Venedik

Venedik Hakkında

Aşkın simgesi Venedik, hiç uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya, hiç ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer olarak öne çıkıyor. Venedik’te döndüğünüz her köşede rengarenk duvar ve kanal labirentleri ile karşılaşacaksınız. Kendinizi bu labirentlerin içinde kaybolmaya hazırlayın.

Buraya geldiğinizde ara sokakları, tarihi köprüleri ve hayran kalınan yapılarıyla daha önce hiç bulunmadığınız esrarengiz bir ortama adım atacaksınız. Venedik, gezginler için her zaman popüler bir durak olmuştur. Büyük Kanal’ın en eski köprüsü olarak bilinen ve pek çok hatıra fotoğrafında başrolü oynayan Rialto Köprüsü, su taksileri, gondol gezintilerinin yanı sıra Saint Mark Bazilikası ve San Marco Meydanı da burada uğramak isteyeceğiniz yerlerdendir.

Venedik

Venedik’in Kısa Tarihi

Venedik’in tarihi Orta Çağ dönemine kadar uzanıyor. Kaynaklara göre Venedik MS 421 yılında bulunmuştur, o dönemde Veneti adı verilen halk, Kuzeydoğu İtalya kıyılarında yaşıyordu. MÖ 49’dan beri Roma vatandaşı olsalar da 453 yılında İtalya, Avrupa Hun İmparatorluğu Hükümdarı Attila tarafından istila edilince işler değişmeye başladı. Bu tarihi istilayı 568 senesinde Lombardların istilası ve 726’da Venediklililerin bağımsızlığını kazanması takip etti. İstila, bağımsızlık süreci gibi olayların sonucunda geçen zamanla birlikte Venedik bir ticaret merkezine dönüştü ve nüfusu arttı.

Ticaret merkezi olarak gelişen Venedik, ileri ki yıllarda Haçlı Seferleri ve çeşitli savaşlara dahil oldu. 1348 senesine geldiğimizde Venedik nüfusunun veba yüzünden düşüş gösterdiğini gözlemliyoruz; bu sebeple şehir 1403 senesinde karantinaya alınır. 15. yüzyıla vardığımızda Venedik halkının Türk halkı ile toprak konusu ile alakalı pek çok sorun da yaşamış olduğunu görüyoruz.

Genel olarak Venedik’in Kuzey ve Güney Amerika’nın keşfi olduğu söylenebilir; bunun sonucunda ticaret Akdeniz’e doğru ilerledi, ancak 1630 senesinde Venedik tekrar veba ile yüz yüze geldi.

17. yüzyılda gücünü kaybetmeye başlayan şehir, 1797’de Napolyon’un Venedik’i dağıtması ve 1815 senesinde Avusturya’ya teslimiyle sonlandı. Ancak bu o kadar uzun sürmeyecekti. Çıkan isyanlar, bombalamalar ve pek çok olayın sonucunda Venedik’in İtalyan ulusuna kabulü gerçekleşti. Şu an 270,000’i geçen nüfusuyla Venedik dünyanın en gözde turizm noktalarından biridir.

Venedik’te İklim ve Hava Durumu

Akdeniz ikliminin bir parçası olan Venedik, temmuz ve ağustos aylarında yüksek derecede nem ve sıcak havaya maruz kalır. Yaz boyunca sıcaklık 18 – 33 derece arası değişkenlik gösterir.

Kışın ise bu sıcaklıklar 0 dereceye kadar inmektedir. Tarihte de sel gibi afetlerle karşı karşıya kalmış şehirde sonbahar zamanlarında sık sık fırtına ve yağmur gibi hava koşulları mevcuttur.

Venedik Sokakları

Venedik’e Ne Zaman Gidilir?

Venedik’e gitmek isteyen gezginler için en uygun aman eylül – kasım arasıdır. Bunun iki sebebi vardır; birincisi bu dönem aralığında şehrin diğer aylara kıyasla daha az kalabalık olması, ikincisi ise havanın gezmek için daha uygun sıcaklıklarda olmasıdır. Bunun yanı sıra bu aylar boyunca konaklama fiyatları bütçeniz için daha uygun olabilir.

Yazın Venedik diğer mevsimler gibi oldukça güzeldir, kalabalığa rağmen yazın buraya gitmeyi düşünüyorsanız güneşin ve nefis havanın tadını çıkarabilirsiniz. Kışın gidecekler seyahate çıkmadan önce yanlarına yağmurluk, bot gibi önemli eşyaları mutlaka almalıdır.

Venedik’te Din ve İnanç

Venedik halkının çoğunluğu Roman Katolik sınıfına mensuptur. Bilindiği gibi İtalya nüfusunun çoğunluğu bu sınıfa dahildir.

Venedik Ekonomisi

Venedik’in günümüz ekonomisi turizm üzerine dayalı olup, görkemli mimarisi, kanalları ve diğer kültürel miraslarıyla gezginlerin aşık olduğu bir şehirdir. Burada pek çok film festivali de düzenlenmektedir.

Murano Adası cam üretiminde önde gelen yerlerden biridir. Bir diğer Venedik ürünü de danteldir ve danteller Burano Adası’nda üretilmektedir. 

Venedik’te Öne Çıkan Festivaller ve Etkinlikler

 • Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica: Uluslararası Venedik Film Festivali, 11 gün boyunca Ağustos – Eylül ayları zamanında düzenleniyor. Şehrin en önemli etkinliklerinden biridir. Film dünyasından pek çok isim bu dönemde Venedik’e gelir.
 • Benedizione del Fuoco: Paskalyadan önceki Perşembe günü St Mark Bazilikası’ndaki bütün ışıklar söndürülür ve bir ateş yakılır. O gün dört element kutsanır: toprak, ateş, su ve hava.
 • Festa di San Pietro: 29 Haziran’ı takiben düzenlenen etkinlk, Venedik şehrinin yerel festivallerinden en canlı ve renkli olanıdır. Festival boyunca San Pietro’da yarışma ve konser gibi çeşitli organizasyonlar düzenlenir. 
 • Venice Airport Festival: Temmuz ortalarından Ağustos ayının başına kadar uzanan dönemde düzenlenen festival akşam 7’den sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Etkinlik süresince İtalyan ve dünya indie rock müziğin önde gelen isimleri performans sergiliyor, bu performansları ise DJ performansları takip ediyor. 
 • Venedik Karnavalı: Maskeleriyle tüm dünyaya ün salmış bir festivaldir. Şubat ayında gerçekleşir. Festival boyunca herkes rengarenk kostümler ve maskelerle Venedik sokaklarında salınır.

Venedik Karnavalı

Venedik’te Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Capodanno – Yılbaşı (1 Ocak)
 • Epifania (6 Ocak)
 • San Valentino – Sevgililer Günü (14 Şubat)
 • Pasqua – Paskalya (Mart – Nisan ayları)
 • Festa del papa – Babalar Günü (19 Mart)
 • Festa della liberazione del nazi-fascismo – Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • Festa dei lavoratori – İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Festa della Repubblica – Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Ognissanti – Azizler Günü (1 Kasım)
 • Giorno dei defunti – Merhumları Anma Günü (2 Kasım)
 • Vigilia Di Natale – Noel Arifesi (4 Aralık)
 • Immacolata Concezione – Meryem’in İsa’ya hamile olduğunun anlaşıldığı gün (8 Aralık)
 • Natale – Noel (25 Aralık)
 • Santo Stefano Günü (26 Aralık)
 • San Silvestro Günü (31 Aralık)

Venedik Türkiye Temsilcilikleri

Santa Marta – San Basilio Fabbricato 17 30123 Venezia Italia

Tel: (+39) 041 5230707

(+39) 041 5350305

Fax: (+39) 041 2413239

E-mail: consolatoturchia@bassani.it

Venedik Mutfağı

İtalyan mutfağı başlı başına bir keşif noktasıdır; Venedik’e doğru kafamızı çevirdiğimizde ise eşsiz konumu ve adalardaki verimli bahçelere yakınlığıysa birbirinden lezzetli yemekleri deneyimleme şansını elde ediyoruz.

Venedik Mutfağı

İtalya’nın her bölgesi gibi Venedik’te geleneklerine sadık kalarak birbirinden özel yemekler sunar. Denize yakınlığı sebebiyle zeytinyağı, sirke, sarımsak, maydanoz ve çeşitli otlar ile tat verilmiş balık temalı yemekleri mutlaka denemek isteyeceksiniz. Venedik’in öne çıkan yemekleri arasında Baccala’ Mantecata, Sarde in Saor (marine edilmiş sardalya) ve Polenta öne çıkıyor. Bunun yanı sıra şehrin şarapları, peynirleri ve üzümleri de oldukça taze ve lezzetlidir.

Venedik’ten Ne Alınır?

Venedik, el işleriyle uğraşan insanları içinde barındırıyor, bu sebeple pek çok dükkan maske gibi farklı ve özgün ürünler satıyor. Eğer buraya tatile gelirseniz size bu dükkanlarda satılan kente özgün bir eşya satın almanızı öneririz.

Venedik şehrinin pek çok dükkanında bulunan vazo, tabak gibi cam ürünlerinin yanı sıra inci kolyeler gibi lüks ürünleri satın almak da ilginizi çekebilir. Şehrin bir diğer hatırası ise karnaval maskeleridir, plastik olmamasına dikkat edin; pek çok dükkan sahte maskeler satabiliyor.

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.