Belgrad… Oralar Eskiden Bizimdi…

Belgrad…

Geçtiğimiz günlerde iş için tekrar Belgrad’daydım. Hem aldığım iş teklifini değerlendireyim ve şirket ile görüşeyim hem de halletmem gereken banka işleri için bu sefer otobüsle Belgrad’a gideyim dedim.

Yolda olmayı bu seven bir kişi olarak açıkçası 17 saat yol biraz beni de yordu, hadi uçakta olsa neyse, ama otobüs işin içine girince insan haliyle yoruluyor. Belgrad’a her gidişimde nedense kendimi evimde hissediyorum tabi bir de işin içine klasik Türk deyimi girince “Ooo buralar 100 yıl öncesine kadar bizimdi.” Haliyle bu ülkeden kopamıyorum.

Sırbistan’ın vizesiz olması sanırım en çok benim işime yaradı, bu süre zarfından şehre o kadar çok uğradım ki… Ayrıca İstanbul’dan sonra günün her saati “yaşayan” bir şehrin orta yerine düşmenin verdiği hazzın yerini hiçbir şey tutamaz ve Belgrad bende bu hissi yaratmayı kesinlikle başarıyor.

Çünkü Avrupa’nın hemen hemen neresine giderseniz gidin saat 5-6’dan sonra hayat bitiyor, hafta sonları çok sıkıcı geçiyor bu yüzden Belgrad, biraz bizden biraz Avrupalı olması ile size bambaşka duygular besletiyor.

Belgrad turu

Peki Belgrad’a Ne Zaman Gitmeli?

Bu tamamen sizinle alakalı, hangi mevsimin gezgini olduğunuza göre değişir, ama ben çok ilkbaharı sevdiğimden dolayı artık benim sezonum başlıyor. Alırım uçak biletini kaçarım uzaklara.

Ne Kadar Harcarım?

Bu tamamen sizin bütçenize ve isteklerinize göre değişmekle birlikte sizi sevindirecek bir şey söyleyeyim: Belgrad gerçekten ucuz bir şehir. Pardon yanlış oldu, çoookkk ucuz bir şehir.

Orta sınıf bir restoranda bir akşam yemeği 15€’ya yenebilir. Pizzacılar ve börek(burek) satan yerlerde yeme içme de daha ucuza gitmek de mümkün. Büyük bir bardak bira 2-3€, ünlü Sırp Pljeskavica Hamburgeri ya da Boşnak Cevabcici’si ise 2-3€.

Belgrad turu

Aynı şekilde konaklamalar da öyle. Hosteller 6-13€ civarında. 30-35€’dan başlayan otel bulmak da mümkün.

Nereye Gitmeliyim?

Kafana ya da Sırp meyhaneleri olarak bilinen yerel restoranlar, Sırp mutfağının en lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz yerlerden. Et ve Sırp Rakijasını tadarak mutlu olabileceğiniz bir şehir burası. Özellikle ızgara sevenler yaşadı. Bu şehir Srpska Skara (Sırp Izgaraları)’nın en güzellerini bulabileceğiniz bir yer.

Gece hayatı genel olarak Knez Mihailova Caddesi (Bizim İstiklal Caddesinin Sırp versiyonu) etrafında dönüyor, bu civarda zevkinize göre bir mekan bulabilirsiniz.

Belgrad’ın en güzel mekanları (disco ve restoran olarak) nehir kenarında yer alıyor ve kış mevsiminde hemen hepsi kapalı.  Elbette açık olan kış mekanları ve kapalı gece kulüpleri de var. Bunlardan bence en güzeli Fabrika. Knez Mihailova’ya araçla 10 dakika uzaklıkta bulunan bu gece kulübü şu an Belgrad gece hayatının en popüler mekanlarından biri. Bir diğeri de Mr. Stefan Braun. Yılbaşında bu iki mekana da yer bulamamıştım. Normal günlerde de güzel, ama yılbaşında bir başka güzel oluyor.

Bir diğer gidilebilecek yer Kalemegdan, evet bildiğiniz Kale meydanı, evet evet Türkçe yanlış duymadınız.

Belgrad

Size bir riyaveti aktarayım: Ünlü Avrupa Hun Devleti Han’ı Attila’nın mezarının burada bulunduğu söylenmekte. Evet şimdi biraz tarihine geçeyim, şehir 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında 25.000 askere karşılık 800 Macar askerin 21 gün direnmesi ve teslim olmasıyla alınır. Şehir alındıktan sonra yerle bir edilmiş ve o zamanki şehirdeki Sırp nüfus İstanbul’daki “Belgrad Ormanı” ve çevresine yerleştirilmiş. Sırbistan 350 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalarak Osmanlı’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak da önemli bir noktada kalmış. Aslında bu süre zarfında 3 kere kaybedilmiş ve geri alınmış.

Gezebileceğiniz bir başka yer ise Skadarska Caddesi (Skadarlija), burası Balkan tavernaları, lokantaları, sokak müzisyenleri ve sanat galerileri ile ünlü. Yazın açık havadaki masalarla şenleniyor, müzik ve kabare gösterileri yapılıyor.

Belgrad turu

Burada gidebileceğiniz restoranlar; Tri Şeşira (üç şapka), Dva Jelena (iki geyik), Dva Bela Goluba (iki beyaz kumru) ve Seşir Moj (şapkam). Şapkalarla ilgili alıp veremedikleri var herhalde.

Belgrad ve Ulaşım?

AirSerbia, Pegasus ve Türk Hava Yolları ile direkt olarak ulaşabilirsiniz. Fiyatlar yoğun sezon olmadığı takdirde 100-120 euro aralıklarında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir