Brüksel

Brüksel Hakkında

Brüksel, Belçika’nın başkenti ve tarihi açıdan en güzel şehridir. Avrupa Birliği ülkesi olan şehirde pek çok önemli Avrupa Birliği binası yer alır. Bu sebeple pek çok önemli toplantı bu şehirde gerçekleştirilir.

Brüksel Avrupa’nın tam ortasında pek çok önemli Avrupa kentine de komşudur. Eğer Brüksel’e giderseniz çok kolay bir tren yolculuğuyla birçok Avrupa şehrini de gezme şansınız olabilir.

Zamanında Brüksel’in bir bataklık olduğu ve o bataklığın kurutularak bugünkü Brüksel şehrinin ortaya çıktığını bilinir. Brüksel kelimesi de bataklığın içindeki şehir manasına gelmektedir.

Brüksel özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda mimari olarak büyük bir yükseliş göstermiştir. Şehrin meydanı ve pek çok tarihi bina Brüksel’i gezip görmeyi değerli kılan şeylerdir. Aynı zamanda tarihi binalar UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

Brüksel de birçok Avrupa şehri gibi çok büyük kayıplar vermemesine rağmen savaşlardan büyük oranda etkilenmiştir. Bunu şehrin genel havasında hissetmeniz mümkündür.

Belçika demek, Brüksel demek çikolata demektir. Dünyanın en güzel çikolatalarını Brüksel’de yiyip mest olabilirsiniz. Brüksel’i hatırlatan diğer lezzetleri ise midye, patates kızartması ve biradır.

Brüksel devasa meydanları, tarihi binaları ve tipik Avrupa kenti havasıyla herkesin hayatında bir defa da olsa görmesi gereken şehirlerdendir. Ayrıca Brüksel lezzetleri de şehri ziyaret için büyük bir nedendir.

Brüksel

Brüksel’in Kısa Tarihi

1312’de Brabant Dükleri burayı kendilerine merkez edindiler ve şehrin önemi bir anda artmıştır. 15.yüzyıl süresince prensler ülkeyi buradan yönetmişlerdir. 1500’lü yılların ortasında şehir İspanya Habsburgları’nın yönetimine geçti ve bir anda İspanya’nın yönetim merkezi haline geldi.

Şehir 1695’te Mareşal Villeroi’nin saldırısıyla büyük bir yıkım yaşadı. Fransız devrimi sırasında da şehir Fransızların eline geçti.

1830’da yapılan Belçika Devrimi de şehri büyük oranda etkiledi. Devrim sonrası Bağımsız Belçika Krallığı kuruldu ve Brüksel de krallığın başkenti konumuna getirildi.

Brüksel 1. ve 2. Dünya Savaşları zamanında Alman güçlerine karşı büyük bir direniş gösterdi. Savaş sonrasında hızla şehir onarıldı ve ekonomik olarak da şehir büyük bir kalkınma yaşamaya başladı.

Brüksel ilerleyen yıllarda önce Avrupa Ekonomik Topluluğunun sonrasında da NATO’nun merkezi haline geldi. Böylelikle Avrupa’nın hem ekonomik hem de politik değeri olan şehri oldu.

Brüksel’in İklimi ve Hava Durumu

Sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Kış dönemi sıcaklık değerleri en düşük 2 ya da 5 derecedir. Yaz dönemi ise ılık geçer. Özellikle yaz akşamları serindir. Hava sıcaklığı ortalaması 22 derecedir. Bahar dönemleri şehir yağışlıdır, fakat bu yağışlar genel olarak kısa dönemlidir.

Brüksel

Brüksel’e Ne Zaman Gidilir?

Brüksel’i ziyaret etmek isterseniz en uygun zaman yaz dönemidir. Haziran, temmuz ve ağustos ayları ılık geçer. Özellikle yaz dönemi ağustos ayı çok sakindir. Bunun dışında kış dönemi de sıcaklıkların sıfırın altına düşmemesi, bahar dönemi de kısa kısa yağışların görülmesi Brüksel’i her mevsim ziyaret edip gezmeye olanak sağlar.

Brüksel’de Din ve İnanç

Belçika’da belirgin bir dinî özgürlük vardır. Halkın yarısından fazlası Katolik’tir. Katoliklerden sonra en fazla oran ateistlerdir. Bunun dışında şehirde Müslüman, Protestan, Ortodoks, Budist ve Musevi dinine mensup insanlar da bulunur.

Brüksel’de Ekonomi

Belçika nezdinde Brüksel diğer Avrupa Birliği ülkeleri gibi belli bir seviyeye ulaşmıştır. Ulaşım alt yapısı da yine diğer Avrupa kentleriyle uyumludur. Ticaret konusunda önemli bir konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Belçika genel olarak gıda ürünleri, işlenmemiş elmas, petrol ve petrol ürünleri, giyim ve tekstil ürünleri ithal eder. İhraç ettiği ürünler ise işlenmiş elmas, petrol ürünleri, plastik ve demir ürünleridir. Bunun yanında otomobil ve gıda ürünleri de ihraç ettiği şeyler arasındadır.

Brüksel’deki Festival ve Etkinlikler

 • Uluslararası Animasyon Film Festivali: Şubat ya da mart ayında gerçekleştirilen bu festivalde dünyanın dört bir yanından gelen animasyon filmler Flagey Merkezinde gösterilir.
 • Belgian Pride Geçit Töreni: Her yıl mayıs ayında gay ve lezbiyenlerin özgürlüklerini savunmak için gerçekleştirdikleri geçit törenidir. Geçit töreni boyunca sokaklarda partiler ve eğlenceler düzenlenir.
 • Zinneke Geçit Töreni: İki yılda bir gerçekleştirilen bir geçit törenidir. ‘’Zinneke’’ o dönemki festivalin temasını belirlemek için oluşturulan gruplara verilen isimdir. Bu geçit töreninde kültürel faaliyetler gösteren okullar, gruplar ve dernekler bir araya gelir. Geçit töreni boyunca önemli müzik organizasyonları gerçekleştirilir.
 • Ommegang Festivali: Her yıl temmuz ayında Büyük Meydan’da atlar ve mızraklar eşliğinde gerçekleştirilen geçit törenidir.
 • Brüksel Yaz Festivali: Ağustos ayında gerçekleştirilen bir müzik festivalidir. Festival boyunca 250’ye yakın konser ile tiyatro oyunları ve sokak gösterileri gerçekleştirilir.
 • Kanal Festivali: Eylül ayında gerçekleştirilen bu festivalle Brüksel’in Kanal bölgesinin daha fazla tanıtılması amaçlanır. Beş gün süren bu festival tam bir kültür sanat festivalidir.
 • Yılbaşı Pazarları: Ülkenin dört bir yanında Noel süresince devam eden yılbaşı pazarlarının en ünlüsü Brüksel’de kurulan pazardır. Aynı zamanda Belçika’nın en büyük pazarı Brüksel’de kurulandır.

Brüksel

Brüksel’de Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • 25 Aralık (Noel Tatili)
 • 15 Kasım (Kraliyet Bayramı)
 • 1 Kasım (Belçika Dini Bayramı)
 • 27 Eylül (Fransız Toplumu Günü)
 • 1 Eylül (Kurban Bayramı)
 • 15 Ağustos (Belçika Dini Bayramı)
 • 21 Temmuz (Belçika Milli Günü)
 • 5 Haziran (Belçika Dini Bayramı)
 • 25 Mayıs (Belçika Dini Bayramı)
 • 1 Mayıs (Emek ve Dayanışma Günü)
 • 17 Nisan (Paskalya)

Brüksel Temsilcilikleri

Brüksel Başkonsolosluğu

Adres: 4, Rue Montoyer 1000 Bruxelles

Telefon: +32 2 548 93 40

Faks: +32 2 512 44 01

E-posta: consulat.bruxelles@mfa.gov.tr

Brüksel

Brüksel Mutfağı

Brüksel lezzetleri denince akla hemen çikolata gelir. Çikolata kokulu sokaklarında bin bir çeşit çikolata tadabilirsiniz. En güzel sokak lezzeti de çikolatayla yapılan waffledır. Meyvelerin çikolatayla buluştuğu bu lezzete hayran kalınır.

Brüksel’in meşhur diğer bir lezzeti midyedir. Midyelerin içine değişik malzemeler doldurulur ve özellikle bahar zamanı bolca tüketilir.

Brüksel’in meşhur sokak lezzetlerinden biri de patates kızartmasıdır. Değişik soslarla tatlandırılan patatesler Brüksel’in enfes biralarıyla çok fazla tüketilir.

Brüksel’de bir de yerel restoranlara girip şehrin yerel yemeklerini de mutlaka denemelisiniz. Patates püresiyle servis edilen sebzeli yemek stoemp, değişik soslarla lezzet katılan yılan balığı eel ve balık çorbasını da denemelisiniz.

Brüksel Waffle

Brüksel’den Ne Alınır?

Brüksel’den şehre özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bu hediyelikler arasında işeyen çocuk heykeli, çizgi film karakteri Tenten figürleri ve çikolata alabileceğiniz en özel hediyelerdir.

Şehirde tasarım ürünlerin satıldığı Avenue Louise’ye uğrayabilirsiniz. Burada satılan ürünler biraz pahalı olsa da özel şeyler satın almak isteyenlerin en doğru adresidir. Yine dünyaca ünlü moda markalarından alışveriş yapmak isterseniz Boulevard de Waterloo adresiniz olabilir.

blank

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.