Gökyüzüne Yolculuğun Hikayesi: Kapadokya Balon Turu

Kapadokya balon turu ile dünyanın en çok turist akınına uğrayan bölgelerinden biri. Gözlerinizi kapatın ve ekim ayı bitmeden Kapadokya’da kaçamak bir tatil yaptığınızı hayal edin. Nasıl, heyecan verici değil mi? Yeryüzü harikası Peri bacaları, büyüleyici vadileri, lezzetli yemekleri, kilise ve manastırları, yer altı şehirleriyle ölmeden önce görmeniz gereken yerlerin arasında olmalı deriz… Eğer daha önce Kapadokya balon turu yapmadıysanız en kısa sürede bu mükemmel ana tanık olmanızı temenni ediyoruz. Çünkü Kapadokya’yı Kapadokya yapan şeylerden biri bu bölgeyi balonla turlamaktır. Peki nasıl oldu da gökyüzünde balonla seyahat etmek gibi bir şey dünyaya geldi…

Kapadokya Balon Turu

Her şey yaklaşık 25 yıl önce Amerikalı baloncu Buddy Bombard’ın deneme amacıyla başlattığı balon uçuşlarının zamanla sektör haline gelmesiyle başladı. Balonla seyahat etmek gökyüzünü gezme turizmini başlattı. Bu turizm ise günümüzde Kapadokya’nın da dahil olduğu geniş bir coğrafyayı etkiledi.

Her yıl yaklaşık 3-5 bin kişinin balonla turladığını tahmin ediyoruz. Bu olağanüstü deneyimin mevsimi burada nisan ayıyla başlıyor, kasım sonuna kadar devam ediyor. 1 saat 15 dakika veya 45 dakika süren uzun ve kısa süreli uçuşlarla Kapadokya’yı gökyüzünden seyre dalıyor, yürüyerek ulaşamayacağınız noktaları, balon turu sayesinde havadan görebiliyorsunuz. O kadar yüksekte uçuyor olmak korkutucu diyenlere, uçuşlar öncesinde her sabah hava ölçümleri yapıldığını söyleyebiliriz. Rüzgarlar incelenip, en uygun uçuş bölgesi belirlendikten sonra (ki bu genellikle Uçhisar’ın güneyi oluyor) yolculuğa çıkıyorsunuz.

Kapadokya balon turu

Kapadokya’nın semalarında gezebilmek için sabah erkenden kalkmanız gerekiyor. Araçlarla kalkış noktasına getiriliyorsunuz. Tüm teçhizat hazırlandıktan, gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra sepetlere biniyorsunuz.

Bindiğiniz sepetin genişliğine göre 8, 10, 12 ve 20 kişilik gruplar halinde uçuş yapılıyor. Tabi romantik bir gezinin planlarını yapıyorsanız size özel organizasyon yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Bulutların arasında romantik bir evlilik teklifi yıllarca unutamayacağınız bir anı olarak hafızanızda yerini alabilir mesela. Olağanüstü bir Kapadokya manzarasının üzerinde bir kuş gibi süzülürken kendinizi masal diyarında hissedebilirsiniz. Hava şartları uygun olduğu ölçüde Uçhisar, Güvercinlik, Göreme, Kızılvadi, Zelve, Dervent güzergâhı boyunca uçuş devam ediyor. Turunuz sona erdikten sonra bir 18. Yüzyıl geleneği olan şampanya içme töreni ile gezinizi taçlandırabilirsiniz.

Kapadokya balon turuKapadokya balon turu sırasında, rahat ayakkabılar ve giysiler giymeniz, seyahatinizi konforlu kılacaktır.  Ayrıca katılanlara “uçuş sertifikası” da veriliyor, siz de almayı unutmayın.

Kapadokya’da 4 mevsim düzenlenen balon turlarıyla semalarda gezmek için beklemeyin deriz. Hazır gezmek için içimizde bir heyecan oluşmuşken, ölmeden önce Kapadokya’ya gidin ve mutlaka bir sepetin içinden Kapadokya’nın doğa harikası Peri bacalarını, büyüleyici vadilerini seyre dalın. Bu güzel coğrafyanın balonla gezerken tadını çıkarın.

Jolly Tur ile Kapadokya Turları için tıklayınız. 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

O bir Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji mezunu... Sosyolog olmanın gereklerini yerine getirmek üzere yola çıkmışken kendini dijital dünyanın kucağında bulmuştur. Jolly Tur'da Sosyal Medya Uzmanı olarak hayatına devam ederken bir yandan okur, yazar ve yine okur. Fırsat buldukça da gezer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir