Belgrad… Oralar Eskiden Bizimdi…

Belgrad…

Geçtiğimiz günlerde iş için tekrar Belgrad’daydım. Hem aldığım iş teklifini değerlendireyim ve şirket ile görüşeyim hem de halletmem gereken banka işleri için bu sefer otobüsle Belgrad’a gideyim dedim.

Yolda olmayı bu seven bir kişi olarak açıkçası 17 saat yol biraz beni de yordu, hadi uçakta olsa neyse, ama otobüs işin içine girince insan haliyle yoruluyor. Belgrad’a her gidişimde nedense kendimi evimde hissediyorum tabi bir de işin içine klasik Türk deyimi girince “Ooo buralar 100 yıl öncesine kadar bizimdi.” Haliyle bu ülkeden kopamıyorum.

Sırbistan’ın vizesiz olması sanırım en çok benim işime yaradı, bu süre zarfından şehre o kadar çok uğradım ki… Ayrıca İstanbul’dan sonra günün her saati “yaşayan” bir şehrin orta yerine düşmenin verdiği hazzın yerini hiçbir şey tutamaz ve Belgrad bende bu hissi yaratmayı kesinlikle başarıyor.

Çünkü Avrupa’nın hemen hemen neresine giderseniz gidin saat 5-6’dan sonra hayat bitiyor, hafta sonları çok sıkıcı geçiyor bu yüzden Belgrad, biraz bizden biraz Avrupalı olması ile size bambaşka duygular besletiyor.

Belgrad turu

Peki Belgrad’a Ne Zaman Gitmeli?

Bu tamamen sizinle alakalı, hangi mevsimin gezgini olduğunuza göre değişir, ama ben çok ilkbaharı sevdiğimden dolayı artık benim sezonum başlıyor. Alırım uçak biletini kaçarım uzaklara.

Ne Kadar Harcarım?

Bu tamamen sizin bütçenize ve isteklerinize göre değişmekle birlikte sizi sevindirecek bir şey söyleyeyim: Belgrad gerçekten ucuz bir şehir. Pardon yanlış oldu, çoookkk ucuz bir şehir.

Orta sınıf bir restoranda bir akşam yemeği 15€’ya yenebilir. Pizzacılar ve börek(burek) satan yerlerde yeme içme de daha ucuza gitmek de mümkün. Büyük bir bardak bira 2-3€, ünlü Sırp Pljeskavica Hamburgeri ya da Boşnak Cevabcici’si ise 2-3€.

Belgrad turu

Aynı şekilde konaklamalar da öyle. Hosteller 6-13€ civarında. 30-35€’dan başlayan otel bulmak da mümkün.

Nereye Gitmeliyim?

Kafana ya da Sırp meyhaneleri olarak bilinen yerel restoranlar, Sırp mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz yerlerden. Et ve Sırp Rakijasını tadarak mutlu olabileceğiniz bir şehir burası. Özellikle ızgara sevenler yaşadı. Bu şehir Srpska Skara (Sırp Izgaraları)’nın en güzellerini bulabileceğiniz bir yer.

Gece hayatı genel olarak Knez Mihailova Caddesi (Bizim İstiklal Caddesinin Sırp versiyonu) etrafında dönüyor, bu civarda zevkinize göre bir mekan bulabilirsiniz.

Belgrad’ın en güzel mekanları (disco ve restoran olarak) nehir kenarında yer alıyor ve kış mevsiminde hemen hepsi kapalı.  Elbette açık olan kış mekanları ve kapalı gece kulüpleri de var. Bunlardan bence en güzeli Fabrika. Knez Mihailova’ya araçla 10 dakika uzaklıkta bulunan bu gece kulübü şu an Belgrad gece hayatının en popüler mekanlarından biri. Bir diğeri de Mr. Stefan Braun. Yılbaşında bu iki mekana da yer bulamamıştım. Normal günlerde de güzel, ama yılbaşında bir başka güzel oluyor.

Bir diğer gidilebilecek yer Kalemegdan, evet bildiğiniz Kale meydanı, evet evet Türkçe yanlış duymadınız.

Belgrad

Size bir riyaveti aktarayım: Ünlü Avrupa Hun Devleti Han’ı Attila’nın mezarının burada bulunduğu söylenmekte. Evet şimdi biraz tarihine geçeyim, şehir 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında 25.000 askere karşılık 800 Macar askerin 21 gün direnmesi ve teslim olmasıyla alınır. Şehir alındıktan sonra yerle bir edilmiş ve o zamanki şehirdeki Sırp nüfus İstanbul’daki “Belgrad Ormanı” ve çevresine yerleştirilmiş. Sırbistan 350 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalarak Osmanlı’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak da önemli bir noktada kalmış. Aslında bu süre zarfında 3 kere kaybedilmiş ve geri alınmış.

Gezebileceğiniz bir başka yer ise Skadarska Caddesi (Skadarlija), burası Balkan tavernaları, lokantaları, sokak müzisyenleri ve sanat galerileri ile ünlü. Yazın açık havadaki masalarla şenleniyor, müzik ve kabare gösterileri yapılıyor.

Belgrad turu

Burada gidebileceğiniz restoranlar; Tri Şeşira (üç şapka), Dva Jelena (iki geyik), Dva Bela Goluba (iki beyaz kumru) ve Seşir Moj (şapkam). Şapkalarla ilgili alıp veremedikleri var herhalde.

Belgrad ve Ulaşım?

AirSerbia, Pegasus ve Türk Hava Yolları ile direkt olarak ulaşabilirsiniz. Fiyatlar yoğun sezon olmadığı takdirde 100-120 euro aralıklarında.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir