Bir de Benim Gözümden Venedik…

İtalya her zaman, Dünya’nın tarih başkenti olmuştur. Roma benim için çok ayrı bir yere sahiptir, fakat Venedik de Roma’dan aşağı kalmamış. Burada gene torpil yapıp, bir Roma olmadığını da antiparantez belirtmek isterim.

Venedik yazımıza gelelim. Her zamanki gibi belli püf noktaları vererek başlayayım. Hazırsanız buyurun :)

Lets Gooo…

Venedik

Venedik kanalları, dar sokakları, gondolları, neredeyse her sokakta bulunan kiliseleri, adaları ve köprüleri ile gerçekten farklı bir mimariye sahip.

Şehrin içinde araç kullanımı yok, çünkü araç için yol yok. Ben bisikletimle yaptığım Avrupa seyahatimde geldiğim için, bisikletimi otele kadar elimde taşımak ve köprüleri aşmak zorunda kaldım. Buna rağmen bana tepki gösteren Venedikliler oldu.

Venedik'te Bisiklet Keyfi

Her zaman söylerim, ben bir tarih öğretmeni değilim. O yüzden gezdiğim ülke ve şehirlerle ilgili fazla tarihi bilgi vermiyorum, ama Venedik tamamen tarih kokan bir şehir. Burada bir tur rehberine kesinlikle ihtiyacınız olacak. Ya da benim gibi gruplara kaynayıp tur rehberini dinleyeceksiniz. Aynı grupta fazla uzun süre kalmamakta fayda var :) Tecrübeler tecrübeler :)

Venedik

Venedik’te her şey parayla… Tek free olan şey tüm Îtalya da çeşmelerden akan su. Tuvaletler 1.5 Euro. Hediyelik eşya almanız için size “Strada Nova” caddesini önerebilirim. Burada hediyelik eşyalar daha uygun. Her yerde 3 Euro olan magnetin aynısını 0,75 Euro’ya aldım :) Ayrıca şehrin en büyük marketi de bu cadde üstünde. Yani yemeğe az para harcarım, sandviçi kendim yaparım diyenler için harika :) Mc Donalds da yalnız bu caddede var.

Unutmadan kiliselerin çoğuna giriş ücretli. Ben normal bir kilisenin ücretli olduğu bir yer ilk defa gördüm. Zaten doymuştum kiliseye iyi de oldu :)

Şehrin her yerine ulaşım deniz taxi, feribot ve gondollar ile sağlanıyor. Şunu açıkça belirteyim, çok çok pahalı. Fiyat listesini aşağıda görebilirsiniz. Gondolla şehir turu yapmalıyım derseniz, 80-100 Euro arası. Merkezin haricinde gidilebilecek 3 tane önemli ada var, ama ben o kadar çok kilise ve katedrale doydum ki, adalarda bulunanlara merak duyup geçmedim.

Tabi birde size güzel bir makarna yiyeceğiniz yer tavsiye edeceğim. Biraz zor bulabilirsiniz ama mutlaka bulun. Çok uygun bir fiyata harika bir makarna yiyeceksiniz. Restaurantın ismi “Dal Moro’s”. Adresi : Calle de la Casseleria Caddesi…

Bunlar başlıca aklımda kalan püf nokta ve önerilerim. Şimdi nereleri gezelime geldi sıra. Tek yapmanız gereken kendinizi dar yollara ve kanallara bırakın. Kaybolmaktan korkmayın. Kaybolun yahu :)

SAN MARCO MEYDANI

San Marco Meydanı

Venedik’in en ünlü yeri. Bu ününü de hak eder bir ihtişamı var. Zaten kalabalığı görünce anlayacaksınız. Meydanda ziyaret edebileceğiz yapılar tabi ki San Marco Katedrali, Torre Dell’orologio saat kulesi, Aziz Mark Çan Kulesi, Dükler Sarayı ve Correr ve Arkeoloji Müzesidir.

Aziz Mark Kulesi

Aziz Mark Kulesine çıkarak şehri kuşbakışı izleyebilir ve harika resimler çekebilirsiniz. Kuleye asansör ile çıkılıyor. Tabi ki ücretli bkn. Alttaki resim :)

San Marco Katedrali çok ihtişamlı bir yapı. Bir gruba dahil olduğumda rehberin söylediğine göre, katedral bizim Ayasofya Kilisesi örnek alınarak yapılmış. Elimde değil kaynarım :) Müzeye giriş ücretsiz. Ama çanta ile giremiyorsunuz. Çantaları ücretsiz bırakabileceğiniz dışarıda başka bir bina mevcut. Resim çekmek de yasak. Katedralin müzesine girmek isterseniz 5 Euro. Birde manzara için balkona çıkmak isterseniz 2 Euro.

San Marco Katedrali

Katedralin içinde resim çekmek yasak ama bana yasak işlemedi :-)

IMG_0894

RİALTO KÖPRÜSÜ

Ben gittiğimde köprü restore ediliyordu. Büyük kanal üzerinde ki en büyük köprü. Üzerinde mağazalar mevcut. Kalabalıktan yürümekte zorlayacaksınız. Ama buna değecek.

Rialto Köprüsü

AHLAR KÖPRÜSÜ

Bu köprünün resmini çekmek için karşısındaki köprü de olsan yoğunluk kadar, bu noktadan geçip, müşterilerine bu köprüyü göstermek isteyen gondolcuların yarattığı trafikte görülmeye değer.

Ahlar Köprüsü

SANTA MARİA DELLA SALUTE BAZİLİKASI

San Marco Meydanı‘nın tam karşısında görünen yarımadadaki kilisedir. Venedik’te görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Hz. Meryem‘e ithaf edilmiş ve içerisinde önemli tarihi eserler barındırıyor. Giriş ücretsiz. Ayrıca bu noktadan San Marco Meydanını görebilir ve farklı bir acıdan resmedebilirsiniz.

SANTA MARİA DELLA SALUTE BAZİLİKASI

 ARSENAL DÎ VENEZÎA

Şehrin güney doğusunda kalan bu yer, aslında şehrin kale surlarından oluşuyor. Günümüzde askeriye tarafından kullanılmakta ve içeri girilmesi ne yazık ki yasak. Yinede önünde resim çekebilirsiniz. Burayı çoğu yerde olmadığınıza eminim. İşte de buda Gezgin Deli farkı :-)

IMG_0915

Ayrıca kalenin arkasında bulunan Castello adasını ve çevresindeki yemyeşil parklarında görmeyi ihmal etmeyin.

IMG_0938

Venedik’te gezilecek diğer yerler:

  • Burano adası
  • Murano adası
  • Academia Müzesi
  • Chiesa dei Frari kilisesi
  • Chiesa S. Geremia kilisesi
  • Santa Maria Formosa

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle…

Spor akademisi mezunu,.. Yaşamak için, gezen ve eğlenen kişi... Süslü olmayan bir dille, yaşadığı her anı, tüm püf noktalar ile buradan aktaracak... Artık Jolly Tur Blog yazarı... :) Facbook ve İnstagram'da Gezgin Deli adıyla beni takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir