Batum Gezi Programı (3 Günlük)

Batum her mevsim çok güzel. Üstelik gitmekte çok kolay. Pasaport yok, vize yok. Kap nüfus kağıdını, harç pulu bile alma atla git. Ama şöyle hazır bir Batum Gezi Programı olsa elimizde. Biz de o programa uygun bir şeycikleri atlamadan az zamanda çok yer görsek, pratik bilgiler, alışveriş önerileri ve gezilecek yerler konusunda önceden plan yapsak fena mı olur? Haydi buyurun bakalım 3 Günlük Örnek Batum Gezisine (Paşa gönüllere göre uzatıp kısaltmak, yer değiştirip ekleme çıkarma yapmak serbest tabii ki de!)

Batum

3 Günlük Örnek Batum Gezisi

1. Gün

İlk gün turunuza Batum Bulvarı’ndan  başlayabilirsiniz. Mesafeler çok uzun değil. İsterseniz yol üstündeki bisikletlerden birini kiralayın. Alexander Gardens, Piaza MeydanıTiyatro Meydanı rotanızın üzerinde olsun. Hepsi birbirine son derece yakın yerler, ama defalarca fotoğraf için mola vereceksiniz. Tiyatro Meydanı‘nda Altın Poseidon heykelini gördükten sonra Avrupa Meydanı’nda biraz mola verin. Etraftaki harika yapıları ve Altın Postu elleriyle sevgilisine teslim edem Medea‘nın dibinde soluklanın. Astronomik Saat ve Eski Banka Binasının harika vitraylarına doyamayacaksınız. Eğer hala yorulmadıysanız sahile doğru gidip Batum Limanı’na yönlenin. Burada Bizim İzmir saat kulesine çok benzer Chacha Tower ve Alphabet Tower (Alfabe Kulesi) mutlaka görülecek yerler arasında. Özellikle akşamları size bayılacağınız bir gösteri sunacak.

Ali ve Nino heykeli ve Ferris Whell yani Işıklı dönme dolap da hemen oracıkta. Akşam yemeği için pek çok yerde bulacağınız Haçapuri pidesi mutlaka denenmeli.  Hinkal (Mantı) ve Mutlaka Armutlu Gazoz denemelisiniz. (Yerel içkileri Chacha ve Meşhur Gürcü Şarapları da tercihe bağlı denenebilir tabii.

Bir Takım Haçapuriler
Bir Takım Haçapuriler

Batum

2. Gün

Günü iyi değerlendirmek için akşamdan otel lobisinden veya bir turizm acentasından araç ayarlamanızı öneririm size. Çünkü ta Batum‘a kadar gelmişken bir iki saat uzaklıktaki Sarpi Dağlarına doğru uzanıp şahane şelaleler kaleler, köprüler ve nehirleri görmeden olmaz. Rota sırasıyla şöyle olmalı:

Rustavi Caddesi üzerinden geçerek robot yüzü şeklindeki yapıyı ve ters yapılmış bir evi andıran White House‘ı fotoğraflayın. Ardından Gonio Kalesi‘ne mutlaka uğranmalı. Çoruh Nehri kıyısından devam edilip Keda bölgesinde yer alan Mankhuntseti Köprüsü‘de durup üzerinde bir hatıra pozu vermeden asla olmaz. Hemen ileride çağıl çağıl gürleyen  Makhuntseti Şelalesi belki de gezinin en unutulmaz anısını bırakacak size. Atlamayın sakın! Ardından 10 dk daha gittiğinizde Adjara Wine House çıkacak karşınıza. Şarabı sevin ya da sevmeyin, müthiş üzüm bağları, şarap yapım atölyesi ve enfes yemeklerine bayılacaksınız. Batum’da yeme içme konusunda en başarılı yerlerden birisi kesinlikle. Akşam  Karadeniz’e karşı romantik ışıklar altında  güneşi batırabilir şu meşhur elinde kalp tutan modern heykellerin önünde hatıra fotoları çekebilirsiniz. Geceyi ister otelinizde isterseniz büyük otellerin hepsinde bulunan  Batum Casino‘lardan birinde sonlandırmalısınız. Eh oynamasanız bile bir kumarhane deneyimi yaşamadan olmaz Batum‘da değil mi ama..

3. Gün

Son günü biraz  Batum‘da alışveriş yaparak değerlendirelim. Ama önce mutlaka görülmesi gereken bir yer var. Batum Botanik Parkı. Batum şehir merkezine 7 km uzaktaki bu park dünyanın en büyük 2. Botanik Parkı. 5 binden fazla bitki türünün bulunduğu bu parka ister taksiyle ister otobüsle gelebilirsiniz. Batum’da taksi ücretlerinin çok ucuz olduğunu mutlaka hatırlatayım bu arada. Ancak yine de otelden çıkmadan güzergah-fiyat konusunda bilgi alın. Baştan fiyatta anlaşmadan binmeyin. Batum Botanik Bahçesinde en az 3-4 saatlik hızlı bir turdan sonra Batum yerel pazarı mutlaka görülmesi ve alışveriş yapılması gereken yerler arasında. İster hediyelik, ister hatıralık peynirler, kaşarlar, turşular ve yerel lezzetler için tam yerindesiniz. Acıkırsanız mutlaka uğranması gereken adres Batum Fish Market. Muhteşem taze, ucuz ve çeşitli. Hemen oracıkta balığınızı seçin, yan bahçede teyzelere temizletin enfes salata eşliğinde götürün. Batum’un en leziz öğününü burada sonlandırmış olacaksınız. Bu harika şehre veda etmek için en güzel yer  Argo Teleferik Hattı: (Argo Cable Car) olacaktır. Gidiş dönüş yalnız 5 Ları. Ama Batum’a yüksek tepeden veda etmenin keyfine paha biçilemez.

Batum

Gürcistan‘ın bu güzel şehrine 3 gün yetmez. Ama kısıtlı zamanınız varsa  Batum’da gezilecek yerler, yeme içme, alışveriş, ve pratik bilgiler ancak bu kadar sıkıştırılabilir.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

1 Yorum

  1. Batumdaki esrarengiz olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz. .seyehat için uygun mu. .güvenlikle ilgili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir