Gökyüzüne Yolculuğun Hikayesi: Kapadokya Balon Turu

Kapadokya balon turu ile dünyanın en çok turist akınına uğrayan bölgelerinden biri. Gözlerinizi kapatın ve ekim ayı bitmeden Kapadokya’da kaçamak bir tatil yaptığınızı hayal edin. Nasıl, heyecan verici değil mi? Yeryüzü harikası Peri bacaları, büyüleyici vadileri, lezzetli yemekleri, kilise ve manastırları, yer altı şehirleriyle ölmeden önce görmeniz gereken yerlerin arasında olmalı deriz… Eğer daha önce Kapadokya balon turu yapmadıysanız en kısa sürede bu mükemmel ana tanık olmanızı temenni ediyoruz. Çünkü Kapadokya’yı Kapadokya yapan şeylerden biri bu bölgeyi balonla turlamaktır. Peki nasıl oldu da gökyüzünde balonla seyahat etmek gibi bir şey dünyaya geldi…

Kapadokya Balon Turu

Her şey yaklaşık 25 yıl önce Amerikalı baloncu Buddy Bombard’ın deneme amacıyla başlattığı balon uçuşlarının zamanla sektör haline gelmesiyle başladı. Balonla seyahat etmek gökyüzünü gezme turizmini başlattı. Bu turizm ise günümüzde Kapadokya’nın da dahil olduğu geniş bir coğrafyayı etkiledi.

Her yıl yaklaşık 3-5 bin kişinin balonla turladığını tahmin ediyoruz. Bu olağanüstü deneyimin mevsimi burada nisan ayıyla başlıyor, kasım sonuna kadar devam ediyor. 1 saat 15 dakika veya 45 dakika süren uzun ve kısa süreli uçuşlarla Kapadokya’yı gökyüzünden seyre dalıyor, yürüyerek ulaşamayacağınız noktaları, balon turu sayesinde havadan görebiliyorsunuz. O kadar yüksekte uçuyor olmak korkutucu diyenlere, uçuşlar öncesinde her sabah hava ölçümleri yapıldığını söyleyebiliriz. Rüzgarlar incelenip, en uygun uçuş bölgesi belirlendikten sonra (ki bu genellikle Uçhisar’ın güneyi oluyor) yolculuğa çıkıyorsunuz.

Kapadokya balon turu

Kapadokya’nın semalarında gezebilmek için sabah erkenden kalkmanız gerekiyor. Araçlarla kalkış noktasına getiriliyorsunuz. Tüm teçhizat hazırlandıktan, gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra sepetlere biniyorsunuz.

Bindiğiniz sepetin genişliğine göre 8, 10, 12 ve 20 kişilik gruplar halinde uçuş yapılıyor. Tabi romantik bir gezinin planlarını yapıyorsanız size özel organizasyon yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Bulutların arasında romantik bir evlilik teklifi yıllarca unutamayacağınız bir anı olarak hafızanızda yerini alabilir mesela. Olağanüstü bir Kapadokya manzarasının üzerinde bir kuş gibi süzülürken kendinizi masal diyarında hissedebilirsiniz. Hava şartları uygun olduğu ölçüde Uçhisar, Güvercinlik, Göreme, Kızılvadi, Zelve, Dervent güzergâhı boyunca uçuş devam ediyor. Turunuz sona erdikten sonra bir 18. Yüzyıl geleneği olan şampanya içme töreni ile gezinizi taçlandırabilirsiniz.

Kapadokya balon turuKapadokya balon turu sırasında, rahat ayakkabılar ve giysiler giymeniz, seyahatinizi konforlu kılacaktır.  Ayrıca katılanlara “uçuş sertifikası” da veriliyor, siz de almayı unutmayın.

Kapadokya’da 4 mevsim düzenlenen balon turlarıyla semalarda gezmek için beklemeyin deriz. Hazır gezmek için içimizde bir heyecan oluşmuşken, ölmeden önce Kapadokya’ya gidin ve mutlaka bir sepetin içinden Kapadokya’nın doğa harikası Peri bacalarını, büyüleyici vadilerini seyre dalın. Bu güzel coğrafyanın balonla gezerken tadını çıkarın.

Jolly Tur ile Kapadokya Turları için tıklayınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir