Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Hakkında

Orta Avrupa ülkelerinden biri olan Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkenti Prag’dır. Çek Cumhuriyeti doğu ve batıda Bohemya ve Marovya adıyla iki bölgeye ayrılmıştır. Çek Cumhuriyeti dini inancı olmayan, nüfusun %60’ı ile ateist oranı en yüksek olan ülkedir. Bu sebeple ülkede yer alan kilise ve manastırlar konser salonu ya da müze olarak kullanılır.

Çek Cumhuriyeti kristalleri ve cam işlemeciliğiyle de tanınır. Dünyanın en özel kristallerini bu ülkede bulabilirsiniz. Bunun yanında bira ve bira fabrikaları da ülkenin en bilinen sembollerindendir.

Ülkede pek çok sanatsal festival olduğunu göreceksiniz. Bunun sebebi sanata ve müziğe düşkün bir millet olmalarından ötürüdür.

Çek Cumhuriyeti eğitime büyük önem verir. Ülkenin %99’u okur-yazar olup kültürel manada üst seviyededir.

Ülkenin on dört şehri bulunur. Her bir şehrin de kendi için bir yönetim meclisi bulunur. Ülkenin resmi dili Çekçedir. Bunun yanında kendi dillerini konuşan Slovak ve Almanlar da bulunur.

 Czech republic

Çek Cumhuriyeti’nin Kısa Tarihi

Günümüz Çek Cumhuriyeti, 5.yüzyıllarda Karadeniz ve Karpatlardan kaçıp Orta Avrupa’ya yerleşmiş Slavlar tarafından kurulmuştur.

8.yüzyılda Büyük Moravya Prensliğinin, Hıristiyanlığı kabul edip bağımsızlığını ilan etmesiyle ilk Bohemya Devleti kurulmuş oldu. Bu devlet Orta Çağın sonuna dek varlığını korudu. Bohemya, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun da bir parçasıydı.

15.yüzyılda halk arasında yaşanan mezhep savaşları sonunda Bohemya Devleti büyük zararlar gördü. 16.yüzyıl itibariyle bu zarar devletin zayıfladı ve Habsburgların yönetimi altına girdi.

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun zayıflaması Bohemya bölgesinin önce Avusturya İmparatorluğunun himayesine sonra da Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun bir parçası haline gelmesine neden oldu.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun 1.Dünya Savaşı sonunda yıkılmasıyla Moravya, Bohemya, Slovakya ve Silezya’nın birleşip Çekoslovakya adıyla bir ülke kurdular.

2.Dünya Savaşı sırasında Çekoslovakya’dan ayrılmalar yaşandı ve bölge Almanlar tarafından işgal edildi. Amerikan birlikleri Çekoslovakya’yı Alman işgalinden kurtardılar, fakat ülke 1948 yılında komünistlerin eline geçti. Bu tarihten itibaren 41 yıl boyunca da bu yönetim altında yaşadı.

1968 yılında yönetimi ele alan Alexander Dubček ülkeye liberal bir yönetim getirdi, fakat bu Prag Baharı dönemi çok uzun sürmedi.

Kasım 1989’da Çekoslovakya’da Kadife Devrimi yapıldı.  Bu devrimle ülke kapitalizme döndü. 1 Ocak 1993’de ise ülke barış çerçevesinde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye ayrıldı.

KOHUTKA, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nin İklimi ve Hava Durumu

Çek Cumhuriyeti karasal bir iklime sahiptir. Kışları oldukça soğuk, karlı ve dondurucu geçerken yazları oldukça sıcak zamanlar yaşanır.

Ülkenin dağlık kesimlerinde yağış fazla sıcaklıklar ise oldukça düşüktür. Ülkede en soğuk aylar aralık, ocak ve şubat aylarıdır. Yılın en sıcak ayları ise haziran, temmuz ve ağustos aylarıdır.

Çek Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gidilir?

Kış dönemleri ülkede dondurucu soğuklar ve kar yağışı görüldüğünden ülkeye kış ayları gitmeniz elverişli olmayacaktır. Bahar ve yaz aylarında Çek Cumhuriyeti’ni keyifle ziyaret edip gezebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti’nde Din ve İnanç

Çek Cumhuriyeti dindarlık seviyesi en düşük Avrupa ülkesidir. Nüfusun büyük kesimi ateisttir. Küçük bir kesimi de Katolik ve Protestan’dır.

Çek Cumhuriyeti’nin Ekonomisi

Çek Cumhuriyeti Avrupa standartlarına göre gelir seviyesi ortalamanın epey üzerinde bir ülkedir. Ülkenin ekonomisi sanayiye dayalıdır. Avrupa’nın ilk arabası ve tramvayı bu ülkede üretilmiştir. Hala da otomobil, tramvay gibi raylı sistemlerin üretimi ülkede devam etmektedir.

Ülkede aynı zamanda kümes hayvancılığı ve büyükbaş hayvancılık yaygın bir biçimde yapılmaktadır. Bunun dışında turizm ülkenin en büyük gelir kaynaklarından biridir. Endüstri sektöründe ise ülke kendi ihtiyacını karşılar ve dışarı ihraç da eder.

Ülkenin simgeleşmiş ürünleri arasında cam ürünleri, kristal ürünler ve granat taşı bulunur. Bunun yanında ülke tam bir bira ülkesidir. Çok fazla bira fabrikası ve bira çeşidi bulunur.

Prag, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’ndeki Festival ve Etkinlikler

 • Çek Bira Festivali: Avrupa’daki önemli festivallerden biri olan Bira Festivali mayıs ya da haziran aylarında gerçekleşir. Festival boyunca Çek yerel kıyafetleriyle bira ikramları yapılıp müzik performansları gerçekleştirilir.
 • Colours of Ostrava: Ostrava kentinde temmuz ayında gerçekleştirilen festivalde ünlü müzik grupları performanslarını sergiler. Festival alanı şehirde eski yüksek fırın, maden ve demir fabrikalarının bulunduğu alanda yapılır.
 • Brno International Floklore Festival: Her yıl ağustos ya da eylül aylarında gerçekleştirilen festivale dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar performanslarını sergilerler.
 • Early Music Festival: Pek çok müzik türünde önemli grup ve sanatçıların performanslarını sergilediği önemli bir müzik festivalidir. Müzik dışında dans gösterileri, atölye çalışmaları ve sergiler de düzenlenir.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • 1 Ocak (Yeni Yıl Tatili)
 • 6 Nisan (Paskalya Tatili)
 • 1 Mayıs (İşçi Bayramı)
 • 8 Mayıs (Zafer Günü)
 • 5 Temmuz (Aziz Cyrila ve Aziz Metod Günü)
 • 6 Temmuz (Hristiyan Reformist Jan Hus’ı Anma Günü)
 • 28 Eylül (Çek Ulusallaşma Günü)
 • 28 Ekim (Bağımsız Çekoslovakya Devleti’nin Kuruluş Günü)
 • 17 Kasım (Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü)
 • 24-25-26 Aralık (Christmas Tatili)

Çek Cumhuriyeti Temsilcilikleri

Prag Büyükelçiliği

Adres: Na Orechovce 69, 162 00 Praha-6, Czech Republic

Telefon: +420 224 311 402   +420 224 311 403

Faks: +420 224 311 279

embassy.prague@mfs.gov.tr

http://prag.be.mfa.gov.tr

Çek Yemekleri

Çek Mutfağı

Çek mutfağında özellikle patates ve havuçla pişirilen et yemekleri yaygındır. Domuz eti başta olmak üzere sığır, kaz, geyik, tavuk, ördek ve tavşan eti çokça tüketilir.

Çek mutfağında patates ve çeşitli sebzelerle yapılan çorbalar da çokça tüketilir. Öğle ve akşam yemeklerinin vazgeçilmezidir diyebiliriz. Özellikle bramboracka çorbası çok meşhurdur. Bu çorbanın kâse yerine ekmek içinde servis edilmesi önemli bir gelenektir. Çeşit çeşit ekmek tüketmeleri biraz Türklerle benzerlik gösterir.

Çek Cumhuriyetinde yemekleri vazgeçilmez içeceği tabii ki biradır. Çeşit çeşit lezzette biralarını dilerseniz deneyebilirsiniz.

Çek mutfağı tatlı bakımından da oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. En ünlü Çek tatlısı tredelniktir. Kokoreç görünümündeki bu tatlı hamuru tarçın, şeker ve cevize bulanarak odun ateşinde kızartılır. Kızartıldıktan sonra da bal, nutella ya da reçelle tüketilir. Çek mutfağının diğer tatlılarıysa çikolatalı cevizli ıslak kek görünümündeki medovnik, dondurmalı ve meyveli kek parçalarından oluşan trhanec ve bir nevi waffle olan palacinkydir.

Çek Cumhuriyeti’nden Ne Alınır?

Çek Cumhuriyeti’nden alacağınız en güzel ve değerli hediye şık ve zarif kristaller olacaktır. Kristal bardak ve şamdanlar arasından seçim yapmakta zorlanabilirsiniz şimdiden uyaralım.

Prag’da özellikle karşınıza çıkacak ahşap kuklalar da güzel bir hediye seçeneği olabilir. Bunun dışında tüm ülkede karşınıza çıkacak ahşap oyuncaklar da alternatifleriniz arasında olmalı.

Eğer meraklısıysanız bira ve diğer içkiler de Çek Cumhuriyeti’nden alacağınız hatıralar ve hediyelikler arasındadır.

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.