Belgrad Turu Yapacaklar İçin Altın Değerinde 15 Öneri

Seyahat severlerin en çok ilgi gösterdiği turların başında geliyor Belgrad turu. Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Belgrad, vizesiz ve uygun fiyatlı tatil seçeneğine sahip olması ile de öne çıkıyor. Ünlü yemeği cevap cicisi, Nikola Tesla Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminin izleri, Tuna ve Sava Nehri ile yazın ayı kışın ayrı güzellikler yaşatıyor ziyaret edenlere.

Belgrad Nerede?

Belgrad turuSırbistan, hem vizesiz hem de ekonomik tatil imkanı sunan ülkeler arasında yer aldığı için Türk vatandaşlarının gözde tatil rotalarından birini oluşturuyor. Vize istemeyen ülkeler listesinde en çok ziyaret edilen destinasyonlardan biri olan Sırbistan, başkent Belgrad ile turizm patlaması yaşıyor. Uygun tur fırsatları, bütçe dostu yemekleri ile adeta gezginlerin yakın arkadaşı oluyor Belgrad. Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri olan, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda bulunan Belgrad, hem kısa hem uzun tatilleri için plan aşamasında olanlar için muhteşem deneyimler vadediyor.

Belgrad Turu

Belgrad turu ile Balkanlar’a uzanıyor ve eşsiz güzelliklerin kalbine yolculuk yapıyor. Mimarisi, kültürü, yemekleri ile turistlerin ilgi odağı olan Belgrad’da görülmesi gereken yerlerin sayısı da oldukça fazla. Belgrad turlarıyla Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Nikola Tesla Müzesi,  Tito’nun Mozolesi, Avala Kulesi, Millenium Tower, Zemun, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan ve daha birçok yeri görmek mümkün. Osmanlı hakimiyetinde geçen tarihi ile birçok yerde tanıdık isimler ve eserler görmeye ise alışın deriz.

Belgrad Turu Yapacaklar İçin Öneriler

Şimdi gelelim Belgrad turu ile yaşayacağınız benzersiz deneyimlere. Belgrad turu var, Belgrad turu var. Şehri sadece gezmekle yetinmeyip oralı gibi olabilmek isteyen varsa, aşağıda listelediğimiz maddeleri mutlaka uygulasın.

1- Kalemegdan’ı Keşfe Çıkın

Belgrad turuBelgrad gezilecek yerlerin başında yer alan ve Belgradlıların deyimiyle Kalemegdan, kentin en turistik bölgesi. Yemyeşil parklara ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu meydanı karış karış gezerek keşfedilip Belgrad turuna giriş yapılır. Öncelikle Belgrad Kalesine çıkıp şehri kuş bakışı seyredin. Geniş ve yemyeşil parklarda yürüyüş yapın. Ardından Askeri Müze’yi, St. Petka ve Ruzia kiliselerini, Kula Nebojsa’yı (Cesaret Kulesi), Türk Hamamını, VI. Carl Kapısını, Roma Kuyularını ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik‘i mutlaka görün.

2- Belgrad’da Plajın Tadını Çıkartın 

Belgrad turuBelgrad’da deniz mi var diyen olabilir. Her ne kadar Belgrad denize kıyısı olan bir şehir olmasa da Sava ve Tuna Nehirlerinin tam birleştiği noktadadır. Bu nehirlerin üzerinde bulunan adalar yaz aylarında Belgradlıların serinlemek için gittikleri plajlara ev sahipliği yapar. Bu adalardan en ünlüsü Ada Ciganlija yaz aylarında tam bir parti adasına dönüşüyor. Seyahatiniz yaz aylarına denk geliyorsa Belgrad plajlarını ve plaj partilerini deneyimleyebilirsiniz.

3- Belgrad Gece Hayatı Vazgeçilmezdir

Belgrad turuBelgrad gece hayatı dillere destandır. Sırf gece hayatını yaşamak için bu şehre gelenler bir hayli fazla. Ayrıca bu şehirde gece hayatı sadece hafta sonu canlı değil, haftanın yedi günü capcanlıdır. Gece hayatının bu kadar canlı olmasının en önemli sebebi hem şehrin hem de içkilerin inanılmaz ucuz olmasıdır. Belgrad gece hayatının nabzının attığı kulüpler ise şöyle; Plastic, Tube, Peron Savamala, Beton…

4- İki No’lu Trene Binin

Belgrad turuBelgrad turuna turistik bir dokunuş yapmak için çare tramvay. Kent merkezini 2 no’lu trene binerek çepeçevre gezebilirsiniz. Şehri bir de raylı sistemden farklı bir bakış açısıyla görmek keyifli olacaktır.

5- Kahve Kokusunu Takip Edin

Belgrad turuEğer bir kahve tutkunuysanız Belgrad’ın kahve kokan sokakları sizi çok mutlu edebilir. Şehrin coffee shoplarında farklı  bir ambiyansta kaliteli kahve içmeniz mümkün. Knez Mihailova Caddesi üzerinde bulunan Supermarket DeliKoffein ile bir kahve zinciri dükkanı olan Coffee Dream güzel kahve içilecek mekanlardır.

6 – Yeşil Pazarları Gezin

Belgrad turuZeleni Venac ve Skadarlija yeşil pazarlarını gezip yöresel Sırp lezzetlerini tadabilirsiniz. İlginç bir şekilde zeytin ve zeytinyağı bu pazarlarda sıkça göreceğiniz lezzetlerdir. Oldukça ucuz olan pazarlar Belgrad alışveriş noktalarının da başında yer alıyor.

7 – Usce Kulesi’nden Şehri İzleyin

Belgrad turuBelgrad’ın 25 katlı en yüksek binası Usce Kulesi‘nin en tepesine çıkıp şehrin muhteşem manzarasını bir de buradan izleyin. Belgrad’da yapılacaklar listenizde yer almasını tavsiye ettiğimiz Usce Kulesi ile farklı bir Belgrad’a tanık olacaksınız.

8 – Müzeleri Gezin

Belgrad turuBelgrad’ın tarihini ve kültürünü öğrenmek için müzeleri mutlaka görmenizi öneririz. Belgrad’da görmeniz gereken birçok müze bulunuyor. Ama içlerinde bazıları bir adım öne çıkıyor.

Nikola Tesla Müzesi

Belgrad’ın en ilginç müzesi olan Nikola Tesla Müzesi, alternatif akımı bularak insanlığın gelişimini değiştiren Nikola Tesla adına açılmış bir müzedir. Burada Tesla’nın birbirinden ilginç icatlarını görebilirsiniz.

Demiryolu Müzesi

40.000 parçalık bir koleksiyon, kütüphane ve arşivden oluşan bu müze şehrin tarihi konusunda size önemli ipuçları verecektir.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Cumhuriyet Meydanında yer alan bu müzede önemli isimlerin resim ve çizimlerini barındırır.

Belgrad’da bunlar dışında Vuk ve Dositej MüzesiYugoslav Tarihi Müzesi, Askeri Müze, Havacılık Müzesini gezebilirsiniz.

9 – Yeraltı Tünellerini Keşfedin

Belgrad’ın altındaki Belgrad denilen ve tüm Belgrad’ın yer altını kaplayan yeraltı turuna katılıp şaşırıp kalabilirsiniz. Bu yeraltı dehlizlerinin ne zaman yapıldığı halen tespit edilememiştir.

10 – Nehir Turuna Çıkın

Tuna ve Sava Nehirlerinde tekne turu yaparken bir yandan da teknede keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Nehirden şehrin ışıl ışıl halini görmek ayrı bir keyif olacaktır.

11 – Alışveriş Yapın

Belgrad turuBelgrad’da alışveriş yapmak zevkini de tatmalısınız. Knez Mihailova Caddesinde hem yemeğinizi yeyip hem de alışverişiniz yapabilirsiniz. Aleksandra Bulvarındaki dükkanlardan yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Tasarım ürünler satın almak isterseniz de fermuar anlamına gelen Slic‘ten alışveriş yapabilirsiniz. Mağazada sizin bedeninize uygun ürünler yoksa birkaç saat içinde diktirip satın alma imkanınız bulunuyor. Vintage ürünlere meraklıysanız da Jane Doe Vintage Shop‘a gitmenizi öneririz.

12 – Kuşları Gözlemleyin

Belgrad turuBelgrad’a gittiğinizde yapacağınız güzel etkinliklerden biri de Sava ve Tuna Nehirlerinin kesişim noktasında gerçekleştirilen kuş gözlemleri olacaktır. Bu bölgede kuğu, martı, ördek gibi çeşitli kuşları gözlemleyip güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

13 – Belgrad Bira Festivaline Katılın

Belgrad turuEğer seyahat döneminize denk gelirse Belgrad’da gerçekleştirilen bira festivaline katılmanızı öneririz. Bira ve müzik ikilisi sizin de favorinizse ağustos ayında gerçekleştirilen bu festivali kaçırmayın.

14 – Svibor Yapmayı Deneyin

Belgrad turuDövüş sanatlarına ilgiliyseniz ya da farklı şeyler yapmayı seven bir kişiliği sahipseniz Belgrad’a gidip de Svibor denilen Sırp Orta Çağ dövüş sanatları etkinliğine katılmadan olmaz.

15 – Vrsac’ta Yamaç Paraşütü Yapın

Belgrad turu

Ekstrem sporları seviyorsanız Belgrad’ın şirin beldesi Vrsac’ta yamaç paraşütü yapıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Jolly İle Belgrad’ı Keşfetmek İçin Yola Çık

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir