Batum Gezi Programı (3 Günlük)

Batum her mevsim çok güzel. Üstelik gitmekte çok kolay. Pasaport yok, vize yok. Kap nüfus kağıdını, harç pulu bile alma atla git. Ama şöyle hazır bir Batum Gezi Programı olsa elimizde. Biz de o programa uygun bir şeycikleri atlamadan az zamanda çok yer görsek, pratik bilgiler, alışveriş önerileri ve gezilecek yerler konusunda önceden plan yapsak fena mı olur? Haydi buyurun bakalım 3 Günlük Örnek Batum Gezisine (Paşa gönüllere göre uzatıp kısaltmak, yer değiştirip ekleme çıkarma yapmak serbest tabii ki de!)

Batum

3 Günlük Örnek Batum Gezisi

1. Gün

İlk gün turunuza Batum Bulvarı’ndan  başlayabilirsiniz. Mesafeler çok uzun değil. İsterseniz yol üstündeki bisikletlerden birini kiralayın. Alexander Gardens, Piaza MeydanıTiyatro Meydanı rotanızın üzerinde olsun. Hepsi birbirine son derece yakın yerler, ama defalarca fotoğraf için mola vereceksiniz. Tiyatro Meydanı‘nda Altın Poseidon heykelini gördükten sonra Avrupa Meydanı’nda biraz mola verin. Etraftaki harika yapıları ve Altın Postu elleriyle sevgilisine teslim edem Medea‘nın dibinde soluklanın. Astronomik Saat ve Eski Banka Binasının harika vitraylarına doyamayacaksınız. Eğer hala yorulmadıysanız sahile doğru gidip Batum Limanı’na yönlenin. Burada Bizim İzmir saat kulesine çok benzer Chacha Tower ve Alphabet Tower (Alfabe Kulesi) mutlaka görülecek yerler arasında. Özellikle akşamları size bayılacağınız bir gösteri sunacak.

Ali ve Nino heykeli ve Ferris Whell yani Işıklı dönme dolap da hemen oracıkta. Akşam yemeği için pek çok yerde bulacağınız Haçapuri pidesi mutlaka denenmeli.  Hinkal (Mantı) ve Mutlaka Armutlu Gazoz denemelisiniz. (Yerel içkileri Chacha ve Meşhur Gürcü Şarapları da tercihe bağlı denenebilir tabii.

Bir Takım Haçapuriler
Bir Takım Haçapuriler

Batum

2. Gün

Günü iyi değerlendirmek için akşamdan otel lobisinden veya bir turizm acentasından araç ayarlamanızı öneririm size. Çünkü ta Batum‘a kadar gelmişken bir iki saat uzaklıktaki Sarpi Dağlarına doğru uzanıp şahane şelaleler kaleler, köprüler ve nehirleri görmeden olmaz. Rota sırasıyla şöyle olmalı:

Rustavi Caddesi üzerinden geçerek robot yüzü şeklindeki yapıyı ve ters yapılmış bir evi andıran White House‘ı fotoğraflayın. Ardından Gonio Kalesi‘ne mutlaka uğranmalı. Çoruh Nehri kıyısından devam edilip Keda bölgesinde yer alan Mankhuntseti Köprüsü‘de durup üzerinde bir hatıra pozu vermeden asla olmaz. Hemen ileride çağıl çağıl gürleyen  Makhuntseti Şelalesi belki de gezinin en unutulmaz anısını bırakacak size. Atlamayın sakın! Ardından 10 dk daha gittiğinizde Adjara Wine House çıkacak karşınıza. Şarabı sevin ya da sevmeyin, müthiş üzüm bağları, şarap yapım atölyesi ve enfes yemeklerine bayılacaksınız. Batum’da yeme içme konusunda en başarılı yerlerden birisi kesinlikle. Akşam  Karadeniz’e karşı romantik ışıklar altında  güneşi batırabilir şu meşhur elinde kalp tutan modern heykellerin önünde hatıra fotoları çekebilirsiniz. Geceyi ister otelinizde isterseniz büyük otellerin hepsinde bulunan  Batum Casino‘lardan birinde sonlandırmalısınız. Eh oynamasanız bile bir kumarhane deneyimi yaşamadan olmaz Batum‘da değil mi ama..

3. Gün

Son günü biraz  Batum‘da alışveriş yaparak değerlendirelim. Ama önce mutlaka görülmesi gereken bir yer var. Batum Botanik Parkı. Batum şehir merkezine 7 km uzaktaki bu park dünyanın en büyük 2. Botanik Parkı. 5 binden fazla bitki türünün bulunduğu bu parka ister taksiyle ister otobüsle gelebilirsiniz. Batum’da taksi ücretlerinin çok ucuz olduğunu mutlaka hatırlatayım bu arada. Ancak yine de otelden çıkmadan güzergah-fiyat konusunda bilgi alın. Baştan fiyatta anlaşmadan binmeyin. Batum Botanik Bahçesinde en az 3-4 saatlik hızlı bir turdan sonra Batum yerel pazarı mutlaka görülmesi ve alışveriş yapılması gereken yerler arasında. İster hediyelik, ister hatıralık peynirler, kaşarlar, turşular ve yerel lezzetler için tam yerindesiniz. Acıkırsanız mutlaka uğranması gereken adres Batum Fish Market. Muhteşem taze, ucuz ve çeşitli. Hemen oracıkta balığınızı seçin, yan bahçede teyzelere temizletin enfes salata eşliğinde götürün. Batum’un en leziz öğününü burada sonlandırmış olacaksınız. Bu harika şehre veda etmek için en güzel yer  Argo Teleferik Hattı: (Argo Cable Car) olacaktır. Gidiş dönüş yalnız 5 Ları. Ama Batum’a yüksek tepeden veda etmenin keyfine paha biçilemez.

Batum

Gürcistan‘ın bu güzel şehrine 3 gün yetmez. Ama kısıtlı zamanınız varsa  Batum’da gezilecek yerler, yeme içme, alışveriş, ve pratik bilgiler ancak bu kadar sıkıştırılabilir.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

1 Yorum

  1. Batumdaki esrarengiz olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz. .seyehat için uygun mu. .güvenlikle ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir