Macaristan

Macaristan Hakkında

Avrupa’nın belki de en egzotik ve farklı ülkesi olan Macaristan, şarapları, özgün kültürel özellikleri ve birbirinden lezzetli yemekleriyle mutlaka ama mutlaka sıradaki tatil planınıza eklenmesi gereken bir yer.

Yaz mevsimine özgü noktalarla çok fazla öne çıkmasa da içerisinde barındırdığı Roma’dan barok döneme, neklasik dönemden çağdaş sanata kadar uzanan tarihi miras ülkeye ilk adım attığınız andan itibaren sizi büyülemeye hazırdır. Ülkenin en popüler noktası olan ve tarihi ve mimari özellikleriyle büyülü bir ortam yaratan Budapeşte’nin yanı sıra Kecskemét, Debrecen ya da Sopron gibi yerler de Macaristan’ın en çok ziyaret edilen turistik yerleridir.

Macaristan, Debrecen

Macaristan’ın Kısa Tarihi

Macaristan’ın resmi tarihi 9. yüzyıla, Macar şef Árpád’ın zamanına kadar dayanıyor. Noel günü geldiğinde, Árpád’ın büyük torunu Stephen tahta çıkmasıyla Macaristan ulusu ve krallığı doğdu.

Árpád hanesinde geçen 300 yıllık hakimiyet ülkeyi gittikçe Batılılaştırdı ve yükselen Anjou hanedanı Dalmaçya’ya kadar uzanan bir genişlemeye yol açtı. Bu gelişmeler sadece siyasi hayatı etkilemekle kalmayıp sanat ve mimari alanda da gelişmelere öncülük etti. İşte Altın Çağ böyle başladı! Altın Çağ’ın devamını Kral Matthias getirdi, ancak ölümü sonrası birtakım siyasi problemler de patlak verdi.

Zaman geçtikçe 1848 yılında yaşanan isyan çift monarşiyle sonuçlandı, bu monarşide “Avusturya imparatorluk, Macaristan ise krallık” olacaktı. 1867 yılında ülkede 2 başkan ve 2 parlamento vardı, bu ikililik çağı dediğimiz dönem Macaristan’da ikinci Altın Çağı’nın gelmesiyle sonuçlanıyor.

Budapeşte bu geçişler ve dönemlerde modern dünyanın doğum yeri olarak görülmektedir. Neredeyse orijinal büyüklüğünden defalarca ayrılan ve kopan ülke milyonlarca yerliyi ülkenin dışına itti. 2. Dünya Savaşı’nı takip eden Rusya girişimi de bu olayların devamı niteliğindedir.

1989 yılında cumhuriyetin ilan edilmesinden bugüne kadar baktığımızda Macaristan’ın artık özgür bir ülke olduğunu gözlemliyoruz. Buraya gelen her ziyaretçi, ülkenin dinamik ve bir o kadar da nostaljik manzarasından etkilenmeye kendini hazır hissetmelidir.

Sopron, Macaristan

Macaristan’da İklim ve Hava Durumu

Macaristan’ın iklimi güzel yazlara, sert kışlara ve ılık baharlara ev sahipliği ediyor. Yazın oldukça ılık ve zaman zaman rahatsız edici sıcaklıklara sahip olan ülkede bazen fırtınalar bile görülüyor, anlayacağınız burada her an farklı farklıdır. Yazın tadını çıkarmak için pek çok gezgin Balaton Gölü gibi noktalara gitmeyi tercih ediyor.

Kışın ne kadar sert hava koşulları geçerli olsa da kış mevsimi beklenildiğinden az sürmektedir. Kış mevsiminde sıcaklıklar 0 ve -15 derece arasında gidip gelir. Ülkenin en soğuk ayları aralık ve ocak’tır.

Macaristan’a Ne Zaman Gidilir?

Gezginlerin çoğu Macaristan’a yazın gelmeyi tercih ediyor. Her daim güneşin sıcacık yanını hissedebileceğiniz mevsimde bazı günler fırtınalar da olabilir. Seyahat etmeden önce hava durumunu kontrol etmelisiniz. Yazın sıkıcı olan tek şey nemin yüksek olmasıdır, onun dışında tatiliniz oldukça güzel geçecektir. Yaz mevsiminin en sıcak ve kuru ayı temmuzdur.

Yaz mevsiminin yanı sıra Budapeşte’ye bahar zamanı da gitmeyi deneyebilirsiniz; bahar döneminde düzenlenen festivaller ve ılık hava şehre renk katıyor. 

Macaristan’da Din ve İnanç

Macaristan’da çoğunlukla Hıristiyan aileler yaşamaktadır. Bu grubu Katolikler, Kalvinistler, Lüteriyenler ve diğer din gruplarına mensup aileler takip ediyor.

Budapeşte Katedral

Macaristan Ekonomisi

Orta ölçekli ve yapısal olan Macaristan ekonomisi Avrupa Birliği’nin ortak pazarının bir parçasıdır.

Ülkede tarımın yanı sıra sanayi tarafında da pek çok gelişmeler yapılmaktadır. Ağır endüstri, enerji üretimi, mekanik mühendislik, kimyasallar, yemek endüstrisi ve otomobil üretimi gibi pek çok sektörde yapılan işler ülkenin ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. Bu sektörleri takiben içinde barındırdığı tarihi ve özel noktalar sayesinde turizm sektörü de öne çıkıyor. 

Macaristan’da Öne Çıkan Festivaller ve Etkinlikler

 • Sziget Festival: Avrupa’nın en büyük ve geniş çaplı müzik festivallerinden biri olarak kabul edilen festivalde her sene bini aşkın performans sergileniyor. Budapeşte’nin kuzeyinde her Ağustos ayından müzik sevdalıların toplandığı festival mutlaka ama mutlaka gidilmesi gereken bir etkinlik olarak öne çıkıyor.
 • Budapest Spring Festival: Macaristan devletinin sponsorluğunda düzenlenen festival geleneksel sanat kollarını vurguluyor. Klasik müzik, opera ve halk müziği ilginizi çekiyorsa bu festivali listenize eklemelisiniz. 
 • Danube Carnival: 10-18 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Danube Karnavalı, halk müziği ve çağdaş sanatı buluşturan bir organizasyon. Ülkeyi daha yakından tanımak ve yazın gelişini kutlamak için oldukça ideal.
 • Summer on the Chain Bridge: Budapeşte’nin öne çıkan noktalarından biri olan Chain Köprüsü’nde düzenlenen festival Buda’daki Széchenyi Square ve Pest tarafında gerçekleştirilir. Özellikle akşam saatlerinde buraya gelenleri büyüleyen köprü, yazın gelişiyle ülkenin en görkemli festivallerinden birine ev sahipliği eder. 

Sziget Festivali

Macaristan’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Ulusal Bayram (15 Mart)
 • Paskalya (27-28 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Anayasa Günü (20 Ağustos)
 • Cumhuriyet Bayramı (23 Ekim)
 • Noel (25-26 Aralık) 

Macaristan Türkiye Temsilcilikleri

 • C. Budapeşte Büyükelçiliği

1062 Budapest Andrassy ut 123 / Hungary

Tel: 36-1 478 91 30 (Konsolosluk)

36-1 478 91 00 (Büyükelçilik)

Fax: +36-1 344 51 43

E-posta: embassy.budapest@mfa.gov.tr

Web: www.budapeste.be.mfa.gov.tr

Macar Mutfağı

Macar mutfağı, baharatlı ve zengindir. Bunu biraz daha açmak gerekirse, tadacağınız her yemek sizi ülkenin kültürünün başka başka kapılarına yönlendirecektir. Macar tarihinin günümüze kadar taşıdığı yemeklerden başlangıç olarak ülkenin en önemli yemeklerinden biri olan ve açık ateşte pişirilen Goulash’ı deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Fisherman’s Soup (Balıkçı Çorbası) ve Langos gibi yemekleri de denemelisiniz.

Goulash

Her yemeğinin tarihi ve özgün özellikleri olan Macaristan’da kaseler dolusu Goulash ve Chicken Paprikash yemeye asla doyamayacaksınız. Buraya tatile geldiğinizde karşınıza çıkacak restoran ve yemek çeşitliliği sizi Avrupa’ya tekrar hayran bırakacak.

Macaristan’dan Ne Alınır?

Budapeşte’nin popülerliği arttıkça hediyelik eşya zinciri de gün be gün çeşitlenmeye devam ediyor. Her sene beklenildiğinden daha fazla turistin geldiği ülkede sevdiklerinize ve kendinize alabileceğiniz pek çok eşya var.

Macaristan'dan Ne Alınır?

Ülkenin ve halkın kültürüne, gelenek ve göreneklerine özgü hatıralar almak isterseniz dükkanlarda satılan nakışlı kıyafetler, yastık kılıfları, yerel halka özgü kostümler, çanak çömlek ve porselenler oldukça ilginizi çekecektir. Ayrıca bu eşyalar evinizin dekorasyonuna uyum da sağlayabilir. Yiyecek-içecek sınıfından bir şeyler almak isterseniz Büyük Pazar Hali’ne gitmelisiniz; şehrin en eski ve hesaplı pazarında pek çok baharat ve benzeri ürünler bulabilirsiniz.

blank

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.