ada olduğunu unutmayıp mümkün olduğunca mayo, güneş kremi, gözlük, palet, olta ve benzeri  ihtiyaçlarınızı geldiğiniz yerden ya da şehir merkezinden gidermeye çalışın. Bulamazsınız diyemem ama bu size biraz pahalıya mal olabilir.

Biraz dinlendikten sonra sabah serinliğini fırsat bilip adanın sokaklarında gezindik. Her sokak her ev her pencere ve kapı kendi başına bir sanat eseri sanki.Nereye bakacağınızı hangi çiçeği koklayacağınızı şaşırıyorsunuz. Taş sokaklarda yürürken kendinizden geçiyor, gölgelerde uyuyan kedileri seyre dalıyorsunuz. Evlerden taşan huzuru hissetmemek elde değil.

Adada birçok kafe ve restoran var. Balıktan tutun da pideye kadar her şeyi bulabilirsiniz.Özel ve değişik şeyler denemek istiyorsanız da domates reçelinin tadına bakabilir gelincik şerbeti içebilirsiniz. Adaya özel adaçayını balla servis eden kafeler var. Yine adada yetişen limon ve dağ kekiğini yol kenarlarına kurulan tezgahlardan edinebilirsiniz.  Her çarşamba kurulan pazarda Çanakkale’den gelen taze meyve ve sebzeler satılıyor. Bu bereketli toprakların size sunduğu organik meyve sebzelerden almamazlık etmeyin.

Ağustos ayının başında adanın bağlarında yetişen çavuş üzümü oluyor. Karalahna denilen siyah bir üzüm ise daha uzun süre tezgahlarda oluyor. Üzüm diyarı olan memleketimizde ben en güzel üzümü burada yedim. Kıtır kıtır ve kokulu…

Alkol alışkanlığım yoktur ama adada bulunan şarap fabrikasının önünden her geçtiğimde o mükemmel kokuyu içime çekmeden duramıyorum.

Karnım acıkmaya başladığında burnumun dikine gidiyor ve kendimi Çiçek Fırınında buluyorum. On tahıllısı mı dersiniz dereotlu mısır ekmeği mi dersiniz bu fırında pek çok çeşit mevcut. Sonuç itibariyle elinizde belki de yiyemeyeceğiniz kadar ekmek çeşidi, aklınızda hala diğer lezzetler varken fırından ayrılıyorsunuz.

Adanın tarihini öğrenmek hatta yakın geleceğine tanıklık etmek için, adada bireysel çabalarla kurulmuş güzel bir müze bulunuyor.  Giriş için 5 TL ödemeniz yeterli oluyor hatta öğrenci iseniz 3 TL veriyorsunuz. Müzede Ara Güler’in çektiği fotoğraflar, Osmanlı’dan kalma belgeler, Çanakkale savaşı sırasında yabancıların bıraktıkları eşyalar ve adanın yakın tarihi ile ilgili obje, belge ve canlandırmalar var. Benim en çok dikkatimi çekenler geçmiş yıllara ait bakkal eşyaları olmuştu. Deterjan kutuları, gazoz kapakları ve daha neler. Hepsini anlatmayalım ki bir tadı olsun. Bu müzeden ada ile ilgili kitap, ayraç, tarihi kartpostallar da bulabilirsiniz.

Havlumuzu, gözlüğümüzü kitabımızı aldık Ayazma’ya gitmeye hazırız. Şu lacivert denize bir de biz girelim. Tertemiz bir deniz fakat üşüyengillerden iseniz bu deniz sizi biraz zora sokabilir bizden söylemesi. Denizin bana ağustos ayında düşündürdükleri bunlar oldu. Devamlı kalanlar eylül ayında denizin daha sıcak olduğunu söylüyor. Hem bu ayda Bozcaada Bağbozumu Festivalini de görmüş olursunuz.

Unutmadan, Bozcaada’da hava durumu ile ilgili bilmeniz gerekenlerden biri de adanın yaz aylarında oldukça rüzgarlı olduğu, buna göre hazırlıklı gelmekte fayda var. İnce bir hırka işinizi görür.

BozcaadaNe yazsak nasıl yazsak da adanın güzelliğine tarif mümkün değil. Ben kendi deneyimlerimi paylaşmakla beraber adada göreceğiniz daha çok yer ve gerçekleştirebileceğiniz aktivite bulunmakta. Arabanızla adanın koylarını gezebilir ve su altına meraklıysanız dalış yapabilirsiniz. Ben öyle maceralara gelemem diyen romantikler ise bir şişe Bozcada şarabı ve rüzgar gülleri eşliğinde gün batımını izleyebilirler.

İşte bu gibi harikulade sepeplerden dolayı gidilecek yerler listenize Bozcaada’yı da eklemeyi unutmayın. Eğer listenizdeyse gelin onu yukarıya çekin!

Bozcaada’yı daha yakından tanımak isteyenler için şimdiye kadar gördüğüm en ayrıntılı ada rehberini aşağıda paylaşıyorum.

Jolly Tur ile Bozcaada Turları için tıklayınız.

 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Doğa tutkunu ve çevreciyim. Organik yiyeceklere de oburum. Hangi yörede ne peyniri var imiş, domatesin güzeli nerede gelinmiş? İşte bunlar hep aşktan :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir