İspanya

İspanya Hakkında

İspanya, sokakları ve dansıyla mimarisi ve sanatıyla insanı kendine çeken bir ülke. Avrupa’nın güneybatısında bulunan bu Akdeniz ülkesinin hem Akdeniz’e hem Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan şehirleri hem de Kuzey Afrika’da bulunan şehirleri vardır.

Başkenti Madrid olan İspanya’nın 17 özerk bölgesi ve 2 özerk şehri bulunuyor. Kıyı şehirleri oldukça fazla olan ülke bu sebeple yıl içinde çok fazla turist misafir eder. Özellikle Barselona eğlenceli gece hayatı sebebiyle en çok ziyaret edilen şehirler arasındadır.

İspanya, Avrupa’nın en köklü kültür ve tarihine sahiptir. İtalya’dan sonra UNESCO Kültür Mirası sahipliği konusunda ikinci sırada yer alır. Kültür ve tarihi yanında İspanyol mutfağı da bu ülkeyi ziyaret etmek için en önemli bahanedir.

Ülkenin resmi dili İspanyolcadır, fakat farklı bölgelerde farklı dillerin konuşulduğu görülür. Konuşulan farklı diller arasında Katalanca, Baskça ve Galiçyaca bulunur.

İspanya’nın Kısa Tarihi

MÖ 1000’li yıllarda bugün İspanya’ya ilk olarak Fenikeliler yerleşmiştir. Sonrasında sırayla bu bölgeye Keltler ve Yunanlılar yerleşim yapmıştır. Bu uygarlıktan sonra ülke Kartacalıların egemenliğine geçti. Bu dönemde Roma İmparatorluğu, Kartacalıları bölgeden atarak hâkimiyeti kendi üzerine aldı ve halkı Hıristiyanlığa geçirdi.

Afrika’dan gelen Müslümanlar ise 10. yüzyıla kadar bu bölgede Müslümanlığı yaşattılar. Müslümanlıkla beraber burada Endülüs medeniyetini kurdular. 1400’lü yıllardan itibaren Hıristiyan güçler Endülüs bölgesinde güçlenerek Müslümanları bölgeden attılar. Müslümanlardan geriye pek çok bilimsel ve kültürel çalışma kaldı.

Sevilla, İspanya

1492’de Müslümanlar tek kaleleri Granada’yı kaybettiler. Bu yıl içinde Kristof Colomb sefere çıkarak Amerika kıtasını keşfetti ve devlete çok zengin bir sömürge bölgesi kazandırdı. İspanya kendilerini hediyelerle karşılayan yerlilerle, uzun yıllar savaş halinde oldu.

1588 yılında ise İngiliz Donanmasına yenilen İspanya kendi içindeki taht ve din kavgaları sonrasında zayıflamaya başladı. Önce Portekiz’i, sonra Avrupa’daki bazı topraklarını ve Cebelitarık’ı kaybetti. Amerika’daki sömürgeleri de teker teker bağımsızlıklarını ilan etti.

I.Dünya Savaşı’na tarafsız olarak katılan İspanya, savaşa dâhil olmamasına rağmen büyük hezimetler yaşadı. Bu dönemde Fransa bazı topraklarını işgal etti. Ülkede büyük bir iç savaş çıktı.

Ülkedeki iç savaşın son bulmasıyla 1939’da Franco devlet başkanı görevine getirildi. II.Dünya Savaşı’na da katılmayan İspanya’da Franco’nun başkanlığı 1975’e dek devam etti. Sonrasında yerine I. Juan Carlos geldi. 1976 yılında Başbakanın istifasıyla I. Juan Carlos kral oldu ve başkanlığa Alfonso Sourez’i getirdi.

1977 yılında ise İspanya’da uzun bir aradan sonra genel seçim yapıldı. Seçimi başbakan Sourez’in partisi kazandı. 1981’de sağcı Albay Tejero Cortes’in darbe girişimi sonuç vermedi. 1982 yılındaki seçimde ise ilk kez sosyalist bir parti seçimi kazandı ve uzun bir aradan sonra İspanya’yı solcu bir parti yönetmeye başladı.

İspanya’da İklim ve Hava Durumu

İspanya hem Akdeniz’e hem Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir ülke olduğundan çok farklı iklim çeşitleri görülür.

Okyanusa kıyısı olan bölgelerde kış ve yaz oldukça ılık geçer, kış dönemi epey yağış alır. Ülkenin iç bölgeleri, yani Endülüs bölgesinde kışlar epeyce soğuk geçer, kar yağışı dahi görülür. Yazlar ise çok sıcaktır. Ülkenin Akdeniz kıyılarında ise yazlar sıcak, kışlar soğuk ve bahar dönemleri de yağışlı geçer.

Ülkedeki Kanarya Adaları’nda ise subtropikal bir iklim görülür. Adalarda yıl boyu ılık bir hava görülür, kış yaşanmaz diyebiliriz. Ülkenin Pireneler ve Kastilya gibi yüksek kesimlerinde ise dağ iklimi hâkimdir. Bu bölgeler kış uzun ve soğuk, yazlar kısa ve ılıktır.

Kanarya Adaları

İspanya’ya Ne Zaman Gidilir?

İspanya’ya yılın her mevsimi rahatlıkla gidebilirsiniz. Sadece dağ ikliminin görüldüğü bölgeler çetin kış dönemleri gitmek çok da doğru olmayacaktır.

İspanya’da Din ve İnanç

İspanya dini inancına oldukça bağlı yaşayan bir ülkedir. Ülkede %70 oranında Katolik bulunur. Bunun yanında küçük bir oranda da Budist, Müslüman, Yahudi ve Hindu bulunuyor.

İspanya’nın Ekonomisi

İspanya, diğer dünya ülkeleri içinde sekizinci en büyük ekonomiye sahiptir. Kişi başına düşen gayri safi milli hâsıla oldukça yüksektir. Buna rağmen Avrupa ülkeleri içinde işsizlik oranı oldukça yüksek seviyededir.

İspanya, Avrupa Birliği kararıyla beraber kendi para birimini bırakıp Euro’ya geçmiştir.

İspanya’da çalışanların %3,5’i tarım sektöründe, %29,8’i sanayi sektöründe, %66,6’sı ise hizmet sektöründe çalışır.

İspanya’da turizm sektörü de büyük bir gelir kaynağıdır. 2012 verilerine göre Fransa ve Amerika’dan sonra Çin ile beraber dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi konumundadır.

İspanya Sokakları

İspanya’daki Festival ve Etkinlikler

 • Tamborrada Festivali: Her yıl Ocak ayının 20’sinde kutlanan bu festival İspanya’nın Bask bölgesinin San Sebastian şehrinde gerçekleşir. Bu festival Baskların bir nevi milli bayramıdır. 24 saat boyunca şehrin her yerinde davullar çalar. Pek çok okulun bando takımı bu günde gösteri yapar.
 • Sitges Karnavalı: Barselona’da gerçekleştirilen bu festival bir hafta sürer ve her yıl Paskalyadan önceki Ash Wednesday gününde sonlanır. Festival boyunca şehre pek çok turist akın eder. Karnaval havasında geçen festivalin sokak geçitleri katılanların kostümleriyle rengârenk bir hale dönüşür.
 • Las Fallas Festivali: Bu festival marangozların azizi San Jose (Hz. Yusuf) anısına gerçekleştirilir. Çocuklara kuklalar yapan Aziz San Jose’nin atölyesi ve oyuncakları bir yangında yanar. Bu olayın anısına her yıl Mart ayında devasa heykeller yapılıp yakılır. Bu heykellere fallas adı verilir. Bu festivalde çok sayıda itfaiyeci görev yapar.
 • Santa Cruz Karnavalı: Tenerife Adalarında gerçekleşen bu karnaval, Avrupa’nın en büyük sokak karnavallarından biridir. Karnaval zamanı adaya çok fazla sayıda turist gelir. Rengârenk, şaşalı kıyafetlerle yapılan geçit töreninin ardından karnaval sabaha dek devam eder.
 • Nisan Fuarı: Her yıl Paskalya’dan iki hafta sonra nisan ya da mayıs aylarından düzenlenen bu fuarda Avrupa’nın en büyük panayırı kurulur. Bu fuar her yıl bir milyondan fazla insanı ağırlar.
 • Semana Santa: Paskalya’dan önce mart ya da nisan ayında gerçekleştirilen bu festival İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nde gerçekleşir. Farklı kiliselere mensup iki farklı grup, iki farklı heykeli omuzlarına alarak çıplak ayakla şehrin sokaklarında gezdirirler. Bu gezi sırasında insanlar bu heykellerin peşine takılır ve şehirdeki en büyük dini yapıda tören gerçekleştirilir.
 • Azize Rocio Festivali: Bu festival Azize Rocio için yapılan bir nevi hac yürüyüşüdür. Mayıs ya da haziran ayında gerçekleştirilen bu festivale insanlar Endülüs kıyafetleri ve botlarıyla katılırlar.
 • Boğa Güreşleri Festivali: Madrid’de gerçekleştirilen bu festivalde her gün arenaya 6 boğa çıkarılır ve matadorun öldürülüşü izlenir.
 • Domates Festivali: Her yıl ağustos ayında başlayan ve 1 hafta süren bu festivalde her yer domatese bulanır.

İspanyol Dansı

İspanya’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • İyi Cuma (13 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Meryem Ana Yortusu (15 Ağustos)
 • Milli Bayram (12 Ekim)
 • Azizler Günü (1 Kasım)
 • Meryem Ana’nın Günahsızlığı Yortusu (8 Aralık)
 • Noel (25 Aralık)

İspanya Türk Temsilcilikleri

Madrid Büyükelçiliği

Adres: C/RAFAEL CALVO, 18 2A-B 28010 Madrid/Espana

Telefon: 00 34 91 310 39 04

Faks: 00 34 91 308 66 02

embajada.madrid@mfa.gov.tr

http://madrid.be.mfa.gov.tr

Barselona Başkonsolosluğu

Adres: Consulado General de la Repuclica de Turquia Passeig de Gracia, Barselona, Espana

Telefon: 00 34 93 317 92 31 –  00 34 93 343 59 14 – 00 34 93 317 10 51

Faks: 00 34 93 481 55 28

consulado.barselona@mfa.gov.tr

http://www.barselona.bk.mfa.gov.tr

İspanya Mutfağı

İspanyol mutfağı tarihiyle orantılı olarak inanılmaz zengin bir mutfaktır. Bölgede yaşayan her uygarlık, orada geçen her savaş ve göç mutfağına bir şeyler katmıştır.

Bu bölgede önce Fenikeliler ve Yunanlılar, sonrasında Romalılar ve Araplar yaşamıştır. Osmanlıların istilasıyla beraber okyanusa açılıp Amerika kıtası keşifleriyle Avrupa’ya bilinmeyen pek çok yiyeceği tanıtmışlardır. Bunlar arasında domates, mısır, çikolata, patates, vanilya, kırmızıbiber, kabak gibi besinler bulunmaktadır.

İspanyollar sabahın erken saatlerinde hafif bir kahvaltı yaparlar, sonra öğleye yakın asıl kahvaltılarını yaparlar. Yine öğle yemeği saatine kadar atıştırmalık, meze tarzında Tapaslar yenir ve öğlen 2-3 sularında öğle yemeklerini yerler. Yine akşamüzeri çay ve atıştırmalıklar yenir, akşam yemeği ise geç saatlere dek sürer.

İspanyol Mutfağı

İspanyol mutfağının en meşhur yemeği Paelladır. Deniz ürünleri, balık ya da tavukla pişirilen bir pilav çeşidi olduğu söylenebilir. Bu yemekte Roma ve Arap etkisi olduğunu görebiliyoruz.

Bir diğer meşhur yemekleri ise soğuk içilen çorba, Gazpacho’dur. Arap yemeği olan bu çorba domates, sarımsak, salatalık, soğan ve sarımsakla yapılır. Servis edilirken de kızarmış ekmek parçaları ve yumurtayla servis edilir.

İspanya’dan Ne Alınır?

İspanya’dan ülkeyi temsil eden küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Örneğin boğa güreşlerini temsil eden biblolar, ünlü futbol takımlarının formaları, kupaları, atkıları güzel hediye seçenekleri olabilir. Bunun yanında Barselona’ya giderseniz Gaudi Müzesi çıkışındaki Gauidi’nin eserlerinin olduğu hediyelikler de çok şık bir hediye olabilir.

Bunlar dışında İspanya’dan peynir, şarap, İspanyol dans kıyafetleri, yelpazeler de satın alabilirsiniz.

blank

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.