Viyana

Viyana Hakkında

Tarih yüklü sokakları ve binaları, dâhiyane mimariye sahip meydanları ve katedralleriyle Viyana, Avrupa’nın özel başkentleri arasındadır. Viyana’nın diğer Avrupa şehirlerinden ayrılan en güzel özelliği ise her köşe başında, her mekânda hatta metroda dahi size müziğin ritmini hissettirmesidir.

Viyana büyük bir turizm kenti olmasına rağmen sakinliği ve huzuru müzik sayesinde her daim korur. Sokakları sanki orada hiç insan yaşamıyormuş kıvamındadır. Fakat her kafeden, her bardan ya da evden müziğin ezgilerini duyabilirsiniz.

Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biri olması yanında turistler için bir o kadar pahalı bir şehirdir. Her şeye rağmen sanata ve kültüre âşık bir insansanız Viyana müzeleri, opera binaları, katedralleri ve festivalleriyle tam size göre bir şehir.

Ünlü müzik adamı Mozart’ın ve ünlü psikanalist Freud’un da doğduğu şehirdir. Ayrıca dünyanın ilk psikiyatri hastanesi de burada kurulmuştur.

Viyana uzun müddet Habsburg Hanedanlığını hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu nedenle şehirde görkemli pek çok saray bulunmaktadır. Schönbrunn Sarayı Dünya Kültür Mirası kapsamında koruma altına alınmış bir saraydır. Viyana saraylarını gezerken o dönemi biraz olsun yaşama fırsatı bulabilirsiniz.

Viyana’nın sokaklarında sanatı, müziği ve tarihi doyasıya yaşamak bir harika olacak.

Viyana St. Charles's Church

Viyana’nın Kısa Tarihi

Viyana topraklarına MÖ 400 yıllarında ilk yerleşen Keltler olmuştur. Keltler sayesinde Avusturya topraklarında önemli yerleşimler kurulmuş ve kültürel açıdan da büyük gelişimler sağlanmıştır.

Keltlerden 500 yıl sonra ise topraklara Romalılar yerleşmiştir ve ülkeye askeri kamplar kurmaya başlamışlardır. Bu kamplardan biri de Viyana’dadır. Bu noktada Kelt kültürü ile Roma kültürünün birleşip daha da zengin bir kültür yarattığını söyleyebiliriz.

Yaşanan Kavimler Göçü de bu şehri oldukça etkilemiştir. Neredeyse yarım yüzyıl boyunca pek çok kavim Avrupa’dan geçmiştir. 881 yılında bu bölgeye ilk kez Venia ismi verilmiştir.

996 yıllarında şimdiki Viyana’nın sahipleri Babenberger dükleri idi. 1150 yılında da bu dükler Viyana’yı yerleşimleri haline getirmişlerdir ve böylelikle Viyana bir kent halini almıştır.

1273 yılında Habsburg Hanedanının başında bulunan Rudolf I. Von, Habsburg Kralı olarak tarihe damgasını vurdu. Bu hanedan 600 yıl boyunca Avusturya’yı yönetmiştir.

Orta Çağ Avrupa kentlerinin çoğunda olduğu gibi Viyana’da büyük bir yangın yaşamış ve şehrin neredeyse tamamı yanmıştır. Bu çıkan yangının izlerini tamir etmek için 1389 yılında kanalizasyon çalışmaları başlatılmıştır. Bu sayede bulaşıcı hastalıkların da önüne geçilmiştir.

Viyana’nın devamlı büyümesi ve gelişmesi onu diğer devletlere karşı açık bir hedef haline getirmiştir. Bu devletlerden biri de Osmanlıdır. Osmanlı 1529’da ilk kez Viyana kapılarına dayanmıştır. Bu kuşatmadan Viyana galip çıkmıştır. 1683 yılında Osmanlı ilk tecrübelerinden faydalanarak ikinci bir kuşatma gerçekleştirmiştir. Bu kuşatma sonrası Osmanlı ile Pasarofça Anlaşması imzalanmış ve barış sağlanmıştır.

Viyana

18.yüzyılda gerçekleşen Fransız İhtilali şehri doğrudan etkilemese de ihtilal sonrası ortaya çıkan güçlü hükümdar Napolyon tüm Avrupa’yı sarsmıştır. Viyana’yı da iki kez işgal etmiştir. 1804 yılında Napolyon’un bu politikasına kızan II. Franz Avusturya İmparatorluğunu ilan etmiştir.

1848 yılının sonunda 18 yaşındaki Franz Josef Avusturya’da tahta çıkmıştır. Bu dönemde şehir önemli ölçüde gelişme gösterir. Macaristan ile de bu dönemde uzlaşılır ve Avusturya çifte monarşinin hâkim olduğu bir imparatorluk halini alır.

Birinci Dünya Savaşında mağlup devletler arasında yer alan Viyana da büyük kıtlık yaşanmıştır. Mağlubiyet sonrası Almanya da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu da mağlubiyetin sonuçlarına katlanmak zorunda kalmıştır. Savaş sonrası monarşi çökmüş ve büyük imparatorluk başkenti olan şehir, küçük bir devletin başkenti haline gelmiştir.

12 Kasım 1918’de şehirde cumhuriyet ilan edilmiştir ve Avusturya’nın bir eyaleti haline gelmiştir.

Viyana’nın İklimi ve Hava Durumu

Viyana’da konumu itibariyle bir geçiş iklimi hâkimdir. Şehrin batı tarafından okyanus iklimi, doğu tarafından da karasal iklim etkilerini gösterir. Yaz dönemi ılık geçer, sıcaklıklar 22-26 derece arasında değişir. Kış dönemi oldukça soğuk ve sıfırında altında sıcaklıktadır. Kar yağışı kış dönemi sıkça görülür. Genel olarak da yıl boyu yağışlı bir hava hâkimdir.

Viyana

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Viyana’ya gidilecek en uygun mevsim yaz mevsimidir. Haziran ve temmuz ayları ılık bir havada gezmek inanılmaz zevkli olacaktır. Bunun dışında bahar ayları da rahatlıkla gezilebilir.

Viyana’da Din ve İnanç

Viyana laik bir yönetim sistemine sahiptir, bu sebeple şehirde din özgürlüğü vardır. Şehrin yarısı Roma Katolik dinine mensuptur. Ülkenin %25’lik bir kısmı ise hiçbir dine mensup değildir. Şehirde ayrıca Müslüman, Yahudi, Protestan ve Ortodoks da bulunmaktadır.

Viyana’da Ekonomi

Viyana diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında kişi başına düşen milli geliri en yüksek 5.şehirdir. Özellikle ülke 2002-2006 yılları arasında kayda değer bir büyüme göstermiş ve Orta Avrupa’da yer alan diğer ülkelerin Avrupa Birliğine geçişinde bir köprü görevi görmüştür.

Viyana, ülkenin hem başkenti hem de finans merkezi konumundadır. Yeni Avrupa Birliğine girmiş ülkeler açısından da Viyana bir geçiş kapısıdır. Viyana’daki pek çok banka ve şirket AB’ye girmiş ülkelerle ekonomik alışveriş içindedir.

Şehir aynı zamanda turizmin de merkezidir. Hem kış turizmi açısından hem de yaz turizmi açısından yılın her dönemi turist çeken bir şehirdir.

Viyana

Viyana’da Festivaller ve Etkinlikler

 • Viyana Noel Pazarı: Kasım ayı içinde kurulan Noel pazarında çeşit çeşit yılbaşı hediyelikleri, sıcak şaraplar, zencefilli kurabiyeler, sosisli sandviçler satılır.
 • Viyana Uluslararası Film Festivali: Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen film festivaline dünyadan pek çok ziyaretçi gelir. Pek çok önemli yönetmenin filminin galası burada yapılır.
 • Viyana Caz Festivali: Haziran ayında gerçekleştirilen dünyanın önemli caz festivallerinden biridir. Müziğin şehrinde caz dinlemek için pek çok insan Viyana’yı ziyaret eder.
 • Donauinselfest Rock Müzik Festivali: Haziran ayında gerçekleştirilen önemli bir rock festivalidir.
 • Uluslararası Viyana Festivali: Mayıs ya da haziran ayında gerçekleştirilen festival Viyana’nın kültür-sanat festivalidir.

Viyana’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • 1 Ocak (Yeni Yıl)
 • 6 Ocak (Üç Aziz Kral)
 • 28 Mart (Paskalya)
 • 1 Mayıs (Resmi Tatil)
 • 5 Mayıs (Hz İsa’nın Göğe Yükseldiği Gece)
 • 16 Mayıs (Küçük Paskalya)
 • 26 Mayıs (Yortu Bayramı)
 • 15 Ağustos (Meryem Ana’nın Göğe Yükseldiği Gece)
 • 26 Ekim (Ulusal Bayram)
 • 1 Kasım (Azizler Yortusu)
 • 8 Aralık (Meryem Ana’nın Gebe Kalışı)
 • 25 Aralık (Hz İsa Günü)
 • 26 Aralık (Hz Stephani Günü)

Sachertorte Viyana

Viyana’daki Temsilcilikler

Viyana Büyükelçiliği

Adres: Prinz Eugen Str. 40 1040 Wien Austria

Telefon: 00 431 505 73 38

Faks: 00 43 505 36 60

botschaft.wien@mfa.gov.tr

http://viyana.be.mfa.gov.tr

Viyana Başkonsolosluğu

Adres: Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130 Viyana-Avusturya

Telefon: 0043 1 877 71 81

Faks: 0043 877 71 79

konsulat.wien@mfa.gov.tr

http://viyana.bk.mfa.gov.tr

Viyana’nın Mutfağı

Viyana tarihte yaşadığı büyük çalkantılar sebebiyle yemek kültürü de epey gelişmiştir. Özellikle en iyi şinitsel çıkış yeri İtalya olmasına rağmen Viyana’da yapılır. İncecik dana etinin galeta ununa batılırılıp kızartılmasıyla yapılan ünlü lezzet burada bambaşkadır.

Viyana Şinitzeli

Bir diğer ünlü lezzeti de ekmek köftesidir. Lezzetli soslar eşliğinde servis edilen bu yemek şehrin vazgeçilmezlerindendir.

Şehir tatlıları ve çikolatalarıyla da adından söz ettirir. Özellikle Sachertorte isimli çikolatalı pastası yanında lezzetli bir kahveyle enfes olur.

Yiyecekler dışında Viyana’da şaraplar da çok lezzetlidir.

Viyana’dan Ne Alınır?

Viyana her ne kadar milli geliri yüksek bir ülke olsa da alışveriş oldukça pahalıdır. Yine de alışveriş yapmak isterseniz pek çok alışveriş merkezi ve ünlü markaların satıldığı butikler bulunmaktadır. Özellikle mağazaların bulunduğu uzun caddelerinde alışveriş yapmak çok keyifli olabilir.

Sevdiklerinize bu şehirden ünlü Mozart çikolatalarından ve lezzetli şaraplardan alabilirsiniz.

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.