Almanya

Almanya Hakkında

Resmi ismi ile Almanya Federal Cumhriyeti. 81,5 milyonun üzerinde olan nüfusuyla Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahip ülkesi olmakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada en fazla göçün gerçekleştiği ülke konumundadır.

Almanya 2. Dünya savaşı sonunda 1949’da savaşı kazanan devletler tarafından iki ye bölünmüş fakat 1990 yılında tekrar birleşmiştir(Doğu Almanya – Batı Almanya). Batı Almanya, adı sonralarda Avrupa Birliği olan Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun kurucu üyelerindendir. 2002 yılında Almanya Schnegen Bölgesi’nin bir parçası olmuş ve para birimi olarak Euro yu kabul etmiştir.

Almanya, federal parlementer cumhuriyete sahip olup, on altı eyaletten oluşmakta ve ülkenin başkenti de Berlin’dir. Dünya ekonomisinde 3 sıraya sahip olup, en çok ihracat gerçekleştiren ülke konumundadır. Ayrıca Almanya, gelişim için en çok bağışta bulunan ikinci ülkedir.

Alman vatandaşlar sosyal güvenlik sistemleriyle birlikte yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Dünyadaki tüm ülkeler arasında birçok bilim ve teknoloji alanında da lider konumdadır.

Ulaşım konusunda da gelişmiş bir toplumdur. Hızları saatte 160 km/sa ve 300 km/sa arasında değişen hızlı trenlere sahiptir ve bu sayede çok hızlı bir şekilde bir yerden farklı bir yere seyahat edebilir ve zamandan kazanabilirsiniz.

Otoyollarını da son teknoloji ile inşaa eden bir ülkedir. Toplam uzunlukta dünyanın üçüncü en büyük otoyoluna sahiptirler. Otoyolların bazı güzergahlarında hız sınırının olmaması da önemli bir özelliktir.

Birçok düşünür, şair, bilim adamı, ressam ve müzisyene de ev sahipliği yapmıştır. Bunların başlıcaları Albert Einstein, Ludwig van Beethoven, Franz Marc ve Immanuel Kant’tır.

Spor Almanların yaşamında önemli bir yere sahiptir. Alman nüfusunun 27 milyonu bir spor klübüne üye ve bunun yanında 12 milyon kişi ise bireysel olarak bir spor aktivitesini takip etmektedir.  Futbol Almanların yaşamında önemli bir yere sahip olmakla birlikte 6,3 milyon resmi üyesiyle Alman Futbol Federasyonu kendi türünden dünyanın en büyük organizasyonudur. Bundesliga (Almanya Futbol Ligi) dünyada bulunan tüm profesyonel spor ligleri arasında en fazla seyirci ortalamasına sahip ligdir.

munih

Almanya Tarihi

İlk başlarda Keltler ve çeşitli Cermen kavimlerine ev sahipliği yapmıştır. Cermenler, Kavimler Göçü‘nün ardından 6. yüzyıla kadar Keltlerle, Orta Çağ boyunca da Slavlarla karışarak Alman halkını oluşturmuşlardır.

Alman tarihinin başlangıcı Charlemagne İmparatorluğu’nun kuruluşu olarak kabul edilir. İmparatorluk kurucusu Charlemagne öldükten sonra doğu, batı ve orta olarak üçe bölünmüştür. Alman Devleti’nin kuruluş tarihi ise Kral I. Otto ‘nun Doğu Frank Krallığı’nı Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’na dönüştürdüğü 2 Şubat 1962 tarihi geleneksel olarak kabul görmektedir.

Batı Frank Krallığı zaman içerisinde ulusal devlet olarak Fransa’ya dönüşmüş fakat Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu küçük devletçiklere bölünmüştür. Otuz Yıl Savaşı’ndan sonra İmparatorun yetkisi sadece kağıt üzerinde kalmıştır.

Almanya, Fransız Devrimi sonrası Napoleon Bonaparte önderliğindeki Fransız ordusunun işgalini yaşamıştır. Bu işgalle birlikte  II. Dünya Savaşı sonuna kadar süren Alman-Fransız düşmanlığının tohumları atılmış oldu.

Viyana Kongresi’nin ardından Alman birliklerini kendi yönetimi altına almak isteyen Avusturya-Macaristan ve Prusya arasında bir gerilim yaşanmış ve bu gerilim sonrası galip gelen taraf Prusya olmuştur.

1870-1871 Alman – Fransız savaşının Almanya’nın lehine sonuçlanmasının ardından Prusya Kralı I. Wilhem Alman İmparatoru olarak ilan edilmiştir. Almanların Avusturya-Macaristan dışında kalan ve ilk İmparatorluk olarak adlandırdıkları devlet kurulmuş oldu.

Almanlar I. Dünya Savaşı’nda yenildikten sonra imparatorluk yok edilmiş ve Weimar Cumhuriyeti denilen dönem başlamış oldu. Bu dönemdeki politik istikrarsızlık, dünya ekonomik bunalımı ve Alman halkının Versailles Antlaşmasına olan tepkileri Adolf Hitler‘in nasyonel sosyalist diktatörlüğünün başlamasına sebep olmuştur. Bu dönemde yaşanan Yahudi Soykırımı ile Almanya en karanlık zamanlarından birini yaşamıştır. II. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Almanya’nın batısı Amerika, İngiltere ve Fransa, doğusu Batı Berlin hariç Sovyet sömürgesi altına girmiştir.

Sömürge altındaki batı bölgeleri 23 Mayıs 1949‘da Federal Alman Cumhuriyeti, geri kalan Sovyet işgalindeki bölgeler 7 Ekim 1949‘da Demokratik Alman Cumhuriyeti olarak tekrar kurulmuştur. 3 Ekim 1990 tarihinde ise bu iki bölge tekrar bir araya gelerek alman bütünlüğü tekrar sağlanmış oldu.

Şuan da Avrupa Birliği’nin en büyük devletleri arasında gösterilmektedir.

BranderburgergGate

Almanya İklimi ve Hava Durumu

Genel olarak nemli batı rüzgarlarının hakim olduğu bununla birlikte gulf stream akıntılarından da etkilenerek ılıman bir iklime sahiptir.

Ülke, kuzeyinde ve kuzey batı taraflarında okyanusal iklime sahiptir. Yaz ayları yoğun yağışlarla geçmektedir. Her dönem yağış alan kısım ise Almanya’nın kuzey bölgeleridir. Almanya doğu bölgelerinde karasal iklimi yaşamakta olup; kışları  soğuk yazları ise sıcak ve kuru geçirir.

Orta ve Güney Almanya okyanusal iklimle karasal iklim arasında geçiş evresini yaşar. Almanya’ya giderken hava durumu genel olarak değerlendirilemeyip gidilecek olan şehrin bulunduğu bölge dikkate alınarak o şehrin hava durumunu incelemeniz yeterli olacaktır.

Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak ılıman bir iklime sahiptir. Gidilecek en iyi zaman bahar ve yaz aylarıdır. Bu zamanlarda Almanya’nın sıcaklıkları diğer zamanlara göre daha yüksektir.

Her ne kadar yağış dağılımının eşit olduğu bir ülke de olsa kuzey bölgeleri yaz aylarında çok yağış almaktadır. Bu sebeple Almanya’nın kuzeyine bahar ve sonbahar döneminde ziyaret gerçekleştirilebilir.

Doğu bölgeleri ziyaret etmek istiyorsanız batıya ve kuzeye oranla daha kurak geçeceğini bilmeniz gerekir.

Schlossplatz

Almanya’da Din ve İnanç

Alman nüfüsunun %64 ü Hristiyan olup %4 lük kısmını ise İslam dinini tercih etmiştir. Bu iki dini inanıştan sonra Budizm ve Yahudilik gelmekte olup  azınlığı oluşturmaktadırlar. Bununla birlikte daha birçok din ve inanış bulunmaktadır.

Hristiyan nüfusun çoğunluğunu ise Protestanlar oluşturmaktadır. Bunu Katolik nüfus takip etmektedir.

Almanya’da Ekonomi

Almanya, önemli bir ekonomik güç olmakla birlikte kişi başına gayri safi yurt içi hasılası ile dünyan dördüncü büyük ekonomisine sahiptir. Birçok sanayi ve yüksek teknolojili sanayi alanında global bir liderdir.

En büyük ihracat ve ithalat sıralamasında üçüncü sırada yer almaktadır.

Yüksek yaşam standartlarına sahip en gelişmiş ülkelerden biridir. Sosyal güvenlik ve ulusal sağlık sistemi alanında yine öncülerden biridir. Hizmet sektörü, toplam kişi başına gayri safi yurt içi hasılanın %71’ini oluşturmaktadır. %28 ile sanayi bunu takip edip tarım kısmı sadece %1’lik bir kısmı oluşturmaktadır.

Almanya’da Festival ve Etkinlikler

 • Cannstatter Volksfest (Cannstatter Wasen) : Halk dilinde Cannstatter Wasen ya da Wasen olarak geçmektedir. Eylül ayının son haftasını ve Ekim ayının ilk haftasını kapsamaktadır. Festival Stuttgart-Neckar Park’ta gerçekleşmektedir.
 • Cranger Kirmes : Herner şehrinde bulunup Crange bölgesinde gerçekleşen halk festivalidir. Almanya’nın en büyük festivallerinden sayılmaktadır. Her yıl yaklaşık 4 milyon ziyaretçi bu festival için toplanmaktadır.
 • Bremer Freimarkt : Bremen şehrinde gerçekleşen ülkenin en köklü fuarıdır. Fuar kuzey bölümlerde gerçekleşmekte olup, Oktoberfest’ten bile daha eskidir. Ekim ayının son iki haftasını kapsayacak biçimde toplamda 17 gün kutlanmaktadır. Oktoberfest’teki gibi bira çadırlarını bu fuarda da görmeniz mümkün.
 • Größte Kirmes am Rhein : Her yıl Temmuz ayının 3 haftasında Düsseldorf şehrinde kutlanır.
 • Hamburger Dom : Yılda 3 kere düzenlenen bu festival Hamburg’un St. Pauli ilçesinde gerçekleştirilir.
 • Kieler Woche : Her yıl düzenli olarak Kiel şehrinde gerçekleştirilmektedir. Dünyanın en büyük yelken etkinliklerinden biridir ve yelkenli yarışlarının yanında bir hafta boyunca farklı etkinlikler de düzenlenmektedir. Etkinlik bir çok sanatçı ve grubu ağırlayarak ziyaretçilerine keyifli vakit geçirtmektedir.
 • Nürnberger Volksfest : Nürnberg ‘in Dutzendteich bölgesinde her yıl ilkbahar ve sonbahar zamanlarında gerçekleştirilmektedir.
 • Libori Festivali : Kilise ve halk festivali olarak bilinir. Padernborn kentinde gerçekleşir. En büyük ve en eski halk festivallerinden biridir.
 • Michaeliskirchweih : Franken Bölgesinin en eski ve en büyük halk festivali olarak bilinir.
 • Schützenfest Hannover :  Hannover şehrinde 10 hektar büyüklüğünde bir alanda her yıl gerçekleşen geleneksel bir festivaldir.
 • Karneval, Fastnach and Faschin : Köln Karnavalı her yıl 11. ayın 11. gününde saat 11:11 ‘de Köln’de kutlanmaya başlar. Bir diğer adı da beşinci mevsimdir. Almanya’da kutlanan tüm karnavalların en üst noktası sayılmaktadır.
 • Oktoberfest : Münih şehrinde kutlanılan bu festival Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenmeye başlar  ve yaklaşık 2 hafta sürer. Her yıl 6 milyon kişinin katıldığı bir festivaldir. Festival her sene Münih Belediye Başkanı’nın büyük ahşap bir bira fıçısına çeşme takmasıyla başlar ve festivalin en önemli özelliği de biradır. Festival için özel olarak bira mayalanır ve Maß denilen litrelik cam  bardaklarda tüketilir. Bu festivalde sadece Münih’li bira üreticilerinin biralarının sunmalarına izin vardır.

Not : Oktoberfest çok talep gören bir festival olduğundan katılım sağlamayı düşünüyorsanız rezervasyon işlemlerinizi erkenden tamamlayın deriz.

Hohenzollerncastle

Almanya’da Tatiller, Bayramlar ve Önemli Günler

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Paskala Pazartesisi (28 Mart)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Yükseliş Günü (5 Mayıs)
 • Whit Monday (16 Mayıs)
 • Ulusal Birlik Günü (3Ekim)
 • Noel (25 Aralık)
 • Boxing Day (26 Aralık)

Türkiye Temsilcilikleri

 • Berlin Büyükelçiliği

Tiergartenstr. 19 – 21 10785 Berlin

Tel: 00 49 30 275850

Fax: 00 49 30 27590915

E-mail: botschaft.berlin@mfa.gov.tr

Web: berlin.be.mfa.gov.tr

 • Berlin Başkonsolosluğu

Heerstr.21 14052 Berlin

Tel: 00 49 30 89680211

Fax: (00 49 30) 8931898 – 89680246

E-mail: konsulat.berlin@mfa.gov.tr

Web: berlin.bk.mfa.gov.tr

 • Frankfurt Başkonsolosluğu

Kennedyallee 115-117, 60596 Frankfurt am Main

Tel: 00 49 69 713773

Fax: 00 49 69 71377485

E-mail: konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr

Web: frankfurt.bk.mfa.gov.tr

 • Hamburg Başkonsolosluğu

Tesdorpfstrasse. 18, 20148 Hamburg

Tel: 00 49 40 4480330

Fax: 00 49 40 445258

E-mail: konsulat.hamburg@mfa.gov.tr

Web: hamburg.bk.mfa.gov.tr

 • Köln Başkonsolosluğu

Luxemburger Str. 285, 50354 Hürth

Tel: 00 49 2233 974180

Fax: 00 49 2233 75572

E-mail: kolsulat.koeln@mfa.gov.tr

Web: koln.bk.mfa.gov.tr

 • Münih Başkonsolosluğu

Menzinger Str. 3, 80638 München

Tel: 00 49 89 1780310

Fax: 00 49 89 1785660

E-mail: konsulat.muenchen@mfa.gov.tr

Web: munih.bk.mfa.gov.tr

 • Stuttgart Başkonsolosluğu

Kernerplatz 7, 70182 Stuttgart

Tel: 00 49 711 166670

Fax: 00 49 711 2622102

E-mail: konsulat.stutgart@mfa.gov.tr

Web: stuttgart.bk.mfa.gov.tr

Reichstagbuilding

Alman Mutfağı

Alman mutfağı yüzyıllar boyunca bölgelerinde gerçekleşen sosyal ve politik etkenlerle birlikte gelişmiştir. Bu sebeple de Almanya’da bölgeden bölgeye çeşitlilik bulunmaktadır. Fakat Alman mutfağının gittiğinizde kesinlikle tatmanız gereken lezzetleri de yok değil.

Almanya’ya gidip yemeden dönmemeniz gerek lezzetler arasında akla ilk gelen şey tabii ki sosistir. Almanlar’ın bira yanında atıştırmalık olarak tükettiği ve domuz etinden üretilen Berliner sosisi kesinlikle denenmeli. Domuz etinden üretilen bu sosis damak tadınıza uymuyorsa eğer aynısını dana etinden de yapmışlar ve adına da Frankfurter demişler.

Almanlar’ın sevdiği ve sıkça tükettikleri bir diğer yiyecekte patatestir. Patatesin her türlüsü her öğünde tüketebilen Almanlar bu yiyecekten birçok farklı tarif kullanmaktadırlar. Burada hepsine değinemeyeceğiz fakat şunu bilmelisiniz ki ana yemek ya da garnitür olarak en lezzetlilerini burada tüketebilirsiniz. Sosisi ve patatesi baharatlarla bu kadar lezzetli hale getirdikleri muhteşem yemeğin adına da Currywurst‘tür.

Alman biralarını da kesinlikle tatmalısınız. Zaten Almanya dediğinizde herkesin aklına ilk bira gelmektedir. Almanlar klasik arpa birasının yanında ayrıca buğdaydan ürettikleri ve adına da WeissBier dedikleri Beyaz Bira tüketmektedirler. Bu bira adını farklı damıtma tekniğinden almaktadır. Bira görüntü itibariyle beyaz, ve buğulu bir yapıya sahiptir.

Alman mutfağı ayrıca fırıncılık ve pastacılık olarak da tanınmaktadır. Burada üretilen ekmekler çok özel ve çok lezzetlidir. Tatlı denildiğinde ise akla mutlaka tatmanız gereken lezzete Black Forest Cake(Kara Orman Pastası) adını koymuşlardır.

Currywurst

Almanya’dan Ne Alınır?

Almanya hediyelik eşya bakımından size tüm nimetlerini sonuna kadar kullandırmaktadır. Burada kendinize ya da sevdiklerinize alabileceğiniz sayısız hediyelik eşya bulunmaktadır. Bunların arasında domuz ve dana şarküteri ürünleri biradan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bira ülkesi de diyebileceğimiz Almanya’da beş binin üzerinde bira çeşidi bulunmaktadır. Geri dönüş yolcululuğunuzda farklı çeşitlerde biralar alarak da sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.

Almanya’da sayısız sayıda bulunan müzelerin hediyelik eşya dükkanlarından da tatilinizi anı olarak saklayabileceğiniz güzel şeyler alabilirsiniz. Ayrıca belirtmek isteriz ki Almanya’da her bölgenin kendini temsil eden bir arması bulunmaktadır. Hediye ya da anı olarak bu armaları da düşünebilirsiniz.