Budapeşte

Budapeşte Hakkında

Macaristan’ın en gözde noktası Budapeşte… Tatil ya da herhangi bir sebep için yolunuz düştüğünde, Avrupa’nın en egzotik ve bir o kadar da gizemli dünyasıyla tanışma fırsatı yakalayacaksınız.

Yemekleri, hediyelik eşya dükkanları ve daha pek çok özelliğiyle her mevsim ziyaret edilmek için ideal bu şehirde gezilecekler ve yapılacaklar listeniz dopdolu olacak. Buda Tuna’nın solunda kalan Buda Şatosu, Balıkçı Tabyası, Danube Nehri, Budapeşte Tarih Müzesi gibi noktaları da mutlaka gezmelisiniz. Kısacası Budapeşte, hem aileniz hem de sevdiğinizle çıkmak isteyeceğiniz macera ve tarih dolu bir yolculuğun başlangıç noktası olmaya adaydır.

Budapeşte’nin Kısa Tarihi

M.S. 1. yüzyılda Romalılar şu anki Macaristan’ın kısımlarını ele geçirmişti. M.S. 100’de Budapeşte üstünde “Aquincum” adlı bir şehir kuruldu ancak 409’da Hunlar tarafından tekrar bir ele geçirilme yaşandı. Yıllar boyunca bölge farklı kişilerin yönetimi altında kaldı; 12. yüzyıla geldiğimizde ise Buda ve Peşte’nin büyüdüğünü görürüz. 1241 senesinde tekrar bir istilaya uğrayan bölge bu dönemi çabuk atlatmayı başardı ve bir süre sonra Buda Macaristan’ın başkenti oldu. Ancak bu uzun sürmeyecekti, 1541 senesinde Türkler tarafından tekrar ele geçirilen bölgede refah bir dönemin yaşandığı 18. yüzyıla kadar pek çok sorun yaşandı.

Bu dönemden itibaren Buda ve Peşte büyüyüp zenginleşmeye devam etti. Zaman içinde çeşitli olaylar yaşansa da bu olaylar metro hattının açılması, büyük yerlerin inşa edilmesi gibi gelişmelerle arkada kaldı.

Budapeşte

Budapeşte’de İklim ve Hava Durumu

Budapeşte’de genellikle en sıcak ay Temmuz’dur, bu dönemde sıcaklıklar 21 dereceye kadar çıkar. En soğuk ay ise Ocak ayıdır ve sıcaklıklar eksilere kadar düşer. Yağmurlu dönem ise Mayıs ayı itibariyle sık sık görülmeye başlar. Görüldüğü gibi şehirde dört farklı mevsim olabildiğince farklı özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Budapeştete’ye Ne Zaman Gidilir?

Her mevsim başka keyifler sunmayı başaran şehrin en görkemli ve şirin tarafını ilkbahar ve sonbaharda görmeniz mümkündür. Ziyaretçiler en çok yaz döneminde buraya gelmeyi tercih etse de bu şehirde her daim keyifli bir tatil geçirilebiliyor.

Peki Budapeşte’ye ne zaman gitmek isterdiniz? Ilık hava ve rengarenk çiçeklerin sizi karşılayacağı bahar aylarında mı? Yoksa sıcacık güneş altında tarihi noktaları keşfetmek mi isterdiniz? Seçiminiz hangi dönem olursa olsun, her dönem bu şehrin tadını çıkarmanız mümkün olacaktır.

Budapeşte’de Din ve İnanç

Budapeşte’de çoğunlukla Hristiyan kişiler bulunuyor. Bu dine mensup olanların sayısı 2011 yılında yaklaşık 698,521 olarak kaydedilmiştir. Hristiyanları Kalvinistler takip etmektedir.

Budapeşte Ekonomisi

Budapeşte ekonomisi Avrupa’nin en hızlı gelişen ikinci ekonomisi olarak öne çıkmaktadır. Ülkenin siyasi, kültürel, ticari, sanayi ve ulaşım merkezi olan başkent Budapeşte turizm sektörü açısından da ülkenin en verimli şehirlerinden biridir. Yapılan uluslararası yatırımlar ve metro hattı gibi yenilikler, şehrin günden güne daha modern bir noktaya gelmesine olanak sağlamıştır. 

Budapeşte

Budapeşte’de Öne Çıkan Festivaller ve Etkinlikler

 • Sziget Festival: Avrupa’nın en büyük ve geniş çaplı müzik festivallerinden biri olarak kabul edilen festivalde her sene bini aşkın performans sergileniyor. Budapeşte’nin kuzeyinde her Ağustos ayından müzik sevdalıların toplandığı festival mutlaka ama mutlaka gidilmesi gereken bir etkinlik olarak öne çıkıyor. 
 • Budapest Wine Festival: Budapeşte’nin dikkat çekici noktalarından biri olan Buda Şatosu’nda düzenlenen Şarap Festivali her Eylül ayında düzenleniyor. Ülkenin sahip olduğu şarap kültürünü biraz daha yakından tanımak isteyen onlarca kişi her sene bu festivalde buluşuyor.
 • Chocolate Festival: Biraz tatlı bir etkinlik mi arıyorsunuz? O halde Çikolata Festivali’ne mutlaka uğramalısınız! St. Stephen Bazilikası’nda düzenlenen etkinlikte Macaristan’ın lezzetli mi lezzetli kaliteli çikolatalarının tadına hayran kalacaksınız. 
 • Budapest Christmas Market & Festival: Başkent Budapeşte’nin en büyük festival etkinliklerinden biri olan Budapeşte Noel Pazarı şehrin pek çok yerine kurulur. Konser, ve sanatla alakalı gösterilerin eşlik ettiği etkinlik Vorosmarty Meydanı, St. Stephen Meydaı, Varoshaza Park Meydanı gibi noktalarda ziyaretçilerine açıktır.

Budapeşte’de Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Ulusal Bayram (15 Mart)
 • Paskalya (27-28 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Anayasa Günü (20 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (23 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık)

Macaristan Türkiye Temsilcilikleri

 • C. Budapeşte Büyükelçiliği

1062 Budapest Andrassy ut 123 / Hungary

Tel: 36-1 478 91 30 (Konsolosluk)

36-1 478 91 00 (Büyükelçilik)

Fax: +36-1 344 51 43

E-posta: embassy.budapest@mfa.gov.tr

Web: www.budapeste.be.mfa.gov.tr

Budapeşte Mutfağı

Budapeşte, yemek keşfi için oldukça güzel ve sıra dışı bir yerdir. Pek çok restoranın hizmet verdiği başkentte tatlı-tuzlu, damağınızın tadına uyacak her çeşit yemek ve tatlı bulmak mümkündür. Özellikle tatlı yemek istiyorsanız listenize Cafe Ruszwurm, Pest-Buda Bistro gibi noktaları eklemelisiniz.

Basit gözüken ama baharat ve içerik açısından oldukça zengin yemekleriyle Budapeşt Goulash gibi Macar kültürüne özgü çorbaları, Pörkölts, Paprikas gibi ana öğünleriyle farklı bir yemek kültürünü deneyimlemeniz için size sunuyor.

Budapeşte Yemekleri

Budapeşte’den Ne Alınır?

Budapeşte hatırası olarak alınacak pek çok eşya sizi bekliyor. Senelerdir gelenek ve göreneklerine yansıtan porselen takımları, 1987 yılından bu yana hizmet veren Ajka Kristal Fabrikası’nın birbirinden özel kristal ürünleri, Paskalya ya da Noel zamanında ortaya çıkan boyanmış yumurtalar, yerel halkın kültürünü yansıtan kostümler ve oyuncak bebekler bu ülkeden hatıra olarak almak isteyeceğiniz eşyalar arasında bulunuyor.

 

blank

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.