Belgrad’da Bir Küçük Gün

NE YAPTIK NE ETTİK?


İnterrailimizin ilk durağı Belgrad.

22 Ağustos sabahı 1.5 saatlik yolculuğumuzun ardından Belgrad’a vardık. Uçaktan inince ilk işimiz para çevirmek oldu. Tavsiyem havaalanında düşük bir miktar para çevirin, şehir merkezinde çevirmeniz daha karlı olacaktır. Biz havaalanında 10 euro bozdurduk, karşılığında 1140 dinar aldık. Havalaanından şehir merkezine giden iki otobüs var: A1 ve 72. Biz A1’e bindik. 72 daha ucuzmuş ama biraz daha uzun sürüyormuş. Otobüs’e 300 dinar verdik. Tren garına vardıktan sonra çantalarımızı locker’a bıraktık. Locker ücreti 110 dinardı, bana oldukça ucuz geldi. Çantaları bıraktıktan sonra şehrin sokaklarında kaybolmaya başladık. Önce Tesla Müzesi‘ne gittik. Tesla Müzesi’ne giriş ücreti 500 dinar, ancak ISIC kartınız varsa bu ücret 300 dinar’a düşüyor. Küçük ve etkileyici bir müze. “Adam yapmış” demeden edemiyor insan. Fizik’ten nefret eden ben bile hayran kaldım. Buyrunuz bunlar da Tesla Müzesi’nden kareler.Tesla Müzesi’nden sonra Aziz Sava Katedrali‘ne gittik. Biz gittiğimizde tadilat vardı ancak yine de içine girebildik. 

IMG_0242

Sonraki durağımız ise şehir merkezi oldu. Küçük bir İstiklal Caddesi havası olan şehrin ünlü caddesi Knez Mihailova Caddesi‘ni ben çok beğendim. Hediyelik eşyalar bulabileceğiniz stantlar, mağazalar bu cadde üzerinde. Akşamları da cıvıl cıvıl ve çok hareketli oluyor. Biz Ahmet Kaya şarkıları çalan bir amcamıza bile denk geldik :)

Bu caddeyi takip ettiğiniz zaman yol sizi Belgrad Kalesi‘nin olduğu Kalemegdan denilen bölgeye götürüyor. İçinde hayvanat bahçesi de olan bu kocaman yemyeşil alanda Tuna Nehri manzarasında her şeyi unutabilirsiniz. Ben BA-YIL-DIM. Saatlerce orda oturabilirdim, o kadar huzurlu… Kalemegdan’da 2-3 saat keyif yaptıktan sonra tekrar şehir merkezine döndük ve trenimizle Budapeşte’ye doğru yola çıktık. Belgrad’daki bir günümüz böyleydi.

Kısaca Belgrad:

-Ucuz bir şehir, vize de olmadığı için hafta sonu kaçmak için harika bir alternatif.

-Kızları çok güzel. Bayağı güzel… Fazla güzel… Bunlar kızsa ben neyim demeden edemiyor insan :(

-Toplu taşımaya ihtiyaç yok, her yere yürünebilir.

Ne kaç paradır bu Belgrad’da?

-Havalaanı-şehir merkezi otobüs: 300 dinar

-Locker: 110 dinar

-Ton balıklı küçük boy pizza: 100 dinar

-İce tea: 85 dinar

-Su: 70 dinar

-Kartpostal: 50 dinar

-Tesla Müzesi: 500 dinar (Öğrenci kartıyla 300 dinar)

-Bir dilim pasta (Toma Cafe): 170 dinar


Para işleri de böyleydi. Sonuç olarak ben Belgrad’ı çok sevdim. Küçük ve sevimli bir şehir. 2-3 günlük tatiller için ideal. Bir de Belgrad’ın kışını merak ediyorum, Ocak 2015’te gideceğim inşallah; döndükten sonra kışından da bahsedeceğim :)

Jolly Tur ile Belgrad Turları için tıklayınız.

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

ODTÜ Matematik Bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.

1 Yorum

  1. Belgrada gidip de tito’nun mezarını ziyaret etmeden ve ani defterine bir seyler yazmadan dönmek olur mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir