Prag

Prag Hakkında

Bunca savaş atlatmasına rağmen mimari yapısını koruyabilmiş ender Avrupa kentlerinden olan Prag eskinin Çekoslovakya’sının günümüzün ise Çek Cumhuriyetinin başkentidir. Ayrıca ülkenin de en büyük şehridir. Şehrin ortasından geçen Vltava Nehri ve Orta Çağ havasını hala koruyan atmosferiyle Prag’da kendinizi bir masal şehrinde gibi hissedeceksiniz.

Dünyanın en güzel şehirleri arasında gösterilen Prag, ‘’Avrupa’nın kalbi’’ konumundadır. Gotik mimarinin en güzel örneklerini göreceğiniz Prag’da katedralleri, köprüleri ve müzeleri gezmeye doyamayacaksınız. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Meydan da şehrin tarihini yansıtan en önemli yerlerden biridir.

Prag, Orta Çağı tüm çıplaklığıyla yansıtmasının yanında bir sanat şehri olmasıyla da ön plana çıkar. Özellikle Franz Kafka ve Mozart ile anılan şehirde bir dönem Nazım Hikmet de seyahati sırasında ayak basmış ve bir eserini bu şehirde yazma imkânı bulmuştur.

Şehirde Prag Kalesi ve Prag Kalesi’nden şehrin manzarası muhakkak izlenmeli… Kafka’nın Milena’ya olan aşkını yaşadığı sokaklar arşınlanmalı… Astronomik Saat Kulesi’nin önünde beklenip o küçücük gösteri izlenmeli… Dans eden ev mutlaka fotoğraflanmalı… Çek mutfağının en özel lezzetleri gulaş çorbası ve av etlerinden tadılmalı…

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Prag’a gitmeden Avrupa’yı gezdim denmez.

Prag

Prag’ın Kısa Tarihi

Orta Çağ döneminde günümüz Çek Cumhuriyeti topraklarına önce Keltler daha sonra da Cermenler yerleşmişlerdir. 5. yüzyıldan itibaren Doğu Avrupa’dan bu topraklara gelen Macarlar, Hunlar, Avarlar ve Bulgarların büyük baskısıyla Cermen halkı Orta Avrupa’dan güneye e batıya doğru göçe sürüklenmişlerdir.

Yine Orta Çağ yıllarında bir Frank tüccar bölgeye yerleşip Slavların başına geçerek büyük bir Slav devleti kurmuştur. Yine aynı bölgede 8.yüzyılda Büyük Moravya Prensliğinin kurulduğunu kaynaklardan öğreniyoruz. 874 yılında Çek kökenli I. Bořivoj, Hıristiyanlığı kabul ederek Moravya Prensliğinden ayrılıp bağımsızlığını ilan etmiş ve bu şekilde ilk Bohemya devleti de kurulmuştur.

15. ve 17.yüzyıllarda bölgede çıkan mezhep ayrılığı devleti büyük oranda zayıflattı. Bu zayıflık nedeniyle 16.yüzyılda bölge Habsburgların yönetimine geçti. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu zayıfladıkça Bohemya önce Avusturya İmparatorluğuna sonra da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu‘nun bir parçası haline dönüştü.

I.Dünya Savaşı sonunda yıkılan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile birlikte 1918 yılında Bohemya, Moravya, Silezya, Slovakya ve Karpat Rutenya bölgeleri birleştirilerek Çekoslavakya adında bir ülke kuruldu. Yeni kurulan Çekoslavakya devleti Çek ve Slovakların yanında Alman, Macar ve Leh gibi azınlıkları da içinde barındırıyordu.

Prag Köprü

1938 yılında Adolf Hitler, Nazi partizanı bir Çekoslovak vatandaşın yardımıyla Sudetenland bölgesini ele geçirdi. Polonya Polonyalıların çoğunlukta olduğu Český Těšín bölgesini işgal etti. Macaristan da 1938 yılı sonunda Slovakya ve Karpat Rus bölgesini ele geçirdi.

Dünya Savaşları

1.Dünya Savaşının başlamasıyla Slovakya Nazi Almanya’sıyla anlaşarak Çekoslovakya’dan ayrıldı. Çek toprakları da Almanya tarafından işgal edildi. 1945 yılında Sovyet ve Amerikan birlikleri Alman işgalini sonlandırdı.

Savaş sonrası yıllarda Çekoslovakya devleti Nazilere yardım edenleri sınır dışı etti. Nazilerin bir dönem Çeklere yaptıkları gibi Çekler de Almanlara işkence uygulayıp katletti. Bu dönemde Çekoslovakya’da komünist parti ön plana çıkmaya başladı. 1948 yılında yönetim komünistlerin eline geçti.

1968 yılında başa geçen Alexander Dubček siyasi bir liberalleşme dönemi yani Prag Baharı başlattı, fakat aynı yılın ağustos ayında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı müttefiklerinin ülkeyi işgal etmesiyle sona erdi.

1989 yılında Çekoslovakya Kadife Devrimiyle kansız bir devrim gerçekleştirdi. 1 Ocak 1993 yılında da Çekoslovakya Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere ikiye ayrıldı. Çek Cumhuriyeti 1999 yılında Nato’ya 2004 yılında da Avrupa Birliğine katılmıştır.

Prag Astronomik Saat

Prag’ın İklimi ve Hava Durumu

Prag’da kış dönemi dondurucu derecede soğuk geçer. En soğuk aylar ocak ve şubat aylarıdır. Fakat karlar altındaki Prag’da gezmek de ayrı bir keyiftir. Kış dönemi hava soğukluğu yüzünden neredeyse şehirde hiç turist görülmez.

Prag’da yaz dönemi ise normal sıcaklıktadır. En sıcak aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Yaz dönemi şehir turistle dolup taşar.

Bunun dışında Prag’da bahar ayları da yağışlı geçer.

Prag Hava Durumu

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag’a yaz dönemi gitmek çok daha elverişli olacaktır. Kış dönemi dondurucu soğuk ve kar, bahar dönemi ise yağmurlar şehri dilediğinizce gezmenize engel olabilir.

Prag’da Din ve İnanç

Çek Cumhuriyeti ve Prag’ın %60’ının dini bir inancı yoktur. Bu sebeple ateist nüfusun en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Kilise, manastır ve dini binalar müze ya da konser salonu olarak kullanılmaktadır.

Prag’da Ekonomi

Ülke ekonomisi hemen yanı başındaki Almanya’ya rağmen büyük gelişim göstermiştir. Ülke ekonomisinde önemli araba markası Skoda’nın büyük yeri vardır. Şu an bu araba markası satılmasına rağmen fabrikası halen Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ülke ilk araba ve tramvay üreticidir. Bunun yanında silah sanayisinde de gelişmiştir. Bohemya kristalleri de ülkenin simgesi olmuştur. Ülkede petrol ve doğalgaz da üretilir.

Prag ise turizm konusunda gelişme göstermiştir. Özellikle yaz dönemi şehir turist akınına uğrar.

Prag Manzarası

Prag’da Festival ve Etkinlikler

 • Prag Kış Müzik Festivali: İlk kez 1972 yılında kutlanmaya başlanan bu festivalde opera, bale ve klasik müzik konserleri düzenlenir. Ocak ayının ilk haftası düzenlenen bu festival Prag Ulusal Tiyatrosu ve Hanedan Tiyatrosu gibi pek çok mekânda gerçekleşir.
 • Avrupa Film Günleri: Ocak ayının sonunda başlayıp Şubat ayı ile devam eden bu festivalde 30 farklı sinemada önemli Avrupa filmleri gösterilir.
 • Masopust: Çekçe ‘et orucu’ anlamına gelen bu gün şubat gününde herkes sokaklarda toplanıp gösterişli kostümlerle salınır. Domuz rostoları yenip tiyatro gösterileri gerçekleştirilir.
 • Matthew Panayırı: Şubat ayı sonu ya da mart ayı başında başlayıp nisan ayı sonuna kadar devam eden bir panayırdır. Ailelerin katıldığı çok eski bir Çek geleneğidir. Panayır boyunca lunapark gösterileri, su oyunları, korku evleri gibi pek çok eğlenceli etkinlik gerçekleştirilir.
 • Paskalya Pazarları: Mart ya da nisan aylarında Paskalyadan bir iki hafta önce gerçekleştirilir. Eski şehir meydanında bu pazarlar kurulur. Pazarlarda paskalya yumurtaları, ahşap oyuncaklar ve geleneksel çek yiyecekleri satılır.
 • Prag Maratonu: Genellikle mayıs ayı ortasında gerçekleştirilen bu maratona dünyanın dört bir köşesinden 20.000’den fazla koşucu katılır.
 • Prag İlkbahar Uluslararası Müzik Festivali: Mayıs ya da haziran ayında üç hafta süren bir müzik festivalidir. Kilise ve müzelerde dilediğinizce klasik müzik ve dans gösterileri izleyebilirsiniz.
 • Çek Bira Festivali: Çek Cumhuriyetindeki pek çok bira fabrikasının lezzetlerini tanıttığı önemli bir festivaldir. Mayıs ya da haziran ayında gerçekleştirilir. Festival boyunca klasik müziğe, biraya ve Çek lezzetlerine doyulur.
 • Prag Yiyecek Festivali: Haziran ayı başında gerçekleştirilen bu festivalde ülkenin en iyi yemeklerini yapan otuza yakın restoranın lezzetleri tadılır.
 • Prag Saçak Festivali: Haziran ayı başında gerçekleştirilen bu festivalde amatör tiyatro ve gösteri grupları sahne alır.
 • Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali: Haziran ayı sonu ya da temmuz ayı başında gerçekleştirilen bu festivale dünyanın dört bir yanından pek çok sinemasever katılır.
 • Bohemya Jazz Festivali: Temmuz ortası gerçekleştirilen bu festivalde jazza doyulur.

Prag Festivalleri

Prag’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • 1 Ocak (Yeni Yıl Tatili)
 • 6 Nisan (Paskalya Tatili)
 • 1 Mayıs (İşçi Bayramı)
 • 8 Mayıs (Zafer Günü)
 • 5 Temmuz (Aziz Cyrila ve Aziz Metod Günü)
 • 6 Temmuz (Hristiyan Reformist Jan Hus’ı Anma Günü)
 • 28 Eylül (Çek Ulusallaşma Günü)
 • 28 Ekim (Bağımsız Çekoslovakya Devleti’nin Kuruluş Günü)
 • 17 Kasım (Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü)
 • 24-25-26 Aralık (Christmas Tatili)

Prag Temsilcilikleri

TC Prag Büyükelçiliği

Adres: Na Orechovce 69, 162 00 Praha-6 Czech Republic

Tel: +420 224 311 402

Trdelnik

Prag Mutfağı

Prag mutfağı klasik bir Orta Avrupa mutfağına sahiptir. Yemeklerinde patates, havuç, domuz eti ve av eti kullanırlar.

Prag’ın meşhur sebze çorbası Bramboracka çorbası mutlaka denenmeli. Bunun yanında Orta Avrupa’daki en iyi ‘gulaş’ ı Prag’da yiyeceksiniz. Tatlı olarak da ünlü sokak lezzeti ‘trdelnik’i denemelisiniz. Bir de meşhur çek biralarının tadına bakabilirsiniz.

Prag’dan Ne Alınır?

Prag’dan alınacak en güzel hediye muhakkak bira bardağıdır. Bunun yanında cam ve porselen hediyelikler ile içki çeşitleri de alınabilir.

blank

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.