Bisiklet Oteli Varmış Duydunuz mu?

Yoğun şekilde bisiklet kullanımı ile ünlü Norveç yine farklı bir proje ile gündeme geldi. Eski bir tren istasyonunu bir bisiklet oteline çevirdiler. Çünkü Norveç’te bisiklet park alanları yeterli değil ve bu ihtiyacı karşılamak için farklı yollar aramaya başladılar. Ayrıca çalınma olayı da çok sık rastlanan sosyal sorunlardan biri olarak Norveç’i epey meşgul eden bir durum. Bu otel güvenlik açısından da iyi bir hizmet sunmaktadır.

Bisiklet oteli 134 adet alabilecek kapasitede ve elektrikli bisikletler için şarj ekipmanları ile normal bisikletler için pompa vs. gibi araçları da barındırıyor. MMW Mimarlık Ofisi’ne ait olan bu proje sayesinde bisikletin kilidini telefona indirilen bir program vasıtasıyla açabiliyorsunuz

Norveç’te geçtiğimiz zamanlarda bu konuyla ilgili bir gelişme daha yaşandı, ondan da size bahsetmek istiyorum: Dik yokuşlara bisiklet kullananlar için yürüyen merdiven şeklinde bir mekanizma tasarlandı. Bu mekanizmaya dünyanın ilk bisiklet asansörü de denmektedir.

Bisiklet asansörünü aynı anda 5 kişi kullanabilmekte. Bu asansörde bulunan bir pedala basıyorsunuz diğer yandan ise bisikletinizin pedalına basarken mekanizma sizi hoop yukarıya çıkarıyor. Bu asansörü sadece bisikletliler değil scooter ve bebek arabası ile de kullananlar bulunuyor.

Norveç’in bu konuyla ilgili ilginç olayları bitmiyor. Bir diğer uygulamadan bahsedecek olursam, Norveç’in Lillestrom isimli kasabasında araba yerine bisiklet kullanmayı tercih eden her bir birey devletten belli bir miktarda ücret alıyor. Şaşırtıcı bir uygulama değil mi? İstanbul’da bu uygulamanın olduğunu hayal ettim de gözümde çok ilginç sahneler canlandı :)

İlerde bizim de gelişmiş bir ülke haline gelip belediyelerimizin bireylerin bisiklete binmelerini, yürümelerini teşvik edici uygulamalar yapması dileğiyle. Biz yine de çevre kirliliğini önleme ve sağlığımıza sağlık katmak amacıyla araba yerine yürümeyi ve bisiklete binmeyi tercih edelim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir