Bir Kış Masalı Lapland

Doğanın insanlara sunduğu muhteşem güzellikteki Lapland ve Kuzey ışıkları, ölmeden önce görülmesi gerekenler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Bu ışıklar dünyanın manyetik alanı ve güneşten gelen parçacıkların etkileşimi sonucunda oluşuyor. Kutup bölgelerinde oluşan bu muhteşem görsel şölen Aurora olarak da biliniyor. Güney kutbunda meydana gelen ışıklar Aurora Australis olarak adlandırılırken, kuzey kutbunda bulunanlar Aurora Borealis olarak biliniyor.

Kuzeyin Eşsiz Bölgesi; Lapland

Kuzey ışıklarının en iyi izlendiği yerlerden biri Finlandiya’nın Lapland bölgesi olarak biliniyor. Laponya olarak da anılan bölge, hem yerleşim yerlerinin fazla olması hem de ışıkların görülebileceği en ideal nokta olması açısından oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Doğusunda Rusya, batısında İsveç ve kuzeyinde Norveç bulunan Lapland, Kuzey Kutup Dairesinin üzerinde yer alıyor. İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise Finlandiya’ya bağlı olan bölgenin başkenti Rovaniemi olarak geçiyor. Fakat deniz kenarında olması ve kuzey ışıklarını izlemek için geniş alanlara sahip olması açısından Tornio şehri ziyaretçiler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

Lapland’da Neler Yapılır?

Lapland turu ile kuzey ışıklarının yanı sıra buzdan inşa edilmiş yapıları gezebilir ve buz lokantalarında yemek yiyebilirsiniz. Köpekler veya ren geyiklerinin çektiği kızaklar ile bölgeyi gezerek eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Nüfusu çok az olan Lapland, bozulmamış doğasıyla da kendine hayran bırakmayı başarıyor. Önemli geçim kaynaklarından biri olan ormancılık, aslında bölgenin ne kadar yeşil bir alan olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca Noel Baba’nın evi de Lapland turu ile ziyaret edilebiliyor. Ayrıca Laponya kar motorları ile ormanlık alanlar ve donmuş göller üzerinde gezinti gerçekleştirilebiliyor. Tur kapsamında Tornio’da kalınarak gece kuzey ışıkları için şehirden uzak ve açık alanlara yolculuk yapılabiliyor.

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

Kemer, perde, bant ve korona olarak 4 farklı şekli olan ışıklar mor, mavi, kırmızı ve yeşil renklerde oluşuyor. Renk farklılıkları ise farklı atomlar ve onların etkileşime girdiği yükseklik seviyelerinden kaynaklanıyor. Kutup ışıklarının oluşum zamanı 23 Eylül ve 21 Mart arası olarak biliniyor. Fakat bu ışıklar sürekli olarak bulunmuyor. Bu nedenle havanın durumunu iyi takip etmek ve biraz da şanslı olmak gerekiyor. Açık hava ve karanlığın daha yoğun olduğu Ocak ve Şubat ayları ziyaretçiler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

321 metre rakımda bulunan Laponya, kış aylarında sanıldığı kadar soğuk olmuyor. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ortalama sıcaklık -5 ila -10 arasında seyrediyor. Balıkçılığın da oldukça gelişmiş olduğu bölgede dünyanın en güzel ve en taze somonlarını yeme imkanı bulabilirsiniz.

Jolly Tur ile Kuzey Işıklarını keşfetmek için tıkla! 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir