Barselona

Barselona Hakkında

İspanya’nın önde gelen şehirlerinden olan Barselona, aynı zamanda özerk Katalonya’nın da başkentidir.

Şehir her bir sokağını, her bir binasını ince ince işleyen ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eseridir. Adeta sanatın en güzel yansıması olan şehir her yıl binlerce turistin akınına uğrar. Gaudi olmasaydı, Barselona şimdiki gibi olur muydu bilinmez. Şehirde çoğu bina UNESCO Dünya Mirası listesine alınıp koruma altına alınmıştır.

Barselona aynı zamanda meydanlarıyla ünlü bir şehirdir. Tüm Avrupa’da olduğu gibi burada da meydanlar eğlencenin ve hayatın merkezidir. Şehrin nabzını tutmak için bu meydanlarda zaman geçirmek gerek.

Şehirde pek çok önemli ressamın ve sanatçının eserlerini görebileceğiniz müzeler de bulunuyor. Sanata meraklıysanız Barselona birkaç kez görseniz de gezmeyi bitiremeyeceğiniz bir şehir.

Barselona’da İspanya’nın geleneksel yemeklerinin en lezzetlilerini de yiyebilirsiniz. Şehrin en ücra noktalarında dahi en güzel paellayı ya da tapasları yiyeceğiniz bir restoran bulunur.

Barselona tarihi ve sanatı olduğu kadar enfes plajlarıyla da vazgeçilmezdir. Tatilinizi Barselona plajlarında da geçirebilirsiniz.

Barselona hem göze, hem duygulara hem de midenize hitap eden efsunlu bir şehir.

Barselona Sokakları

Barselona’nın Kısa Tarihi

Barselona kaynaklara göre MÖ 3.yüzyılda Kartacalıların yerleştiği bir bölge. İsmi de dönemin önde gelen yönetici ailesi Barkaslardan gelmektedir. Sonrasında MÖ 218’de Romalıların hâkimiyetine geçen bölge sömürge haline gelmiştir. Romalıların döneminde bölgenin ismi Colonia Faventia Julia Augusta Pia Barcino olarak kullanılmıştır.

Barselona Romalılardan sonra 415 yılında Vizigotlar tarafından işgal edilmiştir. 717 yılında ise Endülüs Emevilerinin hâkimiyetine geçmiştir. Bu olaydan kısa süre sonra Karolanj Hanedanı’ndan Dindar Louis şehri kendi hanedan topraklarına kattı.

1137 yılında özerk hanedanlardan Katalonya ve Aragon’un birleşmesiyle bölge büyük bir ticaret alanı haline geldi.

14.yüzyılda çıkan veba salgını şehri epey sarstı ve büyük can kayıpları yaşandı. Nüfusta önemli bir azalma yaşandı ve güç olarak bir gerileme yaşamaya başladı. Bölgede yaşanan kötü olaylar devletin merkezinin Barselona’dan Napoli’ye taşınmasına neden oldu. Bu da şehrin ticaret gücünde azalma yarattı. Bunun yanında Akdeniz ticaret yollarına Osmanlı’nın hâkim olması ve Amerika kıtasının keşfi de Barselona’daki ticareti olumsuz yönde etkiledi.

1705’te İspanya Veraset Savaşı esnasında Avusturya arşidükü III.Karl Barselona’da krallığını ilan etti. Fakat V.Felipe savaşı kazandı ve kent 1714’te ele geçirildi ve özerkliği ortadan kalktı.

Napolyon’un egemenliğine geçen Barselona bu dönemde hızla sanayisini geliştirmeye başladı ve İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri haline geldi. Sanayiyle beraber artan işçi sınıfı arasında bir taraftan da büyük çatışmalar başladı.

1936’da İspanya İç Savaşı baş gösterdi. Yılın temmuz ayında çıkan askeri darbeyle şehri Francisco Franco’ya vermeyi düşünenlerin hareketi bastırıldı. 1938’de ise İtalyan Hava Kuvvetleri Barselona’yı kötü bir şekilde bombaladı. 1939’da Barselona yenilgiyi kabul etmek durumunda kaldı. 1978’de ise Barselona, Katalonya’nın merkezi oldu.

Barselona Binaları

Barselona’nın İklimi ve Hava Durumu

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Barselona’da her mevsim ılık bir hava vardır. Kış dönemi oldukça fazla yağış görülür. Temmuz ayı yılın en sıcak ayıdır.

Yaz dönemi ortalama sıcaklık 20-28 derece civarındadır. Kış dönemi en düşük sıcaklıksa 4 derecedir. Barselona’ya bahar mart ayı itibariyle gelir.

Barselona’ya Ne Zaman Gidilir?

Barselona yılın dört mevsimi de gidip görülecek gezilecek bir şehirdir. Ilıman iklime sahip olması sebebiyle kış dönemi dahi sıcaklıklar eksi değerlere düşmez. Sadece kış ve bahar ayları biraz yağışlı geçer. Onun dışında Barselona sokaklarını gezerken hiç üşümeyeceksiniz.

En soğuk ayı ocak ayıdır ve sıcaklık 7 ile 17 derece arasında değişir. Yaz dönemi en sıcak ayı temmuzda ise sıcaklık 26 ile 38 derece arasında değişiklik gösterir.

Barselona’ya yaz dönemi giderseniz deniz keyfi yapma şansınız da olabilir.

Barselona’da Din ve İnanç

İspanyol anayasası devletin bir dininin olmadığını ifade etse de ülkenin %90’dan fazlası Katolik’tir. Halk en az ayda bir kez mutlaka ibadet için kiliseye gider. Şehirde Müslüman ve Yahudi de bulunmaktadır.

Barselona Sagrada Familia

Barselona’da Ekonomi

Katalonya bölgesinin büyük sanayi geliri Barselona’dan ve çevresinden sağlanır. 18.yüzyılda revaçta olan dokumacılık sanayisi Avrupa Birliği’ne girmesiyle yine ülke ekonomisine katkı sağlamaya başlamıştır. Barselona otomobil ürünleri, ağır makine, ilaç, kozmetik ve deri sanayinde üretim yapmaktadır.

Akdeniz’in göbeğinde olması limanlarını da önemli bir konuma getirmiştir. Deniz taşımacılığı da şehre büyük gelir sağlar.

Barselona turizmi de çok iyi değerlendirir. Yılın dört mevsimi turist akınına uğrar.

Barselona’da Festival ve Etkinlikler

 • Azize Meryem Festivali: Barselona’nın en büyük festivali olan Festes de la Merce her yıl eylül ayında kutlanır. Azize Meryem’in bir din adamına görünüp İber Yarımadasında Müslümanların elindeki Hıristiyanları kurtarabilmesi için bir mezhep kurmasını söylediği gün anısına bu gün kutlanır.
 • Sitges Karnavalı: Her yıl Paskalya’dan 40 gün önceki Ash Wednesday gününde sonlanan bu karnaval bir hafta sürer. Her gün farklı bir etkinlikle geçen festivalin geçit töreni için Barselona binlerce turistin akınına uğrar. Geçit töreni adeta Rio Festivali gibi rengârenk kostümlerle yapılır.
 • Festival de Sonar: Her yıl haziran ayında gerçekleşen elektronik müzik festivalidir. Festivalde müzikle beraber pek çok görsel sanat gösterimi de olur.
 • Festival Grec de Barselona: Bu festival de uluslararası sanat festivalidir. Festival boyunca tiyatro oyunları, dans gösterileri, müzik ve sirk gösterileri sergilenir.

Barselona Karnavalı

Barselona’daki Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Yılbaşı Tatili (1 Ocak)
 • Epifanía del Señor/Reyes (dini tatil) (6 Ocak)
 • Santa Eulalia (yerel tatil) (12 Şubat)
 • Viernes Santo (dini tatil) (25 Mart)
 • Katalunya Dini Bayramı (28 Mart)
 • Emek ve Dayanışma Günü (1 Mayıs)
 • Yerel Tatil (16 Mayıs)
 • Bölgesel Tatil (24 Haziran)
 • Asunción de la Virgen (dini tatil) (15 Ağustos)
 • Katalunya Milli Günü (11 Eylül)
 • La Merce (yerel tatil) (24 Eylül)
 • İspanya Milli Günü (12 Ekim)
 • Todos los Santos (dini tatil) (1 Kasım)
 • İspanya Anayasa Günü (6 Aralık)
 • La Inmaculada Concepcion (8 Aralık)
 • Noel Tatili (25 Aralık)
 • San Esteban (dini tatil) (26 Aralık)

Barselona’daki Temsilcilikler

Barselona Başkonsolosluğu

Adres: Passeig de Gracia, nº 7, 1ª, 08007, Barselona – İSPANYA

Telefon: +34 93 317 92 31

Faks: +34 93 481 55 28

E-posta: consulado.barcelona@mfa.gov.tr

Barselona Mutfağı

İspanyol mutfağının vazgeçilmez lezzetleri paella, tapas ve gazpacho gibi yemeklerin en lezizlerini Barselona’da yiyebilirsiniz.

Valencia bölgesinin meşhur yemeği ‘’paella’’, tavuk, balık ya da deniz ürünleriyle pişirilen bir nevi pilavdır. Tarihte sık sık istilalara uğramış olan ülke, işgal edilen her uygarlık tarafından mutfağına bir zenginlik katmıştır. Paella da Roma ve Arap mutfağının karışımı bir lezzet olarak ortaya çıkmıştır.

İspanyol Yemekleri

İspanyol mutfağının meşhur çorbası ‘’gazpacho’’ ise soğuk içilen bir çorbadır. Bu çorba soğan, sarımsak, sirke, domates, salatalık, yeşilbiber ile yapılır. Kızartılmış ekmek parçaları ve haşlanmış yumurtayla servis edilir. İsmi de kızartılmış ekmek manasına gelmektedir.

Tapas ise İspanyol mutfağının kanepe, çerez, meze ya da atıştırmalıklarıdır. Akşam saatlerinde barlarda içkinin yanında meze olarak ikram edilir.

Bir Akdeniz ülkesi olması sebebiyle zeytinyağı ve zeytinyağıyla yapılan yemekler revaçtadır. Özellikle zeytinyağında yapılan kızartmalar tüm dünyaca bilinir.

Barselona’dan Ne Alınır?

İspanya’nın en turistik şehri Barselona’dan şehri simgeleyen anahtarlık, magnet, çanta, şapka ya da tişört alabilirsiniz. Hem sevdiklerinize hem de ülkelerin simgelerini koleksiyon yapıyorsanız kendinize

Barselona’nın en önemli simgesi mimar Antoni Gaudi’nin dokunuşlarının olduğu hediyelik eşyaları da sanatsever sevdiklerinize alabilirsiniz. Sporseverlere ise Barselona futbol takımının forması en güzel hediye olacaktır.

İspanya’nın özel dansı Flamenko dansının aksesuarları da şehirden satın alınabilir. Bunun yanında Barselona’nın meşhur şarap bardağı ‘’Porro’’ da satın alınabilecek ilginç şeylerden biri.

Porro

Giyim alışverişi yapmak isterseniz Barselona’nın kendi markası Desigual’dan alışveriş yapabilirsiniz. Dünyada pek çok şubesi olmasına rağmen yerinden ve şehre özgü bir markadan alışveriş yapma ayrıcalığını yaşamak lazım.

Barselona dünyanın en turistik şehirlerinden biri olmasına rağmen mağazaların çoğu pazar günleri kapalıdır. Bu sebeple alışverişinizi ona göre yapmanızı tavsiye ederiz.

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.