Bir Tablonun İzinde Orta Avrupa Turu

Çocukluğumda kocaman kütüphaneler vardı evlerde… İçleri ansiklopedi dolu, ne kadar çok kitap varsa, o kadar kültürlü olduğunu gösteren belki… Yapacak bir şey bulamadıysak, kış aylarında sokağa çıkamıyorsak; eğer kitaplar, ansiklopediler en büyük dostlarımızdı. TV akşam açılıncaya kadar kitaplıktan sırasını bozmadan bir fasikül çıkarır kitap gibi tek tek sayfalarını çevirir, resimlerine bakar, ilgimi çeken bölümleri okurdum. Genel kültür, keşifler, uzay, ünlü kişiler ve dünya… Bir sürü ülke, görülmesi gereken ünlü yerler, tarihi veya doğal güzellikler… İlk merak böyle başladı….Resim yapmayı çok seviyordum. Ressamlar, eserleri, hayatları, ünlü tablolar ilgimi çekiyordu. Herhalde 14 yaşlarındaydım, bir tablonun fotoğrafını  gördüm ansiklopedinin  sağ alt köşesinde 20 cm kadar… Kalakaldım… Nasıl bir anlatım, renkler, kimin yaptığı, ne zaman, nerede hiç bilmiyorum? Sonra birkaç kez daha karşılaştım sayfaların arasında… Gene aynı etki… Yıllar geçti, bambaşka meslek, başka şehir, ev, çocuklar, iş… (2007 işimden ayrıldım, sonra onu da anlatırım.)

Yaşadığım yerde  halk eğitim resim kursuna gitmeye başladım. Tekrar karakalem, tekrar boya, tiner kokusu, resim sohbetleri… Böyle böyle 2012’ye geliriz. Ünlü ressamların resimlerine bakarken birden aklıma çocukluk çağımdaki o tablo gelir. İsmi ne, kim yapmış? Bulurum hiç etkisi değişmemiş… Neredeymiş? Avusturya…

25 Eylül 2012’de 48 kişilik bir grupla 2. kez Yunan adalarına gitmiştik. Oradan 4 Kasım’da çok uygun fiyatla Orta Avrupa’ya geçtik. Zaten nedense Kasım’da fiyatlar düşer, benden söylemesi. Gemi rezervasyonlarını da daha uygun olduğu için hep Kasım ayında yaparım.  Aralık-Ocak aylarındaki gibi soğuk da olmaz.

28 kişi toplandık arkadaşlarımızla  hedef Orta Avrupa! Benim hedefim ise Avusturya Belvedere… Gezimiz Budapeşte’den başladı. Otelimize ulaştıktan sonra herkes odalarına yerleşti ve rehberler için soluklanma vakti geldi. Rehberle konuşmam:

 

– Bir şey soracağım:  Viyana’ya gittiğimizde Belvedere Sarayı programda yok. Acaba oraya gitmem mümkün mü? Gezeceğimiz yerlere yakın mı? Benim hayalimde bir tablo var. Buraya gelme nedenim de o gibi çekinceli sorular sonunda…

– KİSS’i   mi göreceksiniz? ( Nereden bildi? Bu kadar ünlü mü ki benim tablom)

-EVET!!!

– Görürsünüz, merkeze yakın, ben size tarif ederim…

 

Orta Avrupa gezimiz Buda ve Peşte‘yi gezerek başladık. Zincirli-zincirsiz köprüler… Prag  -başka bir yazı konusu zaten- mükemmel ve Avusturya’ya varılır. 3. etap şehir turu atılır. Otobüsle, panoramik olarak. Sonrasında yürüyüş turu: Schonbrunn Sarayı, bahçeleri, St. Stephen Katedrali (Stephansdom) eski kilisenin yıkıntıları üzerinde inşa edilmiş, 1160 yılında tamamlanan 1339-1365 yılları  Viyana’daki en önemli dini merkezlerden biri olan bu  gotik katedral şehrin sembolü. O gece  bir ayine de rast geldik…

St. Stephen Katedrali

Sonrası kahve, Mozart çikolataları ve benim Kiss tabloma ait bir sürü objenin satıldığı hediyelikler…  Gene şaşkınlık, bu kadar ünlü mü? Bu tablo resmen Viyana’nın diğer sembolü ve şaşırıyorum… Otele gidildikten sonra ertesi günün heyecanı sardı, çünkü Viyana Ormanları Turu var. Eğlenceli, güzel  bir yolculuk başladı. Sonbaharın renkleri, ağaçların  heybeti görülmeye değerdi. Güzel, bakımlı evler, Seegrotte Mayerling faciası, Rahibe Teressa, kiliseler ve güzel gezi sona erer.

Hediyelik Eşya Dükkanı

Herkes memnun, uyumlu… Rehberimiz Mehmet Bey bize  tekrar Viyana’ya ulaştığımızda programımızda olmayan Harp Müzesi‘ni de gezimize dahil etti, üstelik giriş ücreti de kendinden… Heyyooo… Güzel de, benim  Belvedere  güme mi gitti acaba derken rehberimiz Harp Müzesi’nin oraya yakın olduğunu müjdeledi :)

Harp Müzesi’nin içerisi etkileyici, çünkü  hiç araştırmadan geldim ve şaşırdım. Viyana kuşatmasından kalan otağ-savaş aletleri, Osmanlı sancakları, Viyana kuşatmasını anlatan devasa tablolar, askeri kıyafetler… Bu güzel jest için rehberimize minnettar kaldık. Viyana’yı sanki yeniden kuşattık. Hatta fethettik gibi geldi ve tur otobüsümüze binip saat 14:00 civarı program gereği merkezde kahve alışverişi yaptık. Sonrasında bizim tonton hatunlar birde klasik müzik konserine gitmek istedi :) Otobüs hareket etmeden herkese:

– Ben burada kalıyorum, Belvedere Sarayına gideceğim. Merkezde buluşuruz, benimle gelmek isteyen var mı diyorum.

– Ne? Nereye? Ne resim mi görecekmiş, napcaksın resmi? Gelen var mı? Byee… Hakkınızı helal edin, akşam 6’da  görüşürüz. El salladım, otobüse, yüzümde kocaman gülümseme…

Rus asker anıtı, heykeller… Caddeler boyu yürüdüm. Yolda bir baba-çocuk fotoğrafımı çekti. Her yerde yayılarak fotoğraf çektiririm ben. Güney Amerika’dan gelen bir hanımla beraber sohbet edip yürürken  nihayet saray göründü. Çatısı yeşil, ama kocaman bahçe geçmem gerek ve karşımda Belvedere Sarayı…1714-1723 yılları arasında Savoy Prensi Eugene tarafından yazlık saray olarak barok tarzında inşa ettirilmiş. 1775 yılından sonra kraliyet resim galerisine ev sahipliği yapmış. 1903 yılından bu yana ise dünyanın en büyük Gustav Klimt koleksiyonu burada sergilenmektedir. Kiss’in ressamı…

Belvedere Sarayı

Hemen üst kata çıktım. Simsiyah bir duvar… Kocaman altın varaklarla işlenmiş Kiss, yani öpücük… Karşısında kırmızı kadife koltuk, bir saat… Koltukta oturdum ve sadece seyrettim. Ben tek değilim, benim gibi gözlerinden yaşlar gelenler var.  Sonra yanına gittiğimde cam korunağının olduğunu gördüm, ama fırça dokunuşları aynı benim sevdiğim tarz… Hiç bu kadar büyük olacağını zannetmemiştim. Paris Louvre da Monalisa görüp  hayal kırıklığına uğrayanlardan değilim, ama sonraki bir saat resmi inceledikten sonra boşuna gelmediğimi, değdiğini anladım. Gustav Klimt’in diğer tablolarını sadece görmek için bakıp hediyelik bölümüne indim. Hatıra olarak bir kitap ayracı aldım. İki saatim nasıl da geçti anlamadım.

Ardından yıllar geçti. Kiss‘e hayranlığımı bilen bir arkadaşım kanvas reprodüksiyonunu hediye etmişti. 3 yıl onu asamadım duvara, kafamdaki orijinal hali kalsın istedim… Ta ki geçen seneye kadar. Reprodüksiyon ile kendimi bir tabloda birleştirdim, artık karşımda ve seyrediyorum. Bazen, yorumluyorum kendimce, ona baktığımda bir hayalin yıllar sonra gerçekleşmesini görüyorum. Birçok ünlü tablo, heykel, müze gördüm… İsteyince insan ulaşabiliyor. Gezmek aynı zamanda bana göre bir kültürdür.

14 yaşımdaki hayalime Jolly Tur ile Orta Avrupa turuna çıkarak kavuştum. Kışın tablo yapmaya bahar ve yaz aylarında ise gezmeye, yeni rotalar keşfetmeye devam.

 

Hayallerinizi ertelemeyin, ısrarla hayallerinizin peşinden gidin. 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir