Barselona Lezzet Avı

Bana deniz, güneş, eğlence, mimari ve lezzet içeren bir Akdenizli söyle derseniz göstereceğim bir kaç adresten biri Barselona olacaktır.

Kırmızı fırfırlı elbisesinin içinde, bir yandan yakıcı bir sesle şarkı söyleyip, diğer yandan ayağını olağanca kuvvetiyle yere vurarak dans eden bir flamenko dansçısı ya da arenada kırmızı kumaşa doğru burnundan soluyarak koşan bir boğa… Belki İspanya deyince aklımıza ilk gelenler bunlar olabilir. ancak bundan çok daha fazlası uyumayan şehir Barselona…

Her mevsim turistleri kendine çeken, ünlü mimar Antoni Gaudi’nin  UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiş 7 eseriyle şekillendirdiği kanı kaynayan Barselona, her daim ziyareti fazlasıyla hak ediyor.

Gelin bu sefer sadece mimari, tarih, deniz ve güneş değil aynı zamanda tapaslarıyla da meşhur gurme şehri Barselona’ya bir de lezzet yolu olarak bakalım.

Tapas, ortaya küçük küçük gelen farklı atıştırmalıkların genel adı. Yeme-içme üzerine sınırsız alternatifler olan Barselona’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerin başında marketler geliyor. Tabi anladığımız anlamdaki marketler değil bunlar. Mercat da denilen bir nevi açık sabit pazarlar. En az 40 market var ama en bilinenleri La Boqueria ve St. Catherine Market. Taze meyve-sebzelerden tutun, et, balığa kadar aklınıza gelebilecek tüm yerel ürünlerin satıldığı  marketlerin en güzel yanı her köşesinde Barselonalıların çok rağbet ettiği ufak publar oluşu. Mutlaka oturarak bu cıvıl cıvıl ortamı seyretmenizi tavsiye ederim. Ve mutlaka minik yeşil biber kızartmalarından deneyin! Kırık yeşil zeytinleri de unutmayın!

Barselona

Barselona

Barselona marketlerden görüntü

Tabi sadece marketlerde değil Barselona’nın her yerinde müthiş lezzetler bulmanız mümkün. Sabahları otelde kahvaltı almanıza pek gerek yok, çünkü Barselonalıların alışkanlığı sabahları minik dükkanlardan tost ya da kruvasan türü şeylerle güne başlamak. Bir çok yerde karşınıza çıkabilecek olan 365 bu dükkanlardan sadece biri oldukça da hesaplı. Ya da bir sandviç ile güne başlayabilirisiniz. Lokallerin bile az bildiği minicik bir meydan Plaça Sant Jaume’de yine minicik bir dükkan Conesa. Özellikle tam bir Katalan olan sosislisini deneyebilirsiniz. Sosis, peynir, soğan ve kırmızı biber belki sabah kahvaltı için kimilerine ağır gelebilir ama denemeye değer.

Tapas için verebileceğim 2 adres : ‘Casa Alfonso’ ve ‘El Rincon del Cava’. Casa Alfonso’da keçi peynirli çıtır patlıcanı özellikle tavsiye ederim. Çıtır çıtır patlıcanın üzerinde gelen keçi peyniri, biraz da bal ile lezzetlendirilip, ortaya  muazzam bir lezzet çıkıyor. İspanyol omleti de sipariş verebileceklerinizden biri… Patates ile yapılan bu omleti ister burada, isterseniz de başka bir restoranda denemelisiniz. Yine marketlerde gelen biber kızartması da bu adresin başarılı lezzetlerinden biri.

barselona lezzetleri barselona lezzetleri

ispanyol omleti Barselona

İspanyolların bir diğer meşhur yemeği ise ‘paella’! İçinde her şeyi bulabileceğiniz pilav diyebiliriz bir yerde… Özellikle deniz mahsullü olanını yemeden geçmeyin! Tam plajın önünde Ca La Nuri en iyi paella yiyebileceğiniz adreslerden…

Barselona paella

Deniz mahsülleri de Barselona’nın vazgeçilmezlerinden… Tam bir Akdenizli olan bu şehirde jumbo karidesi ve kalamar kızartmasını atlamayın. Tabi sadece jumbo karides değil, tüm deniz mahsulleri için bir cennet burası. Özel bir adrese gerek olmadığını düşünüyorum, çünkü deniz mahsulu gördüğünüz her yerde çok güzel ürünler yiyeceğinize emin olabilirsiniz.

barselona lezzetleri

Çocuklarla geziyorsanız We Pudding’te mutlaka bir mola verin. Çocuklar için ayrılmış dev mantarlarla dekore edilmiş bölümde onlar oynarken, siz de mutlaka havuçlu kekini deneyin! Ancak çocuksuz iseniz de uğramanızı ve bu keki tatmanızı tavsiye ederim.

we pudding havuçlu kek ve turta

Her sokak başında rastlayacağınız meyveler ve meyvelerden yapılmış %100 doğal çubuk dondurmalar, hem bir renk şöleni, hem de özellikle yine çocukların seveceği bir atıştırmalık olacaktır.

Barselona organik buzlu meyve suları

Yine çocuklar diyeceğim, ama eminim çikolatayı sevmeyen yoktur. İşte bir çikolata cenneti adresi: Petritxol Barselona’nın en sevimli caddelerinden biridir. Cıvıl cıvıl kafelerle dolu bu sokakta, La Pallaresa ve La Dulcinea’yı es geçemezsiniz. Bir sıcak çikolata ile nasıl mutlu olunabileceğinize inanamazsınız.

Yine kakao lezzetlerinden devam edersek Granja Viader, soğuk ya da sıcak kakaolu milk shake (Cacaolat) denemek, Barselona’da yapılacak en ‘Katalan’ şeylerden biri olacaktır. 1870’den beri aynı ailenin işlettiği, aynı zamanda bir çikolata fabrikasının da devamı olan dükkanda ev yapımı çikolatlar da bulmak mümkün.

Unutmayın, Barselona’da öğle yemekleri saat ikiden, akşam yemekleri ise dokuzdan önce başlamaz. Kulüpler ise gece yarısı açılır ve sabah altıda kapanır. Yani gece parti, gündüz siesta…

24 saat yaşayan Barselona  birçok açıdan ziyaret edilmesi gereken bir şehir. Bir yandan şehrin ve yapıların güzelliği, diğer yandan deniz ve güneş, alışveriş imkanları, lezzetleri ve Flamenko danslarıyla hiç uyumayan ve sizi de uyutmayan ve sürekli davet eden bir tutku… Burada yazamadığım adresler ya da lezzetler ne olursa olsun, Barselona’da yiyeceğiniz her lezzeti seveceğinize eminim…

Yapmadan dönmeyin :

  • Barselona’da teraslar bir yandan şehri seyrederken diğer yandan keyif yapmanın en güzel yolu. Hotel 360’ın terasına çıkarak ‘sangria’ eşliğinde şehri izleyin.
  • La Boqueria ya da St. Catherine’s Markette tropik meyveler ve kızarmış yeşil biber yiyin.
  • Parc de la Ciutadella’da piknik yapın.
  • Barcelonata Beach’de sahile yayılın.
  • Los Tarantos’da flamenko gösterisi izleyin.
  • Tapas ve paella yiyin.
  • Buzlu %100 doğal meyve suyu için ya da meyveli çubuk dondurma yiyin.
  • Çikolata müzesini ziyaret edin.
  • Camp Nou Stadyumunda bir maç izleyin.
  • Pazartesi günleri öğlene kadar bir çok mağaza kapalı, unutmayın!

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Çocukken evde dedemden kalan kare format bir makinam vardı. Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu. En sevdiğim şeydi onunla oynamak. Aradan yıllar geçti, yolum beni tekstil dünyasına yönlendirdi. Yıllarca süren tasarım ve yöneticilikle geçen iş hayatım sırasında çok seyahatlerim oldu ve bu seyahatlerim süresince makinam elimden hiç düşmedi. Sonunda baktım ki fotoğraf dünyam olmuş. Dünya ise evim! Yaşanılmış olan her şeyin bir anlam ifade edebilmesi için, saklanması, paylaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığım için, fotoğraflarımı, anılarımı ve hayallerimi www.morvaliz.com adlı blogumda paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir