İtalya

İtalya Hakkında

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan İtalya, hem başkenti olan Roma ile hem de Milano, Venedik gibi diğer büyüleyici şehirleriyle masalsı bir dünyaya sizi davet ediyor.

Geçmişten beri süregelen zengin tarihinin yanı sıra kültürel çeşitliliği ile de öne çıkmayı başaran İtalya romantik tatil arayışında olanlara, ailecek tura çıkmaya ve sadece keşfetmek isteyenlere kapısını açıyor; kısacası bu ülkede her gezgine göre bir şey var.

Floransa’dan alacağınız takılar, tadacağınız lezzetli dondurmalar, kaliteli kahveler ve birbirinden özgün yemeklerin yanı sıra karşınıza çıkacak muhteşem manzaralar sayesinde İtalya sizin için “Cennetten Bir Köşe” haline gelecek. 

İtalya’nın Kısa Tarihi

İtalya’nın tarihçesi dünyanın hemen hemen en önemli bölümlerinden birini oluşturmasıyla biliniyor. Hem kültürel hem de sosyal gelişme açısından Akdeniz Bölgesi’nde pek çok önemli olaya burada imza atılmıştır ve ülke tarih öncesi çağlarda gerçekleştirilen önemli insan aktivitelerine ve Toskana gibi bölgelerde arkeolojik kazı yerlerine ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor. 

Magna Graecia’yı takiben, burayı yüzyıllar boyunca yönetmiş olan Etrüsk Medeniyeti ve özellikle Roma İmparatorluğu, Orta Çağ Hümanizmi ve özellikle daha sonra Avrupa felsefe ve sanat anlayışını şekillendiren Rönesans ile ilgilenmeye başladı. Roma şehri halen Barok dönemin en önemli izlerini taşımaya devam etmektedir.

17 Mart 1861 tarihinde, Savoy Hanedanı’na bağlı Kral Victor Emmanuel II’nin yönetimi altında yarımada bölgeleri, Sicilya ve Güney İtalya birleşmesini takiben modern zamanların İtalya’sı ulus-devlet haline geldi. Ancak, İtalya’nın Birleşmesi olayının mimarı Victor Emmanuel’in Başbakan’ı Kont Cavour’du.

Roma 10 yıl boyunca Papalık yönetiminde kaldı ve İtalya’nın Birleşmesinin son günü olan 20 Eylül 1870’de İtalya Krallığı’na katıldı. Şu an ise Vatikan, İtalya tarafından çevrilmiş bağımsız bir yerleşme bölgesidir.

1922 yılında Benito Mussolini’nin faşist diktatörlüğünün yönetimi ele geçirmesi Nazi Almanya ve Japonya ile talihsiz bir antlaşma ve sonrasında 2. Dünya Savaşında İtalya’nın yenilgisiyle sonuçlandı.

2 Haziran 1946 yılına geldiğimizde, monarşi etkisinde olan referandum, 1 Ocak 1948 yılında yeni bir anayasanın benimsenmesine yol açan İtalya Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlandı.  Kraliyet Hanedanı’nın üyeleri faşist rejimi ile bağlantılı oldukları için sürgüne gönderildi.

İtalya, NATO ve Avrupa Birliği’nin kurucu üyesidir ve üye olmasıyla birlikte Batı Avrupa’nın gelişen politik ve ekonomik birliğine katılmıştır.

İtalya

İtalya’da İklim ve Hava Durumu

İtalya’nın büyük bir bölümü serin, yağışlı kışı ve sıcak, kuru yazıyla bilinen ve pek çok turist tarafından bu bölgeye seyahat etme sebeplerinden biri olan Akdeniz iklimine sahiptir. Kış mevsimi geldiğinde İtalya’nın bazı bölgelerinde dondurucu soğuklarla karşılaşılabilir, yazın ise sıcaklık sık sık 32 derece ve daha fazlasına çıkar.

Bazen Kuzey Avrupa’dan gelen soğuk hava İtalya’nın güneyine yayılıp dağların tepelerine kar bırakabilmektedir. Ancak kıyılar yüksek deniz sıcaklıkları sayesinde ılık kalabiliyor.

İtalya’ya Ne Zaman Gidilir?

İtalya yılın her günü turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir, ancak bazı dönemler iklim, bütçe, kültürel etkinlik ve festivallere göre seyahat için daha fazla tercih edilebiliyor. İtalya’nın dünyaca bilinen ününü göz önüne aldığımızda, ömrünüzde karşınıza çıkabilecek en mükemmel deneyimi sunmayı başaran tarihi noktalar yazın oldukça ilgi görmektedir. Yazın fiyat ve sıcaklık da beraberinde yükselir.

Yazın yoğunluğu ve güzelliğine rağmen, gezginler İtalya’ya her dönem seyahat edebilmenin avantajından bahseder; daha uygun fiyatlı konaklama ve ideal iklim sebebiyle, ilkbahar ya da sonbahar mevsiminde de İtalya’ya seyahat etmeyi düşünebilirsiniz. Özellikle nisandan hazirana ve eylülden ekime kadar uzanan dönemlerde bu ülkeye hayran kalabilirsiniz. Bu zamanlarda hava oldukça yumuşaktır, bu hava koşulu sayesinde birbirinden farklı ve etkileyici manzaralar ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bunun yanı sıra popüler noktalar da çok fazla kalabalık olmaz ve dışarıda yemek yemek bir eziyet haline gelmez.

İtalya’da Din ve İnanç

İtalya nüfusunun yüzde doksanını Roman Katolikler oluştururken, diğer kalan yüzde ikilik kısmı Yahudiler, Müslümanlar, Ortodoks ve Doğu Katolikler arasında dağılır.

Genel doğaüstü inançlar eski zamanlardan beri süregelmektedir. Örneğin, Sicilya’da Arap ve Yunan etkileri, meşhur İspanyol inançlarıyla karışıp Katolik Kilisesi’ne dahil edilmiştir.

İtalya, Milan Katedrali

İtalya Ekonomisi

İtalya oldukça değişik bir endüstri ekonomisine sahiptir. İtalyan ekonomisinin büyük bir kısmına çoğunlukla ailelerin işlettiği küçük ve orta ölçekli şirketler tarafından üretilen kaliteli tüketici ürünlerinin tüketimi yön vermektedir.

İtalya’nın Öne Çıkan Festivalleri ve Etkinlikleri

 • Epiphany ve La Befana: Epiphany ulusal bir tatil olarak bilinse de, Roma’da büyük bir festival havası içinde kutlanır. Hem Epiphany hem de La Befana İtalyan Noel kutlamalarınn en öne çıkan bölümü olarak biliniyor. Hristiyan gelenek ve göreneklerine gore Noel’in 12. gününde düzenlenen festivalde Vatikan Şehri’nde yüzlerce insan Orta Çağ kostümleri giyer ve Papa için sembolik hediyeler taşıyarak Vatikan’a doğru giden yol üzerinde yürür.
 • Festival Del Maggio Musicale Fiorentino: Floransa’nın artistik tarzının her zaman parçası olmuş olan müzik yıl boyunca düzenlenen etkinlik ve festivaller ile karşımıza tekrar ve tekrar çıkıyor. İtalya’nın en eski ve önemli müzik festivali olan Maggio Musicale Fiorentino, Mayıs ve Haziran aylarında düzenleniyor.
 • Festa Di San Marco: İtalya’ya gittiğinizde güzel bir festival deneyimi yakalamak istiyorsanız ajandanıza mutlaka 25 Nisan’ı ekleyin; bütün ülke Kurtuluş Günü’nü kutlarken, Venedik şehrinde buna ek olarak San Marco Festivali kutlanır. Ruhlar yükselirken San Marco Bazilikası noktasında başlayan festival, gondol yarışları ve erkeklerin eşlerine jest yapmasıyla devam eder.
 • Game Of The Bridge: Il Gioco del Ponte olarak da bilinen “Köprünün Oyunu”, Pisa’da her Haziran ayının son Pazar günü gerçekleşen tarihi bir etkinliktir. Bu etkinliğin öne çıkan noktası ise 700’den fazla kişinin katıldığı yürüyüştür. Siz de güzel bir Pazar gününü böyle değerlendirmek isterseniz etkinliği tatil planınıza eklemeyi düşünebilirsiniz.
 • Venedik Uluslararası Film Festivali: Dünyanın en eski ve prestijli film festivallerinden biri olarak tanınan Venedik Uluslararası Film Festivali, 1932 senesinden bu yana dek ününü korumaktadır. Her sene Ağustos ayının sonunda ya da Eylül başında düzenlenen festival Lido adlı adada gerçekleşir. Festival, sinema sevdalısı gezginlerin sık sık tercih ettiği etkinliklerden de biridir.

İtalya Venedik Festivali

İtalya’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Capodanno – Yılbaşı (1 Ocak)
 • Epifania (6 Ocak)
 • San Valentino – Sevgililer Günü (14 Şubat)
 • Pasqua – Paskalya (Mart – Nisan ayları)
 • Festa del papa – Babalar Günü (19 Mart)
 • Festa della liberazione del nazi-fascismo – Kurtuluş Günü (25 Nisan)
 • Festa dei lavoratori – İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Festa della Repubblica – Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Ognissanti – Azizler Günü (1 Kasım)
 • Giorno dei defunti – Merhumları Anma Günü (2 Kasım)
 • Vigilia Di Natale – Noel Arifesi (4 Aralık)
 • Immacolata Concezione – Meryem’in İsa’ya hamile olduğunun anlaşıldığı gün (8 Aralık)
 • Natale – Noel (25 Aralık)
 • Santo Stefano Günü (26 Aralık)
 • San Silvestro Günü (31 Aralık)

İtalya Türkiye Temsilcilikleri

 • Roma Büyükelçiliği

Via Palestro 28 00185 Roma

Tel: 00 39 06 446 99 33

00 39 06 445 941

Fax: 00 39 06 494 15 26

E-mail: roma.be@libero.it

Web: www.ambasciataditurchia.it

 • Milano Başkonsolosluğu 

Via Larga 19 20122 Milano

Tel: 00 39 02 582 12 01

Fax: 00 39 02 582 12 081

E-mail: milanobk@tin.it

İtalya Mutfağı

İtalyan mutfağı sanıldığı gibi sadece pizza ve makarnadan ibaret değildir; buraya tatil için geldiğinizde Akdeniz ikliminin getirdiği sebze ve meyvelerin yanı sıra birbirinden güzel lezzet katan baharatlarla dolu yemekleri mutlaka denemek isteyeceksiniz. Kısaca burada damak tadınız bayram edecek!

Tatil boyunca ülkeye özgü bütün yemekleri tatmak zor olabilir, ancak bir pirinç yemeği olan risotto, ricotta ve ıspanaktan oluşan ravioli, patates-un-yumurta karışımı olan leziz gnocchi gibi öne çıkan yemekleri denemelisiniz. Ana yemeklerin yanı sıra İtalya leziz gerçek şarapları, öğle vaktinden önce içilen kahveleri ve farklı tatlılarıyla da sevilen bir mutfaktır.

İtalyan Yemekleri

İtalya’dan Ne Alınır?

Bu ülkeye seyahate çıktığınızda, eliniz boş dönmeyeceğinize emin olabilirsiniz. İtalya’daki kaliteli ürün yelpazesi sayesinde hem kendinize hem de sevdiğiniz özel insanlara bir şeyler alabilirsiniz.

İtalya’da hem lüks hem de bütçeye uygun alabileceğiniz pek çok şey vardır; lüks alışverişi seviyorsanız Floransa’dan kaliteli ve orijinal bir parfüm ya da Milano’dan deri bir cüzdan; küçük hatıralarla yetinmeyi seviyorsanız İtalyan kasabalarında üretilmiş olan seramik bir çanak satın almayı düşünebilirsiniz.

Bunların yanı sıra seyahatiniz bitmeden Toskana ya da Roma yapımı bir şarap alıp tatil dönüşünde sevdiklerinizle tatil anılarınızı o şarabı içerken paylaşabilirsiniz. Şarabın yanına mutlaka bir peynir de eşlik etmeli diyenlerdenseniz, burası tam size göre! İtalya’daki peynir çeşitliliği hemen hemen hiç bir ülkede yok denilebilir; Gorgonzola, Taleggio ya da Asiago gibi peynir türlerinden damak tadınıza uygun olanı alabilirsiniz.

blank

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.