Bir Masalın İçinde, Sakura Zamanı Japonya

Uzak Doğu’nun güneş gibi parlayan ülkesi Japonya, hem geleneksel hem de modern kültürüyle her daim gezginlerin ilgisini çeken ülkelerden biri, ama Japonya’yı görmenin Uzak Doğu’nun kadim kültürünü tanımanın en güzel ve en renkli zamanı Sakura dönemi. Mart sonu ve nisan başında ‘sakura’ yani kiraz çiçekleri zamanı Japonya,  konuklarına büyüleyici ve unutulmaz  manzaralar sunuyor. Tokyo ve Kyoto’nun parkları, bahçeleri, nehir kenarları ve tapınaklarında dizi dizi sıralanmış sakuralar, sizi masalsı bir dünyaya taşıyor.

Sakura zamanı Japonya’da yürürken çiçeklerden oluşan bir gökyüzünün altında yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Bir masalın içindeymişsiniz hissi yaratan Sakura çiçekleri; içinizi aydınlık hissiyle dolduruyor, hoş kokusu sizi sarhoş ediyor, rüzgarla tane tane uçuşan çiçek yaprakları sanki baharda kar yağıyormuş gibi içinizde coşku yaratıyor.

Japonlar Sakura Zensen döneminde kendilerini bahçeler ve parklara atıp, çiçek açmış kiraz ağaçlarının çiçekleri altında Hanami piknikleri yapıyor, baharın tadını çıkarıyor. Tabii bu dönem Japonya’nın en fazla turist ağırladığı dönem. Japonya, “Sakura Zensen” zamanı her yıl ortalama 500 bin konuk ağırlıyor.

Köklü kültürleri ile farklılaşan Japonlar,  kirazların çiçek açmasını hayata yeni başlangıç olarak kabul ediyor. “Sakura Zensen” ülkede şenliklerle, şölenlerle kutlanıyor öyle ki, ülkede 11 kentte 2 haftalık festivaller düzenleniyor. Bununla da kalınmıyor, yeni hayatın başlangıcı olarak kabul edildiği için işe başlangıç ve evlenme tarihleri de bu dönemlere denk getiriliyor.

Japonya

Japonya’da Sakura ve Sakura Zensen Kültürü

Japon kültüründe çok özel bir yeri olan ve hayatın mucizesi denilen Sakura, Japonlar için değişimi ifade ediyor. Baharın müjdecisi olmasına rağmen, daha solmadan en güzel halindeyken dalından düşmesi sebebiyle Sakura, Japon edebiyatında ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade ediyor.  Samuray tarzı yaşamı kabullenmiş olan Japon halkı için Sakura aynı zamanda yaşamın da bir simgesi. Samuraylar kiraz çiçeklerine bakarak olası bir savaşta her an ölümü akıllarına getiriyor ve felsefi bir boyuta giriyorlar. Kiraz çiçekleri samuraylar için hem yaşamı, hem de ani bir ölümü hatırlatıyor.

Sakuraların açmasıyla Japonya için hem kutsal hem de festival dönemi başlıyor. Festivallerle kutlanan “Sakura Zensen” tüm halkın ve Japonya’yı ziyaret eden kişilerin katıldığı coşku dolu bir bayram olarak kutlanıyor. Japonya’da halk hayatını da bu döneme göre düzenliyor. Pek çok önemli olay çiçeklerin açış gününe göre belirleniyor. Sakuraların açmasıyla birlikte Japonlar için Hanami yani çiçek seyri anlamına gelen piknikler başlıyor.

Güzelliğin ve estetiğin simgesi olan kiraz çiçekleri açtığında Japonlar parklara, bahçelere, tapınaklara akın ediyor. Hanami festivallerinin en can alıcı etkinliği, zen sükûnetine yaraşır şekilde, yalnızca yürüyüş yapılmasıdır.  Bu yürüyüş, kış için bir veda, bahar için ise görkemli bir başlangıç demektir.

Japonya

Tokyo’nun en güzel Sakura izlenebilecek mekanları;

Shinjuku Gyoen National Garden

Tokyo Shinjuku’da yer alan Gyoen Ulusal Bahçeleri; rengarenk lalelere, kamelyalara, dev Himalaya sedirlerine, 1,500 adet Sakura kiraz ağacına ve minik göletlerde renkli koi balıklarına ev sahipliği yapan muhteşem bir park alanı. Özellikle Sakura zamanı, beyaz ve pembe kiraz çiçekleri ile bezenen ağaçlar nefes kesici bir manzara sunuyor. Ayrıca Tokyoluların sakura zamanı en önemli geleneği olan ‘Hanami’yi gözlemlemek için de ideal bir bahçe.

Japonya

Ueno Park

Ueno istasyonuna birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Ueno Park, 1000’den fazla sakuraya ev sahipliği yaptığı için nisan başında Tokyoluların en gözde Hanami pikniği yeri. Ağaçların altına piknik örtülerini yayan Tokyolular ve şehrin misafirleri, getirdikleri yemekleri yiyip, çaylarını içip saatlerce kiraz çiçeklerinin altında uzanmanın tadını çıkarıyor.

Japonya

Chidorigafuchi

Chidorigafuchi bölgesi, İmparatorluk Sarayı sur ve hendekleri boyunca ve Kitanomaru Park’ta yer alan yüzlerce kiraz çiçeği ağacına ev sahipliği yapıyor. Ağaçlar 27 Mart – 5 Nisan arası akşamları aydınlatılıyor. Dilerseniz parkın içinde kiraz çiçeği ağaçlarının suya döküldüğü gölette kayık kiralayıp gezinti yapabilirsiniz.

Japonya’da Mutlaka Yapılması Gerekenler

Japonya’nın en güzel zamanı olan Sakura Zensen döneminde kiraz çiçeklerinin muhteşem güzelliğini seyrederken ülkede, göremeden ve tatmadan dönmemeniz gerekenleri de atlamadık:

Tokyo, kültür-sanat ve sosyal yaşam açısından son derece renkli ve eğlenceli bir kent.  Restoranları ve caz kulüpleri ile ünlü Tokyo’da muhteşem mimariye sahip İmparatorluk Sarayı’nı, teknoloji meraklılarını şaşırtacak Akihabara’yı, Tokyo’nun ‘Red Light District’i olarak kabul edilen Shinjuku Edo’yu görmeden ve tabii ki muhteşem suşilerden tatmadan dönmeyin. Tabii uyarmadan geçmeyelim, Japonya’da suşi yedikten sonra suşi beğeninizin çok farklılaşacağını söyleyelim.

Japonya

Japonya’nın en güzel kentlerinden Kyoto’da Kamo Nehri’nin müthiş gece manzarasını izleyin, Gion bölgesinde bulunan ‘Puntocho’ isimli geleneksel restoranlarda yemek yiyin. Kyoto International Manga Museum ve Milli Tarih Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Uzak diyarlara seyahat planınız varsa, dünyanın en farklı kültürüne sahip ülkelerden biri olan Japonya’yı Sakura Zensen zamanı görmenizi tavsiye ederiz.

Jolly Tur ile Japonya turları için tıklayınız…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1 Yorum

  1. Japonyaya tur ile gittim gördüm gezdim geldim.
    Bir daha gitmeyi planlıyorum.Benim icin miladdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir