Batı Karadeniz İncileri Safranbolu ve Amasra

Daha önce gitmek isteyip de gidemediğiniz bu küçük iki şirin ilçe Safranbolu ve Amasra’yı benimle birlikte keşfetmeye hazır mısınız? Buyurun o zaman Batı Karadeniz yolculuğuna…

Karabük ilinin şirin bir ilçesi olan Safranbolu 1994 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Tarih olarak baktığımızda MÖ 3000 yıllarına dayanan Safranbolu, Homeros’un İlyada destanında da bahsedildiği üzere Paflagonya bölgesinde yer alır ve ilk olarak 1196 yılında Türklerin eline geçer aynı zamanda şehrin ilk ismi de Dadibra olur. Selçukluların iradesinde şehrin adı ZALİFRE olarak değişir. Daha sonraları ZAĞFİRAN BORLU, ZAĞFİRAN BOLU, ZAFRANBOLU ve son olarak da SAFRANBOLU olarak kalır. Safranbolu adını bölgede yetişen “safran” bitkisinden alır.

Safranbolu  geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini görebileceğiniz bir yer… Safranbolu Evleri 18. ve 19. yy Türk hayatının geçmişini, kültürünü, yaşama biçimini günümüze kadar koruyan bir kenttir. Yaklaşık 2000 geleneksel Türk evi bulunmaktadır. Safranbolu deyince aklınıza sadece Safranbolu evleri ve safran gelmesin, yöre halkı safrandan birçok lezzet elde etmiştir. Bunların başında dünyaca ünlü Safranbolu lokumu yine yöre insanın yaptığı zerde tatlısı, safranlı pilavdan tutun da safranlı çaya kadar birçok lezzetin buluştuğu yerdir.

Şehir ikiye ayrılır: Konakların bulunduğu Eski Safranbolu ve şu anki Safranbolu halkının yaşadığı Yeni Safranbolu… Safranbolu’ya geldiğinizde gezecek birçok tarihi mekan bulacaksınız. Cinci Hoca Hanı ve hamamı, Köprülü Mehmet Paşa Camii, İzzet Mehmet Paşa Camii, Bakırcılar ve Demirciler Çarşısı, Yemeniciler Arastası, Kaymakamlar evi, Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi bunlar şehrin içinde kalan yapılar. Bir de şehrin dışındaki yapıları da sayarsak Yörük köyü, Tokatlı Kanyonu, Kristal Teras, Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu’yu keşfe çıkarken şehrin tarih kokan sokaklarında kaybolacaksınız. Safranbolu’da 1923 yılına kadar Rumların da yaşadığı Kıranköy‘e uğrayıp eski Ayestefanos Kilisesi’ni ziyaret etmeyi ve Kahvebolu‘da bir Türk kahvesi içme fırsatını kaçırmadan dönmeyin. Kafanızı nereye çevirseniz her yeri sizi kendinizden geçirecek bu şehrin bir de yöresel lezzetlerine değinelim: Rum mantısı, bükme, safranlı pilav, tarhana çorbası, erişte, baklava… Safranbolu’dan dönerken sevdiklerinize yöreye özgü hediyeler almayı unutmayın!

Safranbolu’dan yaklaşık olarak 1.5 saatlik bir yolculuk sonrasında Bartın‘ın ilçesi olan Amasra‘ya varıyoruz. Amasra 3000 yıllık bir tarihe sahiptir. Fatih Sultan Mehmet 1460 yılında Lalası Mahmut Paşa ile birlikte bölgeye gelerek Amasra’yı fethetmeden Osmanlı topraklarına katmıştır. Amasra ismini Amazon kraliçesi Amastris’ten alır.

Amasra halkının geçim kaynağı çekicilik (ahşap oyma sanatı) ve balıkçılıktır. Şehrin 2 limanı vardır: Küçük ve büyük liman… Amasra Doğu Karadeniz’in aksine  durgun ve sakin bir denize sahiptir. Karadeniz sahil şeridi boyunca görebileceğiniz 2 adadan biri Amasra’da yer alan Tavşan adasıdır. Adanın tam karşısında Boztepe vardır.

Şehirde ilk göreceğiniz yapı Amasra Müzesi‘dir. Müze 2 arkeolojik ve 2 etnogrefik olmak üzere 4 salondan oluşur.Siz küçük limandan ilerlerken kaşınıza şehrin arastası çıkar. Çekiciler Arastası Amasra’ya ait birçok hediyeyi bulabileceğiniz bir yerdir. Şehrin surlarını takip ettiğiniz süre sizi büyük limana çıkarır ve isterseniz teknelerle Amasra’yı bir de denizden keşfe çıkabilirsiniz.

Amasra’ya gelip de buranın balığını ve meşhur salatasını yemeden dönmeyin!

Tüm bu güzellikleri yakından keşfetmek isterseniz sizleri hafta sonu Batı Karadeniz turumuza bekleriz.

Keyifle ve Sağlıcakla kalın…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1 Yorum

  1. Amasra’yı bu kadar güzel bilmezdim en yakın zaman da gelmek istiyorum güzel ve faydalı bir yazı teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir