Paris

Paris Hakkında

Paris modanın, tarihin, sanatın, kültürün ve aşkın başkenti… Yılda 30 milyondan fazla turisti ağırlayan, bıkmadan usanmadan defalarca ziyaret ettiğimiz vazgeçilmez şehir…

Paris denince aklımıza hemen gelen Eyfel Kulesi’dir muhakkak. Paris’e gittiğinizde de mutlaka çimlerde oturup o yapıyı belki saatlerce izler ve fotoğraflarsınız. Belki de Paris’te olduğunuzu hatırlattığı için seversiniz onu izlemeyi.

Bu güzel şehre gidip Avrupa’nın en eski metro ağını kullanmamak tabii ki olmaz. Mutlaka metroyu bir kez de olsa kullanmak lazım.

Sein Nehri’nin usul usulluğu, Zafer Takı’nın görkemi, Louvre Müzesi’nin en nadide parçaları, sokaklarının ve kafelerinin samimiyeti sizi alır sarar sarmalar ve masal dünyasında hissetmenizi sağlar.

Bu şehir çocuklarınızla da hoşça vakit geçirebileceğiniz bir yer. Disneyland’in eğlenceli dünyasına adım atıp siz de çocuklar gibi eğlenebilirsiniz.

Ha unutmadan bir de Montmatre Tepesi’ne çıkıp bir de Paris’i oradan izlemek gerekiyor. Orada bulunan sokak sanatçılarına portrenizi ya da karikatürünüzü yaptırabilirsiniz.

Her caddesi, her sokağı, her köşesi, her noktası defalarca keşfedilmesi gereken enfes bir şehir…

Paris

Paris’in Kısa Tarihi

Paris, MÖ 200 yılında Lutetia isminde küçük bir köyken bugünkü durumuna gelmiştir. Roma imparatoru Sezar burada kamp kurup köyü kent haline getiren kişidir. Bu kentin adını da Lutetia Parisiorum koymuştur. Sonrasında Frank Kralları bu şehri kendilerine başkent yaptılar ve şehri güzelleştirmeye çalıştılar.

Frank Krallığının ardından gelen Şarlman döneminde Paris önemini korusa da krallığın başkenti olamamıştır. Vikinglerle yapılan savaşlarda Paris’in tahta ve kerpiçten yapılmış ilk duvarları yıkıldı. Uzun zaman bu duvarlar yeniden inşa edilmedi.

Paris’i yeniden kuran 1180 yılında duvarlarla çevreleyen Philippe Auguste olmuştur. Sonrasında 1215’te kurulan Sorbonne Üniversitesi’nin de etkisiyle Paris, Orta Avrupa’nın tekrar önemli bir şehri haline gelmiştir.

1789’da Fransız İhtilali sırasında şehir büyük zararlar gördü. Pek çok yapısı yıkıldı. I. Napoléon, Paris’i yeniden inşa etmeye çok çalıştı, fakat başarılı olamadı. Bu dönemde bir süre düşman işgali altında kaldı.

1830’dan sonra yeni ticaret yolları ve binalarıyla Avrupa’nın efsane bir şehri haline geldi. Yaşanan iki devrimin ve alaşağı edilen iki hükümdarın ardından III. Napoléon’un başa geçmesiyle şehirde yepyeni bir devir başladı.

III. Napoléon, Paris’i en baştan yaratması için Haussmann adında birini Belediye Başkanı yaptı. Haussmann bugünkü Paris’i kuran, yeni yollar, köprüler inşa ettiren, sokakları, binaları güzelleştiren kişidir.

1870 yılında Fransa, Almanya’ya yenik düştü ve şehir  Almanlar tarafından işgal edildi. Notre Dame Kilisesi işte bu dönemde yandı. Fakat bu zararlar da kısa dönemde onarıldı.

I. Dünya Savaşı sonrası Paris yine Avrupa’nın en gözde şehri konumuna geldi. Savaş sonrası Barış Konferansları Paris’te yapıldı. II. Dünya Savaşı döneminde de yine Fransa Almanlar tarafından kuşatıldı. Savaş devam ederken Amerikalılar tarafından Fransa, Alman işgalinden kurtulabildi.

O dönemden günümüze dek Paris, dünyanın en popüler şehri olmaya ve her yıl binlerce turist çekmeye devam etmektedir.

Notre Dame Kilisesi

Paris’te İklim ve Hava Durumu

Paris yarı okyanusal yarı kıtasal iklimin etkisinde bir şehirdir. Atlantik Okyanusu’nun da etkisiyle kışları ılık ve yağışlı geçer. Kıtanın iç kısımlarının etkisiyle ise kışın kısa bir dönemi kar yağışlı geçer. Kış dönemi en düşük sıcaklık 2°C ile 3°C arasındadır. Yazın en yüksek sıcaklık ise 25°C ile 22°C arasındadır.

Kış dönemi ortalama 15 gün kar yağar. Bunun yanında yaklaşık 1 aylık bir süre de şehirde don görülür.

Paris, aşırı iklim değişikliği gösterir. Yaz dönemi 35°C’nin bunalttığı günler de olur, 10°C’ye düşen yağmurlu, rüzgârlı, serin günler de.

Genel olarak yıl boyunca sık yağış alan bir şehirdir. Şubat ve nisan ayları nispeten daha az yağışlı geçer.

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

Paris yılın her dönemi yılın her mevsimi bambaşka güzellikler sunar. Fakat en güzel keşif ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılır.

Paris’te Din ve İnanç

Fransa inanç özgürlüğünü destekleyen laik bir anlayışa sahiptir. Ülkede %51 oranında Hıristiyan, %31 oranında agnostik ve ateist, %10 oranında başka din mensubu ve %4 oranında da Müslüman bulunmaktadır.

Paris'te Din ve İnanç

Paris Ekonomisi

Paris şehri ve Île-de-France olarak bilinen Paris bölgesi ülke ve Avrupa’daki en önemli ekonomi merkezlerinden biridir. Fransa’nın gayri safi yurtiçi hasılasının %30’unu oluşturur ve dört büyük küresel şehirden biridir.

Şehrin ekonomisi büyük ölçüde hizmet ve ticarete dayanır; 390 ile 480 arasında değişen işletmelerin %80,6’sı ticaret, ulaşım ve diğer çeşitli hizmeti yapanlardan, %6,5’i inşaat sektöründen, %3,8’i sanayiden oluşur.

Aynı benzerlik Paris Bölgesinde (Île-de-France ) de görülür. İşletmelerin %76,7’si ticaret ve hizmet, %3,4’ü sanayiden oluşmaktadır. Bölgede çalışanların %59,5’i ticaret, ulaşım ve çeşitli hizmetler yapan sektörlerde, %26,9’u kamu yönetimi, sağlık ve sosyal hizmetlerde, %8,2’si sanayide ve %5,2’si inşaat alanında bulunmaktadır.

Paris Festivalleri ve Etkinlikleri

 • Promenade du Boeuf Gras (Paris Karnavalı): Şubat ya da Mart ayının bir pazar günü Paris sokaklarında gerçekleştirilen bu karnavalda insanlar rengârenk kıyafetleriyle Metro İstasyonundan Belediye Binasına kadar müzik eşliğinde yürürler.
 • Bastille Day Celebrations: Her yılın 14 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen bu festivalde Fransız Devriminin başlangıcı kutlanır. Güneşin batışıyla beraber gökyüzündeki havai fişek gösterisini izlemek için binlerce insan meydanlara toplanır.
 • Fransa Açık Tenis Turnuvası: Her yıl mayıs ayında gerçekleştirilen bu etkinliğe pek çok insan katılım gösterir.
 • Paris Müzik Festivali: Haziran ayında gerçekleştirilen festivalde pek çok müzisyen katılır. Müzisyenler Paris sokaklarında gün boyunca canlı canlı müzik yaparlar.
 • Paris Jazz Festivali: Haziran-temmuz aylarında pek çok ünlü jazz müzisyeninin katılımıyla enfes bir müzik ziyafeti gerçekleştirilir.
 • Paris Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali: Her yıl nisan ayında gerçekleştirilen festivalde 500’ün üzerinde film ve belgesel film gösterimi yapılır. Bu festivalin kişileri insan hakları konusunda bilinçlendirmek adına çok önemli bir rolü vardır.
 • Paris Air Show: Dünyanın ilk havacılık fuarlarından biridir ve günümüzde de devam etmektedir. Her yıl haziran ayında Le Bourget Havalimanı’nda etkinlik gerçekleştirilir.
 • Paris Maratonu: Her yıl nisan ayında gerçekleştirilen maratonda 42.195 km koşulur. Ayrıca maratonun başlangıç noktası Champs-Elysées Caddesi’dir.
 • Rock en Seine: Ağustos ayında üç gün süren rock müziğe doyulan akıl almaz bir etkinliktir.

Paris Karnavalı

Paris’te Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Yeni Yıl Tatili ( 1Ocak )
 • Paskalya Tatili ( 28 Mart )
 • İşçi Bayramı ( 1 Mayıs )
 • Fransa’da “Ascension” tatili ( 5 Mayıs )
 • Dünya Savaşı Zafer Günü tatili ( 8 Mayıs )
 • Pentecôte tatili ( 16 Mayıs )
 • Fransız Milli Bayramı ( 14 Temmuz )
 • Toussaint tatili ( 1 Kasım )
 • Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü tatili ( 11 Kasım )
 • Noel Tatili ( 25 Aralık )

Paris Türkiye Temsilcilikleri

 • Paris Büyükelçiliği

16 Avenue De Lamballe 75016 Paris

Tel: 00 33 1 53 92 71 11 / 00 33 1 53 92 71 12

Fax: 00 33 1 45 20 41 91

 • Paris Başkonsolosluğu

184 Boulevard Malesherbes 75017 Paris

Tel: 00 33 1 56 33 33 33 / 00 33 1 56 33 33 50

Fax: 00 33 1 42 27 58 18

e-mail: parisbsk@wanadoo.fr

 • Türkiye O.E.C.D. Paris Daimi Temsilciliği

9 RUE ALFRED DEHODENCQ 75116 PARIS FRANCE

Telefon: 00 33-1 42 88 50 02 00 / 33-1 45 20 94 26

Faks: 00 33-1 45 27 28 24

turdeloe@club-internet.fr

Paris Mutfağı

Bu şehre sırf Fransız mutfağını tanımak için dahi seyahat edilir. Dünya mutfağının önde gelen mutfaklarından olan Fransız mutfağı size farklı ve enfes lezzetler sunar. Şehirde birbirinden özel Fransız lezzetlerini tadacağınız restoranlar bulabilirsiniz. Bunun yanında Çin, İtalyan, Yunan, Türk ve Vietnam mutfaklarının lezzetlerini de bulabilirsiniz.

Öğle yemekleri restoranlarda genellikle 12.00-13.00 arası, akşam yemekleri ise 20.00-23.00 arasında sunulur.

Şehrin restoranlarında sabah kahvaltısı olarak kruvasan ve kahve yenir. Ana yemekler et ağırlıklıdır. Kırmızı et, midye ve salyangozla yapılan yemekleri revaçtadır. Özellikle besleyici olması sebebiyle ‘soğan çorbası’ çokça tüketilir. Fransızlar eti genellikle az pişmiş tüketirler. Eğer etli bir yemek sipariş ederseniz iyi pişmiş olsun diye belirtmenizde fayda var.

Fransız Tatlıları

Fransız mutfağı tatlıları da bir efsanedir. Makaron dükkânları önünde uzun kuyruklar görebilirsiniz. Yumurta beyazıyla yapılan renkli renkli hafif kurabiyelerdir. Her köşe başında satılan sokak lezzetlerinden olan krep de basit bir tatlı olmasına rağmen çok lezzetlidir. İncecik krepin içine dilediğiniz kadar çikolata, reçel ve meyve koydurabilirsiniz. Ayrıca bin bir çeşit çikolata dükkânı da şehrin vazgeçilmez tatlı dükkânlarıdır.

Şehrin ünlü Michelin Yıldızlı restoranlarında yemek yemek isterseniz muhakkak epey önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Bu ünlü restoranlardan birkaçı şunlar:

L’Ambroisie / 3 Michelin yıldızlı

Adres: 9 Place des Vosges, 75004 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 42 78 51 45

L’Abeille / 2 Michelin yıldızlı

Adres: 10 Avenue d’Iéna, 75116 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 53 67 19 90

Benoit / 1 Michelin yıldızlı

Adres: 20 Rue Saint-Martin, 75004 Paris, Fransa

Telefon: +33 1 58 00 22 15

Michelin yıldızlı restoranda yemek yediğinizde fiyat 200 €’ya kadar çıkabilir. Eğer daha uygun fiyatlı bir yerde yemek isterseniz sabit fiyatlı, fiks mönülü restoranlara gidebilirsiniz. Bu tarz yerlerde şarapla birlikte fiyat 30-40 € civarı olacaktır. Daha da uygun fiyata yemek isterseniz fast food restoranlarını seçebilirsiniz.

Paris’ten Ne Alınır?

Paris aynı zamanda alışveriş şehridir. Bu şehirden ne alınırdan ziyade ne alınmaz desek daha doğru olur. Sokak satıcılarından, lüks mağazalara, kitapçılardan, antika eşya satan yerlere, kozmetikçilerden butiklere kadar bütçenize ve zevkinize dair hem kendinize hem de sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Seyahatlerin vazgeçilmez hediyesi parfüm ve kozmetik ürünlerini Champs-Elysees’den alabilirsiniz. Yine ünlü butikleri ve markaları şehrin bu ünlü caddesinde bulabilirsiniz.

Paris Kitapçıları

Kitaplara düşkünseniz Pont St. Michel ve Pont des Art’daki kitapçıları gezip belki kendinize belki de kitapları seven birine enfes hediyeler alabilirsiniz. Antika merakı olanlar ise şehirde Sol Yaka’da 6. ve 7. bölgelerde yer alan antikacıları gezebilir.

Anahtarlık, magnet gibi küçük hediyelikler ise turist alanların çoğunda bulabileceğiniz hediyeliklerdir. Bunun yanında kahve, baharat, hardal, çikolata ve badem kurabiyesi de alabilirsiniz.

Paris denince akla gelen en güzel şey şarap biliyorsunuz ki… Fransa’nın en özel bağlarından üretilmiş enfes bir şarap da güzel bir hediye olabilir.

 

blank

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.