Belçika

Belçika Hakkında

Belçika romantik şehirleri, sokak lezzetleri ve dillere destan mimarisiyle Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biridir. Romantik şehri Gent’te ruhunuzu dinleyip, Brugge’da masal diyarındaki gibi bir gezi yapabilirsiniz. Belçika’nın en güzel şehri ve başkenti Brüksel ise meydanları ve tarihi binalarıyla mutlaka görülmesi gerekenler listesinde.

Küçücük sıcacık bu ülkede gelişmiş ulaşım ağıyla tüm ülkeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Belçika Avrupa Birliği için önemli bir konumdadır. Birliğe bağlı önemli birçok bina bu ülkede bulunur ve toplantılar da çoğunlukla bu ülkede yapılır. ,

Belçika’da üç tane resmi dil bulunmaktadır. Felemenkler Hollandaca, Almanlar Almanca ve Valonlar da Fransızca konuşur. Ülkenin genç nüfusu da iyi derecede İngilizce konuşur.

Belçika kültür ve sanata çok düşkün bir ülkedir. Bu sebeple bünyesinde çok önemli eserlerin sergilendiği müzeler bulunmaktadır. Bu müzeler The Koninklijk Museum Yoor Schone Kunsten ve The Musees Royaux Des Beaux-Art’tır.

Belçika oldukça güvenli bir ülkedir. Ülke insanı turistlere ılımlı yaklaşır ve her konuda yardımcı olur. Sadece o bölgede konuşulan dil dışındaki konuşulursa çok iyi bakmazlar.

Belçika birbirine yakın şehirleri ve geniş ulaşım ağıyla tüm şehirlerini gezebileceğiniz bir ülke. Her şehrinde tarihin izlerini ve huzuru bulabilirsiniz.

Belçika, Brugge

Belçika’nın Kısa Tarihi

Günümüz Belçika bölgesine MÖ 1.yüzyılda Romalılar bölgedeki yerlileri yenerek yerleşmişlerdir. Bölgeye Gallia Belgica ismini vermişlerdir. Kavimler Göçüyle birlikte bölgenin yönetimi 8.yüzyın süresince Frankların yönettiği Karolenj İmparatorluğunun elinde kaldı.

843 yılında Verdun Antlaşmasıyla bölge Orta ve Batı Frank Krallıkları şeklinde ikiye bölündü. Bu bölünmeyle beraber Orta Çağ’ın Fransa Krallığı ile Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun tohumları atılmış oldu.

1568-1648 yılları arasında yapılan Seksen Yıl Savaşı sonunda Alçak Ülkeler, Birleşik İller ve Güney Hollanda olarak ayrıldı. Günümüz Belçika’sının büyük bölümünü oluşturan Güney Hollanda bölgesi Habsburg İspanyası ve Habsburg Avusturyası tarafından bir süre yönetildi.

Fransız Devrimi sırasında yapılan savaşlar sonucunda Fransızlar tarafından bölgedeki Avusturya egemenliği kırıldı. 1815’te ise I.Fransa İmparatorluğunun dağılmasıyla Alçak Ülkeler Birleşik Hollanda Krallığı adıyla tekrar birleşti.

1830’daki Belçika Devrimi ile Katolik Belçika bağımsızlığını ilan etti. 1831’de I. Léopold’ün yönetime geçmesiyle Belçika parlamenter sisteme sahip bir monarşiye sahip oldu. 1893’te erkeklere 1949’da ise kadınlara oy hakkı verildi.

19.yüzyılda Belçika’da hâkim olan partiler Katolik Parti, Liberal Parti ve Belçika İşçi Partisidir. O dönemde tek resmi dil Fransızcaydı. Fransızca, Felemenkçenin resmi dil ilan edilmesiyle etkisini yavaş yavaş yitirmeye başladı.

1914’te Belçika, Almanya’nın işgaline uğradı. Bu dönemde yapılan Batı Savaşları, ülkenin batısında gerçekleşti ve büyük bir Alman vahşeti yaşandı. Belçika savaş sırasında Almanya kolonisi olan Ruanda ve Burundi bölgelerinin bölgelerini hâkimiyetine geçirdi. Bu bölgeler 1924’te Milletler Cemiyetinin de onayıyla resmen Belçika topraklarına dâhil edildi.

Brüksel, İşeyen Çocuk Heykeli

Dünya Savaşları

I.Dünya Savaşı sonrası Prusya’ya ait olan Eupen-Malmedy bölgesi de Belçika’ya dâhil edildi ve ülkede Almanca konuşan küçük bir azınlık bu sayede olmuştur.

1940’ta ülke Yıldırım Savaşları esnasında Almanya tarafından tekrar işgal edildi ve bu durum 1944’te ancak müttefiklerin zaferiyle sona erdi. II.Dünya Savaşı sonra Almanlarla iş birliği yaptığı gerekçesiyle III.Leopold’e karşı bir grev başladı ve kral 1951’de feragat etti.

1960’ta Belçika Kongosu bağımsızlığını ilan etti. Bundan iki yıl sonra da Ruanda-urundi’nin bağımsızlığı ilan edildi.

Belçika NATO’ya kurucu ülke olarak dâhil oldu ve sonrasında Hollanda ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks grup devletlerini kurdu. 1951’de Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğunun kurucu ülkelerinden biri, 1957’de ise Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu ve Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kuruluşunda bulundu.

Belçika’nın İklimi ve Hava Durumu

Belçika’da kış ayları oldukça soğuk ve kar yağışlı geçer. Yaz dönemindeyse ılık bir hava görülür. Kış dönemi sıcaklık ortalaması 2-3 derece olurken yaz dönemi sıcaklık ortalaması 19 derece civarlarında izler.

Belçika’ya Ne Zaman Gidilir?

Belçika ılıman bir iklime sahip olduğu için her dönem gezip görülebilecek bir ülkedir. Kış dönemi karın yağışıyla şehirlerin güzelliği daha bir artar. Yaz döneminde hava ılık olduğu için rahatça gezebilirsiniz. Ağustos ayı turistin en yoğun ayı olduğu için gezmeniz kalabalık dolayısıyla sıkıntılı bir hal alabilir. Bu ülkeyi en güzel zamanda ziyaret etmek istiyorum diyorsanız geç ilkbahar ve sonbahar dönemlerini tercih edebilirsiniz.

Belçika, Antewerp

Belçika’da Din ve İnanç

Ülkenin %58’lik bir kısmını Katolik dinine mensuplar oluşturur. Bundan sonraki %35’lik en yüksek oranı ise ateistler oluşturur. Geri kalan oranı ise azınlık şekilde Müslümanlar, Protestanlar, Ortodokslar, Budistler ve Museviler oluşturur.

Belçika’nın Ekonomisi

Belçika ekonomisi diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de olduğu gibi iyi bir seviyededir. Özellikle son dönemde hızla endüstrileşmesi ekonomisini iyi oranda etkilemiş, dünyanın en büyük 15. Ticaret ülkesi konumuna çıkarmıştır.

Belçika’nın ihraç ettiği ürünler gıda ürünler, otomobil, işlenmiş elmas ve petrol ürünleri, kimyasal ürünler, tekstil ve giyim ürünleri, demir dışı metallerdir.

Belçika, Ghent

Belçika’daki Festival ve Etkinlikler

 • Binche Karnavalı: Şubat ayında Binche kasabasında gerçekleştirilen karnavalda 16.yüzyıl kostümleriyle adeta geçmişe dönülür. Üç gün süren festival boyunca herkes kostümleriyle sokaklarda eğlenir.
 • Uluslararası Animasyon Film Festivali: Her yıl şubat sonu ya da mart başında Brüksel’de gerçekleştirilen bir film festivalidir. Festival boyunca birçok animasyon film gösterimi yapılır.
 • Blancs Moussis Karnavalı: Stavelot şehrinde herkesin bembeyaz çarşaflara, yastık kılıflarına bürünerek geçit törenine katıldığı bir festivaldir. Bu festivalde herkes havuçtan sivri burunlu maskeler takarlar.
 • Ayı Karnavalı: Namur şehrinin Andenne kasabasında mart ayında düzenlenen bir karnavaldır. Karnaval sonunda herkes balkonlardan camlardan oyuncak ayılar fırlatır.
 • Zythos Bira Festivali: Nisan ayında Leuven şehrinde gerçekleştirilen bir festivaldir.Şehrin Oude Martk caddesinde sayısız bar bulunur. Bu sebeple bu festivale bu şehir ev sahipliği yapar. Bu festivalde 500’den fazla farklı birayı tatma imkânı bulunur.
 • Herve Karnavalı: Liege şehrinin Herve kasabasında nisan ayında gerçekleşir. Kasaba sokakları süslenmiş atlar ve at arabalarıyla donatılır. Bu dönemde kasaba turist akınına uğrar. Karnaval sonunda harika bir havai fişek gösterisi yapılır.
 • Holy Blood Geçidi: Mayıs ayında Brugge şehrinde gerçekleşen bu geçit dini bir olayı simgeler. Bu geçit töreni UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.
 • Belgian Pride: Başkent Brüksel’de eşcinsellerin özgürlüklerini savunmak için gerçekleştirdikleri geçit törenidir.
 • Zinneke Geçidi: Brüksel’de iki yılda bir mayıs ayında gerçekleştirilen bir geçit törenidir. Bu tören ülkedeki sanat ve kültür topluluklarını bir araya getirme amacıyla yapılır. Geçit töreni süresinde müzik performansları ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilir.
 • Gent Şenlikleri: Temmuz ayının son 10 günü Gent şehrinde gerçekleşen şenliklerdir. Şenlik boyunca müzik performansları, tiyatro oyunları sergilenir. Bu şenliklere iki milyondan fazla insan katılır.
 • Ommegang Festivali: Temmuz ayında Brüksel’de gerçekleştirilen bu festival Grand Place meydanında atlarla, mızraklarla, bayraklarla ihtişamlı bir geçit töreni şeklindedir.
 • Cadılar Geçidi: Flaman bölgesindeki Beselare’de gerçekleştirilen bir geçit törenidir. Zamanında burada çok fazla cadı hikâyesi geçmiştir. Temmuz ayında ve iki yılda bir gerçekleşen bu geçide insanlar cadı kostümleriyle katılır.
 • Brüksel Yaz Festivali: Bir müzik festivali olan bu etkinlikte 300’e yakın konser yapılır.
 • Uluslararası Küvet Yarışları: Dinant şehrinde ağustos ayı ortalarında uluslararası düzeyde gerçekleşen bir spor etkinliğidir. Farklı dekore edilmiş küvetlerle Meuse Nehrinde yarışma düzenlenir. Kazanan 10.000 Euro’nun sahibi olur. 

Belçika Waffle

Belçika’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • 25 Aralık (Noel Tatili)
 • 15 Kasım (Kraliyet Bayramı)
 • 1 Kasım (Belçika Dini Bayramı)
 • 27 Eylül (Fransız Toplumu Günü)
 • 1 Eylül (Kurban Bayramı)
 • 15 Ağustos (Belçika Dini Bayramı)
 • 21 Temmuz (Belçika Milli Günü)
 • 5 Haziran (Belçika Dini Bayramı)
 • 25 Mayıs (Belçika Dini Bayramı)
 • 1 Mayıs (Emek ve Dayanışma Günü)
 • 17 Nisan (Paskalya)

Belçika Temsilcileri

Brüksel Başkonsolosluğu

Adres: 4, Rue Montoyer 1000 Bruxelles

Telefon: +32 2 548 93 40

Faks: +32 2 512 44 01

E-posta: consulat.bruxelles@mfa.gov.tr

Türkiye Cumhuriyeti Anvers Başkonsolosluğu

Adres: Sorbenlaan 16, 2610 Wilrijik Antwerpen

Telefon: +32 3 8207100

Faks: +32 3 8300563

E-posta: consulate.antwerp@mfa.gov.tr

Belçika patates kızartması

Belçika Mutfağı

Belçika mutfağının en güzel sokak lezzetlerinden biri özel soslarla servis edilen patates kızartmasıdır. Bunun dışında çikolatalar, wafflelar ve çeşit çeşit biralar Belçika mutfağının vazgeçilmezleridir.

Belçika mutfağının yerel yemeklerinde patates, biftek ve midye kullanılır. Özellik domates soslu köfteleri de çokça tüketilen yemeklerdendir.

Patates, havuç domuz sosisi ile hazırlanan yerel yemekleri stoempi her yerde görebilirsiniz. Restoranlarda yemek yemeden evvel domuz eti olup olmadıklarını mutlaka sormalısınız.

Belçika’da dünyanın hiçbir yerinde tadamayacağınız kadar çeşit ve tatta bira bulabilirsiniz. Bira severseniz Belçika tam da size göre…

Dünyanın en güzel çikolatalarını Belçika’da bulacaksınız. Her sokak başında çeşit çeşit tatta ve görsellikte çikolata bulabilirsiniz. Tabii çikolata deyince akla gelen en güzel sokak lezzeti de waffledır. Dilediğiniz malzemeyi koydurarak enfes çikolatalı wafflelar tüketebilirsiniz.

Belçika çikolatası

Belçika’dan Ne Alınır?

Belçika’dan sevdiklerinize alacağınız en güzel hediye tabii ki enfes çikolataları. Bunun dışında waffle unu, bira ve dantel de sevdiklerinize ya da kendinize hatıra olarak alabileceğiniz şeylerdir.

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.