Belgrad’a Gideceklere Müthiş Öneriler

 • Kalemegdan’ı Keşfe Çıkın.

Şehrin en turistik ve tarihi yeri Belgradlıların deyimiyle Kalemegdan bizim deyimimizle Kale Meydanı’dır. Yemyeşil parklara ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan bu meydanı karış karış gezmenizi öneriyoruz.

Öncelikle Belgrad Kalesine çıkıp şehri kuşbakışı seyredin. Geniş ve yemyeşil parklarda yürüyüş yapın. Ardından Askeri Müze’yi, St. Petka ve Ruzia kiliselerini, Kula Nebojsa’yı (Cesaret Kulesi), Türk Hamamını, VI. Carl Kapısını, Roma Kuyularını ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik‘i mutlaka görün.

 • Belgrad Denizi’nin Tadını Çıkarın.

Belgrad, denize kıyısı olan bir şehir değildir, fakat Sava ve Tuna Nehirlerinin tam birleştiği noktadadır. Bu nehirlerin üzerinde bulunan adalar yaz aylarında Belgradlıların serinlemek için gittikleri plajlara ev sahipliği yapar. Bu adalardan en ünlüsü Ada Ciganlija yaz aylarında tam bir parti adasına dönüşüyor. Seyahatiniz yaz aylarına denk geliyorsa Belgrad plajlarını ve plaj partilerini deneyimleyebilirsiniz.

 •  Gece Hayatını Kesinlikle Es Geçmeyin.

Belgrad’ın dillere destan bir gece hayatı vardır. Sırf gece hayatını yaşamak için bu şehre gelenler bir hayli fazla. Ayrıca bu şehirde gece hayatı sadece hafta sonu canlı değil, haftanın yedi günü capcanlıdır.

Gece hayatının  bu kadar canlı olmasının en önemli sebebi hem şehrin hem de içkilerin inanılmaz ucuz olmasıdır. Belgrad’da gidebileceğiniz gece kulüpleri; Plastic, Tube, Peron Savamala, Beton…

 • 2 No’lu Trene Binin.

Kent merkezini 2 no’lu trene binerek çepeçevre gezebilirsiniz. Şehri bir de raylı sistemden farklı bir bakış açısıyla görmek keyifli olacaktır.

 • Kahve Kokusunu Takip Edin.

Eğer bir kahve tutkunuysanız Belgrad’ın kahve kokan sokakları sizi çok mutlu edebilir. Şehrin coffee shoplarında farklı  bir ambiyansta kaliteli kahve içmeniz mümkün.

Knez Mihailova Caddesi üzerinde bulunan Supermarket DeliKoffein ile bir kahve zinciri dükkanı olan Coffee Dream güzel kahve içilecek mekanlardır.

 • Yeşil Pazarları Gezin.

Zeleni Venac ve Skadarlija yeşil pazarlarını gezip yöresel Sırp lezzetlerini tadabilirsiniz. İlginç bir şekilde zeytin ve zeytinyağı bu pazarlarda sıkça göreceğiniz lezzetlerdir.

 • Usce Kulesi’nden Şehri İzleyin.

Belgrad’ın 25 katlı en yüksek binası Usce Kulesi‘nin en tepesine çıkıp şehrin muhteşem manzarasını bir de buradan izleyin.

 • Müzeleri Gezin.

Belgrad’ın tarihini ve kültürünü öğrenmek için müzeleri mutlaka görmenizi öneririz. Belgrad’da görmeniz gereken müzeler:

Nikola Tesla Müzesi: Belgrad’ın en ilginç müzesi olan Nikola Tesla Müzesi, alternatif akımı bularak insanlığın gelişimini değiştiren Nikola Tesla adına açılmış bir müzedir. Burada Tesla’nın birbirinden ilginç icatlarını görebilirsiniz.

Demiryolu Müzesi: 40.000 parçalık bir koleksiyon, kütüphane ve arşivden oluşan bu müze şehrin tarihi konusunda size önemli ipuçları verecektir.

Sırbistan Ulusal Müzesi: Cumhuriyet Meydanında yer alan bu müzede önemli isimlerin resim ve çizimlerini barındırır.

Belgrad’da bunlar dışında Vuk ve Dositej MüzesiYugoslav Tarihi Müzesi, Askeri Müze, Havacılık Müzesini gezebilirsiniz.

 • Yeraltı Tünellerini Keşfedin.

Belgrad’ın altındaki Belgrad denilen ve tüm Belgrad’ın yer altını kaplayan yeraltı turuna katılıp şaşırıp kalabilirsiniz. Bu yeraltı dehlizlerinin ne zaman yapıldığı halen tespit edilememiştir.

 • Nehir Turuna Çıkın.

Tuna ve Sava Nehirlerinde tekne turu yaparken bir yandan da teknede keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Nehirden şehrin ışıl ışıl halini görmek ayrı bir keyif olacaktır.

 • Alışveriş Yapın.

Belgrad’da alışveriş yapmak zevkini de tatmalısınız. Knez Mihailova Caddesinde hem yemeğinizi yeyip hem de alışverişiniz yapabilirsiniz. Aleksandra Bulvarındaki dükkanlardan yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

Tasarım ürünler satın almak isterseniz de fermuar anlamına gelen Slic‘ten alışveriş yapabilirsiniz. Mağazada sizin bedeninize uygun ürünler yoksa birkaç saat içinde diktirip satın alma imkanınız bulunuyor.

Vintage ürünlere meraklıysanız da Jane Doe Vintage Shop‘a gitmenizi öneririz.

 • Kuşları Gözlemleyin.

Belgrad’a gittiğinizde yapacağınız güzel etkinliklerden biri de Sava ve Tuna Nehirlerinin kesişim noktasında gerçekleştirilen kuş gözlemleri olacaktır. Bu bölgede kuğu, martı, ördek gibi çeşitli kuşları gözlemleyip güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

 • Belgrad Bira Festivaline Katılın.

Eğer seyahat döneminize denk gelirse Belgrad’da gerçekleştirilen bira festivaline katılmanızı öneririz. Bira ve müzik ikilisi sizin de favorinizse ağustos ayında gerçekleştirilen bu festivali kaçırmayın.

 • Svibor Yapmayı Deneyin.

Dövüş sanatlarına ilgiliyseniz ya da farklı şeyler yapmayı seven bir kişiliği sahipseniz Belgrad’a gidip de Svibor denilen Sırp Orta Çağ dövüş sanatları etkinliğine katılmadan olmaz.

 • Vrsac’ta Yamaç Paraşütü Yapın.

Ekstrem sporları seviyorsanız Belgrad’ın şirin beldesi Vrsac’ta yamaç paraşütü yapıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Paylaşım
Önceki yazıyı okuyun:
İlker Ayrık ile Tatil Üzerine Söyleşi

İşim enerjik olmayı gerektiriyor Geniş Aile'deki Mürsel karakterinin ardından Ben Bilmem Eşim Bilir yarışmasıyla tüm Türkiye'nin kalbini çalan, bitmek bilmeyen enerjisiyle...

Kapat