Bisiklet ile Tura Çıkacaklara Öneriler

İçindeki saklı gücü mutluluğa çevirmenin belki de en keyifli yolu, pedalların dostluğunda geçirdiğin bir yolculuktur. Bir bisiklet tutkunu ya da bu keyfi yeni tadacak biri… Hangisi olursan ol bu yazı senin için…

Pedallı bisiklet, 1861’de Fransa’da doğuşundan bu yana, spor, günlük kullanım veya gezi amaçlı birçok aktivitede yanımızda oldu. Hal böyle olunca biz de bu vefalı aracı kendi ihtiyaçlarımıza en uygun şekilde değiştirip geliştirdik, gelişen teknolojinin nimetlerinden bisikleti de mahrum bırakmadık.

Senin Bisikletin Hangisi?

Bisikleti hayatının bir parçası yapacaksan; bisiklet türlerini ve kullanım alanlarını iyice tanımanda fayda var. Bisiklet tercihinde en önemli nokta, senin daha çok hangi rotaları kullandığın, nereleri ziyaret etmek istediğin olacak. Çünkü her bir rota kendine has özellikler barındırır ve her bisiklet ne yazık ki bu özelliklere uyumlu olamaz. En iyisi diye aldığın yoldaşın, onu alışık olmadığı şartlarda zorladığında, istemeden de olsa seni yarı yolda bırakabilir.

blank

Diyelim ki dağ tepe gezip, çukurlardan tümseklerden hoplayıp zıplamanın hayalini kuruyorsun. Öyleyse kısaca MTB ismi verilen dağ bisikletleri, senin olmazsa olmazın. Güçlü fren sistemleri ve darbe sönümleme özellikleriyle dikkat çeken bu bisikletlerde daha düşük vitesler kullanılıyor. Bu bisikletlerin de iki farklı çeşidi var; hardtail ve full süspansiyon. Hardtail modellerde yalnızca önde, full süspansiyon modellerde ise hem önde hem de arkada amortisör bulunuyor. Fiyat karşılaştırmasında da full süspansiyonun daha pahalı olduğunu görmen muhtemel.

blank

“Ben o kadar maceracı değilim, zaten kirlenmeyi de sevmem” diyorsan, senin için önerim yol bisikleti alman. Sporda da günlük ulaşımında da bu tarzı tercih edebilirsin. Asfalt yollarda iyi olan bu arkadaşları incelerken de gidon çeşitlerine göre bir tercih yapabilirsin. Kıvrık gidonlu modeller daha çok hız tutkunlarına yönelik üretilmiştir. Düz gidonlar ise bisiklet üzerinde daha dik durmanı sağlar, sakin bir sürüş için idealdir.

Ayrıca tur bisikleti adı verilen, uzun yolculuklar için tasarlanmış ve yük taşıma kapasitesi arttırılmış modeller var. Bu bisikletlerin bileşenleri konforlu bir yolculuk için tasarlanmıştır. Kilometreleri yutmak, çadırını yanına alıp evinden uzaklaşmak istiyorsan bir tur bisikleti edinebilirsin.

blank

Şimdi Pedala Basma Zamanı

Bisikletini seçtin. Peki şimdi nereye gideceksin? Örneğin Eskişehir-Afyon arasında kalan Frig Vadisi’nde toprak asfalt karışımı kolay bir parkur ilgini çekebilir.

blank

Konya’dan Beyşehir Gölü’ne uzanan asfalt ama zorlu bir yolculuğa katılabilirsin.

blank

Daha da güneye inip Fethiye‘den başlayan ve Toroslar‘ı aşan bir gezi planlayabilirsin. Bu yolda dağ bisikleti tercihin olabilir.

blank

Unutma, bisiklet özgürlüktür! Rotanı çizerken yaratıcı olmayı dene ama nereye gidersen git, koruyucu ekipmanlarını kullanmayı ihmal etme.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir