Bangkok: Uzak ve Egzotik

Güney Asya, Asya kıtasının güney bölgesinde yer alıyor. Neredeyse toplam nüfusun 5 ‘te 1’inin bu bölgede yaşadığı söylenmekte. Son araştırmalara göre, son 30 yılda nüfusun üç katına çıktığı söyleniyor. Güney Asya, etnik olarak çeşitlilik göstermekte ve neredeyse 30’dan fazla dil konuşulmaktaymış.

Bildiğimiz en popüler Güney Asya ülkeleri arasında Hindistan, Nepal, Çin, Maldivler, Kuzey Kore, Singapur, Lahor, Japonya ve dünyanın ve turistler arasında en popüleri olarak bilinen bir diğer Güney Asya ülkesi ise Tayland. Başkenti ise Bangkok’dur. Tay dilindeki kısaca adı Krung thep. Şu an nüfusu  yaklaşık olarak 12 milyon civarlarında olduğu söyleniyor.

Eski adı Siyam olarak da bilinen ve 13. yüzyılda Çin kökenli Taylar tarafından kurulan Tayland Krallığı, Avrupalı devletlerin egemenliğine girmemiş ve 19. yüzyıla kadar da Avrupalılarla ilişkilerini hep  uzak tutmuş. Fakat  bugün ise tam tersi diyebiliriz.  Batılı turistlerin Güneydoğu Asya’yı en çok ziyaret ettiği ülkelerden birisi haline gelmiş. Turizm, ülkenin en önemli gelir kaynaklarından birisi olarak ilk sıralarda yer alıyor.

Tayland aynı zamanda tarihsel ve sanatsal güzellikleri, Budist tapınakları ve müzeleri nedeniyle de turistlerin akınına uğruyor. Bangkok’a gittiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şeylerden birisi de çok fazla tapınağa sahip olmasıdır. Bangkok bir Budist şehri ve  yaklaşık olarak 425 adet tapınak bulunduğu söyleniyor. Tapınaklar UNESCO tarafında da koruma altına alınmış.

On iki ay boyunca sımsıcak olan ve neredeyse hiç kış görmeyen şehir olan Tayland, dünyanın en ilgi çeken ülkelerinden birisi. Ayrıca Thai dilinde ”Melekler Şehri” anlamına da gelir. Geçtiğimiz aylarda yaptığım Bangkok seyahatimi anlatarak bu şubat ayının soğuğundan biraz da olsa kurtulup içimizi ısıtacağını düşünüyorum.  Yaban hayatı ve modern hayatın iç içe yaşandığı dünyanın en güzel yerlerinden birisi Bangkok. Budist tapınakları ve bozulmamış yemyeşil doğası ile en egzotik şehirlerarasında yer alıyor. Bangkok’a ilk ayak bastığımda, sarımsak, biber, yoğun baharat kokulu yemeklere hazırdım. Otelimize yerleştikten sonra, kendimizi Bangkok’un kalabalık sokaklarına atıyoruz. Ben bu kadar çok insanı ve arabayı inanın İstanbul’da bile görmedim.  Taksinin içinde yaklaşık olarak on beş dakika ışığın yanması bekliyorsunuz. Ben ışığın hiç yanmayacağını düşündüm ve taksiye sorduğumda, burada böyle dedi. Yani siz siz olun, sabırla bekleyin demekten başka çarem yok açıkçası.

Bangkok

Bizim ilk durağımız en gösterişli olan tapınak olan  Wat Pho idi. Biraz bizim Eyüp Sultan havasında açıkçası. Buranın özelliği, Bangkok’un önemli 6 Budist tapınağından biri ve aynı zamanda en eskisi ve en büyük olanı… Burayı ziyaret edenlerin görmek istedikleri ilk şey, 46 metre uzunluğunda 15 metre yüksekliğindeki ünlü  ” Yatan Buda ” heykelinin burada olması. Yakından gerçekten muhteşem ve üç boyutlu gibi hissediyorsunuz. O kadar şaşalı ve büyük ki ayrıca altından olması da çabası. Buranın bu kadar ünlü olmasının diğer bir özelliği, Tay Masajı da dâhil olmak üzere geleneksel Tay tıp teknikleri eğitimlerinin de burada veriliyor olmasıymış. Tapınağa girerken, tıpkı bizde olduğu gibi kapalı giyinmeniz gerekiyor ve ayakkabılarınızı çıkarıyorsunuz.

Bangkok

bangkok

bangkok

Wat Pho‘da her yerde altın kaplamalı Budist heykellerini görebilirsiniz. Ayrıca içeride, ibadetlerin yapıldığı bir küçük tapınak daha bulunuyor. Üstünde bir Buda’nın oturduğu bu yer, özellikle yerel halkın dua ettiği  bir tapınak olarak biliniyormuş. İçeri girdiğimde güneş gibi sarı ve altın kaplama olan anıt açıkçası çok dikkat çekiciydi. Bangkok’a gezi ve tatil amaçlı gitmeyi düşünüyorsanız, Kasım-Şubat aylarında kuru bir hava söz konusu. Yaklaşık olarak hava sıcaklığı, 20-31 derece civarlarında yani ideal bir sıcaklık diyebiliriz. Bununla birlikte Mart-Mayıs arası sıcak bir havaya sahip oluyor, 25-35 derece civarlarında. Tatil için güzel bir zaman diyebiliriz. Haziran-Ekim ayları ise, nemli ve sıcak bir havaya sahip oluyor.

436

Benim heyecanla en çok  gitmeyi  ve görmeyi istediğim  yerlerden birisiydi Yüzen Çarşı… Bence her insanın hayatında görmesi gereken yerlerden biri floating market ( yüzen çarşı ) . Yüzen çarşı, Bangkok’a yaklaşık olarak 100 km dışında Nakhon Pathom şehri yakınlarında. Biz ulaşımımızı  otobüsle sağladık, ancak araba kiralayıpta gidebilirsiniz. Yüzen çarşıya vardığımızda, önce küçük motorlara binip, yaklaşık olarak 15 dk bir yolculuk sonrasında varıyoruz. Yolda giderken, etrafta su üstündeki evleri görünce insanlar bu evlerde nasıl hayatlarını sürdürebiliyorlar diye de düşünmedim değil. Floating Market’e vardığımızda etrafta sebze, meyve, balık, hediyelik eşya satan kayıklara rastlıyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde bu görselliği yakalayacağımız bir yer daha yoktur diye düşünüyorum. Fotoğraf çekmeyi sevenler için, kaçırılamayacak bir yer.

yüzen çarşı

yüzen çarşı

111

Gezinti yaptığınız motorlar kanalları tek tek geziyor. Ve dükkânlardan da alışveriş yapma şansınız bulunuyor. Özellikle motorlarda bayanların sattığı meyvelerden mutlaka yemelisiniz. Sadece Uzak Doğu’da yetişen tropik meyveleri başka hiçbir yerde bu tadı bulamazsınız. Bizim ülkemize de geliyor, fakat inanın aynı tadı vermiyor. Ben mangonun bu kadar lezzetli ve yoğun aromalı oluşunu  orada tattım.  Özellikle Asya kadınları dikkatimi çekti. Duruşları çok zarif, mesafeli ve kıyafetleri de bir o kadar güzeldi.

yüzen çarşı

yüzen çarşı

yüzen çarşı

Burası da yüzen çarşıdan dönerken, yılan gösterilerinin yapıldığı yerin yanında bulunan müstakil evlerdi. Rüya gibi bir yerdi… Üçgen görünümdeki bu evlerin ortasından ufak bir göl geçiyordu.

fotograf 1

Tay Yemekleri:  Bangkok’da daha çok yiyeceklerin başında balık ve deniz ürünleri geliyor. Bu mutfağı diğer mutfaklardan ayıran, yemeklerin içine katılan genellikle Hindistan cevizi ve acı baharatlardan hazırlanan farklı lezzetlerdeki soslar. Bangkok’a bir akşam Sea Foof Restaurant‘ta yedik. Burası daha çok turistlere yönelik bir yer diyebilirim. Deniz ürünlerinden oluşan bir marketi düşünün ve istediğiniz balığı seçip kasada ücretini ödedikten sonra, pişirmeye gönderiyorsunuz. Pişirme ücretini de ayrıca ödüyorsunuz. Yaklaşık olarak pişirme ve alışverişiniz dâhil iki kişi 2500 Baht civarlarında tutuyor. Bu tabi yediğiniz ürünlere göre de değişiklik gösteriyor. Değer mi derseniz lezzet olarak gayet taze ve lezzetliydi. Denemenizi tavsiye ederim.

sea food bangkok

sea food

Yemekten sonraki durağımız Gece Pazarı oldu. Burası Bangkok’un meşhur pazarları arasındaymış. Pazarda en çok dikkatimi çeken, saatler, hediyelik eşyalar, kıyafetler oldu. Hediyelik dükkanların birinde karşıma çıkan bu Buda heykeli açıkçası beni benden almıştı. Yakından baktığınızda gerçekten insandan farkı yoktu. Gittiğinizde bu  Budalalardan almadan dönmeyin derim.

buda heykeli

La Shangri Hotel

Eğer güzel bir akşam yemeği yemek isterseniz tavsiye edebileceğim yer La Shangri  Hotel. Akşamları saat 19.30 -21.00 arası açık büfe yemek servisi veriyor.  Eğer açık büfe yemek istemezseniz normal yemek de alabiliyorsunuz. Fakat ben açık büfe almanızı tavsiye ederim.  Çünkü aklınıza gelebilecek bütün dünya mutfak yemeklerini bulabilirsiniz. Benim en çok tercih ettiğim sushi’ler oldu. Hepsi çok tazeydi.

Bangkok gezimin bana çok şeyler kattığını söyleyebilirim. Kültürleri, yaşam tarzları, insanları, her şeyin bu kadar ucuz olması. Demek ki insan böyle de yaşayabiliyormuş dedim. Kafamızda bazen hayatı  çok kalıplı yaşıyoruz, fakat bu kalıplar olmadan da yaşayabileceğimizi öğrendim.

Jolly Tur ile Bangkok Turları için tıklayınız.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir