Bayram Tatili İçin Öneri: Komşu Yunanistan’a Gidiyoruz

Bayram tatili yaklaşırken hala nereye gideceğinize karar veremediniz mi? O halde şöyle bir ‘Helen’ havası almaya, maviyle beyazın buluşma noktası olan Yunanistan’da bayram tatili geçirmek için önerilerimize kulak vermeye var mısınız?

Tatil denince akla çok sayıda lokasyon gelir. Yurt içi ve yurt dışı lokasyonlar arasında seçim yapmak her ne kadar zor olsa da kendimiz için en yakın yurt dışı seçeneklerini de gözardı etmemeliyiz. Günlük hayat koşuşturmacası içinde iple çektiğiniz zamanlar yok mu? Tabi ki vardır… Bu zamanların en kıymetlisi de tatil için ayıracağınız zamanlardır şüphesiz… İşte yaklaşan bayram tatili için sana harika bir önerimiz var. En yakın sınır komşumuz olan Yunanistan’da harika bir bayram geçirmeye ne dersiniz?

Bayram tatili

Bayram Tatili İçin İstikamet Antik Yunan!

Bazen bir olay, bazen bir söz ya da bambaşka bir duygu harekete geçirmeye yeter sizi. Gezmek görmek üzerine yazılan en güzel sözler ‘uzaklara gitmek’ hissini perçinler ve alır çantanızı gidersiniz. Beni Antik Yunan’a doğru harekete geçiren söz; Yazar Amin Maalouf’un, “Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama” olmuştu. Sizde kendinize bir cümle bulun ve düşün yollara. ,

Daha önce hiç yurt dışına çıkmamıştım ve yurt dışı deneyimi için en cesur adımı sınır komşum Yunanistan’a yapmak mantıklı gelmişti. İyi de yapmışım, neden derseniz kültürel anlamda hem Türkiye ile benzer ögeler içermesi yurt dışına çıkma fobimi törpülemişti açıkçası.

Yunanistan Turu Yapmanın Tam Zamanı

Son yıllarda Yunan adalarına seyahat oldukça tercih edilen lokasyonlar arasında yer alıyor. Balkanların güneyinde bulunan Yunanistan, turizm açısından oldukça gelişmiştir. Gezilecek görülecek yerlerinin çok olması, en önemli detaylardan olan yeme kültürünün de Türk kültürüne benzer özellikler taşıması ‘bayram tatilinde Yunanistan’ı bir gidin görün’ dememin sebeplerinden biridir.

Bayram tatiliBir ülke hakkında fikir edinmek için en sevdiğim şey o ülkenin başkentini görmek olduğuna inanırım. Yunanistan gezinize başkent Atina ile başlayabilirsiniz. Jolly Tur’un Büyük Yunanistan Atina Turu ülkeyi tanımak, gezmek için ideal bir tur. Deneyimle sabittir.

Yunanistan’da Gidilecek Yerler

Yemyeşil Meriç Nehri üzerinden geçip Yunanistan Kipi Sınır Kapısı’ndan içeri adım attığınız anda başlıyor macera.

Atina’ya giderken; Meteora diğer adıyla Kalambaka kasabası Yunanistan’ın farklı turizm bölgeleri arasında yer alıyor. Neden diye sorduğunuzu duyar gibiyim. O zaman kısaca şunu söyleyeyim; yüksekliği 300 metreye ulaşan kayaların üzerine yapılan manastırlara sahip Kalambaka’da ‘dört yanında uçurumlar’ şarkısı aklınıza gelirse hiç şaşırmayın. Manastırlara çıkma cesaretini gösteren biri olarak, 13. yüzyıldaki inzivaya çekilmiş keşişlerin nefeslerini ensemde hissetmiştim. Bu arada ‘meteora’ ‘havada asılı’ demekmiş, kasabanın adı da tam uymuş.

Yunanistan’ın en eski yerleşim yeri Volos. Bir liman şehri olan Volos, Antik Magnesia bölgesinin başkenti gibi. Deniz kenarında şirin bir deniz kenti olan Volos, roman vatandaşların ağırlıkla yaşadıkları bir yer olarak samimi havasıyla insanı etkisi altına alıyor.

Bayram tatili

Ve başkent Atina… Atina’nın havası size İzmir’de bir akşamda olduğunuzu hissettirecek. Eski Yunan mimarisini iliklerinizde hissedeceksiniz. En görülmesi gereken yeri olan Atina’nın tacı olarak anılan Akropolis‘i, onun içindeki tapınak Parthenon ve daha birçok tarihi mekanı gezip görmelisiniz. Syntagma Meydanı, meşhur caddelerinden Ermau, Kolonaki Caddesi, Monastiraki Meydanı’nı da görmeden gelmemelisiniz. Bu yerlerdeki müzeleri falan da es geçmemelisiniz.

Yunanistan denince Selanik‘i asla unutmayın! Selanik, Kavala, İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç Osmanlı’ya ait rüzgarların estiği kentler olarak sizi tarihte bir yolcuğa çıkartacaktır. Yunanistan’ın ikinci büyük kenti olan Selanik’te Atatürk Evi Müzesi’ni gezmeden olmaz. Yine Kanuni döneminde yapılan Beyaz Kule ve Bizans’a ait kale surları görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kavala‘da; Kanuni Sultan Süleyman, Pargalı İbrahim Paşa’nın yaptırdığı su kemerleri ve camiyi görme şansınız olacak. Kavala kurabiyesini illaki duymuşsundur, hazır gitmişken Kavala kurabiyesini ana yurdundan alıp yola devam etmeni zi öneririm.

İskeçe Şehir Meydanı’nda da yine Osmanlı dönemine ait eserlerin fotoğraflarını çekip, objektifinizi Gümülcine’ye çevirebilirsiniz.

Dedeağaç‘ta da Osmanlı zamanında yapılan Deniz Fenerini görüp turu tamamlayabilirsiniz.

Yunanistan’a gitmişken adaları görmeden gelmek olmaz diye düşünüyorum. Samos Adası’na gittiyseniz, adada konaklamak için de uygun pansiyonlar bulabilirsiniz. Yeme içme anlamında adadaki restoranlar ateş pahası değil. Samos’un doğal plajları ve koylarına ayak bastığınızda kendinizi adeta bir cennette hissedeceksiniz.

Bir diğer ada seçeneği ise Mykonos Adası. Samos’un mütevaziliğinin yanında Mykonos daha lüks mekanların yer aldığı bir ada. Yel değirmenleriyle meşhur adada; deniz kenarındaki restoranlar, Little Venice’te ve ada merkezine kısa mesafede bulunan Ano Mero Köyü’nde kendinizi kalabalıktan izole olmuş bir halde bulabilirsiniz. Adaya gitmişken Meryem Ana’ya adanmış Paraportiani Kilisesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca plajlarında sabaha kadar eğlencenin tadına varıp, bayram tatiline bir Mykonos imzası atabilirsiniz.

Yunanistan’da Ne Yenir?

Bayram tatilinde Yunanistan’da çok sayıda lokasyonda, tarihi mekan ziyaretlerinin yanında, yeme içme anlamında da büyük keyif alacaksınız. Hep gez gez nereye kadar midenizin guruldadığını duyar gibiyim. Yunan mutfağı Akdeniz ve Balkan esintilerini taşıyan tatları içinde barındırıyor. Bir Türk olarak bayram tatilini geçireceğiniz Yunanistan’da yemek konusunda zorluk çekeceğinizi hiç düşünmüyorum. Salataları, ekmekleri, peynirleri, döneri, balık ürünleri, baklavası….

Bayram tatili

Sabah kahvaltısında Koulouri yani simit ya da peynirli ıspanaklı börek yanında kahve tüketen Yunanlıların meşhur dürümü, Atina dürümü de diyebilirim; Souvlaki en beğendiklerim arasında yer alıyor. Dürüm ağır gelir derseniz etrafı denizlerle çevrili olan Yunanistan’da balık ve balık çeşitlerinden de tatmadan gelmeyiniz derim. Yunanistan’da tatmanız gerekenler arasında şunları da es geçmeyeyim; Dako (Girit Salatası), Musakka, Frappe, Yunan Salatası ve içeceklerden de uzo…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Hem öğrenci hem gezgin... En büyük tutkusu gezdiği yerlerden küçük hatıralar alıp onlar için küçük hikayeler yazmaktır. Hedefi 30 yaşına kadar 100 şehir görebilmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir