Avusturya

Avusturya Hakkında

Avusturya, Avrupa’nın tarihiyle ve kültürüyle insanı büyüleyen ülkelerinden biridir. Ayrıca Avrupa’nın da gelir seviyesi yüksek ülkeleri arasındadır. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan ülkede Euro para birimi geçer. Ayrıca ülkede çok fazla Türk göçmen bulunuyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana aynı zamanda kültürün, müziğin, tarihin, sanatın ve ekonominin şehridir. Ülkenin Graz şehri ise adeta bir üniversite ve eğitim şehridir. Avusturya’nın önde gelen şehirleri arasında barok tarzıyla öne çıkan Salzburg, tarihi özelliğiyle büyüleyen Linz bulunmaktadır.

Avusturya’nın resmi dili Almancadır, fakat bunun yanında Macarca, Slovence ve Hırvatça da konuşulur.

Alplerin de etkisiyle ülkede kış sporu da büyük oranda gelişme göstermiştir. Ülkenin başkenti Viyana zaten yıl boyunca gerek kültürüyle gerek müziğiyle turist çekmektedir.

Viyana

Avusturya’nın Kısa Tarihi

Çok eski tarihlerden bu yana yurt olarak edinilmiş Avusturya toprakları ilk yazılı tarih kaynaklarına göre MÖ 100 yılında Romalıların istilasına uğramıştır.

803 yılında ise Almanya ile iş birliği içinde olan Avusturya’ya Şarlman tarafından ‘’Doğu Marklığı’’ ismi verilmiştir. Bu şekilde Avusturya, Alman Devletinin bir parçası haline gelmiştir.

Daha sonra ülkenin başına geçen Habsburg Hanedanı ülkenin sınırlarını genişletmiş ve hem bölgenin hem de Hıristiyan âleminin en güçlü devleti haline gelmiştir.

15.yüzyılın güçlü devletlerinden olan Avusturya, Osmanlı Devletine yapılan saldırılara liderlik ve öncülük etmiştir. 16.yüzyılda ise Osmanlı yaptığı başarılı seferler sonunda önce Macaristan’ı daha sonra da Avusturya’yı mağlup etmiştir.

Osmanlı ile yapılan İttifak Savaşları sonrasında Macaristan Osmanlı’dan ayrılıp Avusturya-Macaristan İmparatorluğu kuruldu. I. Dünya Savaşı sonunda parçalanan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılan Avusturya, Almanya ile birleşmek istedi, fakat galip devletler buna izin vermedi.

Bağımsız bir devlet olarak hayatına devam eden Avusturya Cumhuriyeti 1938’de Hitler önderliğinde Almanya’ya dâhil oldu. II. Dünya Savaşı sonunda Almanya’nın yenik düşmesiyle Avusturya ittifak devletlerinin işgaline uğradı. Ancak 1955 yılında yapılan bir anlaşma sonunda Avusturya bağımsız bir ülke haline gelebildi.

Graz

Avusturya’nın İklimi ve Hava Durumu

Karasal bir iklime sahip ülkede Alplerin soğuğunu hissedeceksiniz. Ülkenin denize kıyısı olmamasının da sert bir iklime sahip olmasına neden olmuştur. Kış dönemi sıcaklıklar -10 derecelere kadar düşüş gösterir. Yaz aylarında da yüksek sıcaklıklar görülmez, devamlı ılık bir hava hâkimdir.

Avusturya’ya Ne Zaman Gidilir?

Yılın her dönemi tatil anlayışınıza göre Avusturya’yı ziyaret etmek mümkündür. Eğer kayak yapmayı seviyorsanız kış ve bahar dönemi Avusturya’yı ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz. Avusturya’nın güzel şehirlerini doya doya gezmek isterseniz de en uygun dönem yaz ve ilkbahar dönemi olacaktır. Kış dönemi karasal iklimin ayazı şehri doyasıya gezmenize engel olabilir.

Avusturya’da Din ve İnanç

Orta Çağ döneminde Avusturya, kilisenin baş şehri konumunda olmuştur. Avusturya nüfusunun %70’den fazlası Katolik’tir. %5’lik bir kısım ise Protestan’dır.

Orta Çağ ve Yeni Çağ dönemindeki dine bağlılık günümüze yaklaştıkça önemini yitirmiştir. Günümüzde pazar günleri kiliseye giden kesim nüfusun sadece %9’unu oluşturur.

Avusturya’da ayrıca 350 bin civarında da Müslüman nüfus bulunmaktadır.

Linz

Avusturya’da Ekonomi

Avusturya, Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biridir. Ülkenin refah seviyesi Avrupa Birliğine girdikten sonra bir kat daha artmıştır.

Avusturya’nın ekonomisi öncelikle sanayiye ardından turizm ve tarıma dayalıdır. Sanayi sektöründe alüminyum, çelik, pik demir, kâğıt ve plastik üretimi yapılır. Ülke ayrıca dünya çapında en yüksek magnezit üreticiliği de yapmaktadır. İşlenmemiş kereste ihracatı da ülkeye büyük gelir sağlar.

Avusturya gerek doğası gerek de tarihi nedeniyle turizm potansiyeli epey yüksek bir ülkedir. Kış dönemi kayak tutkunlarının akınına uğrarken yaz ve bahar dönemlerinde ülkenin şehirleri ziyaretçi akınına uğrar. Yanii ülke gelirinin büyük bir oranını da turizminden kazanmaktadır.

Avusturya’daki Festival ve Etkinlikler

 • Viyana Uluslararası Film Festivali: Her yıl ekim ayında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen bu festivale 75 bine yakın insan katılır. Festival boyunca pek çok ulusal ve uluslararası filmin galası yapılır ve ödüller verilir.
 • Diagonale: Her yıl mart ayında Graz kentinde gerçekleşen film festivallerinden biridir. Yine bu festivalde de yeni filmlerin galaları yapılıp ödüller dağıtılır.
 • Viyana Festivali: Mayıs ve haziran aylarında gerçekleştirilen bu festival kültürel bir festivaldir.
 • Viyana Maratonu: Mayıs ayının son haftası düzenlenen dünyaca ünlü bir maratondur.
 • Yeni Yıl Viyana Flarmoni Orkestrası: Her yıl yeni yılın ilk günü düzenlenen ünlü klasik müzik konseri dünyanın dört bir yanında canlı yayınlanır.
 • Yılbaşı: Noel münasebetiyle kasım ayı itibariyle başlayan yılbaşı etkinlikleri tüm ülkede gerçekleştirilir. Şehir meydanlarında kurulan marketlerde yılbaşı boyunca noel hediyeleri ve yiyecek-içecek satışı yapılır.

Avusturya’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • 1 Ocak (Yeni Yıl)
 • 6 Ocak (Üç Aziz Kral)
 • 28 Mart (Paskalya)
 • 1 Mayıs (Resmi Tatil)
 • 5 Mayıs (Hz İsa’nın Göğe Yükseldiği Gece)
 • 16 Mayıs (Küçük Paskalya)
 • 26 Mayıs (Yortu Bayramı)
 • 15 Ağustos (Meryem Ana’nın Göğe Yükseldiği Gece)
 • 26 Ekim (Ulusal Bayram)
 • 1 Kasım (Azizler Yortusu)
 • 8 Aralık (Meryem Ana’nın Gebe Kalışı)
 • 25 Aralık (Hz İsa Günü)
 • 26 Aralık (Hz Stephani Günü)

Viyana Festivali

Avusturya’daki Temsilcilikler

Viyana Büyükelçiliği

Adres: Prinz Eugen Str. 40 1040 Wien Austria

Telefon: 00 431 505 73 38

Faks: 00 43 505 36 60

botschaft.wien@mfa.gov.tr

http://viyana.be.mfa.gov.tr

Viyana Başkonsolosluğu

Adres: Hietzinger Hauptstrasse 29, 1130 Viyana-Avusturya

Telefon: 0043 1 877 71 81

Faks: 0043 877 71 79

konsulat.wien@mfa.gov.tr

http://viyana.bk.mfa.gov.tr

Bregenz Başkonsolosluğu

Adres: Arlbergstrasse 117 A-6900 Bregenz Austria

Telefon: 0043 5574 42 083

Faks: 0043 5574 42 441

konsulat.bregenz@mfa.gov.tr

http://bregenz.bk.mfa.gov.tr

Salzburg Başkonsolosluğu

Adres: Strubergasse 9 A-5020 Salzburg Austria

Telefon: 0043 662 44 21 20 / 0043 662 44 21 33

Faks: 0043 662 44 21 33-4

konsulat.salzburg@mfa.gov.tr

http://salzburg.bk.mfa.gov.tr

Viyana Şinitzeli

Avusturya Mutfağı

Sizin de tahmin edeceğiniz üzere Avusturya mutfağının en ünlü yemeği Viyana Şnitzelidir. İtalyan mutfağından Avusturya mutfağını geçmiş olan galeta ununa bulanıp kızartılan bu et yemeği Avusturya yemeği olarak meşhur olmuştur. Avusturya’nın bir diğer lezzeti de Tafelspitz’dir. Çorba kıvamında haşlanmış sığır etli bir yemektir.

Avusturya tatlılarıyla da dünyada kendinden söz ettirir. Özellikle Linz Turtasının ünü ülkeyi aşıp dünyaya yayılmıştır. Bu tatlının da mimarı bir Fransız şeftir. Avusturya’ya geldiğinizde sevdiklerinize bu tatlıdan alıp güzel bir sürpriz yapabilirsiniz.

Avusturya’nın başkenti Viyana çikolatası ve çikolatalı pastalarıyla ünlüdür. Sachertorte Avusturya’nın en özel ve ünlü çikolatalı pastasıdır ve ilginç de bir hikâyesi bulunur. Avusturya prensi mutfağında çalışanlardan vereceği davet için daha önce hiç yapmadıkları özel bir pasta yapmalarını ister. Aksi gibi aşçıbaşı da o gün hasta olur ve bu görev mutfaktaki çıraklara kalır. Hanedanlığın mutfağında staj yapan genç aşçı adayı Franz Sacher’ın hazırladığı işte o özel pasta Sachertorte’dir.

Avusturya mutfağı daha adını sayamayacağımız özel lezzete sahiptir. Avusturya’ya sadece mutfağını tanımak için dahi gidilmeli.

Sachertorte

Avusturya’dan Ne Alınır?

Avusturya’dan alınması gereken en özel hediye muhakkak ki çikolata olacaktır. Özellikle meşhur Mozart çikolatalarını denemeyi ve sevdiklerinize hediye olarak almayı unutmayın. Bunun dışında özel Avusturya kurabiyeleri de güzel bir hediye olabilir.

Yeme-içme dışında sevdiklerinize ülkede meşhur olan cam ürünlerden satın alabilirsiniz. Bunun dışında yine dünyaca ünlü markaları bu ülkeden rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Özellikle ocak ve temmuz aylarında yaşanan indirimden yararlanıp giyim, teknoloji ve ev eşyaları da bu ülkeden alabileceğiniz şeyler arasındadır.

Gezmekten ve gezdiği yerlerin fotoğrafını çekmekten çok hoşlanıyor. Anadolu'nun bin yıllık güzellikleri ve hoşgörüsüyle, Mısır'ın antik özellikleri onu aşırı cezbediyor. Bu esnada batının da iyi yanlarını alarak, hayatın huzurla yaşandığı Avrupa kasabalarına oldukça ilgi duyuyor.