Batı Karadeniz ve Küre Dağlarında Enfes Bir Tur

Akarsuları, düdenleri, mağaraları, kanyonları, kayalık duvarları, dik yamaçlardaki gür ormanları ve bu doku içine adeta gizlenmiş köyleriyle Küre Dağları, doğanın adeta milim milim işlediği yerlerden biri. Buna bir de Batı Karadeniz’in diğer güzellikleri eklenince bütün bedeninizin adrenalin kadar huzurla dolması doğal bir sonuç olsa gerek. Küre Dağları Batı Karadeniz Turu rotalarını adım adım birlikte keşfedelim…

Güzeldere Şelalesi gezinin ilk rotası… Kayın, gürgen, köknar, porsuk, sarıçam ve daha onlarca ağaç türüne ev sahipliği yapan bu bölgede gerçek anlamda bir köy kahvaltısı ile güne başlayacaksınız. Kahvaltının ardından onlarca ağaç türü içinde yeşil bir yolculuğun ardından Güzeldere Şelalesi sizi tüm görkemiyle karşılayacak. Yeri gelmişken belirtmek gerekiyor Güzeldere, 130 metre akışıyla Türkiye’nin en yüksek şelalesi olarak anılıyor. Ardından, yaban hayatı keşfedeceğiniz bir başka güzel coğrafya Efteni Gölü sizi bekliyor olacak. Efteni Gölü, 175 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Ve bunların 123’ü Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin Kırmızı Listesi’nde yer alıyor.

Güzeldere Şelalesi

Batı Karadeniz ve Muhteşem Manzaraları

Efteni Gölü’nden sonraki durak ise Bolu Dağı üzerinden Topuk Yaylası. 1.300 metrelik rakımda yer alan Topuk Yaylası, gezinin neredeyse mücevheri sayılabilecek kadar göz alıcı bir güzelliğe sahip. Eşsiz bir göl ve orman manzarasına sahip bu yer, pek çok ünlü spor kulübü tarafından hem antrenman hem de konaklama alanı olarak tercih ediliyor.

Karşı karşıya kalacağınız güzellikler bunlarla sınırlı değil. Nefes kesici güzelliğiyle Abant’ta bir fayton gezisi, Batı Karadeniz’i en zengin bitki örütüsüne sahip Yedigöller, ana karayla adayı birbirine bağlayan Kemere Köprüsü ile buluşacağınız Amasra, derin vadileri, akarsuları, zengin doğa yaşamıyla Horma Kanyonu, bu gezinin güzergahları arasında yer alan rotalardan birkaçı.

Ancak, gezeceğiniz yerlerin sadece bu rotalardan oluşacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira, bu geziye ismini veren ve Türkiye’nin tek Pan Parks’ı, Avrupa’nın ise 13. Pan Parks’ı olan Küre Dağları, turun başrolünü üstleniyor. Kanyon yürüyüşü kadar at binme ve atv gibi etkinliklerle bu harikulade doğanın tadına daha çok varacaksınız.

Küre Dağları

Sarımsağı kadar meşhur olmamış daha pek çok güzellikleriyle Taşköprü, ünlü isimlerin karanlık günlerinin mekanı olan tarihi cezaevi kadar ön plana çıkmamış güzellikleriyle ve bu güzellikleri bir tekne turu ile keşfedeceğiniz Sinop, huzur ve sağlık soluduğunuz Ilgaz Dağı, tarihi konakları başta olmak üzere pek çok anıtıyla adeta açık hava müzesi olan Kastamonu ve tarih kokan sokaklarıyla Safranbolu, bu gezinin rotasında yer alan güzellikler arasında bulunuyor.

Bu arada altını çizmek gerekiyor. Bu geziyi bir şekilde gurme tur olarak da değerlendirebilirsiniz. Zira, Batı Karadeniz’in güzelliklerinin toplu bir resmi olarak kabul edilebilecek bu yerlerin her birinde yöreye özgü lezzetleri tatma fırsatını bulacaksınız.

Küre Dağları Batı Karadeniz turunu daha detaylı incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir