Bir de Benim Gözümden Venedik…

İtalya her zaman, Dünya’nın tarih başkenti olmuştur. Roma benim için çok ayrı bir yere sahiptir, fakat Venedik de Roma’dan aşağı kalmamış. Burada gene torpil yapıp, bir Roma olmadığını da antiparantez belirtmek isterim.

Venedik yazımıza gelelim. Her zamanki gibi belli püf noktaları vererek başlayayım. Hazırsanız buyurun :)

Lets Gooo…

Venedik

Venedik kanalları, dar sokakları, gondolları, neredeyse her sokakta bulunan kiliseleri, adaları ve köprüleri ile gerçekten farklı bir mimariye sahip.

Şehrin içinde araç kullanımı yok, çünkü araç için yol yok. Ben bisikletimle yaptığım Avrupa seyahatimde geldiğim için, bisikletimi otele kadar elimde taşımak ve köprüleri aşmak zorunda kaldım. Buna rağmen bana tepki gösteren Venedikliler oldu.

Venedik'te Bisiklet Keyfi

Her zaman söylerim, ben bir tarih öğretmeni değilim. O yüzden gezdiğim ülke ve şehirlerle ilgili fazla tarihi bilgi vermiyorum, ama Venedik tamamen tarih kokan bir şehir. Burada bir tur rehberine kesinlikle ihtiyacınız olacak. Ya da benim gibi gruplara kaynayıp tur rehberini dinleyeceksiniz. Aynı grupta fazla uzun süre kalmamakta fayda var :) Tecrübeler tecrübeler :)

Venedik

Venedik’te her şey parayla… Tek free olan şey tüm Îtalya da çeşmelerden akan su. Tuvaletler 1.5 Euro. Hediyelik eşya almanız için size “Strada Nova” caddesini önerebilirim. Burada hediyelik eşyalar daha uygun. Her yerde 3 Euro olan magnetin aynısını 0,75 Euro’ya aldım :) Ayrıca şehrin en büyük marketi de bu cadde üstünde. Yani yemeğe az para harcarım, sandviçi kendim yaparım diyenler için harika :) Mc Donalds da yalnız bu caddede var.

Unutmadan kiliselerin çoğuna giriş ücretli. Ben normal bir kilisenin ücretli olduğu bir yer ilk defa gördüm. Zaten doymuştum kiliseye iyi de oldu :)

Şehrin her yerine ulaşım deniz taxi, feribot ve gondollar ile sağlanıyor. Şunu açıkça belirteyim, çok çok pahalı. Fiyat listesini aşağıda görebilirsiniz. Gondolla şehir turu yapmalıyım derseniz, 80-100 Euro arası. Merkezin haricinde gidilebilecek 3 tane önemli ada var, ama ben o kadar çok kilise ve katedrale doydum ki, adalarda bulunanlara merak duyup geçmedim.

Tabi birde size güzel bir makarna yiyeceğiniz yer tavsiye edeceğim. Biraz zor bulabilirsiniz ama mutlaka bulun. Çok uygun bir fiyata harika bir makarna yiyeceksiniz. Restaurantın ismi “Dal Moro’s”. Adresi : Calle de la Casseleria Caddesi…

Bunlar başlıca aklımda kalan püf nokta ve önerilerim. Şimdi nereleri gezelime geldi sıra. Tek yapmanız gereken kendinizi dar yollara ve kanallara bırakın. Kaybolmaktan korkmayın. Kaybolun yahu :)

SAN MARCO MEYDANI

San Marco Meydanı

Venedik’in en ünlü yeri. Bu ününü de hak eder bir ihtişamı var. Zaten kalabalığı görünce anlayacaksınız. Meydanda ziyaret edebileceğiz yapılar tabi ki San Marco Katedrali, Torre Dell’orologio saat kulesi, Aziz Mark Çan Kulesi, Dükler Sarayı ve Correr ve Arkeoloji Müzesidir.

Aziz Mark Kulesi

Aziz Mark Kulesine çıkarak şehri kuşbakışı izleyebilir ve harika resimler çekebilirsiniz. Kuleye asansör ile çıkılıyor. Tabi ki ücretli bkn. Alttaki resim :)

San Marco Katedrali çok ihtişamlı bir yapı. Bir gruba dahil olduğumda rehberin söylediğine göre, katedral bizim Ayasofya Kilisesi örnek alınarak yapılmış. Elimde değil kaynarım :) Müzeye giriş ücretsiz. Ama çanta ile giremiyorsunuz. Çantaları ücretsiz bırakabileceğiniz dışarıda başka bir bina mevcut. Resim çekmek de yasak. Katedralin müzesine girmek isterseniz 5 Euro. Birde manzara için balkona çıkmak isterseniz 2 Euro.

San Marco Katedrali

Katedralin içinde resim çekmek yasak ama bana yasak işlemedi :-)

IMG_0894

RİALTO KÖPRÜSÜ

Ben gittiğimde köprü restore ediliyordu. Büyük kanal üzerinde ki en büyük köprü. Üzerinde mağazalar mevcut. Kalabalıktan yürümekte zorlayacaksınız. Ama buna değecek.

Rialto Köprüsü

AHLAR KÖPRÜSÜ

Bu köprünün resmini çekmek için karşısındaki köprü de olsan yoğunluk kadar, bu noktadan geçip, müşterilerine bu köprüyü göstermek isteyen gondolcuların yarattığı trafikte görülmeye değer.

Ahlar Köprüsü

SANTA MARİA DELLA SALUTE BAZİLİKASI

San Marco Meydanı‘nın tam karşısında görünen yarımadadaki kilisedir. Venedik’te görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Hz. Meryem‘e ithaf edilmiş ve içerisinde önemli tarihi eserler barındırıyor. Giriş ücretsiz. Ayrıca bu noktadan San Marco Meydanını görebilir ve farklı bir acıdan resmedebilirsiniz.

SANTA MARİA DELLA SALUTE BAZİLİKASI

 ARSENAL DÎ VENEZÎA

Şehrin güney doğusunda kalan bu yer, aslında şehrin kale surlarından oluşuyor. Günümüzde askeriye tarafından kullanılmakta ve içeri girilmesi ne yazık ki yasak. Yinede önünde resim çekebilirsiniz. Burayı çoğu yerde olmadığınıza eminim. İşte de buda Gezgin Deli farkı :-)

IMG_0915

Ayrıca kalenin arkasında bulunan Castello adasını ve çevresindeki yemyeşil parklarında görmeyi ihmal etmeyin.

IMG_0938

Venedik’te gezilecek diğer yerler:

  • Burano adası
  • Murano adası
  • Academia Müzesi
  • Chiesa dei Frari kilisesi
  • Chiesa S. Geremia kilisesi
  • Santa Maria Formosa

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Spor akademisi mezunu,.. Yaşamak için, gezen ve eğlenen kişi... Süslü olmayan bir dille, yaşadığı her anı, tüm püf noktalar ile buradan aktaracak... Artık Jolly Tur Blog yazarı... :) Facbook ve İnstagram'da Gezgin Deli adıyla beni takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir