Roma

Roma Hakkında

Roma pek çok filme, aşka ve hikayeye konu olmuş olağanüstü bir şehirdir.

Avrupa’nın tatil için en çok tercih edilen gözde şehirlerinden biri olan Roma, eski zamanlardan bugüne kadar pek çok tarihi ve kültürel olaya ev sahipliği yaptığından  pek çok kültürün buluştuğu bir noktadır.

Elinizde leziz bir dondurmayla İspanyol Merdivenleri etrafında gezinirken şehrin eşsiz mimarisi karşısında hayranlık duyacaksınız. Bunun yanı sıra, bu şehirdeki tatilinizde ulaşımın kolaylığından, yerel halkın samimiyeti ve misafirperverliğinden de memnun kalacaksınız.

Daha bitmedi! Kolezyum’dan aşkınızı tazeleyecek Trevi Çeşmesi’ne, İspanyol Merdivenleri’nden Vatikan’a kadar bu şehirde attığınız her adımda birbirinden gizemli masallar keşfetmeye hazır olun.

Roma’nın Kısa Tarihi

İtalya’nın kalbi her zaman Roma’da atmıştır. Lazio bölgesinde konumlanmış olan Roma, Savaş Tanrısı Mars’ın ikiz çocukları Romulus ve Remus’tan günümüze kadar pek çok tarihi izler taşımaktadır. Mitolojiye göre, şehrin hangi tepede kurulmasına karar veremeyen ve Roma’nın yedi tepelerinden birinde yükselen ikizler, MÖ 21 Nisan 735’te şehri kurdular.

MÖ 5. yüzyıldan MS 5. yüzyıla doğru baktığımızda, en başta Roma İmparatorluğu’nun olağanüstü ve geniş çaplı hakimiyeti gözümüze çarpıyor. Roma, o dönemde yaklaşık 1-2 milyon kişiyi içerisinde barındırıyordu ve Akdeniz bölgesini yöneten dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Ancak zamanla değişimin kaçınılmaz olduğu bir gerçekti; azalan nüfus, veba ve siyasi karışıklık sebebiyle Roma İmparatorluğu gücünü kaybetmeye başlamıştı. MS 476’da imparatorluk düştü ve yeni bir döneme adım atıldı.

Ortaçağ’da (6. YY – 14. YY) Avrupa’nın diğer noktaları kültür ve ticaret bolluğu ile bilinirken Roma sıkıntılı bir dönemden geçmeye devam ediyordu; 476’daki düşüşten MS 1000’e kadar Roma yıkık dökük bir şekildeydi. Rönesans dönemine geldiğimizde Roma’nın tekrar doğduğunu görüyoruz. 13. yüzyılın sonlarına, Rönesans dönemine kadar, Vatikan hem sanat hem de din üzerinde oldukça söz sahibiydi. Rönesans’ın gelmesiyle beraber birbirinden özgün ve değerli eserler ortaya çıkmaya başladı.

Roma Şehri

Son olarak 1494 yılından bugüne kadar genel olarak baktığımızda 1494 – 1599 seneleri arasında süregelen İtalya Savaşları’nın karanlık dönemini takiben farklı bölgeler nispeten daha huzurlu yaşamaya başladı.

Kısaca, Roma’nın tarihini, Roma’nın gelişiminin öne çıkan noktalarının oluşturduğunu söyleyebiliriz. Sahip olduğu çeşitli kültürel, dini ve siyasi tarihiyle Roma’nın neden modern dünyanın en çok seyahat edilen şehirlerinden biri olduğu oldukça bariz.

Roma’da İklim ve Hava Durumu

İtalya’nın en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Roma, yaz dönemi boyunca özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcak ve nemlidir. Yazın Roma’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve nemli havaları sevmiyorsanız konaklamanızı erken yaz dönemine çekmek isteyebilirsiniz.

Roma’da kış mevsimi ise yağışlı ve serin geçer; kasım’dan marta kadar uzanan zamanda ise gece sıcaklık oldukça düşebiliyor.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

Roma’da sakin ve rahat bir zaman geçirmek istiyorsanız aşırı sıcak olan temmuz ve ağustos aylarından kaçınmanız gerekiyor. Buna rağmen yazın gitmek istiyorsanız kentin her daim kalabalık olduğunu hatırlatır ve konaklamanızı erken rezervasyon döneminde ayarlamanızı öneririz.

Sevdiğinizle beraber romantik bir Roma tatiline ne dersiniz? O halde ilkbahar ve sonbahar sizin için ideal olacaktır. Bir günde 6 saat boyunca gün ışığına maruz kalan ekim ayının yanı sıra eylül ve mart aylarında da şehir oldukça güzel bir hale bürünüyor.

Roma’da Din ve İnanç

Uzun bir süredir Roma dünya çapında bir din merkezi olarak statüsünü korumaktadır. Roma bölgesinde ağırlıklı olarak Hıristiyanlığa bağlı Roman Katolik sınıfına mensup insanlar bulunuyor. Bunun yanı sıra İslamiyet gibi dinler de bölgede hakimdir.

Roma, Aşk Çeşmesi

Roma Ekonomisi

Roma ekonomisinin büyük bir bölümü turizm endüstrisine dayalıdır. Şehir ayrıca bankacılık, sigorta, basım-yayın, film ve moda üzerine kurulu bir ekonomiye sahiptir.

Bütün bu bağlı olduğu sektörler arasında, şehrin ekonomisi özellikle bankacılık ve turizmin gelişmesine bağlı olarak paralellik gösterir. Üniversiteler, ulusal radyo ve televizyon ile film piyasası da Roma ekonomisini oluşturan önemli unsurlardandır.

Roma’da Öne Çıkan Festivaller ve Etkinlikler

 • Pasqua: Pasqua, Roma halkının Paskalya’ya verdiği isim olup bölgede büyük bir Katolik bayramı olarak kutlanıyor. Her sene, Paskalya zamanı geldiğinde, şehir çiçeklerle donatılıyor ve buraya tatile gelen ziyaretçiler Roma’da İspanyol Merdivenleri ya da St. Peter Bazilikası gibi meşhur yerleri görme fırsatına sahip oluyor.
 • Notte Bianca: Notte Bianca, Beyaz Gece anlamına gelir. Bu festival her Eylül ayında başından düzenlenir ve festival boyunca şehirde bulunan halk ve gezginler gösterilerden kutlamalara, oyunlardan spor faaliyetlerine kadar pek çok etkinliğe katılma şansına sahip olur. Beyaz Gece boyunca şehirde trafik durur ve pek çok galeri, dükkan, kültür merkezi ve müze gibi noktalar gece boyunca açık olur
 • Estate Romana: Bu festival yaz boyunca öne çıkan en büyük etkinliklerden biri olup, Haziran ayında düzenlenmektedir. Festival boyunca Roma şehri müzik ve performans gösterileri, konser ve film etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Bu performansların çoğu hava da güzel olduğu için dış mekanlarda gerçekleştiriliyor.
 • Primo Maggio: 1 Mayıs tarihine geldiğimizde Laterano’da bulunan San Giovanni Bazilikası’nda sendikalar büyük ücretsiz bir rock müzik konseri düzenler. Primo Maggio, Roma’nın öne çıkan etkinliklerinden biridir.
 • Campionato Internazionale di Tennis (Italian Open): Spor meraklısıysanız ve tenis karşılaşmalarını izlemeyi seviyorsanız Roma’ya Mayıs ayında gelmeyi deneyin, Avrupa’nın en önemli Avrupa spor etkinliklerinden biri olan İtalya Açık Tenis Turnuvası tam size göre.

Roma’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Capodanno – Yılbaşı (1 Ocak)
 • Epifania (6 Ocak)
 • San Valentino – Sevgililer Günü (14 Şubat)
 • Pasqua – Paskalya (Mart – Nisan ayları)
 • Festa del papa – Babalar Günü (19 Mart)
 • Festa della liberazione del nazi-fascismo – Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • Festa dei lavoratori – İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Festa della Repubblica – Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Ognissanti – Azizler Günü (1 Kasım)
 • Giorno dei defunti – Merhumları Anma Günü (2 Kasım)
 • Vigilia Di Natale – Noel Arifesi (4 Aralık)
 • Immacolata Concezione – Meryem’in İsa’ya hamile olduğunun anlaşıldığı gün (8 Aralık)
 • Natale – Noel (25 Aralık)
 • Santo Stefano Günü (26 Aralık)
 • San Silvestro Günü (31 Aralık)

castel-santangelo-fortress-and-bridge-view-in-rome-italy

Roma Türkiye Temsilcilikleri

 • Roma Büyükelçiliği

Via Palestro 28 00185 Roma

Tel: 00 39 06 446 99 33

00 39 06 445 941

Fax: 00 39 06 494 15 26

E-mail: roma.be@libero.it

Roma Mutfağı

Eski Roma geleneklerini yansıtmayı başaran yemeklerle dolu Roma mutfağı, şehrin dikkatleri üzerine çekme sebeplerinden biridir. Taze sebzeler, bütçeye uygun et çeşitleri, makarna ve peynir Roma yemeklerinin olmazsa olmaz malzemeleridir.

Roma’daki seyahatiniz sırasında pek çok pizza dükkanı, aile tarafından işletilen ve moda restoranları deneyimleme imkanı bulacaksınız. Roma’da yemek konusu o kadar mühimdir ki halk yemeklerini yeri geldiğinde çeşitli festival ve etkinlikler ile de kutlar. 

Roma Mutfağı

Roma’dan Ne Alınır?

Roma, alışveriş sevdalıları için oldukça idealdir; giyim konusunda gerçek bir tarza sahip olmayı seviyorsanız İspanyol Merdivenleri kenarında bulunan Condotti Caddesi’nde birbiri ardına sıralanmış olan dükkanlara bakmalısınız. Ancak unutmamalısınız ki Roma’da kıyafet alışverişi yapmak diğer yerlere kıyasla biraz daha pahalı olabilir.

Kıyafetlerin yanı sıra kendinize ya da güzel giyinmeyi seven bir arkadaşınıza Roma’da hemen hemen her büyük dükkanda satılan İtalyan ipek şal, şık bir çanta ya da bir çift ayakkabı almaya ne dersiniz? Bunlar da güzel bir seçenek olacaktır. Eğer bütçeniz daha da üstlere çıkmaya olanak veriyorsa, Roma’da kaliteli deri çanta ve mücevher satan pek çok yer ilginizi çekebilir.

Giyim kuşamdan ziyade daha çok damak tadınıza layık bir alışveriş planlıyorsanız balzamik sirke, zeytinyağı, güneşte kurutulmuş domates, parmesan peyniri ve çikolata gibi seçenekleri de değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu çeşitler en iyi kalitede Trevi Çeşmesi’nin yanında bulunan dükkanlarda bulunuyor.

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.